Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Tähtiportti palaa maikkarille!

Discussion in 'TV-ohjelmat ja -sarjat' started by Slash80, Apr 12, 2002.

  1. Whitewolf

    Whitewolf Guest Guest

    Joined:
    Oct 26, 2002
    Messages:
    463
    Likes Received:
    0
    Lueskelin tuossa keväällä jossain vaiheessa hieman noita SG1 uutisia kun olin nähnyt jo kaikki ulos tulleet SG1 jaksot eli kuudennen kauden loppuun asti :D

    Muistaakseni silloin oli jossain mainintaa, että aloittavat nyt kesällä kuvaukset seiska kautta varten mutta leffastakin oli silloin mainintaa. Toi SG1 atlantis oli ihan uus juttu...ota ny niistä selvää...kun muistelen, miten kuutoskausi loppui (mitenkään spoilaamatta :D ) niin mielestäni leffasta pitäis tulla aika pitkä ettei koko SG1 lopu niin kuin seinään. Ainesta olis ehkä ollut jopa seitsemännelle kaudelle, mut jos ne haluu päästä ton Atlantiksen kimppuun niin leffaa kait pukkaa... :confused:

    Ja Jack on alan äijä!! :thumbsup:

    QUOTE]Originally posted by ForAnAngel

    Stargaten 7x01 ja 7x02 jaksot näytetään 13.6 SciFi kanavalta.

    Lisää keskustelu qnet #stargate.fi :D
    [/QUOTE]

    hä? eli tuleeko seiska kausi sittenkin ?
     
  2. Stormrider

    Stormrider Guest Guest

    Joined:
    Aug 16, 2002
    Messages:
    302
    Likes Received:
    0
    Kyllä seiskakausi tehdään ja se on jo alkanut Jenkeissä.

    Stargate SG-1

    Sitä toista Stargate elokuvaa ei ainakaan vielä tehdä, vaan sen elokuvan tarina kerrotaan kaksiosaisessa 7. kauden finaalijaksossa.

    Sitten alkaa Stargate Spin-off sarja "Atlantis", tai 8. kausi Stargate SG-1:stä...tai Stargate elokuva....

    Linkki
     
  3. Imlego

    Imlego Guest Guest

    Joined:
    Mar 9, 2003
    Messages:
    1,416
    Likes Received:
    2
    Olipas vähän typerä jakso tuotantokauden avaajaksi - pitkitetty cliffhanger. Robottipahikset ovat yleensäkin mitäänsanomattomia persoonattomuutensa takia.

    Ja miten tyhmiä ne "kymmenentuhatta+ vuotta vanhempi rotu eli Asgårdit" voivat olla? Aika teennäinen juonikuvio: "Emme voi ajatella tyhmästi..." Blah.
     
  4. White raven

    White raven Guest Guest

    Joined:
    Aug 10, 2002
    Messages:
    21
    Likes Received:
    0



    seiska kausi tulee ja ilmeisesti vielä kahdeksas kausikin :D :D
     
  5. Imlego

    Imlego Guest Guest

    Joined:
    Mar 9, 2003
    Messages:
    1,416
    Likes Received:
    2
    Vähissä ovat Stargaten käsikirjoittajien ideat: kaksi viikkoa sitten jaksossa ollut "superhansikas" (käsivarteen sijoitettava ihmesysteemi) oli suoraan Farscapen Throne For A Loss -jaksosta ja kahden viikon päästä tulevassa jaksossa O'Neill ja Teal'c elävät saman päivän uudestaan ja uudestaan - vrt. Star Trek The Next Generationin jakso Cause And Effect tai Bill Murrayn elokuva Groundhog Day...
     
