Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Sony W5500 ja Elisa Kaapeli

Discussion in 'Televisiot' started by chillboy, May 21, 2009.

  1. chillboy

    chillboy Guest Guest

    Joined:
    Apr 7, 2007
    Messages:
    12
    Likes Received:
    0
    Onko kellään kokemuksia Sony W5500 ja Elisa Kaapeli käytöstä. Itse ryntäsin ostamaan Sony T3500 noin vuosi sitten ja ei sillä näy Elisan Kaapeli. Haluasin korvata sen nyt W5500 mallilla, mutta haluan olla varma ensiksi että Elisan Kaapelin ilmaiskanavat näkyvät. Maksulisten kanavien katsomiseen käytän Topfieldin boxia ja sen kautta näkyy kaikki kanavat ihan hyvin. Olen kanssa harkinnut Samsung B6050 yhtenä vaihtoehtona.
     
  2. Kurnipsi

    Kurnipsi Guest Guest

    Joined:
    Jun 19, 2005
    Messages:
    141
    Likes Received:
    0
    T3500 oli/on vain antennikäyttöön, eli ei sillä voi näkyäkään mikään kaapelikanava!

    W5500, kuten aiemmat W4000 ja W4500, ovat hybridejä, eli niissä on myös kaapeliviritin. Ja näkyy siis myös tavalliset ilmaiskanavat, samoin kuin nelosen hd kanavakin ja toki maksukanavatkin, jos korttimysteerin hankkii.

    Ja Elisa kaapeli täälläkin kaiken lisäksi. Tosin itsellä tuo W4500.
     
    Last edited: May 21, 2009
  3. chillboy

    chillboy Guest Guest

    Joined:
    Apr 7, 2007
    Messages:
    12
    Likes Received:
    0
    Kiitti tiedoista ;)
     
  4. bastard0

    bastard0 Guest Guest

    Joined:
    Feb 9, 2007
    Messages:
    16
    Likes Received:
    0
    Kaivellaan nyt tällainen ketju haudastaan kun aihe natsaa. Eli olen futiskisoja varten harkinnut tuota Elisan kaapelikorttia, jotta näkisi pelit HD:na. Telkku on KDL-40W5500, joten sen puolesta ei pitäisi olla ongelmaa.

    Haluaako ne sitä korttiparitusta varten tuon tv:n sarjanumeron? Mitään muuta numeroita on vehkeen kyljestä löytänyt, mutta olisi silti hyvä jos joku vahvistaisi tuon ennen kuin lähden korttia hankkimaan.

    Harmaatuontivehkeissä ei vissiin pitäisi olla mitään ongelmia tuon parituksen toimivuuden suhteen kun firmis on 1.700EA, joka tukee Cable HD Readyä?
     
  5. murd0c

    murd0c Jäsen

    Joined:
    Sep 27, 2005
    Messages:
    28
    Likes Received:
    0
    Ylen HD-kisalähetyksiä varten ei tarvitse parittaa mitään. Elisalla ilmaisista kaapelikorttikanavista ainoastaan Eurosport HD vaatii parituksen.
     
  6. bastard0

    bastard0 Guest Guest

    Joined:
    Feb 9, 2007
    Messages:
    16
    Likes Received:
    0
    Jep. Kävin kortin hakemassa, Elisa vuokrasi Dilogin korttimoduulin, ja ainoastaan yksi kanava ei näy. Aivan, Eurosport HD. Sanoo CA-moduulin asennuksessa "pääsy evätty" kun koittaa tuolle kanavalle vaihtaa.

    Kivana yllärinä sitten Bonuskanava näyttää vielä ensi viikon ESPN Americaa, eli esim. NHL:ää livenä.

    EDIT: Ja just kun pääsin avautumaan, niin Eurosport HD alkoi näkymään. Great success!!
     
    Last edited: May 5, 2010