Sony KDL-EX500 -sarja

الموضوع في 'Televisiot' بواسطة J Koppi, بتاريخ ‏25 مارس 2010.

  1. Groke

    Groke D'oh! Tukijoukot Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏18 أغسطس 2005
    المشاركات:
    2,651
    الإعجابات المتلقاة:
    1
    Tuo siis on television generoima valikko, joka pompsahtaa normaalisti esiin esiin vain silloin kun kauko-ohjain on tv:n ohjaamiseen tarkoitetussa moodissa. Eli tv:n oma kake, joku yleiskake tai saman valmistajan yhteensopiva kake, joka tuli toisen laitteen mukana.
    Oma töllöni on vanhempi Sony, mutta hyvin samannäköiset valikot siinäkin on. Ja tv:n input/laite -kohtainen katselutila on aina vaihdettavissa riippumatta siitä, että katsellaanko valokuvia USB-muistitikulta vaiko leffaa BD-soittimelta.

    Sinun kakestasi en tiedä (en pienellä hakemisella löytänyt siitä kuvaa), mutta ainakin oman töllöni kakessa on toimintamoodia varten napit, joilla siis valitaan, että minkä härvelin ymmärtämiä komentoja kake kulloinkin lähettää (BD/DVD/AMP/TV). Eli jos valitsen oletuksena olevan moodin [TV], niin silloin esiin pompsahtaa aina vain em. linkin mukainen menu, siis tv:n itsensä luomana. Se on täysin mallikohtaista, että palaako kake itsestään oletusmoodiinsa jonkun ajan x kuluttua, vai jämähtääkö se siihen moodiin, joka on viimeksi valittu.
    Edelliseen jatkaen, jos valitsen televisioni kakesta moodiksi [BD], niin esiin pompsahtaa yo. linkin mukainen Blu Ray -soittimen generoima menu. Tai jos käytän sitä BD-soittimen mukana tullutta kakea, jolla voi ohjata vain ko. soitinta. Tai jos käytän jotain yhteensopivaa yleiskakea.
    Ainakin omalla yhdistelmälläni, eli Sony X4500 (pari vuotta vanha malli) <--HDMI--> Sony S370 (lähes identtinen BD-soitin, edeltävä malli) saa siis aina vaihdettua katselutilan. Kunhan vain em. tapaan käyttää oikeaa kakea, tai oikeassa toimintamoodissa olevaa kakea. Jotta komennot kohdistuvat oikeaan härveliin. Ja tällöin on aina kyse pelkästään ko. kaken suoraan kohdelaitteeseen lähettämistä infrapunasignaaleista.
    Yleensä en katselutiloja juurikaan vaihtele, vaan käytän asettamiani oletuksia. Eli BD-soittimelle katselutila 'Elokuva' haluamillani säädöillä. Tosin kirkkaassa päivänvalossa vaihdan joskus tv:stä toisen tilan. Ja aina on tuo katselutilan vaihto siis onnistunut.

    Sellainen poikkeus tuli mieleen, että ainakin oman Sonyni kakessa on oranssi nappula [THEATRE], jonka painaminen vaihtaa teatterimoodin ja normaalimoodin välillä. Itse en sitä koskaan käytä. Voisit kuitenkin varmistaa, ettei tuo moodi tai joku vastaava ole päällä. Siis jos omassa Sonyssasi ylipäätään on tuollainen. Tuolloin tietyt asetukset siis ovat lukittuneena, täysin riippumatta siitä, että minkäniminen katselutila sattui olemaan käytössä.

    Itselläni on tv:n päästä asetettu kaikki HDMI-ohjausjutut päälle (HDMI CEC). Ainakin omassa Sonyssani ainoa vaikutus on se, että kun sammutan tv:n, niin myös BD-soitin sammuu. Ja kun sammutan BD-soittimen, tv jää edelleen päälle jne. Lisäksi oikea HDMI-inputti aktivoituu aina automaattisesti. Mutta mitään muita temppuja ei tehdä.
    Vaan ehkäpä uudemmissa Sonyissa on tuohon HDMI-ohjaukseen liittyen lisätty jotain uutta ja "liian fiksua"?
     
  2. juppi

    juppi Tuttu käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏8 سبتمبر 2003
    المشاركات:
    114
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Juu se käsittääkseni on tässä uudessa Sonyn kaukosäätimessä nyt ongelmana, että siitä ei valita mitään inputteja - kun HDMI-ohjaus on aktivoitu, ohjaa kaukosäädin automaattisesti esim. blu-ray -soitinta, jos se laitetaan päälle ja laite on yhteensopiva. Esim. nuolinäppäimet liikuttavat levyvalikon kohdistinta automaattisesti (ellei sitä kytke tv:n asetuksissa pois).

