Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Yamaha RX-V3900/1900

Discussion in 'Vahvistimet' started by PaleMan, Aug 13, 2008.

  1. ToRa

    ToRa Guest Guest

    Joined:
    Jul 29, 2005
    Messages:
    3
    Likes Received:
    0
    Olisi sellainen ongelma, en saa tietokoneelta kuvaa yamaha rx-v3900 kautta videotykille (panasonic pt-ae3000). Olen kokeillut rämpyttää asetuksia, vaihdella hdmi sisäänmenoja ja kaikkea. Kun laitan vahvistimesta päälle sen, että se antaa stand by tilassa hdmi singaalia läpi ulostuloon ja sammutan vahvistimen niin sitten menee kuva normaalisti videotykille. Tietokoneelta kuva menee dvi-hdmi piuhaa pitkin ja äänet optisella.
     
  2. karrih

    karrih Guest Guest

    Joined:
    Jan 21, 2005
    Messages:
    443
    Likes Received:
    0
    Sama ongelma täälläkin, tosin eri projektorilla, ilmeisesti DVI lähteenä ei ole 100% tuettu. Tuota voisi kait yrittää ratkoa jollain EDID puukotussoftalla/laitteella, joskaan en tiedä auttaako se. Itse päädyin laittamaan nurkissa pyörineen hdmi splitterin tietokoneen hdmi liitännän ja yamahan väliin, jolloin saan toisen hdmi vedon projektoriin.
     
  3. pamataku

    pamataku Guest Guest

    Joined:
    Dec 24, 2004
    Messages:
    49
    Likes Received:
    0
    Ote V3900:n manuskasta:

    This unit is equipped with USB and network features that allow you to enjoy WAV (PCM format only), MP3, MPEG-4
    AAC, and WMA files saved on your USB storage device, USB portable audio player, PC and Yamaha MCX-2000 or
    access the Internet Radio. You can also access the Rhapsody® streaming service (U.S.A. model only).
    Notes
    • Yamaha MCX-2000 may not be for sale in some locations.
    • For further details about networking, refer to the operation manuals supplied with your network devices. Also refer to technical
    reference books, if needed.
    • Some WAV, MP3, MPEG-4 AAC, and WMA files may not be playable or may be noisy when played.

    Omat musat MP3 muodossa linkstation verkkokovolla. Kovon levyjärjestelmä XFS.

    Jos kerran manuska jo toteaa noin MP3 kipaleiden soittamisesta ja manuskan Network kohdassa ei ole mitään mainintaa verkkokovoista niin enpä taida ottaa riskiä tuon suhteen. Hankin ennemmin edullisemman 1900 mallin ja soittelen kipaleet edelleen PS3:n käyttöliittymän kautta.

    Vai onko joku onnistuneesti saanut musat kuunteluun verkkokovalevyltä?
     
  4. karrih

    karrih Guest Guest

    Joined:
    Jan 21, 2005
    Messages:
    443
    Likes Received:
    0
    Ulkomailla on raportoitu onnistumisesta Twonkyn avulla. Sen saa käsittääkseni yhteen jos toiseen verkkokovalevyyn. Käyttämäsi mp3 formaatin toistamista kannattaa varmaan ensiksi kokeilla USB tikulla.
     
    Last edited: Jul 21, 2009
  5. #miksu#

    #miksu# Guest Guest

    Joined:
    Nov 24, 2004
    Messages:
    21
    Likes Received:
    0
    Kuuntelen parasta aikaa MP3-musaa V3900:llä verkossa olevasta HP Mediavaultista :cool: Mitään lisäkikkareita ei ole tarvinnut asennella.
     
  6. karrih

    karrih Guest Guest

    Joined:
    Jan 21, 2005
    Messages:
    443
    Likes Received:
    0
    Tähän ongelmaan voisi kokeilla Yamaha uusinta firmistä. Ainakin minulla tietokoneyhteys nykyään taas toimii...
     
  7. Attitude

    Attitude Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Jul 26, 2008
    Messages:
    149
    Likes Received:
    0
    Miksiköhän kelaus ja pause ei toimi USB tikulta kuunneltaessa musiikkia? RX-V3900 kyseessä.
     
  8. systeemi

    systeemi Tuttu kasvo

    Joined:
    Jul 27, 2007
    Messages:
    362
    Likes Received:
    7
    Koskahan näistä tulee uudet mallit??
     
  9. voipa

    voipa Käyttäjä

    Joined:
    Mar 1, 2005
    Messages:
    165
    Likes Received:
    1
    Eikös 3900 ole kahden vuoden malli, joka tuli viime vuonna, eli joskus 2010 varmaan...
     
  10. jone1

    jone1 Jäsen

    Joined:
    Sep 28, 2005
    Messages:
    97
    Likes Received:
    1
    vahvarissa on yksi subi ulostulo . onistuuko kahden subin kytkeminen Y-haaroittimella , vai seuraako jotain ongelmia ?
    miten olis viisain kytkeä subi-pari jos edellämainittu ei onnistu ?
     
