Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Sony KDL-46EX500 vai KDL-46EX700?

Discussion in 'Muut televisiot, näyttölaitteet ja soittimet' started by Ardie7, Jul 21, 2010.

  1. temeksi

    temeksi Guest Guest

    Joined:
    May 7, 2003
    Messages:
    1,754
    Likes Received:
    0
    40% on matemaattisesti ajatellen suhde. Eli absoluuttinen lämpö riippuu tietenkin television koosta ja virrankulutuksesta. Tuo 40% on itseasiassa teollisuuden käyttämä suhde, mutta on pätenyt aika hyvin käytännössä. 40" EX-sarjan tapauksessa absoluuttinen lämpötehoero 22W.

    Mikään ei estä käyttämästä RGB-LEDejä edgeLEDeissä. Siksi sana mahdollistaa löytyy jokaisesta lauseesta.

    Tällöin virrankulutus nousee, eli ei se täydellinen ratkaisu ole sekään.

    Nykyinen edgeLED alueellinen himmennys toimii itseasiassa ajoittain jopa paremmin kuin perinteinen matriisihimmennys. Esim. ns. HALO-efektien pitäisi olla pienempiä.

    [​IMG]
    [​IMG]
    Black Frame Insertion: https://www.dvdplaza.fi/forums/showthread.php?t=72785&highlight=tieteellinen
     
    Last edited: Jul 30, 2010
  2. Remus

    Remus Tuttu kasvo

    Joined:
    Sep 9, 2006
    Messages:
    417
    Likes Received:
    3
    Nyt löytyi paremmat asetukset digitv kuvalle pienen testailun jälkeen.Eli edelleen kaikki muut on vakio asennossa paitsi:kohinanvaimennus asennossa korkea,terävyys 20, mpeg-kohinanvaimennus pois päältä ja elokuvatila autom 2.Nämä asetukset 46ex500ssa silottelee ja poistaa häiriöitä kuvasta ,kuitenkin terävyyden pysyessä ihan hyvänä.Väreihin nämä muutokset ei tietenkään vaikuta.
     
  3. Neut

    Neut Guest Guest

    Joined:
    Jul 10, 2007
    Messages:
    106
    Likes Received:
    0
    Aika hirveät asetukset nuo sinun mainitsemasi, jos vertaa vaikka EX500 -ketjussa kalibroinnilla säädeltyihin, esim näihin https://www.dvdplaza.fi/forums/showpost.php?p=1334046&postcount=98. Tokihan nämä ovat myös mielipide juttuja.
     
  4. Remus

    Remus Tuttu kasvo

    Joined:
    Sep 9, 2006
    Messages:
    417
    Likes Received:
    3
    Joo ei varmasti parhaat mahdolliset oo nämä laittamani. Ei tuota digi kuvaa saa hyväksi millään säädöillä. Paremmaksi ehkä kuin kaupansäädöillä.Sais tulla jo se hd tv ettei tämmöstä paska kuvaa tarttis katella.Kokeilenpa nuita laittamiasi säätöjä. Itse en kyllä tykkää että terävyys on minimissä se kun tekee kuvasta niin pehmeän,tosin häivyttäähän se samalla digikuvan palikoitumista.