Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Tulli ulkomailta ostettaessa?

Discussion in 'Kauppapaikoista' started by Mika, Feb 1, 2005.

  1. tosikko

    tosikko Tunnettu jäsen

    Joined:
    Feb 18, 2005
    Messages:
    681
    Likes Received:
    8
    ^ Edullisempaa kuin asiakkaan itse tekemä nettitullaus, jolloin se maksaa sen 2,90€.

    Tuolta aiemmin linkkaamastasi tiedotteesta:

    "EU:n veroalueen ulkopuolelta saapuville, pääosin yli 22 euron tullaukseen jääville tavaralähetyksille otetaan käyttöön käsittelymaksu. Maksu on 2,90 euroa lähetystä kohden ja se astuu voimaan 31.1.2020. Kansainvälisen verkkokaupan kasvaessa maksu kattaa kustannukset lähetysten käsittelystä, ilmoitusmenettelystä sekä varastoinnista"
     
  2. Daagen

    Daagen Tuttu kasvo

    Joined:
    May 6, 2017
    Messages:
    478
    Likes Received:
    121
    Itse en ainakaan pystynyt omassa postissa tullaamaan yhtään mitään.
     
  3. tosikko

    tosikko Tunnettu jäsen

    Joined:
    Feb 18, 2005
    Messages:
    681
    Likes Received:
    8
    Niin siis se tullaus tehdään Tullin nettitullaus palvelussa, ei Postin sivulla. Postille vaan pitää sen jälkeen maksaa tuo 2,90€ siitä hyvästä että teit työn heidän puolestaan.
     
  4. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    May 5, 2004
    Messages:
    11,669
    Likes Received:
    179
    Moni asia on vaarallinen väärinkäytettynä tai yhdistettynä tiettyihin lääkkeisiin kuten myös hyödyksi oikeinkäytettynä. :) Olen joka tapauksessa Now Foodsin antamia popsinut yli vuosikymmenen ja mitä tuossa vuosi pari sitten tarkistutin veren, niin kaikki arvot olivat erinomaiset. Tosiaan tutkitun valmisteen valitsin. Kouriintuntuvia etuja on ollut esim. korkeammat energiatasot, selvästi vähemmän sairastelua kuin ennen vitamiinien syömisen aloittamista ja esimerkiksi silmän kuivumisen loppuminen, kun aloin popsimaan merkin luteiinia. Ei sitä turhaan toki kannata syödä, mutta omassa aktiivisessa elämäntyylissä ei tule syötyä hirveästi kalaa ja vaikka syön vihanneksia ihan mauan ja tekstuurin kannalta, niin ei niitäkään tule millään ehdittyä tarpeeksi syömään. Kukin toki voi mennä tyylillään.
     
  5. Moderaattori

    Moderaattori Administrator Staff Member Ylläpito

    Joined:
    Aug 27, 2019
    Messages:
    876
    Likes Received:
    341
    Last edited: Mar 6, 2020
    tosikko and ISPF3.4 like this.
  6. TimoJ

    TimoJ Vakiokasvo

    Joined:
    Sep 6, 2001
    Messages:
    1,266
    Likes Received:
    15
    No milloin sitten maksetaan vain se 0,90€?
    Joissain poikkeustapauksissa joissa paketissa onkin ollut täydet tiedot arvosta ja sisällöstä ja se on mennyt automaattisesti postin järjestelmään?
     
  7. mhm79

    mhm79 Tuttu kasvo

    Joined:
    Jun 28, 2006
    Messages:
    278
    Likes Received:
    16
    Kuinka kauan teillä on mennyt, kun paketti on postiin tullut? Mulla on jo viikko mennyt, kun tein tullauksen.
     
  8. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    May 5, 2004
    Messages:
    11,669
    Likes Received:
    179
    Kyllä siinä viikko on helpostikin mennyt siinä missä ennen saattoi tulla muutamassa arkipäivässä. Alkaisin itse huolestumaan vasta siinä vaiheessa, kun kymmenen arkipäivää on kulunut tullaamisesta.
     
  9. x_jmt_x

    x_jmt_x Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 18, 2006
    Messages:
    7,603
    Likes Received:
    527
    Aina seuraavana päivänä Postin hallussa, jos ei jo samana, kun netissä tullaa.
     