  11. Weitec

    Weitec Valvoja Tukijoukot

    Joined:
    Nov 20, 2003
    Messages:
    2,359
    Likes Received:
    3
    onnistuu

    ja tässä lisämerkit
     
  12. Majestic

    Majestic Käyttäjä

    Joined:
    Aug 26, 2005
    Messages:
    214
    Likes Received:
    0
    Eikös RX-V1900 korvautunut RX-V2065-mallilla, outoa että RX-V3900 ei vastaavasti korvaudu (vielä) uudella mallilla?
     
  13. his

    his Guest Guest

    Joined:
    Mar 1, 2002
    Messages:
    251
    Likes Received:
    0
    Aivan uunituore yammu rx-v3900 laitehyllyssä ja säätäminen käynnissä. Vanha sonyn dd vahvari pääsee muuhun käyttöön. Yammun kanssa nyt hieman sormi suussa kun lfe-kanava (subi) ei juuri hönskäystä isompaa päästä - sonyn kanssa subin säätö oli tasolla että subin myös tunsi, ei vain kuullut... Mikä säätö mulla on pielessä tms?

    ja mitä vattua, sonyn blue ray vehje ei anna dvd:ltä ääntä ollenkaan ja blueray median ääni toistuu 2-kanavaisena - soittimen asetukset manuaalin mukaan kunnossa... täytyy varmaan alkaa ottaan viinaa...

    soitin näyttäisi että lähtee 5.1 ääni (mpeg) mutta vahvari antaa ulos vain 2-kanavaista stereota ja näyttää displaylla että on 2.0 stereota. Vahvarissa ei pala yksikään dekooderi-valo joka ilmaisisi mitä dekooderia käytetään.

    Voiko olla hdmi-kaapeli joka ei pelitä oikein vai onko mulla vaan yksinkertaisesti joku vahvistimen säätö pielessä? (mielenkiintoista opetella sonyn vahvarin jälkeen yamahan sielunelämää - sormi on suussa).
     
    Last edited: Nov 7, 2009
  14. karrih

    karrih Guest Guest

    Joined:
    Jan 21, 2005
    Messages:
    443
    Likes Received:
    0
    Ainakin hdmi audion sääto amp+tv tilaan aiheuttaa kaksikanavaisuutta.
     
  15. his

    his Guest Guest

    Joined:
    Mar 1, 2002
    Messages:
    251
    Likes Received:
    0
    no prkl noinhan mulla on se kytketty kun on toi töllö kiinni kanssa tossa vehkeessä. Pitää testata muuttamalla tuota asetusta.
     
  16. his

    his Guest Guest

    Joined:
    Mar 1, 2002
    Messages:
    251
    Likes Received:
    0
    täältä saa näimmä aina apua. Näinhän se oli että hdmi-audio asetus teki toiminnan 2-kanavaiseksi.

    Kiitos avusta ja kippis sinulle!!!

    -h-
     
  17. nugent

    nugent Vakiokasvo

    Joined:
    Oct 23, 2008
    Messages:
    1,135
    Likes Received:
    276
    Et kai vain käyttänyt Jammun YPAO-toimintoa säätöihin. Ainakin mulla ja parilla kaverilla YPAO sääti subbarin tason aivan liian pienelle ja muutkin kaiuttimet vähän miten sattuu. Katkas esim. pääkaiuttimista alataajuudet kokonaan. Parempi säätää käsin. Menee vähän enempi aikaa mutta tulee parempi lopputulos.
     
  18. his

    his Guest Guest

    Joined:
    Mar 1, 2002
    Messages:
    251
    Likes Received:
    0
    En käyttänyt, vanhakin vahvari tuli aiemmin säädettyä ihan fiiliksen (lue: oman korvakuulon) perusteella - niin tämäkin. Tällä hetkellä sellanen perussäätö tehtynä jotta pääsi nauttimaan uudesta kalustosta elokuvan muodossa. Vaimokin oli todella tyytyväinen niin kuvaan kuin ääneenkin.

    Mullahan siis vaihtui vahvistimen lisäksi myös tykki - 7 vuotias pansu siirtyi sivuun ja tilalle tuli uusi pansu (4000). Voi pojat, nyt kelpaa...
     
  19. JIH

    JIH Tuttu kasvo

    Joined:
    Aug 22, 2007
    Messages:
    423
    Likes Received:
    40
    YPAO:ta voi käyttää myös siten, että ottaa asetuksista pois kaiuttimien koon tunnistuksen (setup > auto setup > setup menu > size). Tämän jälkeen jakotaajuudet voit säätää kaiutinasetuksista itse haluamaksi ja silti saada muutoin taajuusvasteet ym. YPAO:n mittaamat ominaisuudet kohdalleen.
     
    Last edited: Nov 7, 2009
  20. voipa

    voipa Käyttäjä

    Joined:
    Mar 1, 2005
    Messages:
    165
    Likes Received:
    1
    Erittäinkin sama tilanne menossa eli Sony STRDB940 pääsi tekemään makkariin stereovahvarin virkaa kun 3900 tuli olkkariin Optoma HD82:n ja Philips BDP3000:n aisapariksi.

    Olen säätänyt subbarin tasoa korkeammaksi (en kuitenkaan maksimiin) mutta silti on fiilis, että Sonyn kanssa vehkeestä lähti enemmän ääntä(?)

    Mitähän kannattaisi laittaa takakajareiden rajataajuudeksi, jos sellaista voi yleisluontoisesti kysyä (ja vastata)?