Lähdössä jenkkilään KK:n päästä. Toimiiko mun C7:n navigointi ilman ongelmia Floridassa? Floridan kartan olen imaissut luuriin. Tarkoitus olisi pitää siis offline moodi päällä, koska datan siirto taitaa olla aika kallista tuolla?
En keksi syytä miksi ei toimisi. Kandee vielä tarkistaa että se kartta todella toimii, joku minkä itse latasin ei skulannut ennen uudelleen latausta mulla myös C7.
ja kannattaa asetuksista, ei navigointiohjelman vaan eri reittiä, eli yleisistä asetuksista-> navigointi, poistaa sen A-gps (tai mikä se nyt oli) jottei luuri kokoajan herjaa ja pyydä pääsyä (puhelin)verkkoon.
Kokemuksia jälleen viikonloppuna Noksun navigaatiosta. Jos ajat tarkoituksella ohi Noksun neuvomasta reitistä, niin silloin homma muuttuu villiksi. Lasketaan uutta reittiä ja neuvoikin heti kääntymään 5-tiellä keskellä metsäsuoraa oikealle. Ei vi**u edes näkynyt tietä, ehkä joku traktoripolku on siinä ollut. :thumbsup: :hitme: :OI
Tuulilasissa oli hiljattain juttua "oikeista" navigaattoreista. Testailtiin juuri jollakin epämääräisellä metsäpätkällä, että miten pihalla ne ovat. Kerkimäärin aika pihalla. Oli vissiin löydetty mehukas testitapaus. On Nokian navigaatio sentäs aika paljon kehittynyt. Kun mä testasin ekan kerran E71:llä navigointia jokunen vuosi sitten, niin kapula yritti usuttaa välillä kävelyteille.
kysehän ei ole navigaattorista, vaan käytetystä elektronisesta karttapohjasta. jos siellä metsittyneet paikallistiet ovat vielä olemassa, ja pahimmassa tapauksessa jossain yleistieluokituksessa, niin saattaa tapahtua virhe että laite reitittää sinne koivuja kasvavalle 50v. sitten käytöstä poistuneelle entiselle tielle. mulle sattyunut muutaman kerran autolla ja myös fillarilla. fillarilla menin sitä lyhyempää tietä ja totesiin että pasilla olisi päässyt, muttei normaalilla maastoautollakaan. autolla kun navigaattori ohjaa asfalttitieltä soratielle lenkille, en mene. Esimerkki: Puolassa, kun tulee liettuasta ja ajaa varsovaan päin, niin nokia ja tomtom valitsevat eri päätiet. aikaeroa ilmoittavat reilusti. neuvo: valitse jompi kumpi ja älä sorru kesken toisen ehdottamaan "nopeampaan reittiin". tein sen ja onnistuin ajamaan pääosin asvalttiteitä, mutta karseessa kunnossa ja paikallisten "rallikuskien" kansoittamia. ainakin uudet iskarit saivat lämpöä. Esimerkki 2: nokian karttapohja oli jo noin reilu vuosi sitten ajan tasalla pääkaupunkiseudulla yhden läheisen kadunpätkän osalta. kun taas käytin tomtomia, en varsinaisesti navigaatioon, vaan ajoajan määritykseen, tomtomin karttapohja ei tuntenut tätä "oikotietä" vaan reititti aina 5 km lenkin. ei oikein ajanmääritys skulannu. vasta pari kk sitten tomtomin karttapohja sai tämän kadunpätkän mukaan karttapohjaansa.
Osoite hakua varten pitää varmaan olla data päällä, muuten ei löydä reititystä. Ja sitten tälläisia "jenkkinismeä" Road on yleensä osoitteessa Rd, monilla teillä on W/E ja N/S puolet jne jne Hyvin sillä pärjää.
Miksi Suomessa sitten haku toimii ihan ok offline-tilassakin? Tosin pitää laittaa kaupunki, eli pelkkä katuosoite ei riitä.
Ainakin betoissa toimii myös offlinenä, muutenkin uusin beta vaikka onkin käyttöliittymän osalta joiltain osin huonompi kannattaa asentaa.
ei,ei ja ei sanaa "varmaan" taas merkityksessä "en tiedä p*sk**k**n, mutta ohjeistan silti nokian puhelinnavigaattoreihin voit ladata kohdemaan/osavaltion kartat etukäteen, ja käyttää täysin offline kun olet siellä. paikan laite hakee satelliiteilta ja reititys tapahtuu puhelimella muistikortilla olevan kartan perusteella. kun kehotin laittamaan pois a-gps:n, se tarkoittaa, että jos se on päällä, laite hakee ensin olinpaikan paikallisesta puhelinverkosta, ja hieman dataa siirtyy. jos tuo on poissa päältä, kestää ensimmäinen paikannus hieman kauemmin, koska puhelin ei saa apuja matkapuhelinverkolta, mutta jonkin ajan kuluttua se yleensä löytää satelliitit ja sen jälkeen seuraava paikannus on sitten nopeampi, jos ollaan vielä samalla seudulla
6210 Navigator ja koko maailman kartat vie n. 7 Gt tilaa 5320 malliin maailmankartat vie 8.7 Gigaa + opasteet Muistikortti pitää olla joko 16 tai 32 giganen kun lataa kaikki kartat opasteineen ja nopeusluokka mieluiten 10 kartaston lataus netistä kestänee kuitenkin useamman tunnin
Nopeudella ei ole väliä, eikä kaikkia karttoja kannata pitää luurissa tilaa viemässä. Uskoisin että ne puuttuvat ehtii ennen matkaa kohdemaahan ladata puhelimeen. Saa samalla päivitetyt versiot niistä.
Nyt on Floridan reissu heitetty. Noksun OFFLINE navigointi toimi melko hyvin. Kunhan se tosiaan ensin löysi minut sieltä pyörimässä, niin sitten homma toimi ihan ok. Välillä vaan tosiaan kesti jonkun aikaa signaalin haku. Reissusta sen verran, että kyllähän maalaispoika tunsi ensin itsensä pieneksi suuressa maailmassa. Hieno reissu ja joskus uusiksi. Kilometrejä autolla tuli n.1900 km kahdessa viikossa. (Fort Lauderdale,Miami,Orlando)