Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Tapahtui Vegasissa (What Happens In Vegas...)

Discussion in 'Elokuvat' started by Mika, May 9, 2008.

  1. Mika

    Mika Administrator Staff Member Ylläpito Tukijoukot

    Joined:
    Feb 5, 2000
    Messages:
    8,292
    Likes Received:
    30
    [​IMG]

    Mitä tapahtuikaan Vegasissa biletetyn yön aikana? Jack (Ashton Kutcher) ja Joy (Cameron Diaz) menivät naimisiin. Se olisi onnellista, mikäli he tuntisivat toisensa. Sitten Jack voittaa kolme miljoona dollaria. Miljonääriksi tuleminen on tietysti upeaa, ellei ole juuri eroamassa ihmisestä, jonka kanssa on luvannut jakaa elämänsä ja omaisuutensa.

    Jackin ja Joyn on kummankin saatava tuore puolisonsa hakemaan avioeroa, jotta pääsisi irti Vegasin yön virheestä – aviopuolisosta – ja voisi elää rikkaana elämänsä loppuun asti. Ainahan löytyy keinoja, joiden avulla juonittelee itsensä jätetyksi.

    [​IMG] Katso trailer
    [​IMG] Katso kuvagalleria

    Kotimainen ja melkein myös globaali ensi-ilta on 9.5.2008 (Lontoossa järjestettiin Premiere 22.4 - mutta yleiseen levitykseen leffa saapuu sielläkin tänään 9.5, mutta siellä täällä varaslähtöjä on otettu 7.5 alkaen)
     
  2. mustis

    mustis Vakiokasvo

    Joined:
    Nov 7, 2004
    Messages:
    1,511
    Likes Received:
    18
    Eikö kukaan ole käynyt katsomassa? Cameron-fanina vähän tekisi mieli käydä, mutta paljoa hyvää tästä ei ole kerrottu, vaikka traileri on ihan OK
     
  3. Jiii

    Jiii Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Nov 3, 2005
    Messages:
    381
    Likes Received:
    0
    Huonetoverini näki tässä viikko sitten Kutcherin ja Diazin livenä Los Angelesin ensi-illassa, ja nyt kaveri siitä syystä halusi raahata minut katsomaan Tapahtui Vegasissa. Olisin luultavasti odottanut dvd-julkaisua, mutta päätin lopulta uhrata huimat 4,80€ leffalippuun.

    Tapahtui Vegasissa noudattaa aika pitkälti vanhaa kaavaa, ja loppuratkaisun pystyy jo arvaamaan elokuvan puolivälin jälkeen. Elokuva sisältää yllättävän paljon erittäin meneviä vitsejä, ainakin elokuvateatterissa oli kova naurumetakka kun tuli hauska kohtaus. Suureksti iloksi vitsejä tuli tasaisin väliajoin ja tiheään, ettei missään vaiheessa kerennyt pitkästyä. Tapahtui Vegasissa on keskitasoa parempi komedia, kiitokset tästä Cameronille ja Ashtonille, joiden roolihahmojen kemia toimii. Ohjaus ja musiikki on aika keskitasoisesti suunniteltu, mutta Tapahtui Vegasissa on erittäin loistava valinta illanvietoksi jos haluaa viettää illan hymysuin. Kerran tämän katsoo, mutta elokuva jättää hyvän mielen.

    Arvosana: 3,5/5

    -Älkää hätäilkö elokuvateatterista ulos, lopputekstien aikana tulee kaikkea kivaa...:D
     
  4. mustis

    mustis Vakiokasvo

    Joined:
    Nov 7, 2004
    Messages:
    1,511
    Likes Received:
    18
    Peesaan edellistä. Selvästi keskitasoa parempi komedia ja meno oli sen verran reipashenkistä, että miesnäkökulmastakin leffaa katsoi oikein mielellään, mutta kuitenkaan pieruhuumoriin ei pahemmin sorruttu. Ei siis myöskään sorruttu ylihempeään siirapin valutteluun.

    Onneksi lopussa ei ollut suuria satuhäitä vaan flashback kännihäät. Pääsi yllättämään ihan puskan takaa!
     
  5. Blaqua

    Blaqua Sandels vahva ja pehmeä Tukijoukot

    Joined:
    Nov 25, 2003
    Messages:
    726
    Likes Received:
    30
    No joo oli aika puuduttava leffa yritti mukamas olla hauska, mutta ei oikein onnistunut. Imdb-pisteitä 5.1 on kylllä aivan tarpeeksi tuolle. Propsit pojille/tytöille kun lykkkäs niin hyvän trailerin, että oli pakko mennä katsoon.

    offtopic: Jos Ashton Kutcheria haluaa välttämättä nähdä niin menkää vuokraan Dude where's my car tai that 70's showta :D
     
  6. mustis

    mustis Vakiokasvo

    Joined:
    Nov 7, 2004
    Messages:
    1,511
    Likes Received:
    18
    Butterfly effect on paras Kutcher. 70's show on sitä samaa sitcomia, sama sarja pyörii telkkarissa 1000 eri nimellä ;)
     
  7. Kali

    Kali Guest Guest

    Joined:
    Jan 25, 2006
    Messages:
    268
    Likes Received:
    0
    Olipa hajuton, mauton ja tunteita herättämätön tekele. Ei mitään, mitä ei olisi jo muissa leffoissa tehty useaan kertaan. Ääneen ei naurattanut, mutta pari kertaa hymähdin. Ei se huono elokuva ole, mutta ei se mitään erityistä tarjoakaan.
     
  8. Professional

    Professional Stirlingite Tukijoukot

    Joined:
    Aug 9, 2004
    Messages:
    11,546
    Likes Received:
    768
    Täysin päätähtiensä varaan kyhätty romkom ei pystynyt tarjoamaan mitään uutta genreensä. Myös naurut jäivät aika vähiin. Onneksi Diazilla ja Kutcherilla oli sentään hieman kemiaa.

    Paremman ja selvästi hauskemman elokuvan olisi saanut Haterin ja Tipperin suhteesta.

    **½
     
  9. Pazze

    Pazze Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 16, 2003
    Messages:
    5,019
    Likes Received:
    153
    Huono elokuva enkä kuulu kohderyhmään. 0/5