Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

TV lupamaksu / YLE Mediamaksu / Yle-vero

Discussion in 'Digi-TV' started by kimzzi, Feb 26, 2006.

  1. goddam

    goddam Guest Guest

    Joined:
    May 26, 2006
    Messages:
    93
    Likes Received:
    0
    YLEn budjettia pitäisi leikata 70% ja kustantaa jäljelle jäävä verovaroista. That's it.
     
  2. klmake

    klmake You’ll Never Walk Alone Tukijoukot

    Joined:
    Jan 12, 2003
    Messages:
    1,569
    Likes Received:
    124
    Tulisiko sieltä sitten juuri muuta kuin uutiset ja sää?
     
  3. goddam

    goddam Guest Guest

    Joined:
    May 26, 2006
    Messages:
    93
    Likes Received:
    0
    Ja Urheiluruutu ;)

    Viihteen voisi katsoa sitten kaupallisilta kanavilta.
     
  4. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    May 5, 2004
    Messages:
    11,669
    Likes Received:
    179
    Ei pointtini ollut se, että TV-lupamaksun tulisi olla riippuvainen tuloista. Se oli vain yksi mahdollinen vaihtoehto, mutten väitä sitä suinkaan parhaaksi. Pointtini oli se, että nykyisellään TV-lupamaksu on myös korkeutensa takia pöhkö. Kuten sanoin, niin ei TV:n katselemisen ilmaistakaan pidä olla. Toisaalta, oletko tosissasi sitä mieltä, että A) nykyinen TV-lupamaksu ei ole lainkaan korkea ja B) jokaisella kansalaisella varmasti riittää taloudelliset paukut siihen. Tuosta B) kohdasta kumpuaakin seuraava: minusta TV-lupamaksun pitäisi olla sellainen, että kaikilla periaatteessa on varaa siihen.

    Minusta vähän tuntuu, että kun tarkastellaan niitä yhteiskuntaluokkia, jotka saavat muutamia satasia kuussa käteen, ja siitä lähtee pois asumis- ja elämiskulut, niin TV-lupamaksu on silloin hyvinkin iso raha.

    Tuo kulkuneuvoasia ei ole siinä mielessä verrattavissa tähän, että joukkoliikenteenkin sijaan voi vielä valita pyöräilyn tai kävelyn, jos ei ole varaa muuhun. TV-lupamaksussa taas ei ole mitään huokeampaa vaihtoehtoa: maksat tai et maksa. Jotkut täällä ovat olleet sitä mieltä, että sitähän voi sitten mennä vaikka baariin tai kaverin luo katsomaan televisiota, mutta eiköhän tällaisessa ajattelutavassa ole aika pitkälle jo heitetty hyvästi "perusoikeudelle".
     
  5. KenSu

    KenSu Tunnettu jäsen

    Joined:
    Sep 6, 2005
    Messages:
    872
    Likes Received:
    0
    Joo, ruotsalaiset osaa positiivisen markkinoinnin ja suomalaiset asioiden vääntämisen negatiiviseksi kuten tuon tv-maksun lahjoittamisen tulkitsemisen ddr-tyyliseksi vasikoinniksi ;)

    Eiköhän yksi syy ruotsin kasvaneelle lupakannalle ole se, että siellä tv:n ostaminen vasikoidaan ddr-tyylisesti valtiolle myyjäliikkeen toimesta. Viime vuosina on varmaan Ruotsissakin ostettu uusia töllöjä ja digilootia melko paljon.
     
  6. phelin

    phelin Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 18, 2003
    Messages:
    2,070
    Likes Received:
    3
    Olen kanssasi samaa mieltä siitä, että TV-maksu on liian korkea tällä hetkellä. Mun mielestä mainonta voitaisiin sallia Ylen kanavilla lähetysten välissä, jos sillä tavoin saataisiin TV-maksua pienennettyä. 100-120 euroa voisi olla tavoite summa TV-maksulle, jolloin se olisi samaa suuruusluokkaa Italian ja Ranskan kanssa. Mutta ei se TV-maksun suuruus ole vain täkäläinen ongelma, sillä EU:ssa se on keskimäärin 184€: http://fi.wikipedia.org/wiki/Televisiomaksu#Eurooppa

    Kulkuneuvoasia on täysin relevantti vertaus. Pyöräilyyn tai kävelyyn vertaaminen on sama kuin vertaisi TV:tä radioon, jonka kuuntelu on ilmaista. Sieltä tulee uutiset ja sää, urheilua, keskusteluohjelmaa ja musiikkia. Oikeastaan ainoa mikä puuttuu, on elokuvat , sarjat ja luonto-ohjelmat. Kuunnelmia ja luontotuokioita tosin tulee, joten tavallaan nekin tarpeet tulee katettua.
     
