Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

www.eroakirkosta.fi

Discussion in 'Tarinatupa Classic (Yleiskeskustelu)' started by Damned, Jun 5, 2004.

?

Kuulutko kirkkoon?

  1. Kyllä - käyn säännöllisesti kirkossa

    10 vote(s)
    1.5%
  2. Kyllä - mutta kirkossa tulee käytyä todella harvoin

    125 vote(s)
    18.9%
  3. Kyllä - en tosin käy kirkossa koskaan mutta ei ole tullut mieleen erota

    126 vote(s)
    19.0%
  4. En - enää... olen eronnut kirkosta

    372 vote(s)
    56.2%
  5. En ole koskaan kuulunutkaan

    51 vote(s)
    7.7%
  1. ana198

    ana198 Guest Guest

    Joined:
    Dec 14, 2006
    Messages:
    2,735
    Likes Received:
    0
    Olen valmis lorvimaan ihan koska tahansa ja kuinka pitkään tahansa työnantajan kustannuksella ja en välitä paskaakaan onko se sinusta moraalitonta:D
    Ei ole mitään väliä mihin se lorviminen perustuu, samalla lailla nauttisin vaikka olisi kyseessä kansallisosialismin kunniaksi järjestetty vapaapäivä.
     
  2. Bagheera

    Bagheera Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 13, 2003
    Messages:
    2,004
    Likes Received:
    1
    Sitähän minä yritinkin sanoa, ettei me änkyräateistit kuitenkaan eroa kovinkaan paljon joukosta. Tosin melko monessa uskovaisessa perheessä siivoaminen pitkäperjantaina lienee edelleen mahdotonta. Ellei muuten, niin "naapurien takia"

    Eiköhän tossa kritiikki ollut enemmän kohdistettu siihen, että 16 v. ei saa itsenäiseti vielä erota kirkosta

    On kyllä olemassa sellainenkin kuin vapaa-ajattelijoiden liitto, johon valitettavasti on kerääntynyt varsinainen joukko änkyröitä. Siellä joudutaan usein äänestämään, mutta konsensus lienee kyllä harvinaista.
     
  3. Mama

    Mama Garbage in, garbage out Tukijoukot Guest

    Joined:
    Nov 29, 2003
    Messages:
    2,686
    Likes Received:
    0
    Minä taas en aivan käsitä näitä kirkkoon kuuluvia, jotka siis uskovat jumalansa sanaan mutta eivät vietä kirkollisia pyhäpäiviä kuten pitäisi vaan siivoavat. Vai en tiedä nauttiiko pitkäperjantai samanlaista statusta kuin sunnuntai, eli kuten on kymmeneen käskyyn kirjoitettu, "3. Muista pyhittää lepopäivä". Kun näistä säännöistä on lähdetty lipsumaan, niin onko neuvotteluissa muistettu kysyä mielipidettä Jumalalta?
     
  4. Maky

    Maky Tunnettu jäsen

    Joined:
    Apr 24, 2000
    Messages:
    871
    Likes Received:
    14
    Näkisin asian siten, että nämä vapaapäivät ovat jokaiselle tarpeen. Toisaalta olisi järkevämpää, jos nämä liitettäisiin vuosittaiseen lomakertymään ja ne saisi pitää milloin haluaisi. Esim jos haluasi mennä laskettelemaan olisi mukava mennä ensiviikolla to-su, jolloin siellä olisi enemmän tilaa ja aurinkoinen sää (säävaraus :)). Hmmm ehkäpä pitäisi antaa ~5 päivää vuodessa ns. uskonnolliset syyt lomaa, jota voi käyttää ko. perustein tai muuten vaan.

    Ketuttaako uskovaisia juhannus? Sehän on vain pakanallinen ryyppyjuhla, johon saa päivän vapaatakin?
     
  5. Bagheera

    Bagheera Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 13, 2003
    Messages:
    2,004
    Likes Received:
    1
    juhannus = Johannes (kastajan päivä). Eli ei ne kristityt voineet jättää totakaan juhlapäivää rauhaan.
     
  6. tootsi

    tootsi Runkku Tukijoukot

    Joined:
    Nov 9, 2005
    Messages:
    3,203
    Likes Received:
    47
    http://fi.wikipedia.org/wiki/Juhannus

    Juhannus on vuoden valoisimman ajan juhla, jota vietetään kesäkuussa kesäpäivänseisauksen lähellä. Monet kristilliset kirkkokunnat viettävät sitä Johannes Kastajan muistopäivänä, mihin juhlan suomenkielinen nimikin viittaa.
     