  10. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 28, 2010
    Messages:
    7,430
    Likes Received:
    1,479
    Samoin. Miten ihmeessä viikko? Tai käytännössä huomenna kotona.
     
  11. Khilon

    Khilon Tuttu kasvo

    Joined:
    Oct 28, 2006
    Messages:
    291
    Likes Received:
    34
    Olihan se Postin (mahdollinen?) lisämaksu maksettu? Mitä viime kuukausina on kuullut valituksia siitä, että tulliin jääneet paketit eivät lähde liikkeelle, niin syynä on joka ikinen kerta ollut se, ettei Postin maksua ollut maksettu.
     
  12. mhm79

    mhm79 Tuttu kasvo

    Joined:
    Jun 28, 2006
    Messages:
    278
    Likes Received:
    16
    Kuvittelin että, se maksu meni samassa alv:in kanssa. Pitää varmaan ottaa yhteys Postin aspaan, jos
    siitä puuttuu vielä heidän maksunsa.
     
  13. KaKui

    KaKui FullHD Member Tukijoukot

    Joined:
    Jul 26, 2000
    Messages:
    2,304
    Likes Received:
    40
  14. VeZius

    VeZius Tunnettu jäsen

    Joined:
    Apr 5, 2003
    Messages:
    643
    Likes Received:
    28
    Kannattaa sen tullauksen jälkeen lukea se sivu, joka siihen avautuu. Siinä lukee ihan selvästi, että pitää suorittaa vielä käsittelumaksu Postille.
     
    tosikko and ElvisThePelvis like this.
  15. mhm79

    mhm79 Tuttu kasvo

    Joined:
    Jun 28, 2006
    Messages:
    278
    Likes Received:
    16
  16. JaLe

    JaLe Vakiokasvo Tukijoukot

    Joined:
    Apr 17, 2001
    Messages:
    1,565
    Likes Received:
    83
    Britanniasta tulee sitten 1.1.2021 alkaen EU:n ulkopuolinen maa.

    Leffa tilaajille luvassa muutoksia ja kalliimpia hintoja. Tullausta ja arvonlisäveroja tiedossa.

    Meinaattekos vähentää tilauksia UK:sta, vai jatkuuko hommat kuin mitään ei olisi tapahtunutkaan?
     
  17. 3JJ

    3JJ Vakiokasvo

    Joined:
    Mar 3, 2006
    Messages:
    1,810
    Likes Received:
    437
    Katsoo nyt ensin millaiseksi systeemi menee ja mitä maksaa. Ennen sen selviämistä tuskin kannattaa hirveästi tilata mitään. Voihan se vaikka olla että brittifirmat hommaa varaston tai jonkin jakelusysteemin myös EU:n puolelle, jos haluavat muuallekin myydä kuin vaan omien rajojen sisälle. Voi olla aika suppeat markkinat muuten.
     
  18. JaLe

    JaLe Vakiokasvo Tukijoukot

    Joined:
    Apr 17, 2001
    Messages:
    1,565
    Likes Received:
    83
    Ite toivoin että UK/EU kauppasopimuksessa oltaisiin päästy tavaran vapaaseen liikkumiseen (ihan kuin oltaisiin edelleen osa EU:ta), mutta tämä taisi olla liian iso toive. Harmillinen asia on kyllä tällaiselle fyysisen median kerääjälle.

    Muutama toimitus on edelleen matkalla. Jos/kun eivät ensi viikon aikana saavu, niin saas nähdä mitä levyjen saamiseksi pitää tehdä. Periaatteessa ei kait mitään, kun ovat jo lähetettyjä, mutta vähän silti epäilyttää.
     
  19. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 28, 2010
    Messages:
    7,430
    Likes Received:
    1,479
    Tätä nyt vähän myös mietin. Tuliko sitä tullia vai ei? Jos jotain tilaa.
     
  20. gaston

    gaston Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Oct 23, 2001
    Messages:
    3,497
    Likes Received:
    87
    Käsitääkseni nyt aikaansaatu sopimus takaa ettei tulleja ole edelleenkään, mutta luultavasti alv:n joutuu jatkossa maksamaan ja heinäkuun alustahan alv peritään myös alle €22 arvoisista paketeista.