Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

UUSI PANASONIC PT-AX100, 1280x720, 6000:1, 2000 LUMEN

Discussion in 'Videotykit ja -projektorit' started by jhalttu, Sep 1, 2006.

  1. Bluesam

    Bluesam Guest Guest

    Joined:
    Jan 4, 2005
    Messages:
    76
    Likes Received:
    0
    Mitenkäs sitten HDTV-PAL? Kun 24p:tä hehkutetaan nii mites 25p? Vai miten nuo HDTV-resot nyt menee..?
     
  2. JaniH

    JaniH Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Aug 8, 2000
    Messages:
    6,713
    Likes Received:
    16
    25fps-materiaalin voi katsoa ihan hyvin 50Hz:lla.
     
  3. hansolo

    hansolo Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Nov 1, 2002
    Messages:
    4,968
    Likes Received:
    625
    En ole tähän Panskuun tutustunut, mutta eikö Euro-alueen Panasonic-projareissa ole ollut perinteisesti ihan scart-liitin (harvinainen projektoreissa). Esim. AE500, AE700, AE900. US/Japani -malleissa scart-liitintä ei ole ollut.

    Tämähän olisi loogisin väylä digiboksin RGB-kuvalle (ellei komponenttia ole saatavilla boksista).
     
  4. BoBo

    BoBo Guest Guest

    Joined:
    Nov 25, 2005
    Messages:
    157
    Likes Received:
    0
    PT-AX100 tulee Videotykkiin nähtäväksi ~ huomenna !
     
  5. begu

    begu Guest Guest

    Joined:
    Sep 26, 2003
    Messages:
    351
    Likes Received:
    0
    Nyt lukee, että: " Heti varastosta " :)
    Onkos kellään jo kotona.. ja mahdollisia ae900 -> ax100 vaihtajia, joihin kuulumiseen tunne jonkinasteista vetovoimaa. (Tosin Z5 pitää tsekata ensin)
     
  6. Bluesam

    Bluesam Guest Guest

    Joined:
    Jan 4, 2005
    Messages:
    76
    Likes Received:
    0
    Onko joku onnistunut kaivamaan lampun tyypin jostain? Tai vielä parempaa, löytämään sen jonkun puodin hinnastosta...
     
  7. Shred

    Shred Käyttäjä

    Joined:
    Jul 12, 2003
    Messages:
    224
    Likes Received:
    0
    Manuaalin mukaan varalampun koodi on ET-LAX100.
    Googletus ja babelfish löysivät seuraavan suositushinnan japanista: 26250 JPY = 175.23 EURO
     
  8. sakali

    sakali Vakiokasvo

    Joined:
    Oct 26, 2004
    Messages:
    1,206
    Likes Received:
    2
    Ei ole scart-liitintä tässä tykissä.
     
  9. sakali

    sakali Vakiokasvo

    Joined:
    Oct 26, 2004
    Messages:
    1,206
    Likes Received:
    2
  10. HardSoft

    HardSoft Haec habui, quae dixi Tukijoukot Guest

    Joined:
    Nov 1, 2005
    Messages:
    2,280
    Likes Received:
    0
    Käyttökokemuksia !!! Laitettahan on jo saatavana ainakin Hesan Videotykissä ja varmaan muissakin liikkeissä. Onko Projectorcentralin * * * * * arvosanoille katetta ???
     
  11. Kanki

    Kanki Guest Guest

    Joined:
    Dec 18, 2005
    Messages:
    139
    Likes Received:
    0
    - Selkeästi suurempi valoteho kun edeltäjässä
    - Paljon isompi kotelo kuin luulin, samaa kokoluokkaa Z4:n kanssa
    - Erittäin hiljainen lampun eco-tilassa - isot tuulettimet ?
    - Smooth Screen kehittynyt - pikseliverkkoa ei näe kuin tosi läheltä - alkaa olla DLP:n tasoa
    - Kuvassa erinomainen kolmiulotteisuus
    - Valkoinen kotelo sopii siististi kattoasennuksiin etenkin kun ottaa pari tarraa pinnasta pois
    - Simppelimpi => parempi kaukosäädin

    :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
     
  12. Jeje2

    Jeje2 Fubar Tukijoukot

    Joined:
    Oct 23, 2004
    Messages:
    1,419
    Likes Received:
    1
    Osaisitkos verrata uutuutta tuohon Z4:seen?
     
  13. petepeluri

    petepeluri Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 20, 2002
    Messages:
    2,558
    Likes Received:
    0
    Lampun suomihinnasta mitään tietoa?
     
