Aina kun saan menemään jotakin perille niin ne viat ovatkin jossain muualla. Tarina on periaatteessa täydellinen, Lucas hallitsee luomansa maailman. Toteutus on sitten sellaista josta voidaan keskustella. Kun otetaan huomioon millaisia kalkkunaelokuvia maailmassa tehdään niin kyllä näiden elokuvien toteutus on kiitettävää tasoa. Kauanhan niitä nysvetäänkin, 3 vuotta per leffa. Vikoja ja puutteitakin on, niinkuin kaikissa elokuvissa.
Itsekin taisit tuossa jo muuttaa kantaasi muiden ihmisten älykkyydestä, kun kommenteistasi huomautettiin... Otetaan vielä kerran, että sinäkin ehkä useammalla lukemisella ymmärtäisit ja ehkä vähän hengähtäessäsi myös ajattelisit: Miten sinun mielestäsi hyvä CGI tekee elokuvasta erinomaisen, jos sen kaikki muut osat ovat puutteellisia? Lucas ei osaa kirjoittaa romanttista rakastumista kahden nuoren (joista toinen taisi olla 10 vuotta toista vanhempi) välillä ilman, että sortuu kioskikirjallisuuden kliseisiin jokaisessa vuorosanassa. Hän osaa ehkä vain hieman edellistä paremmin kuvata teinipojan angstia. Ensimmäisessä episodissa Liam Neesonin hahmon kuolema ei lopussa tuntunut missään, koska Lucas ei ollut osannut tehdä hahmosta elävää. Nämä ongelmat voisi ehkä korjata vielä hyvällä ohjauksella, mutta Lucas ei osaa kertoa näyttelijöilleen edes millaisessa huoneessa nämä vuorosanojaan rupattelevat ja yksikään näyttelijöistä ei tunnu olevan tietoinen mitä ruudulla tulee lopulta heidän edessään olemaan. Hyvä ohjaaja kuvailisi tilanteen näyttelijöilleen siten, että nämä voisivat "näytellä" eivätkä vain lukea vuorosanojaan ulkomuistista. Hyvä ohjaaja olisi saanut ehkä Haydenistakin niin paljon irti, että pojan angsti olisi tuntunut todemmalta. Jos juoni ja hahmot eivät ota mukaansa, näkee katsoja herkemmin puutteet myös erikoisefekteissä. Jos juoni ja hahmot ovat hyviä, katsoja antaa anteeksi suuretkin virheet erikoisefekteissä. Lopulta täytyy sanoa, että elokuvat varmasti toimivat erinomaisesti tarkoitettuun kohdeyleisöönsä, eli teineihin. He eivät ole vielä nähneet niin paljoa elokuvia, kokeneet niin paljon elämää taikka lukeneet niin paljon hyvää kirjallisuutta, että heille olisi jo kehittynyt kriittistä ajattelukykyä. Kyseiselle kohdelyleisölle voi siten syöttää kliseitäkin ilman, että yleisössä syntyy vastareaktiota. DVDPlazan kaltaisessa paikassa kuitenkin suuri osa kantaporukasta taitaa lähennellä taikka ylittää 30-ikävuoden rajan, jolloin elämänkokemus on tuonut jo mukanaan sen verran kriittistä ajattelukykyä, että tuntee itsensä petetyksi jos suurella rahalla tehtyyn elokuvaan ei ole viitsitty panostaa sen vertaa, että kirjoitettaisiin kunnon käsikirjoitus taikka palkattaisiin kunnon luonneohjaaja auttamaan vaikeissa kohdissa. P.S: Jos Lucas on hieno taiteilija ja teki leffat vain itselleen, miksi hän markkinoi niitä ja oheistuotteita kuin toista tulemista?
