Tähtiportti palaa maikkarille!

Тема в разделе "TV-ohjelmat ja -sarjat", создана пользователем Slash80, 12 апр 2002.

  1. Whitewolf

    Whitewolf Guest Guest

    Регистрация:
    26 окт 2002
    Сообщения:
    463
    Симпатии:
    0
    Lueskelin tuossa keväällä jossain vaiheessa hieman noita SG1 uutisia kun olin nähnyt jo kaikki ulos tulleet SG1 jaksot eli kuudennen kauden loppuun asti :D

    Muistaakseni silloin oli jossain mainintaa, että aloittavat nyt kesällä kuvaukset seiska kautta varten mutta leffastakin oli silloin mainintaa. Toi SG1 atlantis oli ihan uus juttu...ota ny niistä selvää...kun muistelen, miten kuutoskausi loppui (mitenkään spoilaamatta :D ) niin mielestäni leffasta pitäis tulla aika pitkä ettei koko SG1 lopu niin kuin seinään. Ainesta olis ehkä ollut jopa seitsemännelle kaudelle, mut jos ne haluu päästä ton Atlantiksen kimppuun niin leffaa kait pukkaa... :confused:

    Ja Jack on alan äijä!! :thumbsup:

    QUOTE]Originally posted by ForAnAngel

    Stargaten 7x01 ja 7x02 jaksot näytetään 13.6 SciFi kanavalta.

    Lisää keskustelu qnet #stargate.fi :D
    [/QUOTE]

    hä? eli tuleeko seiska kausi sittenkin ?
     
  2. Stormrider

    Stormrider Guest Guest

    Регистрация:
    16 авг 2002
    Сообщения:
    302
    Симпатии:
    0
    Kyllä seiskakausi tehdään ja se on jo alkanut Jenkeissä.

    Stargate SG-1

    Sitä toista Stargate elokuvaa ei ainakaan vielä tehdä, vaan sen elokuvan tarina kerrotaan kaksiosaisessa 7. kauden finaalijaksossa.

    Sitten alkaa Stargate Spin-off sarja "Atlantis", tai 8. kausi Stargate SG-1:stä...tai Stargate elokuva....

    Linkki
     
  3. Imlego

    Imlego Guest Guest

    Регистрация:
    9 мар 2003
    Сообщения:
    1.416
    Симпатии:
    2
    Olipas vähän typerä jakso tuotantokauden avaajaksi - pitkitetty cliffhanger. Robottipahikset ovat yleensäkin mitäänsanomattomia persoonattomuutensa takia.

    Ja miten tyhmiä ne "kymmenentuhatta+ vuotta vanhempi rotu eli Asgårdit" voivat olla? Aika teennäinen juonikuvio: "Emme voi ajatella tyhmästi..." Blah.
     
  4. White raven

    White raven Guest Guest

    Регистрация:
    10 авг 2002
    Сообщения:
    21
    Симпатии:
    0



    seiska kausi tulee ja ilmeisesti vielä kahdeksas kausikin :D :D
     
  5. Imlego

    Imlego Guest Guest

    Регистрация:
    9 мар 2003
    Сообщения:
    1.416
    Симпатии:
    2
    Vähissä ovat Stargaten käsikirjoittajien ideat: kaksi viikkoa sitten jaksossa ollut "superhansikas" (käsivarteen sijoitettava ihmesysteemi) oli suoraan Farscapen Throne For A Loss -jaksosta ja kahden viikon päästä tulevassa jaksossa O'Neill ja Teal'c elävät saman päivän uudestaan ja uudestaan - vrt. Star Trek The Next Generationin jakso Cause And Effect tai Bill Murrayn elokuva Groundhog Day...
     
