Tein itselleni 5.1 järjestelmä. Itse tehty subbari (Infinityn Beta15 elementistä) löytyy entuudestaan. Edessä on siis kolme kpl 9.1 kaiuttimia ja takana kaksi 9.0 kaiutinta. Nyt on yksi ylimääräinen 9.1 kaiutin odottamassa käyttöä/myyntiä. 6.1 järjestelmää en pysty tekemään koska sohva on nyt kiinni takaseinässä ja vaimo sanoi, että sitä ei siitä siirretä. :OI Edit: Niin ja hinta, eli 9.1 maksoi 190e/pari ja 9.0 masoi 130e/pari. Eivät suostuneet tiputtamaan hintaa vaikka yritin tinkiä, mutta sainpahan ainakin pari suklaarasiaa kylkiäisinä.
Luin koko ketjun läpi tässä joku aika sitten. Nyt tuli mieleen itsellekin hankkia jonkun näkönen satsi tuota diamond-sarjaa, musiikin ja leffojen sekakäyttöä ajatellen. Alunperin piti ostaa mercuryt, mutta näitä saa tästä ihan tienoolta ja lisäksi on halvemmat, ja vähän pienemät. Yksi mahdollinen kokoonpano olisi nämä, Denonin 1906, joku DVD-R/HDD -laite ja sitten vielä mahdollisesti BK Elecin xls200, tai joku edukkaampi. Mutta sitten puuttuu vielä jalustat! Millaisia jalustoja ootte lykänneet Diamondien alle? Ajattelin ottaa nuo purkit mustana, joten varmaan jalustatkin otan samaa väriä. Tietty joku kromi voisi olla aika loisteliaan näköinen Niin ja DIY ei tule jo pelkän kädettömyydenkään takia kysymykseen :hitme:
Itselläni on Diamond 9.1:t ja XLS200 mustana, värit näyttävät melkein samalta, voisi luulla että ovat saman valmistajan:thumbsup: ja muutenkin todella hyvä subbari. https://www.dvdplaza.fi/galleria/showphoto.php/photo/5311/si/xls200 tossa kuva http://www.autostudio.fi/ myy Simexin jalustoja mustana, voisivat sopia ihan hyvin jalustoiksi ja hintaakin vain 99
Simexin jalustat ovat ok, mutta minun silmääni jotenkin rujon ja tylsän oloiset. Atacaman jalustat ovat tyylikkäitä, mutta toki hieman kalliimpia.
Miten mahtaa olla Jumbon MP:n kuuntelumahdollisuudet hoidettu? Olisikohan sieltä mahdollista kohteliaasti kysymällä jopa kotiin asti saada demoparia (9.2) kuunneltavaksi, vai pitääkö tyytyä ostarin kodinkoneliikkeen hyllyn vieressä kärvistelemään? Soittaahan sinne pitäisi, tai jopa paikan päällä käydä kysymässä, mutta kun ei näin työaikaan vielä ehdi niin kysyn nyt täältä ensin. Jokuhan sieltä jo ehtikin setin käydä ostamassa käsittääkseni (sähkö?).
Kävin äsken kuuntelemassa Diamondit, ja pistin koko satsin tilaukseen 9.2 eteen, 9.1 taakse (kun ne pienet ei oikeen sovi jalustoille), ja eteen otin sen keskikokoisen centterin. Kaveriksi näille tulee H/K:n 135 Subi vielä jossain vaiheessa :naminami:
Kotikuunteluun eivät jumbosta anna, eivätkä myy yksittäiskappaleita. Käytiin tuossa broidin kanssa 9.2 ja 9.1 kuuntelemassa ja kyllähän ne hyviltä kuulostivat. Broidille lähti kuitenkin sarja tannoyta Marekilta.
Mistäs mahtaisi irrota edukkaimmin 9.CS + 2x9.1? Ovh:han noilla on 160e + 190e. Edessä on 2x 9.2 ja noi 9.1 olisi tarkoitus laittaa kattoon n. 180cm korkeuteen, mahtavatkohan tulla liian korkealle?
Terve, olisi näin amatöörinä kysymys äänentoistoon liittyen. Eli ostin Wharfedale Diamond 9.1-kaiuttimet joilla olisi tarkoitus kuunnella pääosin musiikkia kaksi kanavaisena. Kaiutinjalustoja ei ole ollut vielä varaa ostaa, ja olenkin nyt pari viikkoa kuunnellut musiikkia kaiuttimet lattialla. Kysynkin, että paraneeko näiden Diamond 9.1-kaiuttimien toisto merkittävästi jos niille hankkii jalustat? Siis niin paljon että tällainen maallikkokin sen huomaa. Ja jos jalustat parantavat äänentoistoa merkittävästi, niin minkälaiset suht. edulliset kaiutinjalustat Diamond 9.1-kajareille kannattaisi hankkia?
Paranee, todella paljon!Jalusta tai jonkinlainen koroke on tämäntyyppiselle kaiuttimelle pakkohankinta. Tuossa esim. edullinen ja ainakin minun mielestäni vieläpä hyvännäköinenkin tolppa.N. 30 cm korkeana pönttönä Diamond 9.1:lle sopivin jalustakorkeus on 70 cm.
