Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Sons of Anarchy (FX)

Discussion in 'TV-ohjelmat ja -sarjat' started by Sabbe, Oct 7, 2008.

  1. Sabbe

    Sabbe Guest Guest

    Joined:
    Jul 14, 2003
    Messages:
    736
    Likes Received:
    0
    Mun mielestä tuo hahmo oli loistava ja loistavasti näytelty. Erityisesti finaalijaksossa säälitti se rico-keissin kaatuminen, mutta sitten meni kuitenkin torppaamaan charming heights projektin, jotta saa tehtyä edes jotain. Parhaita hahmoja koko sarjassa tähän mennessä. Loistava kemia monen muun hahmon kanssa tuon kauden aikana.
     
  2. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    Joined:
    Aug 23, 2005
    Messages:
    2,385
    Likes Received:
    0
    Itsekin kyllä mieluusti näkisin Potter & Roosevelt kaksikon sarjassa ensikin vuonna. Mukava nähdä "hyviksiä" (vaikka Potterillakin vähän kyseenalaiset metodit) hyviksien puolella, kun ekojen kausien psykopaattistalkkeriagentti ja ATF-bitch tekivän liian helpoksi kannustaa SAMCROta.
     
  3. Lehtopöllö

    Lehtopöllö Guest Guest

    Joined:
    Dec 12, 2011
    Messages:
    8
    Likes Received:
    0
    Ihan hyvä kausi sinänsä, mutta ehkä tuo "yllärikäänne" oli vähän... noh, yllättävä. Pitäisi melkein katsoa kausi uusiksi ja katsoa onko vihjeitä poimittavissa aiemmista jaksoista... Musiikkimontaasi on käytetty ehkä kerran pari liikaa, mutta minusta finaalissa toimi ihan jees. Toki olisi toiminut vielä paremmin jos muutamassa muussa jaksossa olisi jätetty käyttämättä.
     
  4. prkl

    prkl Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Jun 2, 2006
    Messages:
    2,024
    Likes Received:
    0
    Tuostahan on muodostunut melkeinpä sarjan tunnusmerkki :naminami:
     
  5. 69DUDE

    69DUDE Guest Guest

    Joined:
    Jan 7, 2008
    Messages:
    151
    Likes Received:
    0
    olihan tuo
    CIA
    käänne aika yllättävä,mutta jotenkin pettymys. Tuntuu jotenkin että tekijät valitsivat nyt turhan helpon reitin.
    Todella hyvä kausi muuten mutta viimeinen jakso kyllä jätti hieman "paskan" maun suuhun.

    Kyllähän tuo Gemma on loppujenlopuksi melko kiero biaaaatch,Jax varmaan lahtaa sen jos saa tietää.
     
  6. Tume1983

    Tume1983 Guest Guest

    Joined:
    Jan 27, 2009
    Messages:
    62
    Likes Received:
    0
    HUOM: Sisältää varmaan jotain spoilereita sarjaa näkemättömille HUOM!


    Aloitin itse tämän katsomisen vasta pari viikkoa sitten, ja tänään meni viimeinen jakso. Ja täytyy myöntää, että vitoskautta odotan kyllä kovasti. Mutta itse sarjasta..

    Mun on pitänyt tämä sarja katsoa jo pitkään, mutta jostain kumman syystä en vaan ole saanut aikaiseksi aloittaa. Idea MC jengistä kertovasta TV-sarjasta kuulostaa hyvältä, ja siitä luulisi saavan erinomaista viihdettä. Lisäksi Sutterin edellinen luomus, The Shield, osu ainakin meikäläiselle kun nenä päähän, joten suht kovin odotuksin lähdin liikkeelle. Neljän kauden jälkeen kokonaisarvioksi antaisin varmaan 8-. Näyttelijät ovat erinomaisia, samoin suurin osa roolihahmoista. Ja täytyy myöntää, että itsekin jäin kaipaamaan esim. Half Sackiä sekä Kozikia.

