Televisiossa koskaan esittämättömät elokuvat

Keskustelu osiossa 'Elokuvat' , aloittajana Valentino, 10.12.2012.

  1. Valentino

    Valentino Vakiokasvo

    Liittynyt:
    07.03.2008
    Viestejä:
    546
    Saadut tykkäykset:
    43
    On olemassa elokuvasarjoja, joita ei ole koskaan esitetty Suomen televisiossa. Elokuvasarjalla tarkoitetaan useaa elokuvaa, joissa on sama päähenkilö ja mahdollisesti useita samoja sivuhenkilöitä. Ns. trilogiat voidaan unohtaa tässä. Bond-sarja lieneekin tunnetuin ja laajin elokuvasarja.

    Leonard Maltinin elokuvakirjasta löytyy ”tuntemattomia” elokuvasarjoja, joita ei ole esitetty Suomen televisiossa ainakaan maksuttomilla kanavilla, eikä niitä ole myöskään ollut myynnissä.

    Tässä joitakin esimerkkejä:
    Andy Hardy
    Blondie
    Boston Blackie
    Bulldog Drummond
    Charlie Chan
    Crime Doctor

    Blondie on tuttu samannimisestä sanomalehtistripistä, jota mm. Kaleva julkaisee Touhulan perhe -nimisenä, vaikkakin sarjakuvan taso on viime vuosina laskenut selvästi.
     
  2. tpi

    tpi Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Liittynyt:
    12.06.2001
    Viestejä:
    4 399
    Saadut tykkäykset:
    34
    Onkos "Thin Man" elokuvia näytetty vapailla kanavilla?
    Filmnetistä joskus 20 v sitten olen yhden nähnyt, ja oli niin vanhaksi elokuvaksi todella hyvä ja hyvin käsikirjoitettu.
     
  3. Bundolo

    Bundolo Guest Guest

    Liittynyt:
    20.06.2015
    Viestejä:
    1
    Saadut tykkäykset:
    0
    Ei ole Maltinin poika näköjään ollut Suomessa TV:n äärellä 1960- ja 70-lukujen taitteessa, jolloin näytettiin useita Charlie Chanin elokuvia televisiossa. Mieleen on jäänyt mm. Chanin monet pojat, joita Charlie kutsui vain tyyliin: "boy number 1, 2, 3..." jne.

    Kirjatietoihin kannattaa aina suhtautua tietyllä varauksella. Ainakin Suomea koskevissa väitteissä on usein virheellisyyksiä.
     
  4. Kari Häkkinen

    Kari Häkkinen Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    23.08.2008
    Viestejä:
    1 950
    Saadut tykkäykset:
    9
    Mr. Wong- elokuvia (1938-1940) ei ole näytetty Suomessa TV:ssä ainuttakaan. Sarjan kuudesta elokuvasta neljä oli Suomessa nähtävillä teattereissa 1930- ja 1940-luvuilla, sekä yksi videolla.

    Kahdeksasta Peter Lorren tähdittämästä Mr. Moto- elokuvasta Suomessa on esitetty TV:ssä vain kuudetta, Mr. Moto's Last Warning eli Mr. Moton on kuoltava. Se onkin sitten esitetty kolme kertaa: 1997, 2003 ja 2008.

    Katsoin kaikki Charlie Chanit, Wongit ja Motot viime vuonna ja täydensin niiden tiedot Suomen osalta IMDb:hen. Joten sieltä löytyy lisätietoa.