Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Star Wars: Episode III Revenge of the Sith

Discussion in 'Elokuvat' started by E. P., Jul 25, 2004.

  1. Crimson

    Crimson Guest Guest

    Joined:
    Aug 3, 2001
    Messages:
    3,316
    Likes Received:
    2
    Lukeekohan Yrjö SinäMinää? Ihan kuin tuo ois sieltä napattu.
     
  2. ZED

    ZED Mitä kävi, ketä tietää? Tukijoukot

    Joined:
    Mar 19, 2002
    Messages:
    3,791
    Likes Received:
    265
    Tämä oikeastaan kiteyttää sen millainen kieli ei olisi luontevaa SW -elokuvissa eli suorat ilmaukset. Keskustelu on kiertelevää ja sisältää merkillisiä ilmauksia ihan kuten joskus 1800- luvulla myös maa -nimisellä planeetalla. Sellaista se etiketin seurailu saattaa teettää...

    Nämä jedi -nimitystä kantavat hyypät ovat kummajaisia jo siinäkin universumissa jossa he kuvittelevat eksisteeraavansa, puhumattakaan siitä miten maa -planeetan asujaimisto heidät näkee. Eiköhän heidän jäykän muodollisen kiertelevät tapansa ja puheensa silloin joudu melkoisen haasteen eteen kun olisi tarkoitus keskustella vastakkaisen sukupuolen kanssa? Varsinkin kun heidän ei oikein omien sääntöjensä mukaan pitäisi kehitellä syvempää tuttavuutta tuossa merkityksessä ensinkään. Ns. tavallisemmat oliot puhuvat muistaakseni SW:ssäkin vähän "järkevämpiä".

    Minusta tuollaiset hiukan omituiset ja joskus kankeat dialogit oikeastaan kuuluvat noihin vaivalloisiin tilanteisiin. Jos kieli, joka SW EU -kirjallisuus nimittää ilmauksella "basic" (ei tekemistä yksinkertaisen ja ihmisläheisen tietokoneiden ohjelmointiin käytetyn kielen kanssa) olisi tasan samanlaista kuin esimerkiksi elokuvissa Platoon tai Pulp Fiction, se ei olisi myöskään luontevaa.

    Kenties Lucasin olisi pitänyt aikanaan pistää hahmonsa haastelemaan jotakin ihan omaa kieltään, kuten Star Trek:in klingonit? Yoda:han on puhunut ihan omaa "murrettaan" alusta saakka, olisiko pitänyt viedä homma vähän pisemmälle...silloin kääntäjille olisi jäänyt aika vapaat kädet...
     
  3. Sir Filmipätkä

    Sir Filmipätkä Guest Guest

    Joined:
    Dec 23, 2004
    Messages:
    870
    Likes Received:
    0
    Katsottua tuli ja varsin mielenkiintoisia pätkiäkin näytettiin itse elokuvasta. Kyllähän positiiviset kommentit aina nostattavat fiiliksiä varsinkin kun nämä kaksi haastateltavaakaan eivät olleet pitäneet kahdesta aiemmasta, mutta osaa III sitten kehuttiinkin.
     
  4. Jan

    Jan Vakiokasvo

    Joined:
    Sep 21, 2002
    Messages:
    1,602
    Likes Received:
    0
    No minun mielestäni tuossa vain konkretisoidaan asioita jotka taitavampi käsikirjoittaja/ohjaaja/näyttelijä voisi helposti ilmaista muiden, elokuvallisten (=ei-kirjallisten) keinojen avulla. Esimerkiksi niin että tuo tunne näkyisi näyttelijän naamalla. Mukaan olisi voinut ujuttaa kohtauksia, jossa Anakin muistelee muijaansa (toteutettuna esim. symboliikan avulla).

    Eli mielestäni koko vuodatus on ns. turhaa löpinää ja huonoa elokuvantekoa.

    PS. Tuo kiss turning into a scar on yhtä korni englanniksi.
     