    Kuitenkin muutamia asioita sarjassa jäi ärsyttämään;

    - 3. tuotantokausi jatkuvine kaappauksineen puudutti ainakin meikäläistä, ja jotenkin odotti että joko tämä voisi loppua. Toisaalta, kolmoskauden päätösjakso oli ehdottomasti kovin tähän mennessä.
    - Jatkuvat valehtelut/seläntakanapuhumiset/juonittelut/salaisuudet. Jotenkin alkaa tuntua, että niitä on jo aivan vit***ti liikaa
    - Jaxin alkusarjasta harrastama pohdiskelu
    - Suurten "käänteiden" olemassaolo, ensin mennään esim koko kausi kartellin kanssa, ja sitten lopuksi kaikki kääntyykin päälaelleen.

    Kokonaisuudessaan, ja suurten ärsytysten aiheidenkin kanssa, ihan mukavaa katsottavaahan tämä on. Jotenkin vaan toivoo pientä muutosta, sillä hankkimalla muutaman hyvän käsikirjoittajan tämä voisi vaan olla NIIN paljon parempi.

    Kenelläkään muuten tietoa, koska tämä palaa jenkeissä ruutuun? Syksy 2012?
     
  7. Make73

    Make73 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jan 10, 2004
    Messages:
    3,404
    Likes Received:
    130
    Kaikki aiemmat kaudet ovat alkaneet syyskuun ensimmäisellä tai toisella viikolla, joten eiköhän tuo viideskin sitten.
    http://www.tv.com/shows/sons-of-anarchy/episodes/
     
  8. Veron

    Veron Guest Guest

    Joined:
    Oct 18, 2005
    Messages:
    225
    Likes Received:
    0
    Samaa mieltä, Shield on meikäläiselle yksi kaikkien aikojen sarjoista, vaikka loppua kohti vähän heikkeninkin. Ei Sons of Anarchykään huono ole, kolmas kausi oli pettymyt, mutta tämä neljäs taas oli viimeistä jaksoa lukuunottamatta loistava.

    Mutta, Shawn Ryan kuitenkin loi Shieldin, Sutter toimi tuottajana, käsikirjoittajana, ohjaajana ja näyttelijänä...
     
  9. Maverick

    Maverick Lähes henkilökuntaa Blokattu

    Joined:
    Apr 3, 2002
    Messages:
    4,289
    Likes Received:
    0
    Tämän sarjan pahin ongelma on totaalinen epäuskottavuus. Näin avointa kriminaalielinkeinoa harjoittava poikakerho olisi missä tahansa länsimaisessa yhteiskunnassa kiven sisässä viimeistä partajaakkoa myöten puolikkaan jakson jälkeen.

    Kerhon "varapresidenttiä" esittävä hymypoju on erikoishuomiota herättävän väärässä roolissa.
     
  10. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    Joined:
    Nov 11, 2007
    Messages:
    5,595
    Likes Received:
    1
    Sarja kilpailee tuossa, erityisesti tyhmien hahmojen ohella, vahvasti Dexterin kanssa. Kertoo nykysarjoista paljon että tällaiset jutut ovat "kärkitasoa". Eiköhän nämä ensi kaudella paljastu vielä vampyyrihomoiksi tai jotain muuta jännää. Enpä olisi yllättynyt mikäli sarjoja kirjoittaisi joku paikallisen tarkkailuluokan lupaavin kyky.
     
  11. Tume1983

    Tume1983 Guest Guest

    Joined:
    Jan 27, 2009
    Messages:
    62
    Likes Received:
    0
    Tavallaan toi "avoimesti" rikollisen elinkeinon harjoittaminen vielä selittyy sillä, että poliisit olivat kerhon taskussa. Ja ei niitä ruumiita usein esille jätetä, vaan ne "häviävät". Epäuskottavuuden kuitenkin allekirjoitan siinä mielessä, ettei noita ruumiita, sotia, asekuljetuksia jne voisi kyllä ihan noin hoitaa..

    Lisäksi epäuskottavuudesta vielä sen verran, että ei tollasia juonitteluja ole kyllä missään. Jokaisella on jokaisen kanssa kymmenen salaisuutta, joista taas ei tiedä kuin ehkä X, mutta ei Y. Itseä alkoi juuri eniten kyrsiä se, ettei noita suhdekiemuroita jaksa enää seurata. Kuitenkin jollain hassulla tavalla tää saa pidettyä otteessaan, ja eiköhän se 5. tuotantokausikin tule katsottua.
     
