Häiriöitä lähetyksessä thread

En tråd i 'Digi-TV' startet av Tuike, 7 Jul 2004.

  1. DVB-G

    DVB-G Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    5 Mar 2003
    Innlegg:
    10.281
    Liker mottatt:
    30
    Huulisynkka-ilmiö on vain oire, ei sairaus. Vika ei siis korjaannu muuttamalla äänen ja kuvan keskinäistä aikakooditietoa. Toivottavasti insinöörit eivät (kiirepaniikissa yhtä huulisynkasta valittanutta mummoa lepyyttääkseen) lääkitse oiretta pois ja anna sairauden olla ennallaan (kiusaamassa 6 miljoonaa muuta), vaan oiretta tutkiessaan löytävät sen oikean syyllisen kaikkeen tähän epästandardisen laittomaan materiaalin.
     
    Sist redigert: 8 Feb 2012
  2. MovieFreak

    MovieFreak Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    28 Jul 2003
    Innlegg:
    1.150
    Liker mottatt:
    4
    Ylellä taas äänet miten sattuu. Liekö se sama ongelma kuin aiemmin että äänikanavien välillä pieni vaihe-ero joka sitten saa aikaan surround-koodauksen jälkeen äänen kuulumisen sivuilta / takaa? Tätä ollut nyt ykkösellä useampana päivänä, parhaillaan Kuningaskuluttajassa.
     
  3. DVB-G

    DVB-G Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    5 Mar 2003
    Innlegg:
    10.281
    Liker mottatt:
    30
    Sekin vika yhä asuu kanavalla. Ja mikä pahinta, samassa ohjelmassa eri klipeissä vaihe-ero sekä kanavatasapaino vaihtelee. Toinen kanava esim. piipittää liian hiljaa. Ihan kuin makasiiniohjelmassa eri jutut olisi äänitetty erilaisilla (viallisilla) vehkeillä eikä koostamisvaiheessa äänelle ole tehty mitään täsmäämistä vaan kaikki tasoerot ja vaihevirheet on jätetty ennalleen. Ja siis niissä eri klippiosuuksissakin on erivaiheisia kohtauksia. Ihan kuin haastattelijan mikrofonilla olisi eri säädöt kuin haastateltavan mikillä, ja lisäksi studiossa spiikatut lauseet taas ihan eri vaiheella miksattu sisään.

    Jokainen äänialan ammattilainen, siellä YLE:ssäkin, kyllä korvillaan kuulee, että materiaali on ihan kelvotonta paskaa. Miksi sitä ei korjata ennen ulos lähettämistä?

    Kotona ääntä on lähes mahdoton korjata, reaaliajassa ihan mahdoton. Vaatisi kymmenien tuntien työmäärän per tv-ohjelma määritellä jokaisesta millisekunnista aiotut kanavavaiheet ja tasot. Helpoin kotikonsti olisi monottaa eli summata kanavat yhteen. Se poistaa vaihevirhepulmat eli panoraation heittelyn, ääni vakautuu juu, mutta tämä temppu pahentaa tasoeropumppausta. Äänen taso alkaa pumpata ärsyttävästi. Milloin ääni katoaa lähes kokonaan, milloin se pulputtaa jopa kesken puheen eri tasoilla, lähes kurlaten.

    Suosittelen valitsemaan yhden kanavan ja kuuntelemaan sitä joka kaiuttimessa. Esim. vasen kanava. Tai oikea kanava. Yksi kanava voi kuulostaa rauhallisemmalta kuin toinen kanava tai monotettu ääni. Monoäänessä on tavallaan kahden äänikanavan ongelmat yhteenlaskettuna (esim. 200 tasonmuutosta per ohjelma) kun taas yhden kanavan kuuntelussa kuulee vain 100 pulmatilannetta per ohjelma.

    Jos äänen enkoodaus on tehty Dolby Surroundilla, silloin kotipäässä ei saisi käyttää mitään muuta dekoodaustapaa kuin Dolby Surround. Jos monottaa äänen tai valitsee kuultavaksi vain toisen äänitekanavista, ääni on karmean kuuloista tasoltaan pumppaavaa kurlutusta ja ailahtelua. Materiaalille pitää ENSIN tehdä Dolby Surround -purku, jotta saadaan neljä audiokanavaa (L, C, R, takasurround) kaivettua esille. Sen jälkeen voidaan niistä neljästä kanavasta valita käyttöön jokin tai jotkut.