  6. kurdt

    kurdt Guest Guest

    Joined:
    Nov 27, 2002
    Messages:
    7,255
    Likes Received:
    25
    Eipä tuo haittaa kun en katso Farscapea tai ST:tä ;)
     
  7. JTX

    JTX Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 28, 2001
    Messages:
    5,794
    Likes Received:
    14
    Tuo on hauskin koskaan katsomani tähtipårtin jakso. Kannattaa tsekata, vaikka niin epäoriginaali idea onkin.
     
  8. antk

    antk Guest Guest

    Joined:
    Mar 17, 2003
    Messages:
    12
    Likes Received:
    0
    Boardin lukijat arvostavat varmaan spoilereita tulevista jaksoista...

    Window of Opportunityn kommenttiraidalla kyllä huomioitiin Groundhog Day ja se on ihan tarkoituksella tehty "homage" GD:lle. Jakso on kyllä loistava, on tullut katsottua muutaman kerran DVD:ltä ilman ja kommenttiraidan kera.

    Ja tosiaan, Stargaten kahdeksas kausikin on tuloillaan...
     
  9. Slash80

    Slash80 No Life! Tukijoukot Guest

    Joined:
    Apr 19, 2001
    Messages:
    2,841
    Likes Received:
    1
    Ihan kivan nimen ovat keksineet sarjaan, Per'sus. :D
     
  10. ForAnAngel

    ForAnAngel Guest Guest

    Joined:
    Jun 3, 2003
    Messages:
    385
    Likes Received:
    0
    MTV3 teki sen taas :hitme:. Ei saatana. SG tauolle taas. kyllähän sitä 8 osaa ehtikin nähdä, ei edes puolta kautta. Jatkuu näillä näkymin 19.11. Practice tilalle nyt taas.
    Taidan ens viikonloppulomil ottaa rynkkyni mukaan ja käydä pienellä visiitillä. Saatanan scifin sortajat, pullanmussuttajat.
     
  11. tsinivuo

    tsinivuo Guest Guest

    Joined:
    Mar 23, 2002
    Messages:
    3,907
    Likes Received:
    1
    :weep: :grr: :sick: I just hate Practice... :)
     
  12. Corca

    Corca Guest Guest

    Joined:
    May 28, 2001
    Messages:
    2,244
    Likes Received:
    1
    Tänne vaihto käy erinomaisesti. SG ei ole ikinä uponnut vaikka teemasta kovasti pidänkin. Scifi-fiilis ja jännitys jää pahasti puolitiehen sarjaa muutamia jaksoja seuranneena, eikä ikävä tule sarjan poistuessa tauolle, kun tilalle tulee aina mainio oikeussalidraama Practise.

    Mutta totta kyllä ettei scifisarjoja liiemmin tv:stä tule, laadukkaita sellaisia varsinkaan.
     
  13. mankeli

    mankeli Suurguru Tukijoukot Guest

    Joined:
    Jan 23, 2003
    Messages:
    897
    Likes Received:
    1
    Molemmat sarjat kiinnostavat, mutta jatkuvat vaihdokset ovat suolesta. Jos SG-1 kerran jatkuu taas marraskuun loppupuolella, ehtii The Practice pyöriä alle 3 kuukautta :rolleyes:
     
  14. Anttimie

    Anttimie Doh! Tukijoukot Guest

    Joined:
    Sep 24, 2000
    Messages:
    659
    Likes Received:
    0
    Sama täällä. :grr:

    Onneksi tuli otettua stargate jaksot talteen n1.5 gigaa per jakso :D

    Potuttaa kyllä moinen sarjojen venksluu. Voisikin melkein lähettää maikkarille tulikiven katkuisen haukkumailin ;)
     
  15. Tubbs

    Tubbs Guest Guest

    Joined:
    Feb 26, 2003
    Messages:
    34
    Likes Received:
    0
    Keskustelin äsken MTV3:n katsojapalvelun kanssa ja sain mielenkiintoista informaatiota.