Aina? Ei ehkä kannata niputtaa kaikkia plazalaisia yhdeksi kollektiiviseksi mieleksi, jota yrität 'käännyttää'. Itse ainakin olen koko ajan ollut samaa mieltä ja lisätään vielä, että jos elokuvat muutoin toimisivat, niin teknisiin lapsuksiin ei kenties tulisi kiinnitettyä niin paljon huomiota, mutta kun elokuvista puuttuu miltei täysin vanhan trilogian vetovoima ja aikaisemmin mainittu elämää suuremman seikkailun tuntu, niin väkiselläkin huomio alkaa kiinnittyä myös teknisen toteutuksen huonoihin puoliin. Ja mitä tulee kommentoinnin maanisuuteen, niin nostamalla itsesi jalustalle muiden yläpuolelle esimerkiksi kommentoimalla vastapuolen älykkyyttä, on hyvinkin odotettavissa, että jalustaa aletaan moukaroida ja siinä kärsii jalatkin. Pienoismallitkin ovat olemassa (ja niitäkin tietääkseni käytettiin), mutta siitä ei nyt ole kyse. Itse tarkoitin Coruscantin takaa-ajon olleen paikoin huonon nimenomaan Lucasin 70-lukulaisen ohjaustyylin vuoksi. Mies ei ole kehittynyt parissa vuosikymmenessä pätkääkään, pikemminkin päinvastoin.
On kyllä jo niin kunnon väännöt täälä, että pitää melkein itsekkin sanoa pari lyhyttä kommenttia. Ensinnäkin vanhat Star Wars leffat ovat loistavia, ja varsinkin Empire Strikes Back on about top10 kamaa. Nuo kaksi uutta episodia ei taas pahemmin iskenyt. Ensinnäkin ne ovat enimmäkseen huonosti kirjoitettu, dialogia saa välillä naureskella. Toisekseen näyttely on myös osittain surkeaa, esim Jake Lloyd ykkösessä ja Hayden Christensen kakkosessa. Tosin tuo näyttelyn huonous johtuu myös dialogista. Eivätkä nuo hahmotkaan ole lähelläkään original trilogian tasoa. Harrison Fordin Han Solot ja Darth Vaderit puuttuvat. Toivottavasti episodi kolmonen olisi vähän rankempi nyt kun tulee Vader kehiin. Kolmanneksi liika CGI:n käyttö vie auttamatta tunnelmaa. Pistetäänpä vielä loppuun henkilökohtaiset arviot leffoista. Star Wars 4/5 Empire Strikes Back 5/5 Return of the Jedi 3/5 The Phantom Menace 2/5 Attack of the Clones 1½/5 (Kerran olen pystynyt katsomaan loppuun asti)
En niinkään muuttanut vaan tarkensin, ja syystä. Ensimmäinen kantani oli melko ylimielinen, pyydän sitä anteeksi. Ajattelen aina, en minä muuten tällaiseen "taisteluun" ryhtyisi. Objektiivisesti EP I & II ovat olennaisilta osiltaan erittäin hyviä. Monet vain kokevat jostakin syystä kaiken maailman myötähäpeää. Jos Lucas ei kerran osaa mitään niin miksi ihmeessä te vaaditte näiden elokuvien olevan hyviä? Miksi käytte katsomassa niitä? Mainitsisitko malliksi elokuvan jossa mielestäsi nämä asiat on osattu tehdä? Tämä on puppua. Elokuvien jokainen kohtaus previsualisoidaan. Näyttelijöillä tehdään selväksi olennaiset yksityikohdat. Miksi ihmeessä Lucas pitäisi tärkeitä asioita salassa näyttelijöiltään? Koska olen seurannut näiden leffojen tekoa netin kaiutta (webbikameraa kuvauspaikalta, dokumentteja jne.) voin vakuuttaa että Lucas osaa ohjata näyttelijöitä. Mielipiteitä kyllä löytyy mutta faktoista ei tiedetä mitään. Juuri tämän takia olen täällä "valistamassa". Jos leffa ei nappaa niin silloin istuu väärässä salissa. Onko se niin vaikeaa myöntää itselleen että elokuvamaku poikkeaa Star Warsseista? Minuakaan ei nappaa lukuisat kriitikoiden ylistämät elokuvat. En minä niitä rupea paskaksi haukkumaan vaan totean makuni erilaisuuden. Eikö teineille saisi tehdä elokuvia? 12-vuotiaillehan Lucas väittää näitä rustaavan. Itse olen 34 ja kovasti maistuu ja on aina maistunut. Kun menee näitä elokuvia katsomaan niin pitää muuttua 12-vuotiaaksi. Luulisi tämän olevan päivänselvää. Satuja nämä ovat. Luulisi elämänkokemuksen sanovan että suurella rahalla tehdyistä leffoista viimeiseksi löytyy sitä mitä etsitään. Viitsitty panostaa? Ei teillä veijareilla ole kyllä mitään hajua kuinka paljon niihin panostetaan. Enkä tarkoita pelkästään tehosteita. Jos pistää sellaiset 125 miljoonaa taalaa likoon omasta pussista niin on varmaan ihan kiva saada jotain takaisinkin. Oheistuotteet ovat silkkaa rahastusta. Lucas on ovela bisnesmies.
