Kuvanlaatu UK/Hong Kong/etc: http://www.caps-a-holic.com/hd_verg...action=&x=&y=&image=1&art=&lossless=1#auswahl Koska UK-versiossa on Suomitekstykset (puuttuu USA-versiosta) ja 14 minuutin featurette joka sekin puuttuu USA-versiosta niin itse hankin UK-version vaikka USA-version kansitaide onkin "aitoine väreineen" hienompi. Tosin ehkä jossakin EU-maassa on Barbarian (sama versio kuin UK) USA:n kaltaisella kansitaiteella.
Edellisellä sivulla juuri oli tietoa siitä miten ääniraita on mokattu siten, että miten mm. kuoro-osuudet puuttuvat musiikeista tai ovat taustalla vaimennettuina monessa kohtauksessa.
Seuraava postaus löytyy AVS-foorumilta UK-version ketjusta 12.11.2011. Eli uuteen masteriiin ilmeisesti lisätään kokonaan uusi ääniraita. Toivottavasti tämä tarkoittaa, että lisäävät alkuperäisen monoraidan (lossless). Ilmeisesti eivät ala korjaamaan "viallista" 5.1 -ääniraitaa.
Mistäs tätä korjattua versiota olisi nyt saatavilla - eli jos tilaan elokuvan jostain, niin mistä tietää saako käsiinsä korjatun vai alkup. version?
En tiedä onko mula korjattu versio vai ei (tilasin tällä viikolla), mutta sen tiedän että soundtrakki on aikalailla sama ku dvd:ssä , eli kuorot on hiljasemmalla mitä soundtrack cd:llä on ja leffa on saksittu. Palaan asiaan jahka saan tarkistettua sako tolla french-moodilla nyt sitte vittu jopa ihan leikkaamattomanki version ku on täällä jopa suomessaki ollu sitä... oksettaa ja vituttaa kattoa tätä sensuuria näinä päivinä. Discshopilta olen tilannut omani. edit: otin levyn pois PS3:sta, vaihdoin pleikkarin kielen siihen ranskaan, levy takas sisäänja alusta uusiksi, ja joo, samaa saksittua kamaa on. Onko joku onnistunu näkemään sen seamlessbranching version tästä nytte vai miten on? Saanko rahat takas discikaupalta? Onko joku saanut toimii tän kielenvaihtokikan PS3:lla? Lähtee jenkkikiekko jokatapauksessa tilaukseen... ja vika edit: ps3:n videoasetuksista ku pisti menukielen ranskalle niin lähti hyrräämään. Onkohan tää jotain Foxin vittuilua briteille?
Nyt myyntiin tullut UK-versio, ilmeisesti, sisältää alkuperäisen mono-ääniraidan Dolby Digital muodossa sekä korjatun DTS HD-MA raidan. Ilmeisesti tämä pätee kuitenkin ainoastaan UK-versiota, koska samalla studio poisti ei-leikatun version näkemisen mahdollisuuden, tosin tässähän on vain kyse muutamasta hevoskaatumisesta..Harmi kun tuli jo hankittua vanha UK-versio. Toiseen elokuvaan, Conan the Destroyer elokuvaa saa nyt myös euroopasta hankittua, Barbaarin kanssa matsaavalla kansitaiteella, tosin tällä haavaa vissiin ainoastaan Espanjasta. Suosittelen muuten Amazon Espanjaa - itselle viime tilaukseni leffat tulivat hyvin pakattuina perille eilen 10 päivässä!
Hieno homma. Vieläkö saataisiin leikkaamaton versiokin korjattuna (US ja muu maailma). Ilmeisesti UK-versiosta on nipsaistu jotain pientä myös kohtauksesta, jossa Arska köyrii noita-akkaa. Lisäksi US ja muu maailman versiot ovat eri versiota elokuvasta: esim. Arskan dialogi ennen lopputaistelua, joka taitaa puuttua US-versiosta. Hävittäjä on ollut muuten saatavilla jo pitempään ainakin Ranskasta. Muutenkin parempi versio vrt. US, koska siältää mukavasti lisukkeita. http://www.amazon.fr/Conan-destruct...2U/ref=sr_1_11?ie=UTF8&qid=1345058909&sr=8-11
Hmmm..kumpikohan Hävittäjä olisi kansitaiteeltaan yhdenmukaisempi UK-version kanssa, tosin nyt jos Barbaarin tilanne pysyy nykyhetkenmukaisena niin itse haluaisin UK-version joka sis. molemmat leffat mutta sitä voi olla turha haaveilla.. Ranskan Hävittäjä: Espanjan Hävittäjä: UK Barbaari:
El Destructor herättää ainakin enemmän pelkoa kuin neitimäinen Le Destructeur . Paskoja kansia kaikki verrattuna alkuperäisiin. En ole koskaan ymmärtänyt miksi Hollywood tuotannoissa pyritään kaikin keinoin välttämään alkuperäistaiteen käyttöä dvd ja bd julkaisuissa. Edit: typo
Samaa mieltä Hansolo. Jenkkikannet ovat vähän hienommat, mutta kuten sanoit, muuten jenkkiversiot ovat ne huonoimmat. Näistä ne Steelbookit pitäisi tehdä eikä mistään uudesta vajaasta Conanista kuten usein studiot juuri tekevät, yrittävät myydä huonoja elokuvia näyttävillä kansilla. Hyvien leffojen kansiin ei sitten viitsitä panostaa mitenkään kun ajatellaan että kyllä porukka kuitenkin ostaa.
Ei sittenkään ehkä kannata uskoa kaikkeen "tietoon" mitä verkosta löytää: http://forum.blu-ray.com/showthread.php?t=172441&page=79 !?
UK-versiossa on varmaankin edelleen nämä leikkaukset, koska ovat lain määräämiä. http://www.bbfc.co.uk/GVF023717/