Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

The Village (M. Night Shyamalan, 2004)

Discussion in 'Elokuvat' started by Tero78, Aug 25, 2003.

  1. kurdt

    kurdt Guest Guest

    Joined:
    Nov 27, 2002
    Messages:
    7,255
    Likes Received:
    25
    Minusta Shyamala saa leffoihinsa sellaisen unisen ja utuisen fiiliksen ja se viehättää minua. Muutenkin hänen leffansa ovat yleensä juoneltaan erilaisia kuin normaalit mainstream elokuvat. Moniko hollywood leffa on käsitellyt aikaisemmin pikku poikaa joka näkee kuolleita? :) Unbreakable kertoo supersankareista, mutta hieman erilaisesta näkökulmasta kuin Hollywood tai elokuvat yleensä. The Villagea odotan siitä syystä, että siitä luultavasti tulee pitkästä aikaa oikea jännitys elokuva, ellei sitten sorruta samanlaiseen tökeröön loppuun kuin The Signsissa joka on ihan hyvä leffa muuten, mutta loppu on vähän huonohko.

    Täytyy vielä tunnustaa, että en ole ikinä suuremmin välittänyt Hitchcockin leffoista. Pari hyvää, monta hutia :)
     
  2. electricboy

    electricboy Guest Guest

    Joined:
    Nov 5, 2000
    Messages:
    2,580
    Likes Received:
    3
    Minä en kyllä ole näitä kahta ohjaajaa vertaillut. Hitch oli ja on "king of suspence", ja M. Night on tämän hetken kovin Amerikkalainen elokuvaohjaaja, joka näköjään saa tehtyä "oman näköisensä" leffoja ilman studioiden liiallista painostusta. Aika erilaisia leffoja miesten tuotanto on.

    Olen vähän samaa mieltä Kurdtin kanssa siitä, että jotenkin M. Night saa rakennettua leffoihinsa hyvän ilmapiirin aika vähäisillä aineksilla tai "erikoistehoisteilla". Se on aika suuri taito. Tarina on yleensä vahva, vaikkei se mikään "500 sivuinen vaikea käsis" olisikaan. Tarvitseeko olla? Samoin miehen ohjaus näkyy kankaalla.
    Sama pätee "Others" leffaan. Samantyylinen ohjaaja kuin M. Night.

    M. Night on popstara! ;)
     
  3. Jan

    Jan Vakiokasvo

    Joined:
    Sep 21, 2002
    Messages:
    1,602
    Likes Received:
    0
    Vedin tuon Hitchcockin siitä syystä mukaan että hänen myöhemmissä elokuvissa lukee monesti ohjaajan nimi todella isolla (kuin nykyään Shyamalaninkin). Ja Hitch on tosiaan epätasainen ohjaaja. Erona vain on se, että Hitcock oli tehnyt varmaankin 30-40 leffaa, ennenkuin sai nimensä isolla esiin (vs. Shyamalanin kolme)
     
  4. Jan

    Jan Vakiokasvo

    Joined:
    Sep 21, 2002
    Messages:
    1,602
    Likes Received:
    0
    Pelkäänkin että Shyamalan paljastaa korttinsa taas viimeisessä kohtauksessa. Eli käytännössä hemmo tekee kahden tunnin mittaisia Twilight Zonen jaksoja. Kokopitkää elokuvaa ei mielestäni voi rakentaa yhden jekun varaan.

    No minun mielestäni mysteerin luominen epäonnistui (siis tuossa trailerissa, elokuva voi tietenkin olla parempi).

    Jos jotain positiivista pitää Shyamalanista sanoa, niin hän on jossain määrin "auteur", eli myös käsikirjoittaa elokuvansa.
     
  5. Jan

    Jan Vakiokasvo

    Joined:
    Sep 21, 2002
    Messages:
    1,602
    Likes Received:
    0
    Kutsukaa vaikka rajoittuneeksi, mutta minä en tuota voi millään uskoa/käsittää/sulattaa.
     
  6. Jarppa2

    Jarppa2 Guest Guest

    Joined:
    Jul 4, 2001
    Messages:
    338
    Likes Received:
    1
    Aika hyvin sanottu tuo ensimmäinen lause. Toisesta olen eri mieltä - yksi jekkukin on monesti enemmän kuin keskiverto hollywoodskeidassa mitä joka tuutista tulee.

    Threadin aloittaja voisi vaihtaa threadin nimen Villagemuotoon.. Super Hi Res Teaser valuu, kommentit siitä hetken kuluttua.

    Edit: Jep, odotuslistalle meni, kaunista. Kuvan ja äänen mestari MNS kyllä on.
     
  7. Jan

    Jan Vakiokasvo

    Joined:
    Sep 21, 2002
    Messages:
    1,602
    Likes Received:
    0
    Hmm...minun mielestäni (siis nyt nähtyjen pikku pätkien perusteella) esim. Tim Burtonin "Sleepy Hollow" (joka sijoittuu samantapaiseen miljööseen) on visuaalisesti valovuosia Villagea edellä.
     
