Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Uusia DVD -arvosteluja DVD Plazalla

Discussion in 'DVD-leffat' started by jaritt, Apr 17, 2003.

  1. tatska

    tatska Tunnettu jäsen

    Joined:
    Feb 24, 2003
    Messages:
    525
    Likes Received:
    0
    Bravo! Kerrassaan loistava teksti.
    Kyllä se niin on, että tuon arvostelun jälkeen on boksi omaankin hyllyyn saatava. Voi Steffe minkä teit, aiheutit jälleen rahan menoa meille köyhille :)
     
  2. steffe79

    steffe79 Silentium est aureum Tukijoukot Guest

    Joined:
    May 4, 2002
    Messages:
    4,147
    Likes Received:
    7
    No niin, nyt on screenshottia vaihdettu (kyllähän se ehkä spoilasi, mutta ei kamalasti) ja arvostelua muokattu Harryn silmälle sopivammaksi :).

    Eastwood1:n Hang 'em High -arvostelussa oli kiinnostavia triviapätkiä ja hyvää tekstiä, mutta itse screenshotit hiukan hämäsivät.

    edit: Tosin eipä tuosta Hang 'emistä löydäkään juuri hyviä kuvia mistään päin nettiä.
     
  3. ExC

    ExC Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Jan 20, 2002
    Messages:
    1,206
    Likes Received:
    3
    Vai että Ghost Dog on tuntemattomin... ehei.
    :king:
     
  4. Wick

    Wick Say it in slugs Tukijoukot

    Joined:
    Nov 11, 2002
    Messages:
    2,150
    Likes Received:
    1
    Hmm. Jos ihmisiä kiinnostaa niin voisinpa minäkin vaihteeksi väsätä arvostelun, nimittäin tällä hetkellä alennuslaareistakin löytyvästä kauhustelusta Candymanista.
     
  5. Percules

    Percules Guest Guest

    Joined:
    Mar 7, 2002
    Messages:
    258
    Likes Received:
    0
    Oh fer God's sake! :D Olisi se kysymysmerkki pitänyt laittaa sittenkin sen sanan "tuntemattomin" perään, mutta mennyt mikä mennyt. Enempää en siitä rupea kiistelemään taikka väittämään suuntaan tai toiseen, kunhan mainitsen että jokaisen arvostelun olen jo aloittanut (Eli kirjannut extrat ylös, joita löytyy noin trailerin verran jokaisesta). Tänään kokeilen tuon _tuntemattomimman_ Ghost Dogin kirjata ylös ja seuraavina päivinä sitten nuo kaksi muuta. Julkaisu tapahtuu tosin yhdessä läjässä.

    -Pjork
     
  6. Dogg

    Dogg rhythm-al-ism Guest

    Joined:
    Jun 27, 2002
    Messages:
    764
    Likes Received:
    0
    Kiitokset Yella:lle lämpimistä sanoista.

    Pari uutta arvostelua sain vihdoin valmiiksi: Friday ja Next Friday.
     
  7. Harry Lime

    Harry Lime Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    May 4, 2003
    Messages:
    1,492
    Likes Received:
    11
    Ihan hyviä arvosteluita, luki mielenkiinnolla. Mistä sinä näitä leffojasi oikein kaivat? :D

    Itselläni on vähän niinkun meneillään Twin Peaks 1. kauden arvostelu, mutta olen sitä tähän asti joutunut väsäämään pelkkien TV-uusinnoilta jääneiden muistikuvien perusteella, koska Play ei ole boksia lähettänyt vieläkään. Sen lisäksi olen kirjoitellut lähinnä tekoon liittyviä faktoja. Kuvaa, ääntä ja extroja en ole tietenkään päässyt vielä kommentoimaan... kunhan nyt pistäisivät äkkiä tulemaan!

    Sen lisäksi siellä makaavat julkaisua odottamassa All the President's Men (elokuvasta teksti valmis - vaatii silti hienosäätöä), Tahdon riemuvoitto (koko paska kirjoitettu mutta elokuvatekstistä tuli vähän turhaa selitystä pelkästä Hitleristä eikä itse leffasta) ja Young Frankenstein Special Edition (tästä en ole saanut itse elokuvasta kirjoitettua vielä mitään...). Sen lisäksi siellä on pinossa vaikka kuinka ja monta aloitettua arvostelua, joita en saa millään loppuun (Easy Rider, At Close Range, The Rutles SE, ym...) :eek:
     
  8. Mark Lee®

    Mark Lee® Vakiokasvo

    Joined:
    May 4, 2003
    Messages:
    1,077
    Likes Received:
    1
    Onnistuneet arvostelut, oli mukavaa nähdä varsinkin tuosta ensimmäisestä Fridaystä muidenkin mielipiteitä, sillä se on todellakin trilogian selvästi onnistunein osa. Kolmonen on kyllä jo aika kulunutta vitsiä... 4/5 antaisin ensimmäiselle Fridaylle minäkin.

