Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Yamaha RX-V1800

Discussion in 'Vahvistimet' started by aarno2815, Nov 17, 2007.

  1. jruots

    jruots Guest Guest

    Joined:
    Jan 27, 2001
    Messages:
    90
    Likes Received:
    0
    Tuossa itse ihmettelin kun kuuntelin jotain CD-levyä PS3:lla ja kokeilin Pure direct tilaa niin silloinpa subbaristakin kuului vaikka normaalilla CD-soittimella kuunnellessa subbari pysyy hiljaa niin kuin kuuluukin.
     
  2. torkkis

    torkkis Guest Guest

    Joined:
    Jan 23, 2002
    Messages:
    453
    Likes Received:
    0
    Hmm. Menisiköhän tuo vetämään digitaaliset lähteet subille, mutta analogiapuolta ei enää digitoida ja se menee vain pääkanaviin. Pitäisi kokeilla, mutta subi on niin harvoin musiikilla päällä, kun pääkaiuttimet menee riittävän alas.
     
  3. TimoJ

    TimoJ Vakiokasvo

    Joined:
    Sep 6, 2001
    Messages:
    1,266
    Likes Received:
    15
    Tietääkö kukaan tuota? Onko taajuudet kiinteät RX-V1800:ssa?

    Ja sitten lisäkysymys: muuntaako tuo 576i komponenttisignaalit (esim. digiboksi) HDMI-lähtöön? Ohjekirjassa kun on noista alla oleva maininta jonka merkitys jää epäselväksi: "The analog component video signals with 480i (NTSC)/576i (PAL) of resolution are converted into the S-video or composite video signals and output at the S VIDEO MONITOR OUT and VIDEO MONITOR OUT jacks."
     
  4. Akustik

    Akustik w/ Active monitoring Tukijoukot Guest

    Joined:
    Aug 3, 2006
    Messages:
    574
    Likes Received:
    0
    Muuntaa, sekä tästä myöskin skaalaa aina 1080p asti.
     
  5. burner

    burner Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Jun 6, 2007
    Messages:
    655
    Likes Received:
    0
    Musta on tosiaan ihan maailmalla loppu toimitusvaikeuksien takia. Sama siis koskee esim NetAnttilaakin. Itsellä sieltä tilaus vetämässä,joka tosin on jo kohta 2kk sitten jätetty ja edelleen odotellaan:( Edellinen erä loppu kesken ja seuraava tulee helmikuussa.. Nyt vaan alkaa sit pänniä jo kun laitetta saa 980 jostain muualtakin. NetAnttilassa köyhtyy 300 enemmän. 2kk sitten asiat oli vielä vähän toisin.. Mietityttää josko sais peruttua tilauksen NetAnttilasta ja laittaa tilauksen muualle menee. Esim mrHifi..jos toi Gigantti hinta oli joku tingitty?:) Miten helposti siellä saa hintaa sitten pudotettua?..
     
  6. jruots

    jruots Guest Guest

    Joined:
    Jan 27, 2001
    Messages:
    90
    Likes Received:
    0
    Juu, kiinteät ovat: 63Hz, 160Hz, 400Hz, 1kHz, 2.5kHz, 6.3kHz ja 16kHz
     
  7. Janivaa

    Janivaa Guest Guest

    Joined:
    Sep 15, 2006
    Messages:
    99
    Likes Received:
    0
    Mitä mieltä oletten Yamaha RX-V 1800 vs. Yamaha RX-V 2700?
    Tuota viimevuoden mallia löytyis Saksasta ihan hyvään hintaan..
    Onko tuossa 2700 mallissa mitään huonompaa kuin uudemmassa pikkuveljessään?

    -J-
     
  8. torkkis

    torkkis Guest Guest

    Joined:
    Jan 23, 2002
    Messages:
    453
    Likes Received:
    0
    Siitä puuttuu uudet HD codecit, muuten se ei taida takapakkia ottaa. Skaalaimesta on paha sanoa, sama piiri siinä taitaa olla, mutta mutuna tuntuu vain sille, että x800 mallit olisivat saaneet parempaa palautetta skaalauksen ja deinterlacen jäjestä.
     
  9. aarno2815

    aarno2815 Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Mar 3, 2001
    Messages:
    4,712
    Likes Received:
    151
    Myös 3 hdmi/1 hdmi-vähemmän liitäntöjä.
     
  10. HardSoft

    HardSoft Haec habui, quae dixi Tukijoukot Guest

    Joined:
    Nov 1, 2005
    Messages:
    2,280
    Likes Received:
    0
    - RX-V1800/RX-V3800 skaalaa 1080p asti RX-V2700 vain 1080i
    - Dolby TrueHD-, dts-HD-dekooderit
    - Deep color-värit
    - 4 HDMI sisään vs. 3 HDMI
    - Meniskö YPAO alemmille taajuuksille ??
     
  11. ttimonen

    ttimonen Tuttu kasvo Tukijoukot

    Joined:
    Feb 7, 2001
    Messages:
    254
    Likes Received:
    0
    Koitin käydä paikallisessa kirjastossa lukemassa artikkelia isoveljestä mutta eipä tule Hifi-maailma lehteä ko.kirjastoon :OI
    Voisiko joku scannata artikkelin testistä ja lähettää vaikka e-maililla ?
     