Eihän täällä ole kuin E. P. samoilla linjoilla kanssani joten aika nippuun teidät voi pistää. Pitäisikö mainostaa olevansa idiootti? Uskokaa pois vaan. Näiden leffojen taiteellisen suuruuden ymmärtäminen ei ole ihan pikkujuttu. Voi herranjestas sentään. Saa kai ohjaaja säilyttää tyylinsä. Millä ihmeen MTV tyylillä nämä olisi pitänyt kuvata? :hitme:
No ymmärrä väärin jos haluat. Tarkoitin sitä, että waden mainitessa tarinan, ei tehosteiden, olevan ongelma, niin kirjoittamastasi vastauksesta sai sen kuvan, kuin ajattelisit kaikkien muidenkin olevan samaa mieltä. Ei, mutta vastapuolen idiootiksi leimaaminen ei myöskään asiaasi auta. Väität myös koko ajan, että pitäisi vain myöntää elokuvamaun poikkeavan Star Warsista. Miksi niin tekisin kun kerran pidän alkuperäisestä trilogiasta, kuten suurin osa täällä. Uudet eivät vain kolahda samalla tavalla, koska ne eivät enää tunnu Star Wars-henkisiltä. Mietipä itse tätä. Jos (täsmälleen samat) elokuvat eivät olisi Lucasin tekemiä ja niillä ei olisi Star Wars-brändiä tukenaan ja ne olisivat aloittamassa aivan uutta trilogiaa, saagaa tjsp., niin puolustaisitko niitä noin kiivaasti? Jos vastaus on ei, niin henkilöpalvonnasta ja fanaattisuudesta tässä on kyse, eikä mistään 'suuren elokuvataiteen' ymmärtämisestä. Mainitsinko MTV-tyylin... Eikös sitä ammatissa kuin ammatissa tulisi kehittyä ajan ja kehittyvän tekniikan myötä. Sama pätee mielestäni ohjaajiin.
Mielenkiintoinen keskustelu. Piti ihan kirjautua sitä varten, että saisi oman mielipiteensä sanottua aiheesta, mutta ensin vähän itsestäni elokuvien kuluttajana. En pidä itseäni kovin valistuneena elokuvan katsojana. Monesti sivuutan klassikoita ja valitsen enemmin näyttävää toimintaa. Alkuperäisestä Star Wars trilogiasta pidän erittäin paljon. Episode IV:n katsoin pentuna TV:stä nauhoitetulta videolta (josta puuttui alusta 15 min) lähes kerran viikossa parin vuoden ajan. Voitte vain kuvitella, kuinka vanhemmat tykkäsivät. Alkuperäinen trilogia toimii niin hyvin kokonaisuutena, etten oikein pysty arvioimaan sen elokuvia erikseen. Vaikeaa kuvitella parempaa kokonaisuutta. En löydä siitä niin suuria virheitä, että kokonaisuus laskisi kokonaisella tähdellä viiden tähden asteikolla eli täydet viisi tähteä. Myös pienoismalleilla toteutetut efektit erityisesti avaruusalusten osalta ovat mielestäni kestäneet ajan hammasta erittäin hyvin. Special Editionit ja niiden CGI on omasta mielestäni onnistunut selkeän kaksijakoisesti. Niin kauan, kun CGI:tä on käytetty luomaan lisää yksityikohtia kokonaisuuteen se tukee loistavasti tarinaa ja palauttaa tarinan visuaalisuuden tähän päivään. Jokainen kohtaus, jossa CGI:tä on käytetty muuttamaan tarinaa, on muutos kuitenkin ollut poikkeuksetta huonompaan suuntaan. Episode I:een minulla on viha/rakkaus suhde. Episode I:ssä CGI:tä on käytetty mielestäni liikaa. Toisissa kohtauksissa se toimii, mutta toisissa ei. Esimerkiksi, kun Jedit pudottautuvat telakalle ennen piiloutumistaan Naboolle meneviin aluksiin. Se "kuvataan" kaukaa, mutta silti sen epärealistisuus kolahtaa silmään. Mitä olisikaan