    Last edited: Jan 2, 2009
  7. mikita

    mikita Käyttäjä

    Joined:
    Mar 22, 2008
    Messages:
    233
    Likes Received:
    12
    Islanti muuten siirtyi juuri vuoden vaihtuessa veropohjaiseen "lupamaksuun". Maksu oli jo valmiiksi korkeampi kuin suomessa. (Nykyinen valuuttatilanne tekee vaikeaksi sanoa että kuinka paljon korkeampi.) Finanssikriisi taisi nopeuttaa päätöstä, oli luultavasti pelättävissä massiivista maksukatoa...
     
  8. goddam

    goddam Guest Guest

    Joined:
    May 26, 2006
    Messages:
    93
    Likes Received:
    0
    Kansanedustajilla onkin saman suuntainen käsitys siitä kuka omistaa Ylen:


    MTV3.fi:

    Kansanedustaja ja Yleisradion hallintoneuvoston jäsen Lyly Rajala (kok.) on suivaantunut Ylen Presidentin kanslia -satiirisarjaan. Rajala ihmettelee, miten eduskunnan korkeinta henkilöä eli puhemies Sauli Niinistöä (kok.) voidaan loukata "eduskunnan omistamassa radiossa" noin julkeasti ja halventavasti.

    Lyly Rajalan kannanotto koskee Presidentin kanslian jaksoa, joka lähetettiin 10. tammikuuta TV 1:llä.

    Rajala kohdistaa kannanottonsa erityisesti Yleisradion toimitusjohtajalle Mikael Jungnerille, kanavapäällikkö Riitta Pihlajamäelle, ohjelmapäällikkö Harri Virtaselle sekä ohjelman tuottajan Broadcasters-yhtiön vastaavalle tuottajalle Jaana Besmondille.
     
  9. Make73

    Make73 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jan 10, 2004
    Messages:
    3,404
    Likes Received:
    130
    Tuli muuten dokumentti tuosta Jungnerista muutama päivä sitten.
    Sai oma sairastuminen syöpään vähän katsomaan asioita uudelta kantilta.
    Lääkärit antoivat kuolemantuomion, mutta toisin kävi.
     
  10. JS83

    JS83 Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Dec 7, 2006
    Messages:
    2,552
    Likes Received:
    1
    Jätti laskun maksamatta, joten lääkärit antoivat pariviikkoa lisäaikaa :p
     
  11. Nestori

    Nestori Tuttu kasvo Tukijoukot

    Joined:
    Dec 15, 2003
    Messages:
    369
    Likes Received:
    0
    Itse katkaisen TV-lupamaksun tän kuun lopussa kun digiboksikin hajosi, johan sillä 20ellä ostaa piirretyn ja leffan kuukaudessa ja jää jotain käteenkin. Iternetin käyttöä ei mielestäni tv-lupamaksu voi kieltää.. että lupahallinto haistakoon, en sano minkä.. :p
     
  12. Okaro

    Okaro Guest Guest

    Joined:
    Jan 31, 2005
    Messages:
    705
    Likes Received:
    0
    Julkisessa liikenteessä ei koko perhe matkusta samalla lipulla. Julkisen liikenteen maksuja ei tulla tarkastamaan ihmisten koteihin. Lisäksi julkista liikennettä nimenomaan tuetaan paljon verorahoilla, jotka määräytyvät tulojen mukaan. Myöskään lippua ei tarvitse maksaa, jos ei käytä liikennettä. TV-maksun joutuu maksamaan vaikka katsoisi vain kaupallisia kanavia.


    Miten sellainen on ylellisyyttä, jota yli 90 % kansasta tekee. Toiseksi miksi ylellisyyttä pitäisi rahoittaa lakisääteisin hallinnollisin maksuin? Miksi normaalit markkinat eivät riitä?
     