  5. jukka69

    jukka69 Tuttu kasvo Blokattu

    Joined:
    Apr 17, 2001
    Messages:
    259
    Likes Received:
    0
    Eipä Lucas ole tässä yksin: Aki Kaurismäki vaikuttaa olevan samoilla linjoilla.
     
  6. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 19, 2005
    Messages:
    12,068
    Likes Received:
    983
    Kiitos ZED. Olin ajatellut kirjoittaa tämänkaltaista tekstiä mutta on alkanut itsensä ilmaiseminen pelottamaan, paskanpuhujan maine tulee niin että napsahtaa! :hitme:
     
  7. Wile E Coyote

    Wile E Coyote Suurmufti Tukijoukot

    Joined:
    Nov 16, 2004
    Messages:
    2,356
    Likes Received:
    10
    No ei ole. Siinä missä kaurismäen dialogi on usein kuin mykkäfilmien lyhyet tekstiruudut, vain kertomassa tilannetta silloin kun tarve on, Lucas:n jorinat taas ovat pahimmillaan(tuo Anakin:n löpinä) sitä kun aamulla pusikosta herännyt juoppo kuvittelee olevansa Tommi Taberman ja saavansa sillä aamukahvit & römpsää lähipubin Mirkulta.
     
  8. JPH

    JPH Guest Guest

    Joined:
    Feb 2, 2003
    Messages:
    2,907
    Likes Received:
    4
    Paskanpuhujan maine ei tule itsensä ilmaisemisesta, vaan siitä, että nostaa itsensä muiden yläpuolelle.

    Aika vähän on tullut Kaurismäen leffoja katsottua, mutta niidenkin perusteella vaikuttaa siltä, että Kaurismäki hallitsee oman pelkistetyn tyylinsä. Samaa ei voi sanoa Lucasista. Lucashan käyttää aika paljon dialogia, mutta se ei toimi. Jos hän haluaa kertoa tarinansa kuvin, niin käyttäisi niitä, eikä kirjoittaisi dialogia tai käyttäisi sitä mahdollisimman vähän.

    Käsittääkseni Kaurismäki hakee elokuvissaan mahdollisimman minimalistista ilmaisua ja mielestäni homma toimii.
     
  9. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 19, 2005
    Messages:
    12,068
    Likes Received:
    983
    Ei ole ainakaan ollut tarkoitus nostaa itseään muiden yläpuolelle. Välillä vain huomaa tietävänsä enemmän kuin muut, esim. ihan uusi asia tuntui olevan se että Lucas diggaa Godardia.
     
  10. whector

    whector Tunnettu jäsen Tukijoukot

    Joined:
    Jul 16, 2004
    Messages:
    563
    Likes Received:
    0
    tota ei muuten paremmissa piireissä sitten kannata ääneen sanoo...
     
  11. Imlego

    Imlego Guest Guest

    Joined:
    Mar 9, 2003
    Messages:
    1,416
    Likes Received:
    2
    Kuuluisia viimeisiä sanoja. :)
     
  12. Jaded

    Jaded Vakiokasvo Blokattu Tukijoukot

    Joined:
    Apr 23, 2004
    Messages:
    1,548
    Likes Received:
    1
    Tai luulee tietävänsä...
     
  13. Sinihammas

    Sinihammas Guest Guest

    Joined:
    Apr 28, 2005
    Messages:
    178
    Likes Received:
    0
    Tässä muuten mielenkiintoinen artikkeli juonen aukoista Star Wars-saagassa.
    http://msnbc.msn.com/id/7803983/
    Oikeastaan ne ovat muutamia kysymyksiä joihin toivotaan vastauksia Episode III:ssa. Varmasti osaan kysymyksistä löytyy myös vastauksia lukuisista kirjoista. En tarkoittanut linkkiä todisteeksi Lucasin puutteista, vaan ihan siitä syystä, että jokainen aiheesta kiinnostunut saa kysymyksistä miettimistä.

    edit:

    You can think this shit, but you just can´t write it... :D
     
  14. Galigula

    Galigula Guest Guest

    Joined:
    Jan 24, 2005
    Messages:
    321
    Likes Received:
    0

    Tämä voi tulla järkytyksenä, mutta tutkittuani tuota kankeaa diaologia, ihan muuta mitä Kaurismäkeläinen "ei puhu, eikä pussaa" tyyli, tulin järkyttävään johtopäätökseen : Lucas on kopioinut juonen ja dialogin Kaunniista ja rohkeista :eek: !