  12. Janivaa

    Janivaa Guest Guest

    Joined:
    Sep 15, 2006
    Messages:
    99
    Likes Received:
    0
    Jaa, no ei auta tässä sitten säästellä.
    Vaikka säästää toki tuohonkin tarttee.. :OI

    Kiitos infosta!
     
  13. silleeni

    silleeni Guest Guest

    Joined:
    Nov 2, 2002
    Messages:
    144
    Likes Received:
    0
    edit. painelin väärää entteriä kokoajan, tilanne ohi. (Ei kyllä silti mitkään valmistajakoodit toimi ja learn toiminnolla saan vain NG aikaan ^^) jatketaan opiskelua

    Apua kaivataan. Sain tänään RX-V1800 ja olen nyt toista tuntia pähkäillyt tuon kaken koulutuksen kanssa. Manuskan olen lukenut ko. kohdalta suomeksi ja englanniksi lukuisaan kertaan mutta ei mahdu minun aivoon. Osaisiko joku kävelyttää nappi napilta miten saisin videotykin tai telkun tottelemaan kakea. Haaveena ois saada tykki vaikka päälle power TV napista ja jos mahdollista niin vaikka selailla napeilla valikossa.

    Itse olen onnistunut saamaan vain ERROR lukemaan näytöllä. Missäänvaiheessa en ole päässyt valmistajan koodin syöttämiseen asti :hitme:
     
  14. Akustik

    Akustik w/ Active monitoring Tukijoukot Guest

    Joined:
    Aug 3, 2006
    Messages:
    574
    Likes Received:
    0
    Siinä vaiheessa kun yrität opettaa ohjaimelta yammun ohjaimeen ja tulee ilmoitus NG.. niin pitää painaa opettavan kaukosäätimen nappia pidempään. Huomasin tämän itsekin. Eli painat sitä niin kauan pohjassa ku yammun näytöllä lukee ok ja rupeaa taas 'learn' välkkymään ;)
     
  15. silleeni

    silleeni Guest Guest

    Joined:
    Nov 2, 2002
    Messages:
    144
    Likes Received:
    0
    Mjoo, kiitos. Hengitin liikaa oikean sieraimen kautta ja nyt näyttää "OK" tulevan helposti. Mites tohon TV valitsinasentoon ohjelmoidaan jotain kun error tulee learn napista?
     
  16. Scaha

    Scaha Tunnettu jäsen

    Joined:
    Nov 25, 2002
    Messages:
    955
    Likes Received:
    2
    Eli kun olet opettanut kakelle dtv tai phono tilojen taakse käskyjä niin nämä tulevat käyttöön tv-valitsimella riippumatta missä tilassa vahvistin on.
    Katso manuaalista sivu. 97. Eli erikseen tv-valitsimelle ei ohjelmoida mitään. Niin ja huomaa että jos kummallekin tilalle on ohjelmoitu näppäimiä niin dtv on tv-valitsimessa ensisijalla.
    Esimerkkinä itselläni kun digiboxi on dtv:ssä ja olen opettanut digiboxin kakesta kaikki oleelliset tämän taakse. Jos vaihdan vaikka ps3:n puolelle joka sattuu itsellä olemaan dvd-tilan takana niin digiboxin näppäimethän ei ole käytössä. Mutta kun laitetaan valitsin tv-asentoon niin pystyn vahvistimen tilaa vaihtamatta ohjaamaan digiboxia. Näytön vierestä select-näppäimellähän pystyy vastaavasti valitsemaan minkä tahansa ohjaustilan ja tuo tv-valitsin onkin vain pikavalinta.
    Itse ei tule käytettyä laisinkaan.
     
  17. burner

    burner Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Jun 6, 2007
    Messages:
    655
    Likes Received:
    0
    Tulipa muuten kyseltyä tuolta NetAnttilasta onko yhtään tinkimsen varaa.. Ei kannata kokeilla edes,sen verran antoivat tiukan vastauksen.
     
  18. cxt2

    cxt2 Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Mar 19, 2007
    Messages:
    697
    Likes Received:
    0
    no eipä tuo "peruutus" kovin vaikeaa voi olla:confused: palautusoikeus nääs.Vai mitä ihmettä tarkoitat?Jaa juu tinkiä "tajusin"
     
  19. hammers

    hammers Guest Guest

    Joined:
    Dec 13, 2005
    Messages:
    562
    Likes Received:
    0
    Pistetäänpä vähän ensifiiliksiä ketjun vahvistimesta:

    - ulkoasu muuten ok, mutta säätimet ilmeisesti muovia? Perse.
    - Yamaha poistanut "Night"-tilan vahvistimistaan? Perse.
    - Tietokoneelta viety signaali hdmi-liitäntään menee perseelleen, väri vääristyvät vaikka signaalille ei kuuluisi ymmärrykseni mukaan tapahtua mitään? 2xPerse.
    - Ei mahdollisuutta kytkeä banaaniliittimiä? Perse.

    Kaiken kaikkiaan vahvistin on ainakin tällä hetkellä pettymys.
     
  20. Jarkkam

    Jarkkam Guest Guest

    Joined:
    Mar 11, 2007
    Messages:
    612
    Likes Received:
    0
    Kyllä voi. Suojatulppa pitää vain poistaa.