Terve... Enpä löytänyt haulla mitään aiheesta. Eli pari vuotta vanha bk monolith df alkoi hurisemaan. Hurisee vain kun rca johto on kiinni. Yritin myös vaihtaa johtoa tuloksetta. Hurina ei ole jatkuvaa, vaan välillä "nousee" ja hurisee muutaman sekunnin ja taas loppuu. Onko tullut vastaavia tapauksia muille?
Olisiko kyse kuitenkin maalenkistä, ja kun subi ei saa kunnon signaalia, se sammuttaa itsensä. Koitapa saada kaikki jossain sähköisessä yhteydessä toisiinsa olevat laitteet samaan pistorasiaan, tai maadoitettuun pistorasiaan.
Ajattelin jo, että tilanne korjaantui pistorasiaa vaihtamalla, mutta tänään alkoi taas kuulua hiljaisempi hurina. N. 30sek välein 5sek nouseva hurina.
Minulla hurisi myöskin monolith vain silloin kun rca-piuha oli kiinni. Ostin uuden laadukkaamman piuhan niin hurina loppui samantien. Jos mahdollista niin kokeile nyt alkuunsa vaikka lyhyemmällä rca:lla, että loppuuko hurina.
Eli subi hurisee edelleen, myös ilman rca johtoa. Myös vahvistimen säädöt eivät vaikuta asiaan. http://www.youtube.com/watch?v=KS5m_8obJ9o Tuossa pieni pätkä äänestä. Laitoin mailia marekille aiheesta, katsotaan mitä liike vastaa. Edit. Joo vaikuttaa siltä, että tuo muuntajakela (toroidimuuntaja?) hurisee. Kaippa se täytyy uusi vahvistin ostaa tuohon.
Muokkaillaas sen verran, että hurinat saatiin kuriin dc-blokkerilla, laitteessa ei vikaa, lähinnä virran suodatuksessa.
Mulla meni Monolith pari päivää sitten mykäksi. Virtavalo kyllä palaa, mutta mitään ei kuulu. Laite ostettu muistaakseni -05. Mikähän tuossa voisi olla vikana?
Voipi olla vaikeampi juttu. Laitappa mailia suoraan BK:lle, heiltä sain ainakin jotain vastauksia suoraan. Jos nyt siis kaiutinelementin piuhat eivät ole esim. irronneet, on kyllä erittäin epätodennäköistä.
Varmistin vielä, ettei vika ole viritinvahvistimessa. Sitten irrotin Monolithin vahvistinmoduulin, siinä ei ole näkyvästi viallisia komponentteja. Laitoin mailia BK:lle.
Viime yönä alkoi Monolith naksumaan ihan itsestään. Subwoofer yrittää käynnistyä mutta naksuu vain. Mikä on mennyt paskaksi? Voiko itse korjata? Onko mareksound ainoa paikka mistä saa varaosat?
Kyllä sen varmaan voi itse korjata jos tietää mitä tekee. Plazalta ei varmaan tuohon saa ohjeita kuitenkaan. BK vastailee suoraan maileihin myös, toki aika hitaasti.
Omani alkoi tekemään tätä. Vika on varmasti hyvin pieni, mutta sen paikallistaminen saattaa olla haastavaa. Ehdoituksia mitä tälle tekisi kiitos.
Ongelmana yleensä pullistuneet käynnistyskondensaattorit jotka eivät lataudu enään kunnolla. Korjaantuu konkkien vaihdolla. Jää myös yleensä päälle jonkin ajan kuluttua jos virroissa/käynnissä pidempään.
Yhdellä kontaktilla oli tuo ongelma. BK:lta sai s-postilla kuvallisen ohjeen, mikä pitää vaihtaa, sekä komponenttien speksit (olisko niitä ollut kaksi). Korjaus tehtiin Miro Oy:llä, koska ei itse halunnut leikkiä täysjännitteellä. Kokonaisuutena hintaa tuli about satanen.
juu itekkin laitoi spostia tuonne ja vastauskin tuli eli 220uF / 25V konkka ja kuva missä sijaitsee ja jos ei ton vaihdolla mene niin pyysivät lähettää päätteen sinne korjaukseen toivottavasti menee tuon vaihdolla