    Ikävä kyllä YLE:n enkoodaus on toistaiseksi niin radikaalisti pielessä, ettei kotipäässä virallinen DolbyDekoodaus auta, materiaalin vaihetieto on pilattu. Dekoodaus vaatii toimiakseen vaiheen tarkkana oikeellisena pysymistä.

    Jos materiaalille ei ole tehty tuotanto/lähetyspäässä Dolbymuunnosta, eli materiaali on tavallista stereota eikä ole nelikanavaista, sitten voi rauhallisin mielin kuunnella monoa tai yhtä kanavaa. Kotipäässä ei tarvitse (ei saa, ei kannata) käyttää mitään koodauksenpurkumetodeja. Oman maun mukaan voi yrittää elävoittää vakiota stereoääntä monikanavaiseksi muuntaen vaikka jollain Pro Logic -matrisoinnilla (Music/Movie/Surround/jne).

    Mutta yhä korostan, että jos materiaali on perinteistä Dolby Surroundia, kuten tv-lähetetyt kahteen audiokanavaan pakatut elokuvat ja sarjat usein ovat, ne pitää purkaa auki nimenomaan samalla perinteisellä Surround-metodilla. Väärän dekoodaustavan haitat kuulee parhaiten testiäänitteillä, esim. YLE:n monikanavaäänitestillä. Music/Movie-moodeilla dekoodattuna takakanavamateriaali on epämääräisen vaihevirheisen kuuloista sillisalaattia, kun se lukittuu nätiksi takamonoksi perinteisesti Pro Logic -dekoodattuna. Samoin edessä ääni on vakaa vain oikealla tavalla dekoodattuna, muut dekoodaustavat levittävät äänen outoon suuntaan.

    Oma lukunsa on se, millä metodilla dekooderilaite tai dekooderisofta parhaiten toimii. Voi olla, että softan tai raudan algoritmit ovat hiukan pielessä, epästandardeja, ja vakain äänikenttä saadaankin käyttämällä tahallaan väärää dekoodausmetodia. Mutta minulla ainakin perinteinen Pro Locic -dekoodausmoodi toimii parhaiten tv-tallenteilla. Dekoodaan materiaalin nVidia Purevideo -koodekilla. Mikään muu kokeilemani koodekki (Windows XP:ssä) ei ole kyennyt panoroimaan testiäänitteitä oikeisiin kanaviinsa vakaasti. Ilmaiset ainakaan. Muita maksullisia en ole kokeillut, koska tämä entinen on toiminut niin hyvin kuvalla ja äänellä, ettei ole ollut syytä vaihtaa..
     
    Sist redigert: 9 Feb 2012
  4. El Cohete

    El Cohete Guest Guest

    Reg.:
    5 Des 2005
    Innlegg:
    158
    Liker mottatt:
    0
    Oulun alueella (vaiko koko maassa) meni hieman ennen puoltayötä 9.2. lähetys A-nipussa (TV1, TV2, Teema) vajaaksi 10 min poikki, liityikö tähän huoltoon, vai oliko jotain muuta häikkää? Harmi että meni Pahan morsiamen katsominen osaksi tuon takia pilalle. Uusintaa on varmaan tämän takia turha odottaa? Palautetta laitoin.

     
    Sist redigert: 10 Feb 2012
  5. DVB-G

    DVB-G Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    5 Mar 2003
    Innlegg:
    10.281
    Liker mottatt:
    30
    Alkuosa ohjelmasta oli äänellisesti normaali. 16' paikkelita alkanut "Elisa Viihde"-osuus oli karmeaa kuultavaa, väärävaiheinen tai muuten pilalla. Välijuonnot tuonkin jälkeen olivat normaaleja, mutta viimeinen 21' hujakoilla alkava "Leivänpaahvin"-juttu jälleen väärävaiheista kamaluutta. Osittain. Juttu itsessään onneksi oli normaaliääninen, mutta päälle puhuva selostava miesääni oli väärävaiheinen.
     
  6. MovieFreak

    MovieFreak Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    28 Jul 2003
    Innlegg:
    1.150
    Liker mottatt:
    4
    Ja äänet on tällä kertaa sekaisin kanavalla YLE Fem.
     
  7. Cirrus

    Cirrus Guest Guest

    Reg.:
    22 Jan 2004
    Innlegg:
    103
    Liker mottatt:
    0
    Animal planet HD ja Discovery HD pätkii DNA:lla. Viikon näkyi ongelmitta ja nyt sitten tuli jotain. Kellään muulla samaa?
     