    Kaukosäätimessä on Sync menu -nappi, josta voi vaikka käynnistää soittimen. Avautuvassa valikossa voi myös päättää, ohjaako säädin tilapäisesti sitten vaikka tv:tä. Infrat menee kuitenkin tellun kautta sisään ja sitten HDMI-piuhalla soittimeen.

    Tuo vaati itsellä opettelua, vaikka se on tarkoitettu helpottamaan laitteiden yhteiskäyttöä. Ohjaus on sekava käyttää, jos välillä haluaa nimenomaan näkyvää kuvaa säätää eikä soittimesta lähtevää.

    Jos mitenkään muuten ei onnistu, voihan sen hdmi-ohjauksen laittaa pois päältä, valita HDMI-sisääntulon tv:n kakella, käynnistää blu-rayn sen omalla kakella ja sitten säädellä tv:n kuvaa television kakella. Tuo ei loppujen lopuksi ole paljon sen monimutkaisempaa kuin käyttää sitä Sync menu-napin takana olevaa valikkoa.:hitme:
     
    آخر تعديل: ‏22 أغسطس 2011
  3. Masoaso

    Masoaso Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏26 ديسمبر 2010
    المشاركات:
    13
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Nyt homma pelittää, otin HDMI-ohjauksen pois päältä ja nyt TV:n kakesta saa sen TV:n säätö paneelin esille.Eli TV:n kake ohjasi soitin eikä TV:tä Ja vaikka onhan se kätevää ohjata samalla kakella, niin jotenkin vaan tuntuu loogisemmalta ohjata TV:tä sen omalla kakella ja soitinta omallaan. Kiitosia paljon neuvoista!!!:thumbsup:
     
  4. teucka

    teucka Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏25 أغسطس 2011
    المشاركات:
    2
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Osaisiko kukaan auttaa kun en saa kuvia ja musiikkia näkymään televisiossa dlna:n avulla. Videot pelaa kyllä.

    Televisiona on sony kdl-32ex500 ja dlna serverinä windows 7 64 wmp12.

    Television x-barissa videoissa löytyy serveri ja videot toimivatkin ihan niinkuin kuuluu, mutta jostain syystä kuvat ja musiikki kohdista ei löydy serveriä.

    Tietokoneen asetuksista laitettu virtautusasetuksista virtautettaviksi kaikki media tiedostot.
     
  5. Boxer

    Boxer Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏24 أكتوبر 2009
    المشاركات:
    824
    الإعجابات المتلقاة:
    121
    Tuossa 65 kysymystä ja vastausta liittyen DLNA:han :

    http://tinyurl.com/45yy3j2
     
  6. teucka

    teucka Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏25 أغسطس 2011
    المشاركات:
    2
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Homma lähti eilen pelaamaan itsestään, ilmeisesti tarvitsi vain tarpeeksi monta kaikkien laitteiden uudelleenkäynnistystä. Henkimaailman juttuja taitaa olla tämä DLNA.
     
  7. Jeiz1

    Jeiz1 Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏7 سبتمبر 2010
    المشاركات:
    46
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Ei ole jumalauta todellista. Nyt kun on tuullut paljon niin välillä kolmosen ja subin kuva pätkii. Nyt sitten kuva oli hetken pois kokonaan niin telkkari päätti sitten itsestään että tämä palvelu ei ole enää saatavilla ja poisti kolmosen sekä subin kanavalistasta kokonaan...
     
  8. Vigor_Mortis

    Vigor_Mortis Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏29 أغسطس 2006
    المشاركات:
    26
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Hei.

    Ostin n. vuosi sitten tommoisen KDL-40EX500:n ja muuten on ihan kivaa ollut ja hyvin mennyt, paitsi... Pitäisikö telkkarin tunnistaa kun pleikka 3 tai Xbox kytketään päälle? Ainakaan minulla se ei vaihda kanavaa automaattisesti. PS3 on 80gb ja xbox uusinta mallia.

    Ja eikös tuolla töllön kakella pitäisi olla mahdollista ohjata myös pleikkaria? Ei onnistu sekään.
     
  9. juppi

    juppi Tuttu käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏8 سبتمبر 2003
    المشاركات:
    114
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Pitää olla ps3 slim että tunnistaa & kake toimii. Vanhemmissa fatty-malleissa ei ole HDMI-CEC -systeemiä. HDMI-ohjaus täytyy tietysti kytkeä tv:ssä myös päälle, jos on uudempi pleikkari.
     
