Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Suositelkaa hyviä Post - apocalyptic elokuvia...

Discussion in 'Elokuvat' started by MichaelBiehnFan, Jan 15, 2006.

  1. Simplicitas

    Simplicitas Quod scripsi, scripsi Tukijoukot

    Joined:
    Feb 29, 2004
    Messages:
    1,162
    Likes Received:
    1
    Komppaan kyllä tuota listaa. Mutta ne muut on paskaa :p (kunnes joku lisää seuraavat...)
     
  2. Mookid

    Mookid Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jul 16, 2006
    Messages:
    2,909
    Likes Received:
    487
    The Dead Zone, Cujo, Carrie, Stand By Me, Misery, Dolores Claiborne...

    Onhan noita hyviä King-filmatisointeja olemassa huomattavasti enemmän kuin mitä yleensä väitetään. Toisinaan vika voi olla myös lähdemateriaalissa... ;)
     
  3. ZukuZuku

    ZukuZuku Guest Guest

    Joined:
    Jan 7, 2010
    Messages:
    15
    Likes Received:
    0
    Katoin tossa toissapäivänä "The Disappearance Of Alice Creed" nimisen pläjäyksen, joka oli omasta mielestä varsin viihdyttävä. Oisko jollain heitellä jotain saman tyylistä leffaa tähän?

    Sitte vielä ois kiva nähdä lisää leffoja, joissa tarinaa kerrotaan monen tai ainakin parin henkilön kantilta tyyliin "Basic" ja "Vantage Point". Nämä olen nähnyt eli niitä ei tarvi mainita.
    Eli jompaan kumpaan kategoriaan tai mielellään molempiin ois kiva kuulla jotain ehdotuksia.

    EDIT: joo älysin vasta että tais mennä väärään tää posti, siirtäkää oikeeseen jos jaksatte :p
     
    Last edited: Dec 25, 2010
  4. 5trummer

    5trummer Käyttäjä

    Joined:
    Apr 7, 2004
    Messages:
    101
    Likes Received:
    0
    Kun tuossa (pari vuotta sitten ;) kysyttiin japanileffoja, niin en itse tunne genreä mutta luin jostain että about 99% animestä ;) Akiran olen nähnytkin, suosittelen.

    Niin ja Stephen Kingin kirjoista on tosiaan tehty monta hyvää leffaa, aika harvinaisen tyhmä mielipide että niitä ei muka ole, kenen kirjoista muka tehty enempi?
     
  5. TONI_75

    TONI_75 Guest Guest

    Joined:
    Sep 21, 2007
    Messages:
    181
    Likes Received:
    0
    Fahrenheit ei oo oikiastaa mistää kotoisin ees koska olen sen joskus nähny samaa vois sanoa myös Brazilistaki. :OI :sick:
     
  6. sokka

    sokka Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Oct 10, 2003
    Messages:
    5,795
    Likes Received:
    328
    Loisto elokuvia kumpikin. Jutun juju pitää vaan ymmärtää.
     
  7. TONI_75

    TONI_75 Guest Guest

    Joined:
    Sep 21, 2007
    Messages:
    181
    Likes Received:
    0
    eiks ton fahrenheid oo just niitä Yhdysvaltojen terrorisodilla mässäileviä elokuvia?
     
  8. sokka

    sokka Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Oct 10, 2003
    Messages:
    5,795
    Likes Received:
    328
  9. Benedictus

    Benedictus Guest Guest

    Joined:
    Dec 24, 2004
    Messages:
    472
    Likes Received:
    0
  10. Kari Häkkinen

    Kari Häkkinen Vakiokasvo

    Joined:
    Aug 23, 2008
    Messages:
    1,950
    Likes Received:
    9
    DDR:läisessä Der schweigende Stern-elokuvassa (1959) Venus-planeetalle saapuvat tutkijat toteavat
    ydinsodan tuhonneen venuslaisten kulttuurin.

    Robert Altmanin 1979 ohjaamassa Quintetissä pelataan ydinsodan jälkeisessä maailmassa peliä, jonka panoksena on kuolema.

    Venäläinen Konstantin Lopushanski teki 1986 elokuvan Pisma mjortvogo tsheloveka, jossa joukko ihmisparkoja elää museossa ydinsodan jälkeisessä maailmassa.

    USA:lais-meksikolaisessa Chosen Survivorsissa on 10 koehenkilöä ja huoltomies syvällä maan sisässä ydinsodan tuhottua maailman.

