Topfield crc-1400 ja trc-1400

Keskustelu osiossa 'Topfield' , aloittajana SNOW69, 28.12.2012.

  1. EmDzei

    EmDzei Guest Guest

    Liittynyt:
    16.04.2005
    Viestejä:
    51
    Saadut tykkäykset:
    0
    Valmiustilan sininen merkkivalo on liian kirkas. Minulla se jäi päälle, koska käytän valmiustilassa aktiivitilaa, jotta signaali välittyy boxin läpi myös taulutelevisiolle. Syö vähän watteja.. Topfieldin Lisäasetuksissa painoin kaukosäätimen OK painiketta Valmiustilan kohdalla. Pompsahti ikkuna, josta valitsin asetukset näin:

    - VFD Ei käyt.
    - Antennisignaalin läpivienti Käytössä
    - SCART Ei käyt.

    Tämän jälkeen sininen valo ei pala valmiustilassa, mutta myös näyttöpaneeli on pimeänä eikä näytä kellonaikaa. "VFD" tarkoittanee boxin nöyttöikkunaa.


    Kaukosäädin on minunkin tapauksessani todella surkea. Ei eroa onko uudet paristot (1,5 V). Teillä muillako kake toimii OK, niin kuin esim. muiden laiteiden kaket? Joudun tähtäämään suoraan digiboxiin. Taulutelevision, stereon jne. kakella riittää kunhan painaa sinne päin tai edes samassa huoneessa. Minun Topfieldin mukana tuli malli, jossa keskikiekko on metallijäljitelmää ja selkäpuoli on valkoinen.
     
  2. GlidiD

    GlidiD Guest Guest

    Liittynyt:
    24.04.2013
    Viestejä:
    596
    Saadut tykkäykset:
    13
    Onhan toi kake ihan umpisurkee, onneks ei tarvii käyttää kun on Harmony One käytössä. Muutenkin tää boxi on vähän niin ja näin, pientä bugia siellä täällä ja kuvanlaatukin imo huonompi kuin esim. Wbox 2 HD:ssä.
    Mut eipä sitä liikoja voi odottaakaan tähän hintaan, ei taida toista vastaavaa HD boxia löytyä alle 250 euroon 1TB kovalevyllä?
     
  3. Elix

    Elix Tunnettu käyttäjä

    Liittynyt:
    29.11.2007
    Viestejä:
    259
    Saadut tykkäykset:
    1
    Mulla boksi toimii hyvin. Tuo kaukosäädin saisi olla parempi, mutta tämäkään ei haittaa. Mulla ei tarvitse osoittaa suoraan laitteeseen, voin käyttää vaikka takaseinän kautta. En nyt heti keksi mitä huonoa voisin sanoa, on ollut huonompiakin bokseja esim wboxit. Wbokseissakin on hyviä ominaisuuksia.
     
  4. pilot

    pilot Käyttäjä

    Liittynyt:
    17.06.2005
    Viestejä:
    45
    Saadut tykkäykset:
    0
    Vielä aiheesta, ettei kuvaa/ääntä, kun mennään katsomaan ensimmäistä kertaa HD-tallennetta tai HD-kanavaa heti Topfieldin käynnistämisen jälkeen:

    Topfieldin A/V-lähdön asetuksista videoformaatin vaihto oletusasetuksesta "1080i" asetukseen "Alkuperäinen formaatti" tuntuu auttavan. Kuva räpsyy silloin (vieläkin enemmän) siirryttäessä SD:stä HD:hen, mutta ilmeisesti menee sääntöjen mukaan, sillä A/V-vahvistin siinä välissä ei säikähdä eikä lakkaa välittämästä signaalia. (Testattu YLE:n HD-kanavalla ja tallenteella)

    Mutta Topfieldin jo näyttäessä 1080i:tä (se oletusasetus) ja siirrytään ensimmäistä kertaa boksin käynnistämisen jälkeen HD-kuvaan, niin signaalissa on vikaa. Mutta tuskin korjataan ja vika lienee mahdollisesti tulevissakin bokseissa... Ehkä silti kirjoitan Topfieldin tukeen tuosta videoformaatin asetuksesta...
     