  13. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jun 13, 2000
    Messages:
    14,064
    Likes Received:
    30
    Lupamaksuasiaa pohtinut työryhmä on päätymässä "YLE-veroon". Positiivisina puolina maksettava summa laskisi nykyisestä lupamaksusta ja tuolla saataisiin vapaamatkustajat kuriin. Haittapuolena tuossa on tietenkin se, että sitä maksaisivat sitten kaikki tv-katselutottumuksista huolimatta.

    Kelpaisi kyllä minulle.

    HS
     
  14. JTX

    JTX Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 28, 2001
    Messages:
    5,794
    Likes Received:
    14
    Hienoa, päätöksessä ei ole siis lainkaan haittapuolia :)
     
  15. Kaitzu

    Kaitzu Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jul 31, 2001
    Messages:
    3,502
    Likes Received:
    43
    Oikeasti tuohan kallistuu eli jos taloudessa on kaksi verovelvollista, niin vaikka summa tippuu(* 225e --> 180e, niin kun tuo 180e peritään kummaltakin, niin summa onkin 360e eli +60% :OI

    *) Maksajien määrä todennäköisesti kasvaisi, joten maksu olisi nykyisen 225 euron sijaista ainakin aluksi reilusti alle 200 euroa vuodessa.
     
  16. Burana

    Burana Vakiokasvo

    Joined:
    Oct 12, 2001
    Messages:
    1,027
    Likes Received:
    10
    On tuossa se haittapuoli, että perähikiän maikkariformulajääkiekkojampat alkavat nillittämään taas "muttako mie en käytä ylen kanavia! mie en maksa!" itkuvirttään. Tuolla perusteella autoilijat saisivat yksinään kustantaa uudet tiet ja vanhojen ylläpidot, sairaat terveydenhuollon ja jokainen oman turvallisuutensa takaavan poliisisedän.
     
  17. hkj

    hkj Avatar Tukijoukot Guest

    Joined:
    Sep 10, 2003
    Messages:
    4,126
    Likes Received:
    0
    Kukaan ei vielä tiedä mitenkä maksu määräytyy, mutta TV-maksun maksajia on Suomessa noin 1 917 175, täysi-ikäisiä lähes kaksinkertainen määrä ja kotitalouksia noin 2.4 miljoonaa. Jos uusi maksu laskettaisiin kotitalouksien määrän mukaan, kun nykyiset tulot ovat noin 431 364 375€ 225€ vuosimaksulla, niin uuden maksun pitäisi olla tosiaankin ~180€ per kotitalous. Tämän perusteella kahden aikuisen kotitaloudet joutuisivat tosiaankin maksamaan enemmän kuin yksinasujat, toisaalta tämä on ihan reilua sillä yksinasujat ovat nykyisellään maksaneet osan useamman hengen kotitalouksien TV-maksusta.
     
  18. Ohramies

    Ohramies Tuttu kasvo

    Joined:
    Jan 31, 2006
    Messages:
    465
    Likes Received:
    0
    Aamun hesarin mukaan työryhmä haluaa pitää nykyisen typerän järjestelmän parantamatta mitään - Maksu ei todellakaan mene per veronmaksaja vaan per kotitalous. Lisäksi se on euromääräinen vero joten kovapalkkainen insinööri ja tonnikalalla kitkuttava opiskelija maksavat täsmälleen saman summan.

    Jos siis ehdotus toteutuu työryhmän esittämässä muodossa.
     
  19. bungle

    bungle Guest Guest

    Joined:
    Jul 30, 2005
    Messages:
    69
    Likes Received:
    0
    Homma menee ns. akateemiseksi, jos valtio alkaa tuon suunnitelman mukaisesti kerätä kansalaisiltaan veroa, jonka tuotot eivät ohjaudu valtion budjettiin...
     
  20. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    May 5, 2004
    Messages:
    11,669
    Likes Received:
    179
    Kieltämättä tuo olisi nykyistäkin typerää TV-maksujärjestelmää typerämpi systeemi, jos tuo "TV-maksuvero" kerättäisiin tosiaan kaikilta, ja se olisi nimenomaan euromääräinen (eikä prosenttimääräinen). Jos nykyinen järjestelmä ei vielä kauheaa älämölöä ole saanut opiskelijoiden ja työttömien suunnalla aikaan, niin viimeistään tuon mennessä läpi luulisi aika kovaa kritiikkiä tulevan: jos siis aletaan toistasataa euroa perimään vuodessa niiltäkin, joilla ei televisiota (saati sitten viritintä) ole.