eipä maksanu vaivaa. näyttö kyllä säätyi, mutta vaikutuksen voi nähdä vain xriten kautta gallerian avaamalla. muuten ei mitään eroa.
Olen harkitsemassa kalibrointilaitteen hankkimista, ja kysyisin että mitä eroa käytännössä olisi X-Riten Colormunki Display ja i1Display Pro laitteilla? Pystyykö tuolla Colormunkilla kalibroimaan televisioita yhtä hyvin kuin tuolla kalliimmalla i1Display Pro mallilla jos käyttää HCFR-ohjelmaa? Säilyykö tuo i1Display Pro kauemmin käyttökelpoisena lasisten filttereiden vuoksi? Täytyykö kalibrointilaite aina ripustaa suoraan vasten television ruutua, vai voiko sen kiinnittää jalustaan ja laittaa mahdollisimman lähelle ruutua?
- Netistä kaivetun tiedon mukaan ColorMunki on sama mittari kuin Display Pro, sen sisäisessä firmwaressa (softassa) on laitetta rampautettu hitaammaksi ja mukana tuleva softa on eri. - Pystyy kalibroimaan ihan yhtä hyvin. - Ei tarvitse olla kiinni paneelissa (huomaa asetus HCFR:ssä)...itse testailin etäisyyden vaikutusta täällä: Television kalibrointia
ColorMunkista saisi nyt x-riteltä 30 euroa takas jos ostaa mittarin viimeistään syyskuun 1. päivä https://xritecashback.com/fi/en/pages/colormunki-cashback/home
Toihan kuulostaa hyvältä tarjoukselta. Ei ole kokemusta kalibrointilaitteista niin osaako joku kertoa mitä tuo laitteen nopeusero isoveljeen Display Pro:hon tarkoittaa käytännössä? Kestääkö yksi mittaus 1s sijaan 5s vai 1min sijaan 5min? Nopeimmallakin ninjalla television säätö kestää 2 tunnin sijaan 10 h?
Niin... "up to 5x faster". HCFR:ään laitettiin vakioviive Display Pro(3):lle kun mittaustulokset heitteli niin paljon sillä nopeudella mihin mittari kykeni, viivettä saa toki itsekin säädettyä. Ei ole kokemuksia tuosta ColorMunkista, mutta tuskin se merkittävästi lisää kalibroinnin kestoa. Aikaa siihen puuhaan kannattaa kuitenkin varata muutama tunti etenkin jos ekoja kertoja tekee. Display 2 oli selkeesti hitaampi kuin 3:nen eikä sillä nyt 10 tuntia kalibrointiin mennyt. Jos ammatikseen tekee ni sit varmaan alkaa olemaan merkitystä, mutta luultavasti laitteetkin sitten vähän erilaiset
Täältä löytyy tuo Colormunki eikä tuo mittauksen kesto ole niin pitkä että olisi oikeastaan häirinnyt tv:n tai näyttöjen kalibroinnissa. HCFR:ssä 11 pointin grayscalen mittaa 37 sekuntia ja tummimmassa sävyssä (0.028 cd/m2) meni 11 sekuntia kirkkaammissa (>15 cd/m2) 1,8 sekuntia ja keskimäärin 3,4 sekuntia. Mittasin myös "Measure All" 103 patchiä johon kesti 340 sekuntia eli keskimäärin 3,3 sekuntia per patchi. Edit: korjattu väärä patchien määrä 205->103
Pystyykö näillä kuluttajamarkkinoiden kolorimetreillä kalibroimaan HDR-kuvaa? Ostin juuri uuden OLED:in ja pitäisi kalibroida se jollain. Vanhan Spyder3:n tilalle ajattelin hankkia joko i1 Display Pron tai sitten tyydyn odottamaan tulevia laitteita.
Mikäs i1DPro max luminanssi on, muistan hämärästi että 1000cd/m2 OLEDissa ei haittaa, mut moni LCD menee yli sen. C6:sta on tullut HDR versio, mutta siinäkin vain 1300nit Voihan sitä tietysti säädellä niin että testikuvat on 75% tai laskee maksimin mittarille sopivaksi.