    TV-sarjan The Outer Limits episodissa The Bits Of Love rikkaan taidemaalarin poika on jäänyt ainoana ihmisenä eloon ydinsodan tai muun sellaisen ekokatastrofin jälkeen luksuspommisuojaan, jossa seurustelee hologrammien kanssa.
     
  11. Simplicitas

    Simplicitas Quod scripsi, scripsi Tukijoukot

    Joined:
    Feb 29, 2004
    Messages:
    1,162
    Likes Received:
    1
    No, onhan noita hyviä kun oikein muistelee, mutta kun niitä filmatisointeja on useita kymmeniä. Jos niistä löytyy se kymmenkunta hyvää tai siedettävää, niin siltikin valtaosa on p...aa. Ehkä itselle sitten on jäänyt enempi mieleen ne huonot.. kai se kertoo jotain minusta ihmisenä :p.
     
  12. Super-J

    Super-J Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 17, 2007
    Messages:
    4,380
    Likes Received:
    535
    Mahtaisiko tähän post-apocalyptic teemaan sopia tänään telkusta neloselta (no, okei huomenna sunnuntaina siis) klo 0:15 tuleva Spacehunter / Avaruustaistelija vuodelta 1983? Sijoittuu jonkinlaiselle roskisplaneetalle ja maisemat on aika madmaxia... ja sisältökin 80-lukuisen apokalyptistä kaiken mahdollisen plagiointia... Ihan hupaisa leffa silti, kun sen oikein ymmärtää. :naminami: Pääosissa Peter Strauss, Molly Ringwald ja Michael Ironside.
     
    Last edited: Jan 1, 2011
  13. Kari Häkkinen

    Kari Häkkinen Vakiokasvo

    Joined:
    Aug 23, 2008
    Messages:
    1,950
    Likes Received:
    9
  14. J-dee

    J-dee Guest Guest

    Joined:
    Mar 5, 2006
    Messages:
    316
    Likes Received:
    0
  15. Ehetyz

    Ehetyz Guest Guest

    Joined:
    Apr 11, 2011
    Messages:
    1
    Likes Received:
    0
  16. pstk

    pstk Guest Guest

    Joined:
    Aug 22, 2005
    Messages:
    97
    Likes Received:
    0
  17. Ruis-Antero

    Ruis-Antero Käyttäjä

    Joined:
    Jan 8, 2006
    Messages:
    123
    Likes Received:
    0
  18. TKX

    TKX Guest Guest

    Joined:
    Oct 12, 2005
    Messages:
    44
    Likes Received:
    0
  19. jodorowsky

    jodorowsky Vakiokasvo

    Joined:
    Sep 18, 2011
    Messages:
    1,311
    Likes Received:
    83
    These final hours Erittäin hieno leffa asteroidin törmäyksestä maahan Kertoen törmäyksen jälkeisen ajan viimeisistä hetkistä ennenkuin elämä loppuu tältä pallolla tavallisten ihmisten näkökulmasta



    road on todella hieno leffa jossa on mahdollisesti asteroidi tai jotain törmännyt maahan tai ehkä ydinsota kukaan ei tiedä mitä on tapahtunut. Vain suuri paineaalto on tuhonnut suurimman osan maapallosta ja henkiinjääneet yrittävät selviytyä hengissä kylmyttä ja nälkää vastaan.

     
  20. jodorowsky

    jodorowsky Vakiokasvo

    Joined:
    Sep 18, 2011
    Messages:
    1,311
    Likes Received:
    83
    Mad Max on tietenkin sellainen leffa minkä jokainen tietää. En viitsi tähän laittaa kaikkien 4 osan trailereita mutta kommentoin sen verran että sarja on siinä mielessä hiaman epätasainen että ohjaaja ei ilmeisesti tiennyt että tekee siitä ydinsodan jälkeiseen maailmaan sijoittuvan elokuvan jossa kaikki sivilisaatio on tuhoutunut vielä ensimmäisen jakson aikana vaan siinä lukee alussa vain että 5 vuotta tulevaisuudessa. Vasta jatko osassa selitetään alussa että jokin suuri sota on tapahtunut ja kaikki on tuhouttunut. Itsestä näistä on periaatteessa todella hyviä vain 2ja 4 osa muut avat vain katsottavia mutta pitää aina tietenkin ehdottomasti katsoa kun ne ovat kuitenkin erittäin tärkeitä elokuvan historian kannalta vaikka 1 osakin on tehty halvalla ja hieman huonosti kuvattu. Mutta niistä löytyy hienoja kohtauksia