Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Uutta subwooferia

Discussion in 'Kaiuttimet ja subwooferit' started by Pouseri, Dec 30, 2014.

  1. Pouseri

    Pouseri Guest Guest

    Joined:
    Aug 10, 2010
    Messages:
    12
    Likes Received:
    0
    Olen alkanut kaipaamaan uutta subbaria vanhan BK XLS200:n tilalle ja haluaisin enemmän painetta sekä puhtia mataliin taajuuksiin. Olen miettinyt ostaa passiivisen "kerralla kunnollisen" subbarin. XTZ:llä ei ole enää passiivi malleja valikoimassa joita olen aiemmin kuolannut. Laitoin kuitenkin XTZ:lle mailia ja he tekisivät tilauksesta SUB 1x12 (Cinema series) mallista passiivi version jonka hinta olisi kuitenkin sama kuin aktiivi mallin(800e). Aloin miettimään onko passiivi subissa mitään järkeä tai hyötyä tuossa hintaluokassa tai tuon subbarin kanssa? Päätteitä multa löytyy jo inuke 3000, tamp 2400 MK-X sekä Hypex 4.0 joten niistä voi valita. Olisiko tuossa hintaluokassa muita hyviä kuin XTZ? Jos täällä olisi muita kiinnostuneista passiivi versiolle niin ehkä tuota hintaa saisi hiukan alas.
     
  2. j_a_k

    j_a_k Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 31, 2007
    Messages:
    2,265
    Likes Received:
    7
    Kannattaa muistaa että subbari on muutakin kuin elementti ja kotelo. Aktiivissa on kaikennäköistä muutakin kuin plekkä vahvistin. Monesti suodatusta, millä vaste saadaan halutuksi.

    Jos passiivin haluat, silloin varmaankin kannattaisi rakentaa tai teettää joku esim hupitalon sarjaan pohjautuva. Ja saahan joka aktiivista ohitettua elektroniikan ja käytettyä passiivina :D
     
  3. Pouseri

    Pouseri Guest Guest

    Joined:
    Aug 10, 2010
    Messages:
    12
    Likes Received:
    0
  4. j_a_k

    j_a_k Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 31, 2007
    Messages:
    2,265
    Likes Received:
    7
    Joo, tuossa watsubissa ainakin ihan OK elementti käytössä, ei siitä pitäisi kiinni olla toiminta. Ja varmaankin äänellisesti parempi valinta kuin hupitalon toteutukset. Hupitalolla ei paljon muuta kuin peerlessiä ja 18soundia käytössä.