saatu aikaan Stuntmiehillä ja ilmapatjalla muutamassa minuutissa. Toisaalta taas Pod Racing kohtaus on mielestäni näyttävä ja erinomainen teknisiltä ansioiltaan. Darth Maulista ja miekkailukohtauksista iso plussa. Elokuvassa ärsyttää myös asioiden design ja huonosti toimivat koomiset hahmot ja kevyt tunnelma. Anakin jumissa hävittäjän ohjaamossa tuhoaa vahingossa pahisten emoaluksen. Eihän kukaan tuollaista oikeasti kirjoita tarinaan, vaan se on otettu siihen keinotekoisesti, että päästään pamauttelemaan näyttävästi. Ja Gunganit sotapolulla... puh-lease! Episode II:ta en ole nähnyt kuin kerran. Silloin en elokuvasta riippumattomista syistä pystynyt siihen keskittymään. Mieleen jäi epäuskottava liukuhihnakohtaus, joka oli kuin jostain piirretystä. Kohtaus oli mielestäni erittäin lapsellinen veto. Muutenkin elokuva oli mielestäni pirstoutunut ja sohlattiin eripuolella galaksia parin minuutin jaksoissa. Episode I-III tarinasta: Onko alkuperäinen tarina todellakin elokuvissa kuvatun kaltainen? Tuntuu, että sen loogisuutta rikkoo elokuviin väkisin tuodut tutut hahmot. Obi Wan kuuluu tietysti Episode I-III:n tarinaan, mutta miksi siellä kolistelevat samat robotit, kuin IV-VI osissa? Mun mielestä uskottavuutta syö fakta, että Anakin/Vader kasasi 3-CPO:n ja R2D2 heiluu mukana, mutta IV-osassa kukaan ei muista toisiaan akselilla Vader ja robotit tai Obi Wan ja robotit. Anakinin hahmo pirteänä pikkupoikana ja kehitys siitä teiniangstin kautta Vaderiksi ei myöskään tunnu uskottavalta. Epäilemättä tarina on niin kirjoitettu, mutta onkohan jossain välissä Episoden I:n Anakinin olemukseen livahtanut vähän liikaa "Happy Mealia". George Lucasilla ja Episode III:lla on paljon selitettävää. Mies on epäilemättä luonut vertaansa vailla olevan maailmankaikkeuden, mutta pilaa sitä ja tarinaa nyt jälkikäteen tuomalla mukaan merkityksettömiä yksityiskohtia vain siksi koska ne voidaan teknisesti saada filmille. Olisin niin halunnut pitää uusista Star Warseista.
En jaksa edes lukea kaikkia posteja. 4-6 ovat hyviä ja 1-2 ovat ihan ok kamaa, mutta en pidä yhtään digitaali lavasteista.
Ovat ne huonoimmatkin uusien osien CGI -tehosteet sentään parempia kuin esim. EP VI:n Tatooinen robottien nostokohtaus, jossa kultapiiskun jalat heiluvat dyynin takaa. Vai oliko sekin jo CGI -peukaloitu pätkä? En muista. Se on kyllä valitettavaa että myös sellaiset kohtaukset on toteutettu CGI:llä jotka olisi voitu tehdä realistisemmin ihan oikeilla ihmisillä ja olemassaolevalla irtaimistolla. Liian siistit, liian nykivät tai muuten huonosti istuvat tehostekohtaukset pilaavat suotta kokonaisuuden. Lienee halvempaa tehdä kohtaukset tietokoneella? Vaikka ei kyllä luulisi Lucasilla olevan pikkurahanpuutetta... Liikaa noissa kahdessa "ekassa" episodissa on kyllä ns. huumoria. Se piereskelevä elukka ja kielensä puuduttava J** J** on kyllä jo täysin älytön ja tunnelman raiskaava idea. Droidien muistit on tietysti voitu pyyhkiä monta kertaa tuossa välissä ja kai se Lucas kertoo miten Anakinin SDRAM:ille käy. Obi-Wan kenties haluaa pysytellä asiasta hiljaa?
