vanhan tykin kuva

Keskustelu osiossa 'Videotykit ja -projektorit' , aloittajana ladaswipe, 22.12.2013.

  1. ladaswipe

    ladaswipe Guest Guest

    Liittynyt:
    22.12.2013
    Viestejä:
    1
    Saadut tykkäykset:
    0
    Elikkäs käytössä on benq w100 projektori, ja kysymyksiä on seuraavana:
    Miksi kuva ei näy bluray soittimelta, siitä on hdmi piuha liitetty adapterilla dvi:hin mutta kuva kuiteskin näkyy topparin digiboxista samalla johdolla. Saanko kuvan näkymään toisenlaisella bluray soittimella? Soitin on philips BDP2600/12

    Ja tarkoitus on katsoa dvd elokuvia, mutta sonyn dvd soittimesta kun vetää s-videon niin kuva on mustavalkoinen, olen kokeillut eri johdoilla ja ei muutosta. Mutta ps2 sesta näkyy värit tykissä s videolla.

    Ja toinen kysymys on lampusta, lampulla n.1000-1500h takana ja mustan kun laittaa mustaksi, hämärässä kohdissa kuva on liian tumma. Ja jos kirkkauden nostaa että kasvot näkyvät hyvin hämärässä, vaalea palaa puhki. Kankaana on 100" mdf H499 maalilla tehty. Mutta kun katsoo esim. uutisia urheilua yms. valoisaa kuvaa niin kuva on hyvä. Onko lampun iällä merkitystä tummien kohtien toistoon, haaleneeko kuva lampun ikääntyessä? Vai pitäisikö puhdistaa sisukset pölystä? Vaikuttaako kirkkauteen tykin ja screenin välinen matka?

    Ja mitenkä kuva paranisi jos ostaisi erilaisen tykin, käytettyä hyvää n.200-300e välissä? paraneeko kuva vaiko säästää ja ostaa uusi, onko kuva nykytykeissä n.1000e luokassa huomattavasti parempi? Tykkiä tulee käytettyä n. 2-4h viikossa iltaisin, kesäisin ei tule käytettyä.

    Ja tässä on muutama mitä katsonut, meneekö rahukat hukkaan jos ostaa
    http://www.nettimarkkina.com/optoma-hd700x-hd-ready-videotykki/1185790
    http://www.btcf.fi/forum/showthread.php?t=271426


    nimim. pihalla nyky tekniikasta.
     
    Viimeksi muokattu: 22.12.2013