Kummonen tila sulla Mikkihiiri oli? Jos betonia seinissä, niin suljetut vois olla paremmat. Jos on kovin vuotava rakenne seinissä/lattioissa/katossa, niin ehkä refleksin "suorempi" vaste viritystaajuudelle olisi parempi. Toisaalta kyllä kahdesta 12" pitkäiskuisesta pitäisi irrota peruskäyttöön tarpeeksi paineita suljetussakin kotelossa. Tough call.
Jos miettii basson iskevyyttä/tarkkuutta, niin ryhmäviiveet on about identtiset sellaisilla taajuuksilla, joilta "iskevää" bassoa aistitaan (40-100 Hz). 20 Hz kohdalla 50 ms ryhmäviive on ihan siedettävä. Vrt. esim BK:n Monolithin vastaavaan tai Genelec 7070A. Ja ei tuossa hirveästi ole equtusvaraa suljetulla, kun katsoo liikepoikkeamaa alle 20 Hz/400W.
Tuossa kuva. Eli tuo screeniseinä on dB harkkoa(naapuriseinä) ja vasen sivuseinä on kipsilevyä jonka toisella puolella kaakeloitu wc/kodinhoitohuone, oikealla on ulkoseinä(kipslevy/villa/tiili) jossa melko isot ikkunat. Olohuone on yhtä puuta keittiön kanssa, eli melko suuri tila. Tarkoitus on jossain vaiheessa koolata/villoittaa (100mm) tuo kiviseinä ja lyödä kipsilevyt pintaan (paitsi screenille upotus). Subit tulis siis melko nurkkiin screenin kummallekin puolelle...
Eikös tuo alimpien taajuuksien ryhmäviive tule Genelecin tapauksessa jyrkästä subsonic-suodatuksesta? Monolithissahan ei kyseistä suotoa ole.
Ovatko ryhmäviivekeskustelijat tarkastelleet järjestelmän ryhmäviivettä tavallisissa huoneissa (= ei-kaiuton huone)?
Juu, päätin sitten, että refleksikotelot tulee... Projekti lähtee hitaasti mutta varmasti etenemään. Tuollaista pientä alutankoa tänään tuli hankittua... sorvi vaan pitäisi nyt seuraavaksi löytää. Jokainen voi varmaan päätellä mitä noista tulee.
Näin littunäyttöjen ja videotykkien aikakaudella noista ei taida vastamagneettienkaan koristekupuja tulla, joten veikkaan samaa kuin NETCHAN
Sorvatut aeroportithan niistä tosiaan tulee. Ulkohalkaisija pienenee tuosta vielä reilusti (nyt 250mm). Putki itsessään tulee olemaan sitä perus 102mm sisähalkaisijaltaan...
No, tietenkin ne kotelot voisi työstää yhdestä kappaleesta. Hakisi esim. sellaisen 100x100 senttisen palasen 50 senttistä "peltiä" ja kaivaisi ne sieltä esiin
Jep! Hyvän ryhmäviiveen, siis tasaisemman vaihevasteen omaava kääkkä kuulostaa paskassa akustiikassa paskalta, hyvässä akustiikassa hyvältä. Huonon ryhmäviiveen omaava kääkkä kuulostaa paskassa akustiikassa tosi paskalta, hyvässä akustiikassa enää paskalta. Paskasta ei saa konvehtia. Ryhmäviiveellä ja huoneakustiikalla ei ole suoraan verrannollisesti mitään tekemistä keskenään. Lopputulokseen - soundiin - vaikuttaa luonnollisesti kumpikin asia. -Paavo
Kyse onkin asioiden laittamisesta oikeisiin mittasuhteisiin. Jos huone aiheuttaa koko subbarikaistalle kymmenistä satoihin millisekuntia ryhmäviivettä, niin mikä merkitys sillä 'valtaisalla' 50ms @ subsonic taajuudet on. Muutenkin on paljon näyttöä siitä, että < 100 Hz taajuuksilla kuuloaistin herkkyys aika-alueen vääristymiin on olematon. Magnitudivaste on kuningas ja jos se on kunnossa, niin hyvältä kuulostaa.
Tuon näköistä aeroa syntyi. Paikallinen ammattikoulu nuo pyöräytti. Tosin kotona huomasin, että toisen torven ulompi sisähalkaisija olikin 10mm pienempi. Lisäksi pinnanlaatu ei ollut kehuttavaa ja muutama naarmukin oli jo ehtinyt ilmestyä... Lupasivat ottaa nuo vielä fiksattavaksi.
No nyt on tötteröt samanlaiset ja suurinpiirtein piirustuksen kaltaiset. Pitää ennen lopullista asennusta vaan käydä työkaverin sorvissa hiomassa nuo ulkokehän naarmut pois ku eivät niitä saaneet amiksessa fiksattua. Pitää tällä viikolla käydä hakemassa ja sahauttamassa levyt, sitten pääseekin varsinaisen projektin kimppuun. Tähän mennessä kun on vain ollut tällaista pilkkujen viilaamista.
Miltäköhän nuo näyttäisivät jos pyöristys jatkuisi reunaan asti, eikä jäisi tuollaista "kiinnityslaippaa" tuohon reunaan.. Eihän Aeroporteissakaan taida olla.. Omissa AW-25i:n suuntaimissa taasen on, jos nyt on yhtään sama asia.. Mutta voipi tulla taasen aika loistava lopputulos! Hjuva!
Itse asiassa vois olla paremman näköiset. Hieman tuota mietin myös. Piirustuksesta tuota ei niin osannut nähdä... livenä aina hieman eri. Katsotaan nyt kun lopullisen fiksauksen käyn tekemässä josko siihen pyyhkäisis pienen loppupyöristyksen.
"laipan" kanssa näyttänee valmiissa kopassa järeämmältä. Jos pyöristys menee reunaan asti niin voi näyttää semmoselta pinnotetulta muoviputkelta mitä on jossain valmiissa autosubbareissa. Aivan hyvät tommosenaan!
Tänään oli levyt valmiina ja hain ne sahurilta. Jösses ku oli iso pino... Nyt tietää mitä tehdä seuraavat päivät.