  7. ana198

    ana198 Guest Guest

    Joined:
    Dec 14, 2006
    Messages:
    2,735
    Likes Received:
    0
    Ja samasta sivusta kun katsoo lontooksi niin selviää muunmuassa:
    Eli pakanajuhla alunperin joka useimpien muiden tavoin muutettiin kristilliseksi juhlaksi.

     
    Last edited: Apr 12, 2009
  8. Crimson

    Crimson Guest Guest

    Joined:
    Aug 3, 2001
    Messages:
    3,316
    Likes Received:
    2
    Aivan kuten joulu ja muut tärkeät kristittyjen juhlat. :)
     
  9. roopex

    roopex Guest Guest

    Joined:
    Apr 22, 2008
    Messages:
    191
    Likes Received:
    0
  10. phelin

    phelin Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 18, 2003
    Messages:
    2,070
    Likes Received:
    3
    Ei kai mikään kulttuuriin liittyvä voi olla irrallaan sitä edeltävästä kulttuurista. Kaikki uskonnot pohjaavat johonkin vanhempaan, oli se sitten toinen uskonto tai jokin muu. Esim islam -> kristinusko -> juutalaisuus -> zarathustralaisuus. Aina välillä tapahtuu hyppäyksiä, jotka ovat riittävän suuria, jotta uskonnon nimen voi vaihtaa. Toisinaan muutokset johtavat vain uskonnon sisäisiin kuppikuntiin (protestantit, katoliset, ortodoksit) tai kuppikuntien kuppikuntiin (luterilaiset, kalvinistit). Tämä on täysin luonnollista kehitystä, ja vastaavaahan tapahtuu mm. luonnontieteissä jatkuvasti.
     
  11. Bagheera

    Bagheera Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 13, 2003
    Messages:
    2,004
    Likes Received:
    1
    Onhan se, mutta luonnontieteissä on tapana aina viitata lähdetetietoihin, ja jos joku tutkija esittää omana keksintönä, jotain mitä hän on iste asiassa kopioinut muualta, niin se taitaa olla - aika härskiä.
     
  12. roopex

    roopex Guest Guest

    Joined:
    Apr 22, 2008
    Messages:
    191
    Likes Received:
    0
    En ole väittänytkään että pitäisi olla irralaan edeltävistä kulttuureista, vaan ihmetellyt miksi pitää omia, varastaa ja sepittää omaksi uskonnoksi edeltävien kulttuurien tapoja, kertomuksia ja uskomuksia. Katsoo kristinuskoa melkein miltä kantilta vain, niin se on pelkkä copy-paste-uskonto eikä mitään jumalallista ilmoitusta. Luulisi, että kaikkivoipa jumala olisi pystynyt parempaan kuin kopioimaan vanhat pakanalliset tavat omikseen.


    Vähän lisää ihmettelyn aihetta.
    Truth about Religion Part 1 of 3
    Truth about Religion Part 2 of 3
    Truth about Religion Part 3 of 3
     
    Last edited: Apr 13, 2009
  13. phelin

    phelin Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 18, 2003
    Messages:
    2,070
    Likes Received:
    3
    Ei kai kristinusko pelkästään mitään jumalallista ilmoitusta ole. Islam pikemminkin. :confused:
    Yritin vain sitä tuoda esiin, ettei kopiointi koske pelkästään kristinuskoa, vaan kaikkia uskontoja ja kaikkea muutakin kulttuuriin liittyvää.
     
  14. Mama

    Mama Garbage in, garbage out Tukijoukot Guest

    Joined:
    Nov 29, 2003
    Messages:
    2,686
    Likes Received:
    0
    Kiitoksia näistä, olen noi jotenkin missannut. Aiemmin olen ajatellut että Jeesus voisi olla jollain tavalla historiallinen henkilö, mutta etenkin tuo kuinka tuon ajan historioitsijat hänet ohittavat, kertoo toisenlaista totuutta. Ja vaikka taustalla voisikin olla hitunen totuutta samaan tapaan kuin vesipisara syntyy pölyhiukkasesta, numerologiset yhteensattumat kyseenalaistavat monta ydinkohtaa kuten 12 opetuslasta.
     