  6. kurdt

    kurdt Guest Guest

    Регистрация:
    27 ноя 2002
    Сообщения:
    7.255
    Симпатии:
    25
    Eipä tuo haittaa kun en katso Farscapea tai ST:tä ;)
     
  7. JTX

    JTX Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    28 сен 2001
    Сообщения:
    5.794
    Симпатии:
    14
    Tuo on hauskin koskaan katsomani tähtipårtin jakso. Kannattaa tsekata, vaikka niin epäoriginaali idea onkin.
     
  8. antk

    antk Guest Guest

    Регистрация:
    17 мар 2003
    Сообщения:
    12
    Симпатии:
    0
    Boardin lukijat arvostavat varmaan spoilereita tulevista jaksoista...

    Window of Opportunityn kommenttiraidalla kyllä huomioitiin Groundhog Day ja se on ihan tarkoituksella tehty "homage" GD:lle. Jakso on kyllä loistava, on tullut katsottua muutaman kerran DVD:ltä ilman ja kommenttiraidan kera.

    Ja tosiaan, Stargaten kahdeksas kausikin on tuloillaan...
     
  9. Slash80

    Slash80 No Life! Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    19 апр 2001
    Сообщения:
    2.841
    Симпатии:
    1
    Ihan kivan nimen ovat keksineet sarjaan, Per'sus. :D
     
  10. ForAnAngel

    ForAnAngel Guest Guest

    Регистрация:
    3 июн 2003
    Сообщения:
    385
    Симпатии:
    0
    MTV3 teki sen taas :hitme:. Ei saatana. SG tauolle taas. kyllähän sitä 8 osaa ehtikin nähdä, ei edes puolta kautta. Jatkuu näillä näkymin 19.11. Practice tilalle nyt taas.
    Taidan ens viikonloppulomil ottaa rynkkyni mukaan ja käydä pienellä visiitillä. Saatanan scifin sortajat, pullanmussuttajat.
     
  11. tsinivuo

    tsinivuo Guest Guest

    Регистрация:
    23 мар 2002
    Сообщения:
    3.907
    Симпатии:
    1
    :weep: :grr: :sick: I just hate Practice... :)
     
  12. Corca

    Corca Guest Guest

    Регистрация:
    28 май 2001
    Сообщения:
    2.244
    Симпатии:
    1
    Tänne vaihto käy erinomaisesti. SG ei ole ikinä uponnut vaikka teemasta kovasti pidänkin. Scifi-fiilis ja jännitys jää pahasti puolitiehen sarjaa muutamia jaksoja seuranneena, eikä ikävä tule sarjan poistuessa tauolle, kun tilalle tulee aina mainio oikeussalidraama Practise.

    Mutta totta kyllä ettei scifisarjoja liiemmin tv:stä tule, laadukkaita sellaisia varsinkaan.
     
  13. mankeli

    mankeli Suurguru Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    23 янв 2003
    Сообщения:
    897
    Симпатии:
    1
    Molemmat sarjat kiinnostavat, mutta jatkuvat vaihdokset ovat suolesta. Jos SG-1 kerran jatkuu taas marraskuun loppupuolella, ehtii The Practice pyöriä alle 3 kuukautta :rolleyes:
     
  14. Anttimie

    Anttimie Doh! Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    24 сен 2000
    Сообщения:
    659
    Симпатии:
    0
    Sama täällä. :grr:

    Onneksi tuli otettua stargate jaksot talteen n1.5 gigaa per jakso :D

    Potuttaa kyllä moinen sarjojen venksluu. Voisikin melkein lähettää maikkarille tulikiven katkuisen haukkumailin ;)
     
  15. Tubbs

    Tubbs Guest Guest

    Регистрация:
    26 фев 2003
    Сообщения:
    34
    Симпатии:
    0
    Keskustelin äsken MTV3:n katsojapalvelun kanssa ja sain mielenkiintoista informaatiota.

