Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

www.eroakirkosta.fi

Discussion in 'Tarinatupa Classic (Yleiskeskustelu)' started by Damned, Jun 5, 2004.

?

Kuulutko kirkkoon?

  1. Kyllä - käyn säännöllisesti kirkossa

    10 vote(s)
    1.5%
  2. Kyllä - mutta kirkossa tulee käytyä todella harvoin

    125 vote(s)
    18.9%
  3. Kyllä - en tosin käy kirkossa koskaan mutta ei ole tullut mieleen erota

    126 vote(s)
    19.0%
  4. En - enää... olen eronnut kirkosta

    372 vote(s)
    56.2%
  5. En ole koskaan kuulunutkaan

    51 vote(s)
    7.7%
  1. jenka

    jenka Guest Guest

    Joined:
    Jan 18, 2003
    Messages:
    192
    Likes Received:
    0
    Joo,tuo kannatta todellakin tarkistaa, ettei veroa mene vahingossa. Tämä kommentti threadin alkuperäiseen aiheeseen tässä jeesustelun lomassa :D
     
  2. jplmk

    jplmk Guest Guest

    Joined:
    Nov 28, 2005
    Messages:
    155
    Likes Received:
    0
    Olen agnostikko, ja kuuluin ev. lut. kirkkoon vielä syksyllä 2005 vaikka irtautuminen oli ollut mielessä jo muutaman vuoden, en kokenut asialla olevan kiirettä.

    Perustelen eroni puhtaasti sillä että en koe ev. lut kirkon edustavan yleisellä tasolla sitä mitä itse asioista ajattelen, ja siksi en myöskään näe tarpeelliseksi tukea ko. tahon toimintaa, olkoonkin että osa verorahoista ohjautuu hyväntekeväisyyteen. Yhtenä esimerkkinä voisi nostaa viimeaikaisen parisuhdelain, josta mm. kirkkovaltuusto kertoi selvän kantansa, johon en voinut missään määrin yhtyä. Totta toki on, että kirkkovaltuusto ei ole yhtä kuin koko kirkko saati koko sen jäsenistö (=kirkollisveron alaiset kansalaiset) mutta ainakin periaatteellisella tasolla edustaa kirkon kantaa, ja toimii näin mm. mielipidevaikuttajana mm. näissä lakiasioissa.

    Yleisemmällä tasolla en myöskään yhdy niihin näkemyksiin joita kristillisellä kirkolla on uskonnosta ja uskosta yleisesti - jälleen kerran mielipiteitä on kirkon sisällä monia, niihin sen tarkemmin tarttumatta. Itse näen mm. että olennaisempaa kuin mihin uskot (oli se sitten kristinuskon Jumala tai pöydän jalka) on se miten toimit eläessäsi tällä planeetalla, eli tapa miten kohtelet toisia ihmisiä, henkilökohtaisella tai yhteiskunnallisella tasolla.

    Jo pelkästään suuret maailmanuskonnot osoittavat että ihmisellä on kaipuu päästä yhteyteen jonkin ei-maallisen kanssa, maallisten asioiden vastapainona . Minkään näiden näkökatsantojen, mukaanlukien kristinusko, oikeus eikä asia ole päättää kuka loppujen lopuksi on oikeassa (jos kukaan), sitä kun ei kuitenkaan pystytä nykyisillä tiedoilla aukottomasti todistamaan, enkä tiedä tarvitseekokaan - kysehän on uskosta, jokaiselle sallittakoon omansa :) Ja kirkkoonkuulumisella / kuulumattomuudella ei ole mitään tekemistä uskon kanssa, kuten jo tässäkin ketjussa on monesti todettu.
     
  3. Dentist

    Dentist Guest Guest

    Joined:
    Aug 21, 2003
    Messages:
    225
    Likes Received:
    0
    Ei kait mulla muuta. Agnostikko tai ateisti olen ma.
     
  4. mikax7x

    mikax7x Käyttäjä

    Joined:
    Jun 1, 2002
    Messages:
    171
    Likes Received:
    0
    Nyt ehtii vielä erota kirkosta vuoden 2006 aikana, jolloin säästät vuonna 2007 huomattavan summan rahaa vaikkapa ensi vuoden jouluostoksia varten. Rahasäästö vaihtelee tulojen ja kunnan mukaan. Tarkan summan saat laskettua tällä nettilaskurilla: http://www.eroakirkosta.fi/verolaskuri
     
  5. Jazo

    Jazo Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Oct 24, 2004
    Messages:
    4,467
    Likes Received:
    27
    Olivatpa näköjään uusineet sivustoa oikein rankalla kädellä sitten viime käyntini. Ainakin minusta tuo sivuston uusi ulkonäkö on ehkä vähän lapsellinen. No, kaippa tuo ajaa asiansa.
     