  8. IsoArska

    IsoArska Guest Guest

    Joined:
    Jul 14, 2003
    Messages:
    1,792
    Likes Received:
    4
    Varoitus! Ilmeisesti loppuratkaisu!

    Turns out that the monsters are really the village elders dressed up in costumes in an effort to keep the people in the village.

    When a girl escapes at the the end it turns out that it's really 2004.

    The village was created by an eccentric rich bloke who created a no-fly zone above the land and cordoned off the village with woodland. the only people who know this are the elders who were the people who originally started this way of life.

    :sick:

    Aika kököltä kuullostaa.
     
  9. Imlego

    Imlego Guest Guest

    Joined:
    Mar 9, 2003
    Messages:
    1,416
    Likes Received:
    2
    Tulipas traileria katsoessa syystä tai toisesta erittäin elävästi mieleen Robert Holdstockin "Alkumetsä". Ehdin jo miettiä, että onkohan elokuva dramatisointi kirjasta, ennen kuin tarkastin IMDB:stä että eipä ole. Eihän se tietenkään plagioimista estä... Noh, avoimin mielin.
     
  10. petma

    petma Vakiokasvo Tukijoukot

    Joined:
    Apr 23, 2002
    Messages:
    1,710
    Likes Received:
    1
  11. Jarkko G.

    Jarkko G. Samppa ja Hurricane :| Tukijoukot

    Joined:
    Aug 13, 2001
    Messages:
    13,059
    Likes Received:
    122
    comingsoon.net

    The Philadelphia Daily News reports that M. Night Shyamalan and crew quietly set up shop in Chadds Ford, Chester County, this week to shoot additional footage for The Village.

    Sigourney Weaver, William Hurt, Joaquin Phoenix, and Bryce Howard were present for a three-day shoot, which, several crewmembers say, was the filming of a new ending.

    The Gladwyne-based director's sixth film is scheduled for a July 30 release and had filmed in Chadds Ford last year, from October through December.

    A studio spokesperson said the shooting did not involve a new ending, but since the ending has been leaked online already there's always a possibility that this is indeed the case.
     
  12. petma

    petma Vakiokasvo Tukijoukot

    Joined:
    Apr 23, 2002
    Messages:
    1,710
    Likes Received:
    1
  13. Hirudroid

    Hirudroid Guest Guest

    Joined:
    Jan 3, 2003
    Messages:
    1,245
    Likes Received:
    2
    Trailerin perusteella vaikuttaa ihan hyvältä kauhustelulta. Metsissä on aina jotain kummaa, mitä ihminen ei ymmärrä - nähtiinhän se jo Twin Peaksissakin...
     
  14. xander

    xander Guest Guest

    Joined:
    Dec 16, 2002
    Messages:
    1,507
    Likes Received:
    1
    Trailerin perusteella odotettavissa on taas tuttua Shyamalan laatua. Hän osaa tehdä mielenkiintoisia ja jännittäviä elokuvia. :love:
     
  15. Patu

    Patu Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Dec 4, 2002
    Messages:
    2,834
    Likes Received:
    0
    Aijai nyt vasta kuulen tästä leffasta. Odotukset korkealla trailerin perusteella, enkä usko että joutuu pettymään.
     
  16. petma

    petma Vakiokasvo Tukijoukot

    Joined:
    Apr 23, 2002
    Messages:
    1,710
    Likes Received:
    1
  17. Fabool

    Fabool Guest Guest

    Joined:
    Jun 2, 2004
    Messages:
    509
    Likes Received:
    3
    Ainoa (teattereissa näytettävä) leffa tältä kesältä (tai no syksyynhän tuo Suomessa menee..) jonka toivon olevan hyvä, toivottavasti myös on :)
     
  18. Jeespox

    Jeespox Guest Guest

    Joined:
    Jun 3, 2004
    Messages:
    278
    Likes Received:
    1
    Jos tuo spoilerina ollut lopetus jää voimaan, voinee kai sanoa, että "olisihan se pitänyt arvata"... Yhden gimmickin mies on yhden gimmickin mies.
     
  19. Moses_x

    Moses_x Guest Guest

    Joined:
    Jan 8, 2003
    Messages:
    1,117
    Likes Received:
    1
    En kestänyt enää. Tuli luettua pari sen verran loppuratkaisua pahasti parjaavaa arvostelua, että oli pakko katsoa. Itsehillintä petti. Eipä ole kovin vakuuttavia arvosteluita osakseen The Village saanut. Ja tosiaan, aika kökköhän tuo ratkaisu on, jos pitää paikkansa. :)
     
  20. Jukka Halttunen

    Jukka Halttunen Guest Guest

    Joined:
    Feb 16, 2003
    Messages:
    168
    Likes Received:
    0
    The Village on mestariteos. Mieletön tyyli ja tunnelma ajavat tarinan yli joka tapauksessa, jolloin juoni on toisella sijalla mahdollisine yllätyksineen. 10/10