    Good job! :thumbsup:
     
  9. ExC

    ExC Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Jan 20, 2002
    Messages:
    1,206
    Likes Received:
    3
    Taidan aloitella tässä joutessani ensimmäistä arviota... Aiheena olisi When Trumpets Fade-niminen elokuva.

    Muuten... onko sillä suomennettua nimeä?
     
  10. Bulli

    Bulli Guest Guest

    Joined:
    Jan 4, 2003
    Messages:
    2,083
    Likes Received:
    1
    Erinomaisen elokuvan olet valinnut arvosteltavaksi. Suomessa tuo taitaa kulkea nimellä Kun aseet vaikenevat.
     
  11. static

    static Tunnettu jäsen Tukijoukot

    Joined:
    Jul 30, 2002
    Messages:
    774
    Likes Received:
    1
    Oli kyllä hieno tuo AQ-boxin arvostelu, etenkin ääniraitojen vertailu oli mielenkiintoista luettavaa. Nyt joutuu oikeasti miettimään jos "päivittäisi" tuon Legacyn.
     
  12. Takeshi666

    Takeshi666 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jan 8, 2003
    Messages:
    2,005
    Likes Received:
    17
    En mitenkään halua kritisoida teidän toimintaanne, mutta miksei arvosteluni taaskaan päässyt etusivulle? :confused:
     
  13. glottis

    glottis Guest Guest

    Joined:
    Nov 1, 2001
    Messages:
    4,650
    Likes Received:
    5
    Hyvä kysymys. Itse asiassa pistän nykyään vain nuo jotka tulevat tuonne leffa-arvostelu -osion pääsivuille kuvina. En tiedä miksei sitä siellä ole ollut. Ehkä liian järkyttävä ;) :confused:
     
  14. steffe79

    steffe79 Silentium est aureum Tukijoukot Guest

    Joined:
    May 4, 2002
    Messages:
    4,147
    Likes Received:
    7
    Tuohon muuten saattaa olla syy se, että jos Takeshi on tallettanut, mutta ei julkaissut, tuon arvio plazan tietokantaan jo jokin aikaa sitten, niin tämän jälkeen on tullut minimissään viisi uutta arviota, jotka ovat sitten ns. syrjäyttäneet Cannibalin tuolla leffa-arvioden pääosiossa. Eli siinä vaiheesa, kun arvio julkaistiin, niin se oli jo ehtinyt vanhentua sen verran, ettei se ole päässyt tuohon pääosioon. Jos nyt kukaan ymmärsi mitä hain takaa tällä selostuksella.

    Tämä tietenkin vain arvailua, Mika voinee kertoa muista syistä.
     
  15. jalmari

    jalmari Advanced Addict

    Joined:
    Sep 6, 2000
    Messages:
    1,556
    Likes Received:
    0
    Vaikuttaa uskottavalta selitykseltä. Takeshin Cannibal Holocaust arvostelu näyttäisi olevan päivätty 16.12.2003.
     
  16. moby

    moby Tunnettu jäsen Tukijoukot

    Joined:
    Sep 4, 2001
    Messages:
    710
    Likes Received:
    2
    Älä laita tuota suomennettua nimeä ainakaan otsikkoon, kun levykin on varmaan R1. Hyvä leffahan tuo on. Ainoa miinus on kuvasuhde.
     
  17. ExC

    ExC Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Jan 20, 2002
    Messages:
    1,206
    Likes Received:
    3
  18. Bulli

    Bulli Guest Guest

    Joined:
    Jan 4, 2003
    Messages:
    2,083
    Likes Received:
    1
    Eikös leffa ole tehty televisiota varten? Silloinhan tuo 4:3 on luultavasti oikea kuvasuhde.
     
  19. Jarkko G.

    Jarkko G. Samppa ja Hurricane :| Tukijoukot

    Joined:
    Aug 13, 2001
    Messages:
    13,059
    Likes Received:
    122
    A Fistfull of Dynamiten arvostelusta:

    Nuo pikkukuvat jotka ovat tuolla 'Extrat' osiossa .. mielestäni täysin turhat.
    Silmälaseista tulee mieleen Harry Potter ja ne pari muutakin ovat vain tiellä.
     
  20. Eastwood1

    Eastwood1 You brought two too many. Tukijoukot

    Joined:
    Dec 4, 2003
    Messages:
    1,875
    Likes Received:
    1
    No käynpä sitten poistamassa ne, yleisön pyynnöstä. Leffaan oli vaan todella vaikea löytää kuvia..Kysymys glottikselle: Miksi tuo uusin arvosteluni ei näy etusivulla kuvan kanssa..?