  6. petepas

    petepas Elämme fataaleja aikoja Tukijoukot

    Joined:
    Jan 30, 2005
    Messages:
    2,441
    Likes Received:
    4
    Hui kauhee, älkää nyt hyvät ihmiset menkö eroamaan kirkosta! Jos emmitte vielä voitte tästä katsoa mitä teille tapahtuu :D :D :D

    Nim. Ateisti ja kirkosta eronnut VM. -88
     
  7. Slash80

    Slash80 No Life! Tukijoukot Guest

    Joined:
    Apr 19, 2001
    Messages:
    2,841
    Likes Received:
    1
    Noh, teinpä nyt sen mitä olen jo pitkään ajatellut tekeväni. En tehnyt sitä niinkään verojen takia, vaan ihan omista henkilökohtaisista syistä. Tiedän että perheessäni asiasta ei pidetä, vaikka perhe ei ole mikään kovin uskonnollinen. Kaikki tuntuu olevan enemmän tapauskovaisia. Olenhan minä kuitenkin jo 26v ja asun omillani omaa elämää. En varmaan tule asiaa ilmoittamaan perheelleni, ellei se vain tule puheeksi.

    Miksi minä kuuluisin järjestöön johon en usko ollenkaan? Pakkohan sitä on erota jo ihan omaksi hyväksi.

    Veroista säästyviä rahoja voisin kuvitella pistäväni ihan oikeasti hyväntekeväisyyteen. Miellessä on ollut joku luontoon- ja eläintensuojeluun liittyvä kohde.
     
  8. niiles

    niiles Sugar plum fairy Tukijoukot

    Joined:
    Oct 20, 2003
    Messages:
    3,969
    Likes Received:
    1
    Nyt kun olet eronnut kirkosta, niin varmasti myös avatarikin vaihtuu kohta? :D
     
  9. Slash80

    Slash80 No Life! Tukijoukot Guest

    Joined:
    Apr 19, 2001
    Messages:
    2,841
    Likes Received:
    1
    Heh! Se ei vaihdu, sillä Jeesuskin oli kapinallinen. :D
     
  10. Mahoney

    Mahoney Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Sep 20, 2001
    Messages:
    3,826
    Likes Received:
    7
    Mutta hän oli Rebel with a cause...
     
  11. kvesti

    kvesti Guest Guest

    Joined:
    Feb 18, 2004
    Messages:
    1,132
    Likes Received:
    4
  12. Iron

    Iron Guest Guest

    Joined:
    Jul 6, 2006
    Messages:
    54
    Likes Received:
    0
    Kirkosta eroaminen siis todellakin voi koitua kuolemaksi. Pitäkää varanne.
     
  13. mikax7x

    mikax7x Käyttäjä

    Joined:
    Jun 1, 2002
    Messages:
    171
    Likes Received:
    0
    No mutta jos julistetaan kuolleeksi niin varmaan säästyy myös kaikilta muiltakin veroilta :) Oi sitä autuutta.
     
  14. D23

    D23 Guest Guest

    Joined:
    Jun 10, 2004
    Messages:
    232
    Likes Received:
    0
  15. Professional

    Professional Stirlingite Tukijoukot

    Joined:
    Aug 9, 2004
    Messages:
    11,546
    Likes Received:
    768
    Joudunko Helvettiin jos eroan kirkosta?
     
  16. D23

    D23 Guest Guest

    Joined:
    Jun 10, 2004
    Messages:
    232
    Likes Received:
    0
    Kyllä joudut.
     
  17. Valhalla

    Valhalla Nikon & Elinchrome Tukijoukot Guest

    Joined:
    Dec 6, 2002
    Messages:
    2,539
    Likes Received:
    4
    Sitten vaan todisteita pöytään asiasta :rolleyes:
     
  18. D23

    D23 Guest Guest

    Joined:
    Jun 10, 2004
    Messages:
    232
    Likes Received:
    0
    Tässä mitään todisteita tarvita. Odotetaan Tuomiopäivän tuloa ja katsotaan miten kävi. Jos olin väärässä niin vedän sitten sanani takaisin.
     
  19. RidgeForrester

    RidgeForrester Guest Guest

    Joined:
    Aug 1, 2004
    Messages:
    554
    Likes Received:
    1
    Tämä Tuomiopäivähän on myös sellainen tiettyjen tahojen trademark, joka Helvetin lailla kaipaisi todisteita. Niin että niitä todisteita pöytään, Helvetistä ja Tuomiopäivästä.
    :naminami:
     
  20. D23

    D23 Guest Guest

    Joined:
    Jun 10, 2004
    Messages:
    232
    Likes Received:
    0
    No jo on hoppu :)
    Kyllä ne todisteet sieltä aikanaan tulevat jos ovat tullakseen.

    Helvetistä sen verran, että et ole tainnut viettää Jouluasi anoppilassa?