Topfield CRC-2400

Тема в разделе "Topfield", создана пользователем randomname, 3 мар 2010.

  1. EikkaT

    EikkaT Guest Guest

    Регистрация:
    19 ноя 2009
    Сообщения:
    31
    Симпатии:
    0
    Jos laite ei tue TAPeja niin ostamatta jää
     
  2. Ykskytä

    Ykskytä Guest Guest

    Регистрация:
    18 июл 2001
    Сообщения:
    2.607
    Симпатии:
    0
    Yhtään kappaletta ei tainut riittää maakuntiin asti?
     
  3. juvi

    juvi Guest Guest

    Регистрация:
    16 мар 2005
    Сообщения:
    22
    Симпатии:
    0
    Taitaapi olla luonnollinen syy, ettei ko. laitetta saada Suomeen...suomalaiselta jakelijalta lienee eurot (€) vähissä. Saman niminen toiminimi asetettu konkurssiin 2000 luvun jälkipuoliskolla.
     
  4. Nani

    Nani Guest Guest

    Регистрация:
    7 июн 2007
    Сообщения:
    26
    Симпатии:
    0
    Mites tietokoneelle siirretyt nauhoitteet? Miten näkyvät? Entä salaus? Wboxissahan kaikki conax-kortin vaativat ohjelmat ovat salattuja, vaikka käsittääkseni vain HD-ohjelmien tulee olla?

    Ja emäntää varten olennainen kysymys: näkyykö laitteessa kellonaika silloin, kun se ei ole päällä? :)
     
    Последнее редактирование: 18 авг 2010
  5. He-Tero

    He-Tero Tunnettu käyttäjä

    Регистрация:
    10 май 2005
    Сообщения:
    464
    Симпатии:
    0
    Samat ja lisäksi
    [*] eSata-liitäntä ulkoista kovalevyä varten
     
  6. erep

    erep Guest Guest

    Регистрация:
    28 ноя 2006
    Сообщения:
    1.534
    Симпатии:
    0
    tukee, mutta niihin pitää olla pieniä muutoksia. Tapworld merkkaa tähän menevät lyhenteellä TMS
     
  7. EikkaT

    EikkaT Guest Guest

    Регистрация:
    19 ноя 2009
    Сообщения:
    31
    Симпатии:
    0
    Juu, tiedän kyllä että ennakkotietojen mukaan tukee TMS-TAPeja mutta kun tuossa yhdessä kirjoituksessa oli huolestuttavaa tietoa että ohjelmalistauksesta pääsee vain mp3 osastolle ja että ohjeissa(vaikkakin suppeissa) ei niistä mitään mainita.

    ... ja TapWorld on tullut sen ylläpitäjänä kohtuullisen tutuksi:D
     
  8. mikita

    mikita Tuttu käyttäjä

    Регистрация:
    22 мар 2008
    Сообщения:
    233
    Симпатии:
    12
    Tämähän kuulostaa huolestuttavalta. Oletko kokeillut boxin ftp- tai http-palvelua? Näkyykö sielläkään ProgramFiles -hakemistoa?
     
  9. randomname

    randomname Guest Guest

    Регистрация:
    3 мар 2010
    Сообщения:
    13
    Симпатии:
    0
    Jos boksin valmiustilaksi valitsee "aktiivinen" (tehonkulutus aloitusoppaan mukaan: 5W), silloin etunäytössä näkyy kellonaika (mutta aika pienellä, selkeästi pienemmällä fontilla kuin vanhassa boksissa, joka oli/on 5100PVRc). Jos valitsee "passiivinen" (1W), etunäytössä ei näy mitään.

    Boksin kuvasignaalin ulostuloksi voi valita 1080i, 720p, 576p tai "alkuperäinen formaatti". Mutta on tuossa scart-liitinkin, joten eikö sieltä aina tule 576i:tä?

    TAPpien kohdalla itse odottaisin, että joku muu saisi ne toimimaan, sitten vasta katsoisin itse niiden mahdollista asentamista. Verkkoasetuksissa näkyy IP-osotteita, mutta boksiin ei pääse kirjoittamalla ne suoraan selaimen osoitekenttään. "Vastaanottimen tila" -inforuudussa on 11 numeroinen "järjestelmän paritusnumero", mutta mistään näistä asioista ei puhuta aloitusoppaassa. Ei siinä puhuttu mitään myöskään ajansiirrosta, vaikka sellainenkin on ja valittavissa välillä 30 min - 5h. Samaten en jaksa tarkemmin selvittää tallennettujen tiedostojen siirtämistä tietokoneelle ja toistamista. Joku muu saa tehdä sen ensin.

    Mutta nopea testi: Kaukosäätimen SAT-painikkeella tulevat USB-laitteet (esimerkiksi laitteeseen liitetyt USB-muistitikut) näkyville, ja tallennustiedostoja (myös HD) voi siirtää niille. (Nämä USB-laitteet ovat näkyvissä myös painamalla tallennettujen ohjelmien listauksessa useamman kerran pikakelausnappia.) Tiedostot ovat .rec-päätteisiä. Mukana on myös toinen samanniminen .rec-tiedosto, jonka tyypiksi Windows ilmoittaa "Asennustiedot" ja .rec.nav-päätteinen tiedosto. (Siirtäminen ei ollut mitenkään kovin nopeata, mutta en tiedä miten pitkälti se johtui muistitikustani.) Siirron jälkeen boksi suostui heti lukemaan tiedostoa muistitikulta. Kokeilin myös siirtää .tap -tiedoston muistitikulle, mutta boksin listaus ei näyttänyt sitä.