  15. ana198

    ana198 Guest Guest

    Joined:
    Dec 14, 2006
    Messages:
    2,735
    Likes Received:
    0
    Tuota on paljon spekuloitu mm. Tiede-lehden palstalla ja käy ilmi ettei ihan kaikki noi astrologiset jutut mene ihan justiinsa noin mutta tuo antaa kyllä erittäin hyvän selityksen aika monelle asialle.
    Kaverin kanssa joka teologiaa opiskelee on paljon tullut juteltua Horuksesta, kaveri naureskelikin kuinka vaikeiksi salin viralliset hihhulit meni kun proffa kertoi Egyptin muinasuskonnoista:D Selityksenä tuli sitä samaa vanhaa "ne on laitettu tänne koittelemaan meidän uskoa":p
     
  16. void

    void Guest Guest

    Joined:
    Jan 21, 2003
    Messages:
    1,121
    Likes Received:
    3
    Minä taas ymmärrän ironiaa toisin kuin sinä :king:

    Ja jaksamista kunniakkaalle uskonsodallesi meitä katalia pakania vastaan, kyllä sinut sitten taivaassa palkitaan.
     
    Last edited: Apr 13, 2009
  17. tsinivuo

    tsinivuo Guest Guest

    Joined:
    Mar 23, 2002
    Messages:
    3,907
    Likes Received:
    1
    Tänään Pohjantähden alla: Jeesuksen morsiamet TV2 14:20

    Parikymppiset Laura, Kaisa ja Tea ovat antaneet elämänsä Jeesukselle. Heille uskonto on iloinen asia. Suunnittelu ja ohjaus Leena Jäppinen.


    TV-maailman arviosta käy ilmi, että me uskottomat saadaan ohjelman loppupuolella kuulla kunniamme. Helvetti jne. perussettiä. :D
     
  18. geru

    geru Vakiokasvo

    Joined:
    Feb 22, 2007
    Messages:
    1,386
    Likes Received:
    0
    http://www.seacoastonline.com/articles/20090412-ENTERTAIN-904120305

    Amazoneilta löytyi aikanaan heimo jonka keskuudessa ei tunnettu ollenkaan "yliluonnollisen" käsitettä, eikä heimo edes harrastanut tarinoiden kertomista tai historian taltioimista, koska koko heimon elämä keskittyi vaan nykyhetkeen ja nähtävissä olevaan.

    Paikalle sitten osui tietenkin nuori ja innokas kristillinen lähetyssaarnaaja, lopputulos oli että pappi kääntyi ateistiksi vietettyään aikansa heimon kanssa, tutustuen näiden elämäntapaan.

    Olisi mielenkiintoista nähdä miten taikamiesten ja taivaiden ja helvettien markkinointi onnistuu tuon kaltaiselle heimolle, ei mikään ihme että siinä alkaa jo saarnamieskin epäilemään omaa uskoaan kun ei pysty perustelemaan näiden taikamiestensä tarpeellisuutta ihmisille jotka asustavat autuaan tietämättöminä mistään yliluonnollisista kotkotuksista. :)
     
  19. ana198

    ana198 Guest Guest

    Joined:
    Dec 14, 2006
    Messages:
    2,735
    Likes Received:
    0
    Hämmästyttävän fiksu kansa, kiitos tiedosta geru, tuo kirja meni heti tilaukseen.
    Harvinaisen inspiroiva uutinen, jotenkin maailma ei tunnu niin synkältä paikalta kun jostain ponnistaa tuollaisia kansoja:)
     
  20. roopex

    roopex Guest Guest

    Joined:
    Apr 22, 2008
    Messages:
    191
    Likes Received:
    0
    Kuuntele Suur-Helsingin kristillisen seurakunnan koulun rehtorin Jan Cedercreuzin haastattelu.

    Ko koulu opettaa 5-6v esikoululaisia ja koko 1-9 lk peruskoulun. Kun lapsi ajetaan tämän kristillisen mankelin läpi (aamupäivä koulussa, iltapäivä kotona ja vielä viikonloppuna vähän pyhäkoulua ja kirkon sunnuntai saarnaa päälle), niin täältä näitä esiohjelmoituja lasisilmäisiä faktan kieltäviä inttäjiä astelee ulos.