The Dead Don't Die (2019) (Jim Jarmusch / Bill Murray, Adam Driver, Chloe Sevigny, Steve Buscemi)

Discussion in 'Elokuvat' started by Super-J, Aug 6, 2019.

  1. Super-J

    Super-J Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 17, 2007
    Messages:
    4,326
    Likes Received:
    520


    Zombie-leffa Jim Jarmuschin tapaan. Viimeksi hän teki vampyyrileffan, ja se oli hyvä, joten tämäkään tuskin on huono. Katsokaa nyt noita näyttelijöitäkin jotka hän on saanut leffaan mukaan. Yllämainittujen lisäksi mm Tilda Swinton, Danny Glover, Rosie Perez, Tom Waits, Iggy Pop, Selena Gomez.. cameo-lista taitaa olla liki loputon...

    IMDb


    Tulossa pian...
     
    kmruuska likes this.
  2. Super-J

    Super-J Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 17, 2007
    Messages:
    4,326
    Likes Received:
    520
    Okei, ehkä odotin tältä liikoja mutta se ei muuta sitä tosiasiaa että poistuin salista leffan jälkeen hieman pettyneenä. Periaatteessa tässä on kaikki ainekset todella hyvään leffaan mutta toteutus on nyt jäänyt puolitiehen. Toki Jarmuschin leffat ovat aina toteutukseltaan vähän mitä sattuu mutta yleensä kokonaisuus on kuitenkin ollut harkittu ja pysynyt kasassa, mutta nyt pitää ihan erikseen ihmetellä mitä Jim oikein ajatteli kun tämmöisen loppuratkaisun tähän teki? Enteellisesti Adam Driverin hahmo sanoo moneen kertaan että tämä ei pääty hyvin... Ei siitä sen enempää, edes spoiler tageissa... katsokaa itse... o_O

    Tarina lähtee käyntiin ohjaajalle tyypillisen hidastempoisesti, jossain leffan puolivälissä saadaan jo vähän toimintaakin mukaan, ja niiltä osin kaikki on onkin ihan ok, zombi-komediahan tämä selkeästi on eikä mikään toimintaleffa. Ilman komediallista lähestymiskulmaa asiaan tunnelma voisi olla tosi painostavakin, ja loppua kohti vaan tiukkeneva, mutta nyt lopputulos on aika tasapaksu siihen loppuratkaisuun asti jossa homma menee ainakin omasta mielestäni ihan plörinäksi. Ei tämä huono leffa ole, mutta ei tosiaan mikään mestariteoskaan. Ja ilman hyviä näyttelijöitä tämä olisi oikeastaan täyttä paskaa jos asiaa nyt tarkemmin viitsii miettiä. Mutta zombileffoja ei yleensäkään kannata kovin tarkkaan miettiä.

    3/5

    PS. WTF???
     
  3. scented

    scented Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Feb 22, 2005
    Messages:
    2,236
    Likes Received:
    358
    Ihmeen hyvä, kun oli asennoitunut suht huonoon leffaan. Kaikki, mitä Bill Murray tekee pitää katsoa, joten luonnollisesti tämäkin. Hyvää huumoria sisälsi, sai nauramaan ääneen - esim. kahvilakohtaus. Myös viittaukset dialogissa siihen, että tässä ollaan tekemässä leffaa huvitti. Leffasta oli myös mukava bongailla näitä julkkiksia, jotka eivät eivät varsinaisesti/ensisijaisesti ole näyttelijöitä.
     
  4. Kimsor

    Kimsor Vakiokasvo

    Joined:
    Oct 2, 2006
    Messages:
    519
    Likes Received:
    140
    Aivan helvetin tylsä ja huono. Aivan luokattomia "vitsejä". Mietittiin vaimon kanssa että pitikö nauraa vai itkeä, oli niin paska.
     
    Snafu68 and Recce like this.
  5. htavilap

    htavilap Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Mar 22, 2007
    Messages:
    1,259
    Likes Received:
    164
    Ihan kohtalainen välityö Jarmuschilta, ja just hyvää lakonista huumoria läpi elokuvan.

    3/5.
     
  6. Recce

    Recce Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Mar 29, 2004
    Messages:
    2,968
    Likes Received:
    244
    Täysin samaa mieltä!
     
  7. Snafu68

    Snafu68 Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    May 6, 2013
    Messages:
    1,440
    Likes Received:
    241
    +1
    Jarmuschin "Only lovers left alive"en verrattuna silkkaa paskaa. Suorastaan typerryttävän huono, eli miten voi tehdä tallaista kuraa tuolla näyttelijäkaartilla. Muutama "hassu" vitsi siellä täällä, että hahhah huomasitko star wars-vitsin hehheh... :rolleyes:

    Glover taisi olla ainoa joka pääsi tasolleen näyttelijänä o_O

    ½ / 5
     
  8. Hippo

    Hippo Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jul 28, 2004
    Messages:
    2,411
    Likes Received:
    326
    Rauhallinen ja lakoninen zombie pätkä, melkeinpä kaurismäkeläinen. No nyt on sellainenkin sitten nähty. Ja vielä tykkäsin tästä :D

    4/5