  14. Kanki

    Kanki Guest Guest

    Joined:
    Dec 18, 2005
    Messages:
    139
    Likes Received:
    0
    Panan mustan taso on ~ samaa luokkaa kuin Z4:n kun Z4:n manuaali-iiris ei ole käytössä ja Z4 tekee mustempaa kun iriksen ruuvaa tiukalle, kuitenkin kirkkauden kustannuksella. Toisaalta Panan huippukirkkaus on suurempi. Panan pikseliverkko ei näy ja kuva on jotenkin kolmiulotteisempi kuin Z4:ssä. Panan 3-alueisella gammasäädöillä saa yksityiskohdat näkyviin. Panan kuvassa valkoinen oli erittäin hyvä ilman sävyttymistä. Tuuletinääni on ~ samaa tasoa Z:n kanssa. Valkoinen kotelo on useimmille sopivampi kattoasennuksiin kuin Z4:n harmaa. Linssin siirtoalue ei ole yhtä suuri kuin Z4:ssä, vaan vastannee PT-AE900 siirtoa.
     
  15. Limputin

    Limputin Guest Guest

    Joined:
    Jan 18, 2006
    Messages:
    69
    Likes Received:
    0
    Eli ei riittäne minulle syyksi vaihtamaan Z4:sta pois, kun vasta 100h takanakin tuota, sitten kun lamppu rupeaa sanomaan itseään irti voisi olla jo näitä "halpoja" 1080p tykkejä myynnissä niin sitten vaihtoon. Jokaisella on tietenkin oikeus mielipiteeseensä ja minua ei tarvitse asian tiimoilta seurailla/matkia tai edes kuunnella :D
     
  16. kalinko

    kalinko Guest Guest

    Joined:
    Oct 26, 2005
    Messages:
    28
    Likes Received:
    0
    Tämä on varmaan hyvä tykki hintaisekseen jos mustan tasossa päästään nyky DLP-tykkeihin. Miten on tykin nähneet?

    Mutta omat silmäthän ne on parhaiten kullekin kertovat, joten pitää mennä katsastamaan tämä videotykkiin, kunhan se vaan on siellä esittelyssä.. Kysymys kuuluukin, että onko demottavissa?
     
  17. Kanki

    Kanki Guest Guest

    Joined:
    Dec 18, 2005
    Messages:
    139
    Likes Received:
    0
    On se nähtävänä ! :eek:
     
  18. Tykkiukki

    Tykkiukki Guest Guest

    Joined:
    Oct 8, 2006
    Messages:
    2
    Likes Received:
    0
    Nyt 12 tuntia takana uuden Panan kuvaa tuijotellessa, eikä ole juuri moittimista löytänyt. Olen sen verran vanhaa kotiteatterisukupolvea, että olen aikaisemmin suosinut CRT-tykkejä koska katson suhteellisen suurta (2,4m leveää) kuvaa 3,5m etäisyydeltä ja vanhemman sukupolven LCD-tykeissä oli tuo pixeliverkon erottuminen liian selkeää minun makuuni ja mustan tasokin jäi selkeästi CRT-tykeille. Hetken lämpenemisen jälkeen ei ole uuden Panan verkosta nähtävissä jälkeäkään noinkaan isolla kuvalla ja mustan tasokin on hyvä. Erittäin laadukas laite mielestäni omassa hintaluokassaan.
    Ainoa mikä suorastaan häiritsee niin on omituinen "korina" tykistä aina kun kuva kirkastuu, en osaa sanoa mistä tulee ja onko yksilöllinen laitevika vai ominaisuus, toivottavasti joku samaisen laitteen omistava osaisi kertoa mistä on kyse jotta tietäisi tehdä asialle jotain jos ei kuulu asiaan. Kyseinen ääni kuuluu erittäin selkeästi normaaleilla äänenvoimakkuuksilla elokuvaa katsottaessa.

    Kävin katsastamassa messuilla myös uudet Sanyonin ja Epsonin tykit mutta en sen enempää lähde vertailua tekemään koska katseluolosuhteet ja syötettävä materiaali ovat niin toisistaan poikkeavia, kuin myös makukysymykset kuvan suhteet.
     
  19. cybo

    cybo Tunnettu jäsen

    Joined:
    Sep 12, 2001
    Messages:
    732
    Likes Received:
    1
    900:sessa iiris pitää juuri tuota rohinaa. Kokeile josko eri kuva-astuksilla (norm, cimena jne) ääni vähenee. 900 pitää eniten ääntä normal ja video astuksissa vaikka iiris olisi valittu off asentoon. Ilmeisesti se silti on päällä?
    Itse käytän 900:sta cimena 3 asennossa joka on hiljaisin.

    Mites ax100:sessa tuo ikuisuuskysymys: käyvätkö tuulettimet kovemaa jos asetuksena on ceiling verrattuna pöytäasennukseen?
     
  20. Zipman

    Zipman Genelec Tukijoukot

    Joined:
    Feb 7, 2002
    Messages:
    7,040
    Likes Received:
    166
    Voisiko rohina johtua Light Harmonizer -toiminnosta, joka säätää kirkkautta huoneen valaistuksen mukaan? Monet käyttäjät eivät kuulemma tykkää pitää sitä päällä.