Lattia on huono paikka kaiuttimille. Mitä lähempänä kaiutin on erilaisia rajapintoja, sitä huonompi ääni. Suositus on että etukaiuttimien diskantit olisivat noin korvan korkeudella, kun olet kuuntelupaikalla. Jos halvalla haluat jalustat niin täällä ohjeet: http://www.patenttinet.com/artikkelit/jalustat
Kiitos tiedoista, kaippa tässä pitää sitten kaiutinjalustat tilata. Itse tekeminen olisi tietysti edullisinta, mutta aikaa ei tahdo siihen löytyä. Sellaista vielä kysyisin, että mitenkä tukevasti kajarit pysyvät jalustoillaan? Meinaan vaan ettei ole kovin mukava yllätys jos pienehkön illanvieton seurauksena joku tönäisee jalustaa ja kaiutin tipahtaa ja rikkoutuu tämän seurauksena.
Itsellä on Sensys1 kaiuttimet sinitarralla kiinni joka nurkasta. Hyvin ovat pysyneet vaikka välillä ovat jalustat vähän kallistuneetkin.
Itesehän ostin joskus vuosia sitten ikeasta halpis telineet alle 20e, vai oliskohan sillon ollu vielä markkoja, ei voi muistaa. Telineet ovat n. metrin korkeat, "alusta" betonia ja ohuehkot johdot saa vedettyä rungon sisällä. Telineet oli suunniteltu ilmiselvästi joillekkin muovipurkki kaiuttimille tai vaihtoehtoisesti pystyi ruuvata kaiuttimet telineeseen kiinni. No sehän ei mulle passannut vaan modasin siihen sellasisen kaiuttimen kokoisen alustan. Lopputuloksena hintaansa nähden loistavat telineet, tosin hieman hepposethan noi ovat, mutta voihan ne vaikka pulttaa lattiaan jos pelkää telineiden kaatuvan.
Riippunee vähän jalustastakin, mutta ainakin omien Norstone Stylumien nokassa on Magnatin 503:t, sekä Tannoy F1:t & F2:t kiikkuneet ihan kiltisti. Mutta kaiuttimet kannattaa tosiaan kiinnittää jollain siihen jalustaan, esim. sillä hyväksi todetulla sinitarralla.
Off-topicia, pitäisi olla jossain kaiutinjalustaryhmässä... Mutta itse tupppaan testaamaan kaiuttimien äänen väriä sillä tavalla että pistän eri kaiuttimet eri kanaviin. Jos nyt siis on useampia kajareita testattavaksi, yleensä kuitenkin säädän vain yksien kaiuttimien säätöjä (Genen dippikytkimet). Tällöin äänen väriero kuuluu sitten stereokuvassa. Ainoa vain että noilla Geneillä on melko mitätön ero onko kaiutin seinän vieressä korkeassa telineessa, seinästä irti 80cm telineessä, tai pöydän päällä etukulmassa tai pöydän päällä takana... Dippikytkimien basson tason ja äänen eron taas sai kuulumaan, ja siinä sentään kuului toisen jalustan luona oleva nurkka niin että nyt kaiuttimilla on eroavat asetukset. Nurkka ~= lattia, joten kyllä _lattialta_ nostaminen kannattaa, mutta yllättävän vähän minun multakorvaani kuului eroa muista konfiguraatioista. Tiedä sitten miksi? Onko tälle jotain jalusta-fiilistely-topicia jossa minua kokeneemmat voisivat kertoa Totuuden?
Kotona käväsi koekuuntelussa pari diamond 9.1 kaiuttimia. Kotona vertailukaiuttimina jotkut ikivanhat Or:t, jotka maksoivat aikoinaan 750mk pari. Or ssä on seitsemän tuumainen basso/keskiääni ja tuuman diskantti. Timanttien keskiääni oli, kuten arvata saattaa, parempi kuin Or:ssä. Kuitenkin diamondit kuulostivat jotenkin tukkoisilta, yläpää on laimea ja ei missään tapauksessa kovinkaan kirkas. Harmittaa kun olisivat olleet juuri sopivan kokoiset ja näköiset. Itse kuitenkin tykkään kirkkaasta toistosta. Vahvistin on Yamaha rxv-650 ja diskanttisäädin on tapissa. Taitaa kyllä tuo vahvistinkin olla aika tummasävyinen. Elokuvilla en timatteja edes kokeillut kun pitäsi myös musiikkia kuunnella. Elokuvilla olisivat kyllä varmasti asiansa ajaneet.
Puolisen vuotta olen nyt kuunnellut D9.1-paria ja täytyy vahvistaa monien toteamukset: Musiikkitoistoon liian tumma ja aavistuksen tukkoisen oloinen. Kirkkautta olisi tarvittu hieman lisää. Elokuvakäyttöön kuitenkin hintaisekseen mielestäni oikein mainio valinta. Jos olisin nyt hankkimassa kaiuttimia, kuuntelisin kyllä myös muita vaihtoehtoja - mm. suosittuja Tannoyn malleja.
Itsellä on wharfedalen 9.5 pääkaiuttimina. Olen nyt hankkimassa subbaria niiden seuraksi ja mietin että tarvitsevatko nuo musiikin kuuntelussa subbaria ollenkaan? Näyttävät toistavan 30 hertsiin asti itsekin, eli tuoko subbari noihin mitään lisää? Vai kannattaisiko tuota subbaria hankkiessa kiinnittää enemmän huomiota sen toimimiseen leffojen kanssa? Käyttö 50/50 elokuvat ja musiikki
Mielestäni sinun tapauksessasi kannattaa huomiota tosiaan kiinnittää enemmän leffoille, kun musiikille tuo 9.5 varmasti riittää