  12. Maverick

    Maverick Lähes henkilökuntaa Blokattu

    Joined:
    Apr 3, 2002
    Messages:
    4,289
    Likes Received:
    0
    Sons of Anarchy:ssä on kaikesta huolimatta kyllä ihan ainesta. Täytyy myöntää.
     
  13. VastActiv

    VastActiv Guest Guest

    Joined:
    Jun 22, 2004
    Messages:
    388
    Likes Received:
    0
  14. aaveilija

    aaveilija Guest Guest

    Joined:
    Nov 23, 2009
    Messages:
    252
    Likes Received:
    0
    Itse en erityisemmen Sonsista välitä, joten ei ole tarvetta sarjaa puolustella. Sen verran kuitenkin kommentoin, että ymmärtääkseni sarjan teossa on mukana ihka aitoja moottoripyöräjengiläisiä - käsittääkseni ainakin joku sivuosan näyttelijä on taustoiltaan jengiläinen. Ja Imdb:n mukaan sarjan luoja Kurt Sutter on ollut mukana käsikirjoittamassa Shieldiä, joten kai hänellä kokemusta on - koulutustakin näyttää olevan ihan kivasti.
     
  15. Make73

    Make73 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jan 10, 2004
    Messages:
    3,404
    Likes Received:
    130
  16. WALTER HILL

    WALTER HILL Guest Guest

    Joined:
    Dec 3, 2006
    Messages:
    335
    Likes Received:
    0
    Onko kaikki muut missanneet 5 kauden alun? Oli taas kyllä kova aloitus tälle kaudelle, ekan jakson tapahtumat pohjaa aika mukavaa menoa loppukaudelle ja mukaan tulleet uudet hahmot vaikutti olevan kiinostavia tapauksia (Eritoten Jimmy Smitsin esittämä hahmo sekä hahmo sisääntulo sarjaan :D ).

    Kim Coatesin näyttelysuoritus siinä tietyssä kohdassa jaksoa oli tosin ehkä vähän ontuvaa, mutta eiköhän tuo tuosta, selkeästi laadukasta viihdettä tulossa tätä sarjaa uuden kauden verran! :)
     
    Last edited: Sep 14, 2012
  17. ana198

    ana198 Guest Guest

    Joined:
    Dec 14, 2006
    Messages:
    2,735
    Likes Received:
    0
    Itse tykkäsin paljon jaksosta ja erityisesti siitä kohtauksesta. Minusta se oli ehkä koko sarjan paras kohtaus tähän mennessä, reaktiot vastaavassa tilanteessa ovat vaikeasti ennustettavia. Minusta se näyttelijäsuoritus oli uskottava ja voimakkaasti tunteisiin vetoava.
     
  18. Kese1

    Kese1 Käyttäjä

    Joined:
    Apr 25, 2012
    Messages:
    185
    Likes Received:
    4
  19. WALTER HILL

    WALTER HILL Guest Guest

    Joined:
    Dec 3, 2006
    Messages:
    335
    Likes Received:
    0
    Tuosta kohtauksesta väki on todellakin jakautunut kahtia netissä. Itse olen samalla linjalla kuin valtaosa, että tuo tilanne johon Coateksen hahmo joutui on toki semmoinen että on aika vaikea sano miten kukin reagoisi omalle kohdalle tuommoisen osuessa.

    Se ainainen "nooo! noo!" huutelu toki klisee mutta tuo pehmoporno "oh baby...oh baby" hokema jotenkin pisti hymyilyttämään.

    Mutta se on ainakin varma, että tämän jakson tapahtuman luomat tunneskaalat sopii luultavasti coateksen "Tigille" kuin nyrkki silmään :)
     
  20. Macu

    Macu Vakiokasvo

    Joined:
    May 18, 2000
    Messages:
    1,286
    Likes Received:
    2
    Aikaisemmin kommentoin tässä ketjussa, että minulle sarja ei voi enää säilyttää mielenkiintoaan uusille kausille ja olen mainitsemistani pointeista edelleen samaa mieltä, mutta olihan tämä aika kova aloitus tälle kaudelle. Tämän kauden suurimmat draamat keskittynevätkin sitten kai Tigin kostoretken ja sen seurausten ympärille ja tuohan se kyllä kaivattua uutta painotusta sarjaan. Kassotaan.