    Saa nähdä tuleeko jonkinlainen kattavampi käyttöohje näkyville Topfieldin kotisivuille. Kun ensimmäistä kertaa käynnistin boksin, päiväykseksi se ilmoitti 19.8. n. klo 20. Tämän jälkeen se haki automaattisesti oikean päivän ja kellonajan. Eli olisikohan huomenna jonkinlainen varsinainen julkaisupäivä?
     
    Последнее редактирование: 18 авг 2010
  10. Nani

    Nani Guest Guest

    Регистрация:
    7 июн 2007
    Сообщения:
    26
    Симпатии:
    0
    Kiitos vastauksista! Jos sulla on jo tikulla nuo .rec-tiedostot, niin VLC playerin pitäisi osata toistaa ne, jos ovat samaa formaattia kuin ennen (http://www.videolan.org/vlc/). Wboxissahan kaikki ohjelmat kyllä siirtyvät boksista .ts-muotoisina, mutta salatuissa ohjelmissa näkyy pelkkää mustaa.
     
  11. SamSon

    SamSon Vakiokasvo

    Регистрация:
    2 июн 2005
    Сообщения:
    630
    Симпатии:
    0
    Juuri soitettiin Oulun Mustasta Pörssistä, että Toppy on noudettavissa, joten nyt niitä alkaa tipahdella. Olin ensimmäinen, joka teki tuonne varauksen.
     
  12. Biini

    Biini Vakiokasvo

    Регистрация:
    24 фев 2003
    Сообщения:
    581
    Симпатии:
    8
    Hopi hopi hakemaan ja postaamaan ensikommentteja :)
     
  13. SamSon

    SamSon Vakiokasvo

    Регистрация:
    2 июн 2005
    Сообщения:
    630
    Симпатии:
    0
    Kuhan ensin saa työpäivän loppuun. Sitten on treenit ja iltasella tulee vielä vieraita, joten "Hold your horses" ensikommenttien suhteen ;) Pakko kyllä päästä hakemaan poika kotia jossain välissä.
     
  14. -Tuomas-

    -Tuomas- Guest Guest

    Регистрация:
    27 июл 2007
    Сообщения:
    40
    Симпатии:
    0
    Hei, onkohan tuossa purkissa pippiä?

    Ainakaan manuskasta en löytänyt PIP hakusanalla mitään.
     
  15. SamSon

    SamSon Vakiokasvo

    Регистрация:
    2 июн 2005
    Сообщения:
    630
    Симпатии:
    0
    Ainakin kakesta löytyy sama PIP-nappula kuin 5100:sta. Pääsen tosin testailemaan vasta illalla/huomenna...
     
  16. weakman

    weakman Guest Guest

    Регистрация:
    19 авг 2010
    Сообщения:
    3
    Симпатии:
    0
    Nappi löytyy, mutta minä en ainakaan keksinyt kuin sen saa toimimaan. Normaali katselu tilassa ei tapahdu mitään.

    Muuta rampautusta ainakin aussiversioon.
    -webbin ja ftpn valikot/kytkentä puuttuu

    TFR-2400 aussiversion manuaali http://www.itopfield.com.au/product-detail.asp?idx=242

    Noiden koodien ja ohjeiden kautta sai ainakin kaken sai tottelemaan töllöä
     
    Последнее редактирование: 19 авг 2010
  17. mikaw_

    mikaw_ Guest Guest

    Регистрация:
    19 авг 2010
    Сообщения:
    1
    Симпатии:
    0
  18. SamSon

    SamSon Vakiokasvo

    Регистрация:
    2 июн 2005
    Сообщения:
    630
    Симпатии:
    0
    Joo, enpä minäkään saanut PIP-nappia pelittämään. Lisäksi ykkösen tekstitykset näyttävät puuttuvan. Esim. kakkosen (ja muiden kanavien) tekstit taas tulevat. Korjattavaa siis on vielä, mutta ihan pätevä peli, ja käyttöliittymä on jälleen toimiva ja looginen.

    Edit: näköjään kaikkien Ylen kanavien kanssa tekstihäikkää...
     
    Последнее редактирование: 19 авг 2010
  19. korkytodos

    korkytodos Guest Guest

    Регистрация:
    25 янв 2005
    Сообщения:
    11
    Симпатии:
    0
    Tänään hain tuon boksin.

    Ei ole eSATAa, ei tunnu tajuavan mitään TMS TAPeista (olisikohan Cable HD Readyllä sen kanssa jotakin tekemistä?). En myöskään tunnu pääsevän kiinni lähiverkon kautta tuohon, ehkä se on rajoitettu vain päivityksiin (jos niitä koskaan tulee) ja noihin Youtubeihin. Ei ole mitään hakusana-ajastuksia.

    Sen siitä saa kun ostaa sian säkissä 6kk ennakkoon.

    Aika orpo olo ilman tappeja - mitäs boksia sitten alkaisi odotella.
     
  20. karz

    karz Guest Guest

    Регистрация:
    31 авг 2004
    Сообщения:
    41
    Симпатии:
    0
    Siis onko tämä suomen versio nyt täysin erilainen tuosta mainitusta TRF-2400?

    Ei eSATA, ei web, ei TAP tukea, ... ? WLAN nyt ei ole edes luvattu, tuossa TRF-2400 sellainenkin on.

    Tuleeko tästä CRC-2400 joku Masterpiece versio jossa olisi em. ominaisuudet?

    Itsekin aika kuola pitkällä ko. laitteeseen ollut, vähän fiilikset latistuivat nyt.. :OI