    Katsojapalveluhenkilö on itsekin sarjan seuraaja :) ja laittanut monta kyselyä ylemmille tahoille miksi sarja jäi tauolle; vastauksia 0 kappaletta. Hän epäili että tämä on jonkun vankkumaton päätös ohjelmasuunnittelussa tai sitten joku ylemmiltä tahoilta katsoo että sarja ei kerää tarpeeksi katsojia (?).

    Sanoin hänelle että yleensähän sarjoja pistetään tauolle kun odotellaan uusia jaksoja saapuvaksi rapakon takaa. Kommentti tähän oli tyrmäävä: hän oli parisen päivää sitten käynyt varastossa katselemassa ja siellä jo odottelee Stargaten viides kausi (!)

    Suomi, scifi-sarjojen Albania...todellakin :|
     
  16. White raven

    White raven Guest Guest

    Joined:
    Aug 10, 2002
    Messages:
    21
    Likes Received:
    0
    otin yhteyttä mtv3 :seen
    tässä vastaus:

    "Ymmärrän kyllä harmin. Tähtiportti on ollut kesäsarja, koska Oikeus ja
    Kohtuus on katsojaprofiililtaan myyvempi. Kesän aikana ei ehditä koko
    tuotantovuotta esittää. Ehkä Tähtiportti siirtyy tulevaisuudessa Subin
    puolelle parhaaseen katseluaikaan. Silloin näitä ongelmia ei ole. "
     
  17. White raven

    White raven Guest Guest

    Joined:
    Aug 10, 2002
    Messages:
    21
    Likes Received:
    0
    outoa kyllä itse ainakin sain vastauksen ohjelma päälliköltä. mukava heppu.:)
     
  18. E. P.

    E. P. Guest Guest

    Joined:
    Sep 11, 2002
    Messages:
    2,780
    Likes Received:
    12
    Voi p*sk* mitä p*ski*isi*! :mad:

    Eivät taaskaan ajattele katsojia, koska SubTV näkyy huomattavasti pienemmälle katsojakunnalle kuin MTV3. :(

    Täytyy jostain yrittää etsiä sähköpostiosoite MTV3:n katsojapalveluun ja purkaa sydäntä MTV3:n oudosta ohjelmapolitiikasta.
     
  19. ilezi

    ilezi Guest Guest

    Joined:
    Jan 19, 2003
    Messages:
    67
    Likes Received:
    0
    Voisivat sitten edes myydä ne halvalla neloselle, jos kerta ei voida näyttää. Ottaa päähän tommonen näytetään 2 jaksoa sitten näytetään kaksi osaisesta jaksosta toinen ja sen jälkeen pidetään vähintään puolenvuoden tauko ja sitten näytetään päätösjakso. Bravo!

    Sais nyt 5 kauden suomiteksteillä niin voisi sitten samantien ostaa 5 ja 6:Sen eikä tarvitsisi välittää pöllö kanavan tumpeloista päättäjistä tuo taivaallista. Itseasiassa vituttaa ankarasti koko suomen televisio tarjonta. Pelkkää saippuaa, urheilua ja tietovisaa jos joku leffa väliin sopii niin se on taatusti jo nähty vähintään 5 kertaan aikasemminkin. Silti on pakko maksaa TV-lupa vaikka siitä televisiota käyttääkin 95% DVD leffojen katseluun. Täytyy toivoa että Digiboksien yleistyttyä maksetaan siitä mitä katotaan. Voi olla että yle on helisemässä :D
     
  20. Imlego

    Imlego Guest Guest

    Joined:
    Mar 9, 2003
    Messages:
    1,416
    Likes Received:
    2
    Ostakaa boksit ja ilmoittakaa mtv3:lle näin tehneenne - kun sen riittävän moni tekee, eiköhän siellä tehdä ohjelmapolitiikkaan tarkastuksia. Näin minä tein 24:n suhteen, kun eivät kolmannen kerrankaan jälkeen suostuneet kertomaan milloin sarja jatkuu. Hiekanjyvästä se alkaa aavikkokin, tai jotain...