Minä lähden mukaan tuohon junaan. Uusissa jaksoissa ottaa kaaliin erityisen paljon se, että Lucas kaikessa laiskuudessaan kierrättää suurinpiirtein kaikki episode IV-VI:n henkilöt ja paikat myös episode I-II:ssa. Vai onko tämä nyt sitä suurta visionäärisyyttä, jota en vain tajua, koska en omista hyperspace jäsenyyttä? Pitää pistää vielä linkki aika osuvaan arvosteluun Phantom menacesta, jossa listataan aika hyvin se mikä siinä on vikana. En tosin ole kaikista kohdista kirjoittajan kanssa samaa mieltä, mutta suurimmasta osasta kuitenkin. http://ruthlessreviews.com/movies/p/phantommenace.html
En todellakaan halua ymmärtää väärin, kiitos korjauksesta. On aika vaikea "pitää" kirjaa mitä mieltä kukin on. Valitan väärinymmärrystäni. Itse näin asian niin että minä ja E. P. olemme ainoat täällä jotka pitävät näitä leffoja hyvinä. Vieläkö ymmärsin väärin? Ongelma on juuri siinä että ihmiset antoivat alkuperäisen trilogian määritellä koko sagan itselleen. Näinhän ei ole kuten on nähty. Uusissa elokuvissa on toisenlaisen vire, toisenlaisen "tasavaltalaisen" galaksin kuvaus. Kyllä sinä voit aivan hyvin myöntää elokuvamakusi poikkeavan uusista leffoista. Lucas määrittelee Star Wars-hengen. Me joko pidämme tai olemme pitämättä siitä. No kun on niin että vain Lucas pystyy tällaisia leffoja tekemään. Jos kuitenkin joku muu olisi tällaiset leffat saanut aikaan niin juhlisin uutta elokuvaneroa. En myöskään kiistä henkilöpalvontaa Lucasia kohtaa, sehän on aivan luonnollista. Kovin fanaattinen en kuitenkaan koe olevani, tajuan nämä pelkiksi leffoiksi. Kyllä sinäkin puolustat väittelyissä lempielokuviasi, mitä ne sitten lienevätkin. Minä sen mainitsin. Yritän tuoda uusia näkökulmia tähän alunperin kapea-alaiseen "uudet starwarssit on paskaa"-keskusteluun. En ole päässyt edes alkuun. Kyllä Lucas on itse maininnut kehittyneensä näiden uusien leffojen teon aikana. Tällaisten elokuvien tekeminen on äärimmäisen vaikeaa ja uudet asiat pitää opiskella "kantapään kautta". Ne ovat yksinkertaisesti monimutkaisimpia koskaan tehtyjä leffoja.
Lucasin olisi ilmeisesti ollut syytä olla vielä laiskempi ja olla tekemättä näitä leffoja? Jaksoi hän nyt esimerkiksi luoda Gunganit, Naboo planeetan jne. Jos hän olisi luonut elokuviin täysin uudet paikat ja hahmot niin häntä syytettäisiin epäyhtenevyydestä. Kun hän laittaa yhtäläisyyttä niin se on kierrättämistä? Miten ihmeessä te voisitte näistä pitää tuollaisella asenteella? Miehen visiönäärisyys on sellaista tasoa että tuntuu naurettavalta edes perustella sitä.
Onpas hurjaa keskustelua täällä Kerronpa nyt oman mielipiteeni: Pidän jokaisesta SW:stä. Jokainen niistä on onnistunut. Nautin eniten saumattomasta ohjauksesta ja musiikista elokuvassa. Niin ja että saisin vähän flamea, Martin Scorsere on niin surkean tylsistyttävä jätkä että huh(joku aikaisemmin ketjussa mainitsi hänet hyvänä ohjaajana). Vaikka katsoisi pelkkää screenplay:tä mistä tahansa Jan De Bontin leffasta niin se olisi nautittavampaa kuin MS:n elokuvat. Do your worst! Siis mielipiteet ovat todellakin juuri mielipiteitä, oma makuni poikkeaa todella valtavasti tuosta kriitikkojen päävirrasta. Kaikista Star Wars elokuvista on jäänyt "hyvä maku suuhun"...