  5. EmDzei

    EmDzei Guest Guest

    Liittynyt:
    16.04.2005
    Viestejä:
    51
    Saadut tykkäykset:
    0
    Pari kertaa Topfield käynnistänyt itsensä uudestaan ohjelmalistalla puikkaroitaessa. Positiivista on ollut se ettei boxi ole unohtanut nauhoitusmerkintöjä, jotka ehdin jo asettaa.

    Uudelleenkäynnistyksen osaa aavistaa kun kanavalistalla liikuttaessa oikealle päin liikuteltava palkki jumittaa eikä siirry enää eteenpäin lisää oikealle. Seuraava ohjelma joko puuttuu tai on aikajanalla liian lyhyt, tai se väli on olematon. Ilmiö voisi liittyä siihen, että kanavalistalla ei ole enempää ohjelmatietoja ko. kanavan kohdalla ja Topfieldin ohjelma tulkitsee siirtymisen laittomaksi toiminnoksi (vrt. jako nollalla) ja kaatuu sen vuoksi.

    Ennen kuin raportoin Topfieldille, niin olisin utelias kuulemaan onko teillä muilla sattunut vastaavaa. Boxissani on ohjelmistoversio CRC-1400/2400: v. 1.12.00 (http://www.topfield.fi/Tuotetuki/Ohjelmistopaeivitykset).
     
  6. pilot

    pilot Käyttäjä

    Liittynyt:
    17.06.2005
    Viestejä:
    45
    Saadut tykkäykset:
    0
    Tarkoitatko, että kun siirryt GUIDE:ssa jonkun kanavan ohjelmatiedoissa eteenpäin, niin jumittaa ja lopulta kaatuu? Onko yhden vai useamman (kuinka monen?) kanavan näkymässä? Ja mikä kanava? Ja jos kaapeli, niin mikä operaattori?

    Siinähän oli ainakin aiemmin bugi, että ainakin Yle 2:n kanavatiedoissa useamman kanavan näkymissä GUIDE jäi jumiin kohdassa, jossa oli paljon lyhyitä ohjelmia (piti siirtyä selaamaan toisen kanavan tietoja edetäkseen). Ja yhden kanavan näkymässä eteneminen oli pomppivaa Yle 2:n ohjelmatiedoissa, mutta ei sentään jäänyt jumiin.
    Tuo nyt näyttää jopa toimivan uusimmalla firmwarella, ainakaan ei jumita, siis jotain on korjattu lopultakin!

    Siis kokeile uudempaa heinäkuun 2014 versiota, jotka ovat mainitsemallasi ohjelmistopäivitykset -sivulla, kaapeliboksiin versio 1.14.01 ja antenniboksiin 1.09.00, vaikka siellä lukeekin muuta.
     
  7. Rubert

    Rubert Tuttu käyttäjä

    Liittynyt:
    11.08.2005
    Viestejä:
    142
    Saadut tykkäykset:
    0
    Ei suostu laite tuota päivitystä asentamaan, ilmoittaa vain E-25. Ennen tätä on päivitykset onnistuneet ihan ok.
     
  8. marsu1969

    marsu1969 Guest Guest

    Liittynyt:
    14.03.2011
    Viestejä:
    50
    Saadut tykkäykset:
    0
    Toppy.fi foorumilta löytyi parisen vuotta vanhaa keskustelua, jonka mukaan laite nirsoilee USB-tikun kanssa. Tikun vaihto ja/tai formatointi voi auttaa.
     
  9. Rubert

    Rubert Tuttu käyttäjä

    Liittynyt:
    11.08.2005
    Viestejä:
    142
    Saadut tykkäykset:
    0
    Tässä on kokeiltu jo toistakymmentä tikkua uusia ja vanhoja sekä kaikissa mahdollisissa formaateissa. Eipä tuollainen laite voi noin nirso olla, taitaa olla viallinen usb-portti.
     
