Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Tom Cruisen tähdittämä "Jack Reacher: Paluu päämajaan" tulossa teattereihin

Discussion in 'Elokuvat' started by Mika, Sep 28, 2016.

  1. Mika

    Mika Administrator Staff Member Ylläpito Tukijoukot

    Joined:
    Feb 5, 2000
    Messages:
    8,292
    Likes Received:
    30
    Mika submitted a new blog post

    Tom Cruisen tähdittämä "Jack Reacher: Paluu päämajaan" tulossa teattereihin

    [​IMG]

    Jack Reacher (Tom Cruise) palaa jakamaan omanlaistaan oikeutta odotetussa jatko-osassa Jack Reacher: Paluu päämajaan. Majuri Susan Turner (Cobie Smulders) johtaa Reacherin vanhaa tutkimusyksikköä. Kun Turner pidätetään maanpetoksesta epäiltynä, hänen viattomuuteensa uskovan Reacherin on autettava häntä pakenemaan vankilasta ja paljastettava suuri hallituksen salaliitto puhdistaakseen nimensä ja pelastaakseen ihmishenkiä. Paetessaan Turnerin kanssa lain kouraa Reacher löytää menneisyydestään salaisuuden, joka saattaa muuttaa hänen elämänsä.

    Elokuva perustuu kirjailija Lee Childin menestyksekkääseen Jack Reacher -kirjasarjaan, jonka osia on myyty yli sata miljoonaa kappaletta maailmanlaajuisesti.

    Teattereihin leffa on tulossa 21.10.2016.

    [button style='primary' icon='elusive-videocam' url='https://www.dvdplaza.fi/trailers/jack-reacher-paluu-paeaemajaan/']Katso elokuvan trailer[/button]
    Continue reading the Original Blog Post.
     
  2. scented

    scented Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Feb 22, 2005
    Messages:
    2,279
    Likes Received:
    369
    Joo no olihan tuo melkosta shaibaa ja yhdentekevä leffa, mutta ei sentään nukahtanut katsellessa. Hieman monimutkaisempi juoni niin tämä ois voinu nousta vähän paremmaksi.
     
  3. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Joined:
    Oct 17, 2001
    Messages:
    9,632
    Likes Received:
    1,545
    Trailerin katselin ja en siitä tunnistanut kirjaa ollenkaan. Joten enpä taida jaksaa tätä lähteä katsomaan. Ensimmäinen Reacher oli vielä ihan ok versio kirjasta, vaikkakin Tomppa on Reacheriksi yhtä huono valinta kuin Mikki Hiiri Hulkiksi.

    Tämähän perustuu kirjaan Never Go Back joka on neljänneksi uusin Jack Reacher -kirja. Kun kirjoja on se parikymmentä, niin on ihan mielenkiintoinen valinta, että nyt päädyttiin jo noin uuteen, kun aiemmissakin kirjoissa olisi ollut todella paljon parempaa kamaa tarjolla.

    Muutenhan nuo kirjat ovat yleisesti semmoista kolmen ja joskus neljän tähden kamaa. Eli ei mitään mestariteoksia, mutta vissiin myyntimäärien vuoksi näistäkin pitää leffoja tehdä. Parhaimmat kirjat ovat alkupäässä. Toisaalta sarjan voisi jo lopettaa, mutta toisaalta on ihan mukava seurata kaverin seikkailuja. Nuohan taitavat kuvata jo about 20 vuoden ajanjakson.

    Mikähän lie on seuraavan leffan kirjavalinta. Nyt syksyllä tulee uusi kirja, joten onhan tuossa muutama, josta valita. Elleivät sitten lähde vanhoihin kirjoihin päin.
     
  4. vps358

    vps358 Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Feb 11, 2005
    Messages:
    5,013
    Likes Received:
    562
    Tomppa on jo liian vanha?

    T: Vesku
     
    nepa likes this.
  5. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Joined:
    Oct 17, 2001
    Messages:
    9,632
    Likes Received:
    1,545
    Pakko tuota nimeä kommentoida, että jos "Never Go Back" suomennetaan, että "Paluu päämajaan", niin huoh...
    edit: En tosin tiedä kirjan suomenkielistä nimeä, koska kaikki Reacher-kirjat (yhtä lukuun ottamatta) olen lukenut/kuunnellut englanniksi.
     
  6. LOP

    LOP Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Feb 12, 2001
    Messages:
    4,057
    Likes Received:
    49
    Tulipa käytyä katsomassa paikallisessa pikkusalissa. Kovasti tuntui väkeä kiinnostavan, kun sali oli täynnä. Elokuva viihdytti koko kestonsa ajan. Eniten ilahdutti vahvat naishahmot, ja eniten ärsytti nahkahanskikkainen pääbossi.

    Kaikenkaikkiaan menevän tahdituksensa ansiosta pikkuviat kuten ärsyttävän ajoittain silmille lyövä törkymöykky CGI oli helppo lopulta antaa anteeksi.

    ***
     
  7. mustis

    mustis Vakiokasvo

    Joined:
    Nov 7, 2004
    Messages:
    1,511
    Likes Received:
    18
    Noh, on tuo kumminkin menevämpi duomennos kuin vaikka "älä koskasn mene takaisin" ;)
     
    Vole and nepa like this.
  8. Liekinheitin

    Liekinheitin Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 15, 2004
    Messages:
    4,563
    Likes Received:
    99
    Sama kuin elokuvalla.
     
    nepa likes this.
  9. marlan

    marlan Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jun 10, 2004
    Messages:
    2,569
    Likes Received:
    343
    Jack Reacher: Paluu päämajaan on jonkin verran toiminnallisempi kuin hahmon ensiesiintyminen Jack Reacher (2012), mutta kyseessä on erinomaisen viihdyttävä ja juohevasti etenevä jännitys- ja rikoselokuva. Tom Cruise on edelleen uskottava 40-vuotiaan ex-sotilaan roolissa; hän pätkii ukkoja niin että rutisee. Reacherin ja naishahmojen (Cobie Smulders, Danika Yarosh) suhde on realistisen ärhäkkä — hempeilyyn ei langeta.

    Omassa lajissaan onnistunut. Kuvaus, leikkaus ja musiikki tukevat tarinankerrontaa.

    4½/5
     
  10. Pazze

    Pazze Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 16, 2003
    Messages:
    5,019
    Likes Received:
    153
    Hyvin tehty viihde-elokuva, jonka jaksaa katsoa haukottelematta yhden kerran. 2,5/5
     
  11. jlu2006

    jlu2006 Jäsen

    Joined:
    Apr 3, 2006
    Messages:
    76
    Likes Received:
    0
    No jos 165 cm kääpiö kuvaa Jack Reacheria: 192 cm yli 110 kg niin mikäs siinä.
     
  12. vps358

    vps358 Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Feb 11, 2005
    Messages:
    5,013
    Likes Received:
    562
    Tuli Neflixiltä tämä katsottua ja oli ihan ok.
    Ehkä kotvasen tyhmiä sotapoliisit olivat, kun itse keksin mitä tehtiin ja miksi aika pian, mutta kai se olisi vienyt jännitettä leffalta muuten...
    3/5

    T: Vesku