    Katsojapalveluhenkilö on itsekin sarjan seuraaja :) ja laittanut monta kyselyä ylemmille tahoille miksi sarja jäi tauolle; vastauksia 0 kappaletta. Hän epäili että tämä on jonkun vankkumaton päätös ohjelmasuunnittelussa tai sitten joku ylemmiltä tahoilta katsoo että sarja ei kerää tarpeeksi katsojia (?).

    Sanoin hänelle että yleensähän sarjoja pistetään tauolle kun odotellaan uusia jaksoja saapuvaksi rapakon takaa. Kommentti tähän oli tyrmäävä: hän oli parisen päivää sitten käynyt varastossa katselemassa ja siellä jo odottelee Stargaten viides kausi (!)

    Suomi, scifi-sarjojen Albania...todellakin :|
     
  16. White raven

    White raven Guest Guest

    Регистрация:
    10 авг 2002
    Сообщения:
    21
    Симпатии:
    0
    otin yhteyttä mtv3 :seen
    tässä vastaus:

    "Ymmärrän kyllä harmin. Tähtiportti on ollut kesäsarja, koska Oikeus ja
    Kohtuus on katsojaprofiililtaan myyvempi. Kesän aikana ei ehditä koko
    tuotantovuotta esittää. Ehkä Tähtiportti siirtyy tulevaisuudessa Subin
    puolelle parhaaseen katseluaikaan. Silloin näitä ongelmia ei ole. "
     
  17. White raven

    White raven Guest Guest

    Регистрация:
    10 авг 2002
    Сообщения:
    21
    Симпатии:
    0
    outoa kyllä itse ainakin sain vastauksen ohjelma päälliköltä. mukava heppu.:)
     
  18. E. P.

    E. P. Guest Guest

    Регистрация:
    11 сен 2002
    Сообщения:
    2.780
    Симпатии:
    12
    Voi p*sk* mitä p*ski*isi*! :mad:

    Eivät taaskaan ajattele katsojia, koska SubTV näkyy huomattavasti pienemmälle katsojakunnalle kuin MTV3. :(

    Täytyy jostain yrittää etsiä sähköpostiosoite MTV3:n katsojapalveluun ja purkaa sydäntä MTV3:n oudosta ohjelmapolitiikasta.
     
  19. ilezi

    ilezi Guest Guest

    Регистрация:
    19 янв 2003
    Сообщения:
    67
    Симпатии:
    0
    Voisivat sitten edes myydä ne halvalla neloselle, jos kerta ei voida näyttää. Ottaa päähän tommonen näytetään 2 jaksoa sitten näytetään kaksi osaisesta jaksosta toinen ja sen jälkeen pidetään vähintään puolenvuoden tauko ja sitten näytetään päätösjakso. Bravo!

    Sais nyt 5 kauden suomiteksteillä niin voisi sitten samantien ostaa 5 ja 6:Sen eikä tarvitsisi välittää pöllö kanavan tumpeloista päättäjistä tuo taivaallista. Itseasiassa vituttaa ankarasti koko suomen televisio tarjonta. Pelkkää saippuaa, urheilua ja tietovisaa jos joku leffa väliin sopii niin se on taatusti jo nähty vähintään 5 kertaan aikasemminkin. Silti on pakko maksaa TV-lupa vaikka siitä televisiota käyttääkin 95% DVD leffojen katseluun. Täytyy toivoa että Digiboksien yleistyttyä maksetaan siitä mitä katotaan. Voi olla että yle on helisemässä :D
     
  20. Imlego

    Imlego Guest Guest

    Регистрация:
    9 мар 2003
    Сообщения:
    1.416
    Симпатии:
    2
    Ostakaa boksit ja ilmoittakaa mtv3:lle näin tehneenne - kun sen riittävän moni tekee, eiköhän siellä tehdä ohjelmapolitiikkaan tarkastuksia. Näin minä tein 24:n suhteen, kun eivät kolmannen kerrankaan jälkeen suostuneet kertomaan milloin sarja jatkuu. Hiekanjyvästä se alkaa aavikkokin, tai jotain...