    Näin se menee : Anakin ja Obi Wan kopsuttelevat miekkojaan laavajärven yllä, ja Anakin sukeltaa sekaan. Tällä välin Padme kiikuttaa kaksosia Leia, aivan ilman iitä metereologi iillä prinsessa, ja Luke piiloon raivopääksi muuttuneelta aviomieheltä. Kun Darth, aivan ilman hoota heittokeihäs hoolla bad news, hoksaa tapahtuneen All Hell Lose Out jne.

    Kun taas Kauniissa ja Rohkeissa Taylor sukeltelee kullansulatuspadassa, ja Ritke tämän kuullessa tanssii vaakamamboa Rooken kanssa joka tulee sitten siunattuun tilaan. Mutta koska Lady is a Tramp, hänen täytyy tarkistaa muut tanssikorttiin merkityt kavejeerit, chevalier eli ritari, joskin tulee päätelmään että Ritke on isukki. Aivan Lucas ei voinut tehdä Padme:sta hutsua, niin kuin ei Leia:n aikuisversiotakaan puettu kuin nunnankaapuun, George uskoo synnitömään sikiämiseen. Kun Taylor tulee takaisin, ja kuulee tapahtuneen All Hell Lose Out.

    Muutenkin nuo kuviot vaikuttavat Forrester:en ja Sallyn väliseltä "kamppailulta", ja kieroilulta :king: .
     
  15. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 19, 2005
    Messages:
    12,068
    Likes Received:
    983
    No niin, viikko enää!

    Soundtrack on jo kuultu ja ainakin mukiikin osalta asiat ovat kunnossa, mukavasti on sidottu koko saagan teemat yhteen, todella vakuuttavaa.

    Mielenkiintoista miten korkealle tämä osa kohoaa, meneekö peräti Imperiumin Vastaiskun edelle?

    P.S. Rekisteröidyin www.thankyougeorge.com sivuille 7000 ensimmäisen joukossa ja olen nyt virallisesti TyG Padawan! :king:
     
  16. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 19, 2005
    Messages:
    12,068
    Likes Received:
    983
    Niin ja kaikille tiedoksi että meikäläinen rauhoittuu nyt ja nauttii elämästä. Pyydän anteeksi kaikilta ylimielisyyttäni, homma karkasi kunnolla käsistä. Jokainen on oikeutettu omaan mielipiteeseensä, jookos?
     
  17. jukka69

    jukka69 Tuttu kasvo Blokattu

    Joined:
    Apr 17, 2001
    Messages:
    259
    Likes Received:
    0
    Kai tämä on tiedossa: tiistai 17.5.2005 klo 21.55 SubTv - John Williams: Battle of the Heroes (Musiikkia elokuvasta Star Wars Episode III)
     
  18. Terris

    Terris Guest Guest

    Joined:
    Mar 2, 2004
    Messages:
    1,986
    Likes Received:
    4
    Jos toi yksi lause pitää paikkansa niin pistäppä spoiler-tagiin!
     
  19. Kristian

    Kristian Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Oct 31, 2002
    Messages:
    2,785
    Likes Received:
    119
    Meikäläinen hyväksyy aina rehellisen anteeksipyynnön. :thumbsup: Ovat ne sentään sen verran harvinaisia Suomalaisessa kulttuurissa!

    Eli kulkekaamme rauhassa ja nauttikaamme elokuvista kukin tavallamme!
     
  20. JPH

    JPH Guest Guest

    Joined:
    Feb 2, 2003
    Messages:
    2,907
    Likes Received:
    4
    Eipä juuri paremmin voisi asiaa ilmaista :D

    Eiköhän tässä puolin ja toisinkin karannut mopo välillä käsistä eli turhaa piikittelyä tuli itsekin harrastettua, joten anteeksipyyntöä dB:n suuntaan lähtee täältä :)