  10. Rubert

    Rubert Tuttu käyttäjä

    Liittynyt:
    11.08.2005
    Viestejä:
    142
    Saadut tykkäykset:
    0
    Oletko kokeillut saatko päivitettyä usb-tikulta tuolla 1.12.00 versiolla tähän uuteen 1.14.01 versioon. Itse olen kokeillut monella tikulla ja aina sama e-25 virhe. Alan jo tuumailla että tässä 1.12.00 versiossa on rikki tuo päivitys usb portissa.
     
  11. Rubert

    Rubert Tuttu käyttäjä

    Liittynyt:
    11.08.2005
    Viestejä:
    142
    Saadut tykkäykset:
    0
    Piti usb-tikkua formatoidessa valita "primary" vaihtoehto, "logical" vaihtoehto aiheutti tuon E-25 virheen. Nyt onnistui päivitys.
     
  12. vileda

    vileda Guest Guest

    Liittynyt:
    28.09.2006
    Viestejä:
    6
    Saadut tykkäykset:
    0
    CRC-1400 hakee osan kanavista tuplana, mm. Yle TV2 HD on kanavilla 22 ja 496, Eurosport HD kanavilla 204 ja 510 jne. Taloyhtiössä DNA kaapeli (Oulu). Tämän mukaan noita isonumeroisia kanavia ei edes ole: http://dvb.welho.fi/cablemux_oul3.php. Olen tehnyt boksille oman kanavalistan, jossa kanavat menee järjestyksessä Yle TV1 HD (kanava 21), Yle TV2 HD (22), MTV3 HD (23) jne. Jossain välissä boksi on jälleen itsekseen vaihtanut Yle TV2 HD:n kanavaksi tuon 496:n ja Eurosport HD:n kanavaksi 510 (samaten VH1 ja MTV Dance vaihtavat kanavaa). Tämä aiheuttaa sen, että kanavia selaillessa omasta kanavalistasta ei näitä muuttuneita kanavia löydy ollenkaan. Ainoastaan listan avaamalla ja sieltä valitsemalla kanavat löytyy.

    Onko muilla tullut vastaavia ongelmia vastaan?

    Offtopic-valivali: Oman kokemukseni mukaan tämä CRC-1400 on kyllä ihan hirveä boksi, etenkin Maximum C-8000 CX-CI:hin verrattuna. Joo, Maximum oli ehkä hieman bugisempi, mutta olihan se paaaaljon selkeämpi ja mukavempi käyttää. En ole oppinut Topparin logiikkaa edes yli vuoden käytöllä. Jokaista tallennuksen tekoa, muokkausta, tallennetun ohjelman katsomista yms. asiaa pitää miettiä, että miten se menee. En vaan osaa. Maximumin kanssa ei ollut tuollaisia ongelmia.
     
  13. Rubert

    Rubert Tuttu käyttäjä

    Liittynyt:
    11.08.2005
    Viestejä:
    142
    Saadut tykkäykset:
    0
    Oletko käynyt DNA-tuki foorumilla kyselemässä neuvoja?
    http://tuki.dna.fi/org/dna-fi/

    DNA-kaapelissa on ollut kaiken näköistä ongelmaa viime aikoina. Pahin oli että boxi kaatuili sattuman varaisesti kun selasi epg-listaa, sen viimeksi tullut ohjelmisto korjasi. Sitä että joskus tallennuksen aika on tolkuttoman pitkä, ei päivitys korjannut.
    Samalla olen huomannut että tekstitysten näyttöön on tullut vanha bugi takaisin. Eli joskus aloittaessa tallennuksen katsomista edellesistä paikasta, ei laite löydä tekstejä. Pitää laittaa manuaalisesti merkki ja aloittaa katsominen alusta ja hypätä tallennusmerkkiin jotta tekstit taas näkyy. Vika ilmeni tämän uusimman päivityksen mukana 1.14.02. Laite ei enään kaadu epg-selatessa ja muutoinkin toimii ok, mainittuja vikoja lukuunottamatta.
     
