Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Usher 520 vai Genelec vai joku ihan muu

Discussion in 'Aloittelija kysyy' started by Saminyk, Sep 7, 2010.

  1. Saminyk

    Saminyk Guest Guest

    Joined:
    Sep 7, 2010
    Messages:
    3
    Likes Received:
    0
    Hei arvon plazalaiset.

    Uudet kaiuttimet ovat himottaneet jo pitkään, ja nyt olisi jopa varallisuutta hankkia ne vihdoin ja viimein. Usherin 520 malliset kaiuttimet ovat mielessä käyneet, kun monet ovat täälläkin kehuneet niitä ja hintakaan, ~370€, ei pahalta vaikuta.

    Mieleen on kuitenkin tullut myös ajatus siitä, että jos pienellä lisäsijoituksella +200€ voisi saada parempaa äänenlaatua, esimerkiksi Geneleciltä. 8020 malli tuolla olisi suunnilleen sen 570€ pari, joka on kyllä aivan sillä kipurajalla, jonka kaiuttimista voisi maksaa. Genelecistä ei huonoja kokemuksia ole myöskään kuulunut, joten varmasti ihan hyvät välineet nekin olisi. Osaisiko joku hieman valottaa millaiset erot kyseisissä kaiuttimissa on?

    Kuunteluhuoneena toimii pieni olohuone ~12m2 josta yksi sivu (sivulla) on ovilla rikottu. Vahvistimena on Denon PMA-700AE, johon ilmeisesti nuo Genelecit olisi mahdollista kytkeä. Lähteenä on pääsääntöisesti TV, PS3 ja MP3 soitin, CD soitin on hankintalistalla seuraavana. Musiikkina on aika laidasta laitaan kaikki. (tyttöystävän Britneystä raskaampaan rockkiin)

    Kysymys kuuluukin riittääkö ääntä tämän kokoiseen olohuoneeseen, mitään Räp bassoja en toivo, eikä varmaan alakerran naapurikaan, mutta hyvää ääntä saisi olla. Onko siis kannattava sijoittaa rahaa noihin Geneihin vai onko Usher kuitenkin parempi vaihtoehto? Valinnan vaikeus iskee kun kerrankin on mahdollisuus ostaa muutakin kuin marketti Logitechit.

    Ystävällisin terveisin Sami
     
  2. Ken_Adams

    Ken_Adams Guest Guest

    Asiahan selviää kuuntelemalla. ;)
     
  3. Maverick

    Maverick Lähes henkilökuntaa Blokattu

    Joined:
    Apr 3, 2002
    Messages:
    4,289
    Likes Received:
    0
    Genelec on parempi, assheri on huonompi. Valinta on aina Genelec mikäli halutaan paras kaiutin.


    Ja PS3-äänet + TV-äänet + elokuvaäänet + luontoäänet päälle?

    Kaiutin on ääntä toistava kone mikä SPL-rajoissaan inisemättä toistaa mitä sisään pistetään. Fanitetun ääntelijän musiikkilajityypillä/ääntelijän henkilöllisyydellä/muulla alalajilla ei ole mitään merkitystä mihinkään.
     
  4. cityjeesus

    cityjeesus Guest Guest

    Joined:
    Feb 17, 2004
    Messages:
    2,314
    Likes Received:
    4
    Kummatkin kaiuttimet omistaneena suosittelen varauksetta Genelec-parin hankintaa. 8020 on kaikin puolin nautittavampi toistin kuin Usher, ainakin omaan makuuni, mutta meitähän on moneen junaan. Suorituskykyä piisaa myös hämmästyttävän paljon, kun otetaan huomioon kuinka pienestä purkista on kyse. Riittävyydestä tms. on kuitenkin vähän paha sanoa mitään tyhjentävää, kun en vaatimustasoasi tunne, joten kuuntelureissulle kannattaa suunnata.
     
  5. miika_p

    miika_p Käyttäjä

    Joined:
    Mar 15, 2006
    Messages:
    105
    Likes Received:
    4
    Molempia kaiuttimia kuulleena oma valintani osui Ushereihin. Kuuntelin ehkä 7 samanhintaista paria. Jokatapauksessa suosittelen myös subbarin hankintaa tämän hintaluokan kaiuttimien kaveriksi.

    Ja kuten jo aikaisemmin todettu, käy kuuntelemassa. Omaan korvaasi Usherit voivat olla täyttä kuraa ja löydätkin jonkun mustan hevosen joka miellyttää itseäsi. Tee oma arvio äläkä osta näiden foorumien perusteella mitään :cool:
     
  6. Saminyk

    Saminyk Guest Guest

    Joined:
    Sep 7, 2010
    Messages:
    3
    Likes Received:
    0
    No juu..kyllähän nuo kaiuttimet on melko subjektiivinen asia, joten kuulemaan niitä on varmaan päästävä. Viikonloppuna on tarkoitus käydä katsastamassa Wharfedalen Diamond sarja, kun sattuu porukat asumaan tuolla Sähköparin nurkilla, josta niitä kuulemma halvalla saa.
     
  7. Saminyk

    Saminyk Guest Guest

    Joined:
    Sep 7, 2010
    Messages:
    3
    Likes Received:
    0
    Lähti sitten matkaan nuo wharfedalen 10.1 vaikka 10.2 menin katsastamaan. Todella hyvä ääni hintaisekseen ja kyllähän noilla pääsee harrastuksen alkuun.
     
  8. Maverick

    Maverick Lähes henkilökuntaa Blokattu

    Joined:
    Apr 3, 2002
    Messages:
    4,289
    Likes Received:
    0
    Väärin. Hyvä kaiutin on mitä epäsubjektiivisin asia.

    Oma äänellinen kieroutuneisuus ja sen projisoiminen väärään kohteeseen l. toistolaitteeseen, se taas on niitä mussun mussun -asioita.
     
  9. alspe

    alspe Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Oct 9, 2006
    Messages:
    4,232
    Likes Received:
    1
    Älkääs nyt Hr. yhdentotuuden messias olko taas noin suulas.:D Hyvä kaiutin on ensinnäkin tilasidonnainen ja väitätkö sitten tietäväsi mikä on se ainoa ratkaisu?
     
  10. Maverick

    Maverick Lähes henkilökuntaa Blokattu

    Joined:
    Apr 3, 2002
    Messages:
    4,289
    Likes Received:
    0
    Mussun mussun mussun. :sleep:


    Hyvä kaiutin ei ole tilasidonnainen jos sitä käytetään tarkoitetulla tavalla l. sille speksatussa SPL- ja kuunteluetäisyyskehyksessä.

    Kaiuttimen akustiset säädöt sensijaan ovat hyvin tilasidonnaisia.
     
    Last edited: Sep 11, 2010
  11. thaimonen

    thaimonen Guest Guest

    Joined:
    Dec 14, 2006
    Messages:
    84
    Likes Received:
    0
    Itselle tulossa torstaiksi harrin kaiuttimet g18 preluden koteloissa:naminami: saas nähdä minkälaiset niistä sit tuli.
     
  12. thaimonen

    thaimonen Guest Guest

    Joined:
    Dec 14, 2006
    Messages:
    84
    Likes Received:
    0
    aivan loistavat just niin kun piti olla ja ajattelin näiden olevan :thumbsup:. Tarkat ja erittäin hyvin erottelevat :king:. Alapäätähän ei mielettömästi ole mutta se korjaantuu talven aikana subbarilla.