  10. Vigor_Mortis

    Vigor_Mortis Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏29 أغسطس 2006
    المشاركات:
    26
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Ok, eli vanhan pleikkarin kanssa ei pitäiskään toimia. Entäs tuon uuden XBoxin? Eikö sen kanavan pitäisi vaihtua käynnistettäessä? XBox on laitettuna hdmi4-slottiin, onko niillä joku ero?

    Takuu alkaa mennä kohta umpeen, eli jos tuo ei toimikaan niin hyvin kuin pitäisi, niin pitää toimia pian jos aikoo toimia ollenkaan. Tosin, eihän tuo nyt kovin suuri ongelma ole - kamalan ärsyttävä vain.
     
  11. Sonic Empire

    Sonic Empire Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏20 سبتمبر 2006
    المشاركات:
    155
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Ei löydy HDMI-CEC -tukea Xboxista, tuskin on tulossakaan.
     
  12. GT-555

    GT-555 Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏8 مايو 2007
    المشاركات:
    29
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Mistähän saisin ostettua uuden kaukosäätimen? Oisko jollain laittaa sitä kaukon mallia tänne? Telkku siis 55ex500.
     
  13. juppi

    juppi Tuttu käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏8 سبتمبر 2003
    المشاركات:
    114
    الإعجابات المتلقاة:
    0
  14. GT-555

    GT-555 Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏8 مايو 2007
    المشاركات:
    29
    الإعجابات المتلقاة:
    0
  15. Juhivol

    Juhivol Aktiivinen käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏15 يوليو 2004
    المشاركات:
    94
    الإعجابات المتلقاة:
    0
  16. Bnde

    Bnde Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏3 سبتمبر 2009
    المشاركات:
    121
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Minkähän verran saisi 55 tuumaisesta EX500 sarjalaisesta? Itsellä on 1,5v vanha yksilö jonka myymistä olen harkinnut.
     
  17. Kutis

    Kutis Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏27 سبتمبر 2006
    المشاركات:
    371
    الإعجابات المتلقاة:
    1
    Onko muilla ex500 kuva pysynyt kohdallaan? Itse voisin vannoa, että musta on alkanut mennä ns. tukkoon, vai onkohan vain osunut viime aikaisiin leffoihin mustan tasoltaan heikompia julkaisuja? Mustan taso sinällään ei ole ongelma, mutta ns. shadow detail on mielestäni heikentynyt. Spyderikin sanoi sopimuksen irti niin en saanut mitattua harmaasävyjä, että olisi saanut tulokset rinnakkain.
     
  18. aheikkinen

    aheikkinen Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏5 ابريل 2007
    المشاركات:
    5,008
    الإعجابات المتلقاة:
    137
    Olisiko mitään tolkkua ostaa nyt tuollaista vanhan mallista 46EX503 töllötintä?
    Tuollainen näytti olevan expertillä 799&#8364;, vai saako tuolla rahalla näistä uusista ledikuvatuksista parempaa vastinetta rahoilleen? Tuohan on vielä tietääkseni vanhoilla kunnon loisteputkilla, joten pilveilyn pitäisi olla vähäisempää? Voisihan tuosta "lappuhinnasta" yrittää vielä tinkiäkin, kun näköjään helmikuussakin on tuota saanut jo 899&#8364; hintaan. Käyttö olisi pelkästään satunnaista leffakäyttöä tietokoneen (Radean EAH 5450, hdmi) toimiessa pääasiallisena kuvalähteenä.

    Aikansa standardien mukaan töllön kuvanlaatu on ilmeisesti ollut aivan kelvollinen: "..one of the most impressive LCD panels around. Imbued with excellent contrast, colour and cleanness, this monster screen proves an excellent option for those after a good value pound-per-inch deal without making too many compromises." Ulkonäkökin olisi metallipaneeleineen omaa silmääni miellyttävä. Tarjoavatko uudemmat mallit merkittävää parannusta?
     
  19. petekki

    petekki Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏17 أكتوبر 2004
    المشاركات:
    499
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Teknisillä oli viime viikolla 46HX803 999€....ehkä mielummin toi HX kuin EX :thumbsup:
     
  20. Late-82

    Late-82 Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏11 مارس 2007
    المشاركات:
    165
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Vielä kun tuon 46HX823 hintakin tippuisin noihin lukemiin... ;)