  14. Elix

    Elix Tunnettu käyttäjä

    Liittynyt:
    29.11.2007
    Viestejä:
    259
    Saadut tykkäykset:
    1
    Maximumin ja HD bokseja ei ole hyvä vertailla. Nuo vanhat boksit sentään toimi ja käytettävyys kuin toiselta planeetalta. Mulla oli Maximum vuosia sitten ja se on ollut boksestani paras. Yhdestäkään HD boksistani en voi antaa erinomaista arvosanaa. Tämä toppari toimii mulla tosi hyvin. Monta HD boksia olen kokeillut ja tämä kuuluu parhaimmistoon.
     
  15. 3JJ

    3JJ Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    03.03.2006
    Viestejä:
    1 786
    Saadut tykkäykset:
    430
    Onko jokin erityinen toimenpide joka tökkii? Vanhoihin toppareihin tottuneena käyttö onnistuu vaikka silmät ummessa. Esim. tallennuksen teko ja sen toistaminen, niin mikä erityisesti tuntuu hankalalta?
     
  16. piezu

    piezu Guest Guest

    Liittynyt:
    08.06.2006
    Viestejä:
    3
    Saadut tykkäykset:
    0
    Kävelin Giganttiin pari kuukautta sitten ja ostin CRC-1400:n. Eipä tullut lueskeltua mistään että TAP-tuki on poistettu enkä saa PlasmaEPG:tä tuohon. Sen jälkeen boksi onkin tuossa käyttämättömänä seissyt. Kysymyksenä siis löytyykö mitään konstia saada TAP-tukea? Takuut ym. ei juuri kiinnosta enkä siis kaipaa virallista tapaa. Voiko esim. toisella firmwarella tai sitä patchaamalla saada TAPit toimimaan vai onko rautapuolella joku ongelma niiden käytössä?
     
  17. 3JJ

    3JJ Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    03.03.2006
    Viestejä:
    1 786
    Saadut tykkäykset:
    430
  18. piezu

    piezu Guest Guest

    Liittynyt:
    08.06.2006
    Viestejä:
    3
    Saadut tykkäykset:
    0
    On tuotakin jo luettu ja mietitty kun vanha toppari osottaa taas kuolemisen merkkejä ja en haluaisi millään luopua hakusana-ajastuksista. Tuo kysymys oli lähinnä mielenkiinnosta ja sillä kun ajattelin että kyllähän joku ohjelmointitaitoinen ryhmä on jo varmaan ongelman Suomen malleissa ratkaissut mutta ilmeisesti ei?
     
  19. 3JJ

    3JJ Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    03.03.2006
    Viestejä:
    1 786
    Saadut tykkäykset:
    430
    No ilmeisesti sille ei ole ollut tarpeeksi tarvetta kun muitakin vaihtoehtoja on, ja ongelma on lähinnä suomikeskeinen. Ohjelmointitaitoiset keskittyvät vaikka niiden tappien tekemiseen?
     
    Viimeksi muokattu: 17.10.2014
  20. EmDzei

    EmDzei Guest Guest

    Liittynyt:
    16.04.2005
    Viestejä:
    51
    Saadut tykkäykset:
    0
    Eroaako meidän Topfieldimme kovoltaan miten paljon Saksan mallia, joka mahdollistaa TAPit? Eli voisiko meidän suomimalliimme polttaa heidän firmiksensä? Haluaisin kyllä, että valikot olisivat suomenkieliset tai edes englannin tai siihen asti selkokieliset kunnes saisi haluamansa korvaavat TAPit tilalle. Mm. EPG:n ja FTP palvelimen. Androidillekin löytyy kaukosäädinohjelma Google Play kaupasta, mutta valitettavasti ohjelma vaatii Topfieldin päähän TAPin, jota suomimallimme ei salli/ tue.