  8. Ari

    Ari Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    25 Jun 2000
    Innlegg:
    3.320
    Liker mottatt:
    4
    Ainakin nyt näyttäisi näkyvän ihan normaalisti, DNA Welho Helsinki. Et kertonut minkä kaupungin DNA:n verkossa itse olet, DNA:lla kun on verkkoja monessa paikassa...
     
  9. HulluHevari

    HulluHevari Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    13 Sep 2004
    Innlegg:
    443
    Liker mottatt:
    0
    Jo toinen Universe-dokusarjan jakso menossa History HD:lla jossa ei tekstitystä? Mikä mättää, niissä on tähän asti ollut kaikissa Suomenkielinen tekstitys.
     
  10. Digital Man

    Digital Man Vakiokasvo

    Reg.:
    17 Jun 2000
    Innlegg:
    670
    Liker mottatt:
    4
    MTV3 ilmeisesti siirtyy pikkuhiljaa nykivään kuvaan. Eilen (14.3.2012) tullut Teknari nyki samalla lailla kuin samalta kanavalta tuleva Top Gear USA. Muutama lyhyt pätkä ohjelman aikana näkyi nykimättä.
     
  11. HulluHevari

    HulluHevari Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    13 Sep 2004
    Innlegg:
    443
    Liker mottatt:
    0
    Vantaan DNA:n kaapelin kanavat häiriöi, mosaiikkia/tilttauluja/jumituksia. Kaikilla kanavilla, ei väliä katsooko boxin kautta tai suoraan töllön virittimellä.
     
  12. vps358

    vps358 Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    11 Feb 2005
    Innlegg:
    4.958
    Liker mottatt:
    544
    Antennipuolella Canal+ Series, EPG tiedot loppuu taas maanantaihin 26. klo 7:30.

    T: Vesku
     
  13. Melbac

    Melbac Guest Guest

    Reg.:
    26 Aug 2005
    Innlegg:
    90
    Liker mottatt:
    0
    En tiedä että olenko säätänyt tosta boxista jotain mutta MTV3 Sarjan ohjelmien tekstitys tuntuu tulevan vähän myöhässä.MTV3 voisi myös jotenkin säätää sitä EPG:tä ettei se näyttäisi että kanavalla olisi menossa joku ohjelma vaikka sieltä tulee pelkää testikuvaa.
     
    Sist redigert: 24 Mar 2012
  14. ISPF3.4

    ISPF3.4 Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    1 Des 2006
    Innlegg:
    3.258
    Liker mottatt:
    612
    ID Europe -kanavan tekstitykseen on tullut merkillinen häiriö pari viikkoa sitten ja se jatkuu edelleen. Välillä vanhan tekstityksen rivi näkyy keskellä ruutua. Välillä siinä näkyy pieni neliö, jossa on muutamia pisteitä ja joku muu merkki. Tämä tapahtuu Soneran verkossa WBOX:lla ilmeisesti jokaisessa ohjelmassa.
    Onko jollakin muulla vastaavaa havaintoa?
     
  15. ISPF3.4

    ISPF3.4 Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    1 Des 2006
    Innlegg:
    3.258
    Liker mottatt:
    612
    En ole katsonut tuota kanavaa pitkään aikaan. Nyt tarkistin tekstityksen. Joku kasarisarja sieltä tulee ja tekstitys on selvästi myöhässä.
     
  16. scented

    scented Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    22 Feb 2005
    Innlegg:
    2.242
    Liker mottatt:
    361
    Näkyykö muilla max normaalisti? Täällä ainakin näkyy juniori max kanavalla. Epg maxilta, mutta kuva juniorilta :). Mietin vain kun odottelee tässä formulakisaa...
     
  17. Pappa 55

    Pappa 55 Guest Guest

    Reg.:
    18 Jan 2006
    Innlegg:
    30
    Liker mottatt:
    0
    Sama täällä Viikissä. Toivottavasti Max palaa ennen F1 lähetystä.
     
  18. Pappa 55

    Pappa 55 Guest Guest

    Reg.:
    18 Jan 2006
    Innlegg:
    30
    Liker mottatt:
    0
    Noniin, nyt Max toimii.
     
  19. mamipa

    mamipa Vakiokasvo

    Reg.:
    2 Jun 2006
    Innlegg:
    868
    Liker mottatt:
    54
    Sama juttu Canal Digitalin paketissa
     
  20. grafix

    grafix Guest Guest

    Reg.:
    3 Jan 2010
    Innlegg:
    2
    Liker mottatt:
    0
    Soneran kaapelissa ei nelonen HD näy ollenkaan. Herjailee vaan ei saatavissa tai salattu. Eilen illalla vielä näkyi.Mahtaako muilla olla sama homma?