Stolen (2012) (Simon West / Nicolas Cage, Josh Lucas, Malin Akerman, Danny Huston)

Keskustelu osiossa 'Elokuvat' , aloittajana Mika, 23.08.2012.

  1. Mika

    Mika Administrator Ylläpidon jäsen Ylläpito Tukijoukot

    Liittynyt:
    05.02.2000
    Viestejä:
    8 291
    Saadut tykkäykset:
    30
    [​IMG]

    Will Montgomery (Nicolas Cage) on mestarivaras, joka tuli petetyksi epäonnistuneessa ryöstökeikassa saa kahdeksan vuoden linnatuomion. Kun vapaus koittaa niin hän on valmis jättämään rikollisen menneisyytensä taakseen ja haluaa parantaa suhdettaan tyttäreensä Allisoniin. FBI ja hänen entiset kumppaninsa epäilevät, että hän piilotti kahden vuoden takaisen keikan saaliin, joka oli 10 miljoonan dollarin arvosta valtion velkakirjoja.

    Saadakseen saaliin haltuunsa hänen entinen partnerinsa Vincent (Josh Lucas) kidnappaa Allisonin ja vaatii tuota 10 miljoonaa lunnasrahoina. Vincent keksii ovelan keinon pysyäkseen vaikeasti löydettävänä - hän pitää Allisonia vankina taksin takakontissa, joka on äänieristetty. Näin hän sulautuu niiden lukuisten taksien joukkoon joita liikkuu suuret määrät Mardi Grasin aikaan.

    Montgomeryllä on vain päivä aikaa saada kerättyä tuo kyseinen 10 miljoonan lunnasraha, mutta FBI:n ja Vincetin harmiksi hänellä ei ole sitä. Sen sijaan hänen on luotettava vaistoihinsa ja hänen vanhaan kumppaniinsa, seksikkääseen ja älykkääseen Rileyhin (Malin Ackerman). Yhdessä he aloittavat vielä yhden keikan suunnittelun saadakseen tarvittavat rahat Allisonin vapauttamiseen ennen kuin se on liian myöhäistä.

    [​IMG] Katso elokuvan trailer

    Ensi-ilta Suomessa - (USA:ssa 14.09.2012)
     
  2. marlan

    marlan Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Liittynyt:
    10.06.2004
    Viestejä:
    2 504
    Saadut tykkäykset:
    305
    Stolen tuli katsottua Scanboxin blu-raylta, joka löytyi alennushyllystä. Kyseessä on hiukan tusinatuotteen makuinen pankkiryöstötrilleri, jossa pankkirosvon (Nicholas Cage) ja poliisin (Danny Huston) suhde mutkistuu, kun rosvon tytär kidnapataan ja rosvo joutuu pyytämään poliisilta — näköjään turhaan — apua. (Edellisen viestin juonikuvaus ei juuri pidä paikkaansa, ja se paljastaa liikaa juonesta.)

    Tässä toteutuu jälleen elokuvaklišee ”vielä yksi keikka, vaikka halusin jo lopettaa”.

    Juoni ei ole aivan onneton mutta melko suoraviivainen ja huumori on välillä kömpelöä. Toteutus jää hiukan pinnalliseksi Nicholas Cagen kalsean roolisuorituksen takia. Sivurooleissa Danny Huston, Josh Lucas ja Malin Åkerman tekevät pätevää mutta eivät huikaisevaa työtä, ja Lucasin tekojalka lienee digitaalinen erikoistehoste.

    Malin Åkerman ei häviä karismassa Olivia Wildelle. — Elokuvassa puhutaan jopa ruotsia.

    Elokuvassa suoritetaan harvinaisen omalaatuinen ex tempore -kultaryöstö.
    Elokuvan pahin vika on järkyttävän halvankuuloinen syntetisoijamusiikki, joka latistaa tunnelman heti alussa. Luulisi että Itä-Euroopasta olisi löytynyt kohtuuhintainen sinfoniaorkesteri. Parempi musiikkiraita olisi pelastanut jonkin verran.

    2/5

    Muutama kuvanäyte Scanboxin levystä:

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]