Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Tallentava dvb-t2 digiboksi!

Discussion in 'Digi-TV' started by Digiman, Jan 10, 2011.

  1. Digiman

    Digiman Tunnettu jäsen

    Joined:
    Mar 5, 2004
    Messages:
    906
    Likes Received:
    0
    kts. Miraclebox -ketjua
    linkki-> https://www.dvdplaza.fi/forums/showthread.php?t=85726&page=3

    Onnistuuko YLe HD:n ja MTV3 HD:n tallennus yhtäaikaa?
    Onnistuu.

    Entä edellisten lisäksi myös nelonen HD:n?
    Onnistuu.

    Entä edellisten lisäksi jonkin salatun kanavan katselu?
    Ei tietoa, on vain tv-viihde kortti.
    Mitään neljättä kanvaa ei voi enää tallentaa.

    Ilmeisesti yksi tallenteista on purettu, ja muut purkamatta?
    Kaikilla salaus purettu.

    Miten laite reagoi, jos yrität katsoa salattua kanavaa, kun salatun HD-kanavan tallennus on jo menossa?
    Kanava aukeaa normaalisti.Nämä siis sillä CI+ firmiksellä
     
  2. maajengi

    maajengi Guest Guest

    Joined:
    Aug 15, 2011
    Messages:
    2
    Likes Received:
    0
  3. hhelminen

    hhelminen Tunnettu jäsen

    Joined:
    Jul 10, 2006
    Messages:
    907
    Likes Received:
    17
    Löytyipä tällainen erikoisuus kun Icecrypt T2200 HD-digiboksi, DVB-T2, PVR, 2 CI http://www.satshop.fi/digiboksit/dvb-t2/icecrypt-t2200-hd-pvr-dvb-t2-2-ci.html
    Boxissa on DVB-T2 viritin ja CI moduulipaikka (HUOM ei CI+).
    Tuolla voi katsella (ja tallentaa jos hommaa usb kovon) normaalien lisäksi DNA:n antenniverkossa Yle HD kanavaa...
    Boxissa voi käyttää tavallisen CI moduulin kanssa myös Plus TV maksukorttia vaikkapa formuloiden katseluun.

    EDIT Tämä Icecrypt T2200 HD on ilmeisesti sama kuin antenniverkon (DVB-T2) Topfield TBP-2001 HD boxi http://www.topfield.co.kr/eng/product/detail.asp?idx=285&page=2&lang=2&img_title=title_hdstb&leftmenu=left_product&cateL=HD&cateM=&cateS=&cate4=&cate5=&mainmenu=HD
     
    Last edited: Jan 8, 2012
  4. visamatt

    visamatt Guest Guest

    Joined:
    Feb 3, 2012
    Messages:
    2
    Likes Received:
    0
    Terve,

    kyselläämpä jos täällä olis jollain tietoa. Miksi esim HobbyHall.fi "mainostaa" sivuillaan Samsung BD-D8200 laitteen lisätiedoissa että "Ei yhteensopiva Plus-TV-maksukortin kanssa" ?
    Onko tosiaan niin, että PlusTV -korttini, käytössä normi DVB-T -boksissa, ei pelaa uudessa CI+ korttimoduulissa? Gigantin myyjä ei osannut sanoa juuta eikä jaata..
     
  5. Kaitzu

    Kaitzu Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jul 31, 2001
    Messages:
    3,502
    Likes Received:
    43
    http://www.plustv.fi/Asiakaspalvelu/Tekniikka/Vastaanotto/
     
  6. Inssi59

    Inssi59 Guest Guest

    Joined:
    May 16, 2011
    Messages:
    347
    Likes Received:
    0
    Testatutlaitteet.fi : "PlusTV:n palvelut eivät tällä hetkellä toimi Antenna Ready HD -digibokseissa."

    Tällä foorumilla joku tosin oli kokeillut "vanhaa" CI-moduulia (ilman sitä plus-merkkiä) ja PlusTV:n kanavat olivat näkyneet Samsungin BD-D8000-sarjan boksissa. En muista, mistä nimenomaisesta mallista oli kyse.
    Niin, CI-moduulista käytetään myös nimitystä CAM-moduuli, jos se selventäisi.
    CI+ taas on uudempi versio samasta aiheesta ja siinä vaaditaan Suomessa paritettava kortti, jollainen PlusTV:n kortti siis EI ole..

    Tästä on kyllä jo aikaa ja on mahdollista, että tämä "virhe" on jo "korjattu" myöhemmistä firmisversioista.
    Vaan ei tiedä kuin kokeilemalla!
     
    Last edited: Feb 3, 2012
  7. visamatt

    visamatt Guest Guest

    Joined:
    Feb 3, 2012
    Messages:
    2
    Likes Received:
    0
    Kiitos Kaizu ja Inssi59!

    PlusTV:n asiakaspalvelu tosiaan vahtisti, että kanavat eivät näy Antenna Ready HD -laitteissa, mutta kehoitti koittamaan nykyistä CA -moduulia Sampan boksiin kiinni ja toivoa, että kanavat näkyy.
    Jossei kanavat näy niin TV Viihde tarjoaa näköjään myös Nelosen kanavapakettia (nyt PlusTV:n kautta) samaan hintaan ja tällä kortillahan näkyy sitten nämä HD kanavat myös. Taitaa asiakkuus mennä vaihtoon..
     
    Last edited: Feb 3, 2012