Lähinnä mietin sitä, että vaikka i1DPro yltää mittaamaan 1000 cd/m2, onko se HDR-kirkkauksissa yhtä tarkka kuin tuolla perinteisemmällä alueella. Sama juttu Rec.2020-hommissa.
Kerro ihmeessä jos löydät sellaisen vertailun jossa i1DPro:ta verrataan eri luminansseilla referenssimittariin. C6 HDR:n mukana kertovat tällaisen taulukon tulevan, on sitten kyllä hieman kalliimpi mittarikin. Eiköhän siihen voi luottaa että mittarin tarkkuus toiminta-alueellaan on sama oli sitten 9nit tai 900nit.
Tuossa jotain poimintoja avsforumilta: Current meters support luminance up to 1000 cd/m2. Although HDR will allow luminance higher than this, the maximum will rarely if ever be used. Current content rarely outputs anywhere near 100% video. Film is a relatively dark medium with the vast majority of content in the 5%-30% range. Meters are not going to be the problem I was referring to the i1D3 and the i1Pro 2. Their maximum luminance specifications are 1000 cd/m2 and 1200 cd/m2, respectively. Let's take an example of HDR content in which 100% video is 1000 cd/m2. 5% video would be 0.006 cd/m2, which the i1D3 can read. 10% video would be 0.03 cd/m2, which the i1D3 can read easily. The i1D3's dynamic range is over 300,000:1. The HDR sets that have emerged offer peak luminances in the range of 700-1000 nits. I just don't see a problem here. Of course, the i1Pro 2 will have trouble at the very low end, but that is the case even now without HDR. http://www.avsforum.com/forum/139-d...2-can-our-colormeters-handle-rec2020-hdr.html I believe the forum consensus is that full REC2020 is probably beyond the i1pro (or i1pro2) capabilities. Then again, as far as I know, REC2020 is beyond the capabilities of all current displays. So, I guess there is no "safe" answer. (...) Tom Huffman ChromaPure Software/AccuPel Video Signal Generators ISF/THX Calibrations Springfield, MO
Huomenna tulee kuukausi täyteen siitä kun tuossa toisessa ketjussa varovasti tiedustelin josko Jyvässeudulta löytyisi joku, jolta löytyy sekä kalibraattori että tarvittavat ohjelmistot ja joka tekee kotikäyntejä korvausta vastaan, mutta ainakaan vielä ei ole halukkaita ilmoittautunut. Eipä tässä taida siis auttaa muu kuin hommata tarvittavat vehkeet itse ja perehtyä kalibroinnin saloihin... Tähän liittyen kysyisinkin, että onko kukaan teistä onnistunut löytämään paikkaa, jolla on myynnissä tuoreempia X-Rite i1Display Pro:n OEM-versiota? Sitä myydään ainakin rapakon takana SpectraCalin verkkokaupassa ($249,00) sekä briteissä Light Illusionin verkkokaupassa (£227,00), mutta löytyykö Suomesta? Sitten itse ohjelmistosta, eli onkohan tuon HCFR-ohjelmiston oppimiskäyrä minkälainen ja onnistuuko sillä myös HDR-kalibrointi? Mietin tuota sillä, että jos mittari tulisi tilattua SpectraCalilta, niin olisiko heidän CalMAN Home Enthusiast ohjelmisto sellainen, mihin kannattaisi sijoittaa ilmaisen HCFR:n sijaan? Ainakin kovasti mainostavat SpectraCalilla tuota omaa ohjelmistoaan siitä, että se neuvoo ja opettaa ensikertalaista siinä samalla kun kalibrointi etenee. Eli onko se oikeasti niin helppokäyttöinen kuin mitä mainostavat ja toisaalta eroaako se riittävässä määrin HCFR:stä ominaisuuksiensa puolesta, jotta ohjelmiston $399,00 hinta on helposti itselle perusteltavissa? Edit: Toki muutkin ohjelmistovinkit kiinnostaa, jos tiedätte muita kohtuuhintaisia ja varteenotettavia vaihtoehtoja? Esim. sattuisiko kenelläkään olemaan kokemusta DisplayCAL-ohjelmistosta? On ilmeisesti niitä harvoja mäkille suunnattuja softia, mikä olisi plussaa niin ei tarvitsisi virtuaalikoneiden kanssa säätää...?