Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

simex ba-480 subsonic

Discussion in 'Vahvistimet' started by BraheSoundS, Sep 1, 2009.

  1. BraheSoundS

    BraheSoundS Guest Guest

    Joined:
    Aug 25, 2009
    Messages:
    156
    Likes Received:
    0
    eli miten subsonicin saa ohitettua? tai modattua? mitä ja minne pitää vaihtaa?
     
  2. ASA90

    ASA90 Käyttäjä

    Joined:
    Jan 14, 2007
    Messages:
    218
    Likes Received:
    10
  3. BraheSoundS

    BraheSoundS Guest Guest

    Joined:
    Aug 25, 2009
    Messages:
    156
    Likes Received:
    0
    käsitinkö nyt oikein, että jos teen tuon subsonicin vaihdon 100Hz 2.asteen alipäästösuotimeksi, niin kuitenkin vahvistimesta pystyy säätämään alipäästön edelleen 40-100Hz normaalisti, mutta 100Hz jälkeen tulee 12db/okt? eli tällä hetkellä mulla on jako jossain 60-80Hz alueella, niin se ei vaikuta sen alueen toimintaan muutakuin ei vaimene alas mentäessä niin paljoa?
     
  4. ASA90

    ASA90 Käyttäjä

    Joined:
    Jan 14, 2007
    Messages:
    218
    Likes Received:
    10
    Käsitit aivan oikein eli 100 hz:in jälkeen suodatus on 24 dB / oktaavi ja subsonic on poissa eli kuuluu ne matalimmatkin jyrähdykset. :)
     
  5. BraheSoundS

    BraheSoundS Guest Guest

    Joined:
    Aug 25, 2009
    Messages:
    156
    Likes Received:
    0
    kiitos erittäin paljon vaivan näöstä! =) tyhmää joutuu viisaammat välillä neuvomaan! =D
     
  6. Maverick

    Maverick Lähes henkilökuntaa Blokattu

    Joined:
    Apr 3, 2002
    Messages:
    4,289
    Likes Received:
    0
    Subbarivahvistimen subsonic on suojalaite keskenkasvuisia passottajia vastaan joiden aivot eivät ole vielä kehittyneet passon kanssa samalle levelille.

    Elementin hajoamisennuste tässä simex-modauksessa on 95 % ja koko p*skan kärähtämisen 87 %. Kuten todettua, omalla vastuulla.
     
  7. BraheSoundS

    BraheSoundS Guest Guest

    Joined:
    Aug 25, 2009
    Messages:
    156
    Likes Received:
    0
    jahas =) täällä alkaa taas kaikkitietävät äpärät pätemään turhan päiväisyyksiä. kirjoituksista huomaa kyllä, että kuka se on keskenkasvuinen kirjoittelija vailla minkään valtakunnan itsehillintää =)

    anteeksi vaan herra kaikkitietävä, mutta itsellänihän ei ole tarkoitus käyttää vahvistinta täysillä bassojen luukutukseen. nähkääs on ihmisiä, jotka osaavat soittaa laitteitaan hillitysti ja jotka haluavat, että alimmat taajuudetkin toistuisivat ilman turhia vaimennuksia! =)

    ja vaikka hajoittaisin/polttaisin laitteet tai vaikka koko asunnon, niin se tuskin on kenenkään muun asia kuin minun. sivistyneesti kysyin vain apua subsonicin poistoon, enkä mielipidettä, että saanko kyseisellä modifikaatiolla hajoitettua joka paikan!
     
  8. BraheSoundS

    BraheSoundS Guest Guest

    Joined:
    Aug 25, 2009
    Messages:
    156
    Likes Received:
    0
    onko joku muuten tietoinen, minkälainen subsonic vahvistimessa on? mistä alas päin lähtee vaimentamaan ja kuinka jyrkästi? tuleeko esimerkiksi 20Hz juuri ollenkaan enään?
     
  9. marjamaa

    marjamaa Guest Guest

    Joined:
    Sep 3, 2009
    Messages:
    1
    Likes Received:
    0
    Itellä on just tollanen Ahosen ohjeen mukaan modattu BA480 ja puolisen vuosikymmentä on pelittänyt hienosti. Tietysti pitää muistaa että nämä modaukset poistaa laitteen takuun ja tekijällä pitää olla riittävästi ymmärrystä asian päälle.

    Mulla oli käytössä xls10 ja xls 10 passiivisäteilijä jolloin tuolla modilla on tosiaan mahdollista särkeä elementti. Xls 10 kyllä alkaa heiluttamaan taloa jo siihen malliin ennen särkymistä, että en usko sitä kovin herkästi rikki saavan, mutta parhaiten modi toiminee silloin kun käytät pientä suljettua koteloa refleksiä ja passiivia käyttävillä hyöty ei liene kovin suuri. Ahosen sivulla oli joskus mittaustuloksia xls 10 suljetussa kotelossa. Passiivisäteilijää tai refleksiputkea käyttäessä on tärkeää virittää kotelo riittävän alas, koska elementti alkaa käyttäytyä holtittomasti alle viritystaajuuden.

    Subsonicin haitat on pienimmillään silloin kun käytät alhaista jakotaajuutta, eli jos kaverina on alas toistavat pääkaiuttimet. Toisaalta musiikilla ei ainakaan yleensä ole alle 30Hz taajuuksilla mitään merkitystä.
     
  10. BraheSoundS

    BraheSoundS Guest Guest

    Joined:
    Aug 25, 2009
    Messages:
    156
    Likes Received:
    0
    no mulle itelle tulee n.90L refleksi 17Hz paikkeille viritettynä XLS12 elementillä. Tee Se Itse osastolla kotelon teko menossa samaan aikaan:

    https://www.dvdplaza.fi/forums/showthread.php?t=77418

    Uskoisin tuon yhdistelmän toimivan kohtuu hyvin, kunhan modaus onnistuu. Kotelon teko on nyt töiden ym takia ollut hiljaisempaa, mutta kyllä se sieltä kasaantuu pikkuhiljaa. =)
     
  11. BraheSoundS

    BraheSoundS Guest Guest

    Joined:
    Aug 25, 2009
    Messages:
    156
    Likes Received:
    0
    vaikuttiko muuten kuinka paljon ääneen tuo modaus? tuliko alimpiin taajuuksiin lisää voimaa? tuli eilen osat, niin pitäis alkaa muokkaamaan vahvistinta.
     
  12. SkidistiHifisti

    SkidistiHifisti Guest Guest

    Joined:
    Sep 11, 2009
    Messages:
    57
    Likes Received:
    0
    Nostetaanpas vanhaa ketjua... Sain käsiini ko. vahvarin i-version (BA-480i), jossa on perus 480-mallista poiketen kaukosäädin, sekä jakotaajuuden ja volan säätö erillisellä panelilla vahvistimen rungon sijasta kuten BA-600 vahvarissa. Tuon modaaminen vielä erilaisuudestaan huolimatta varmaan onnistuisi, mutta kysynkin viisaammilta:

    Kannattaako edes alkaa modaamaan subsoniccia sekä boost-piirejä pois jos vahvain tulee 28-30l koteloiseen subbariin XLS-10:n kanssa? Tuossa kombossahan taajuusvaste kuitenkin laskee jo reilusti siellä 30hz paikkeilla mentäessä. Lisäksi olohuoneeni boostailee subia hemmetisti n. 40 hz paikkeilla. Lisäbassoksihan oikean subbarin sijasta tuo kyllä jää, mutta jos hyötyä ei modaamisesta tuolla kotelotilavuudella (ilman passiivia) ole, eipä jaksaisi alkaa dokumentoimatonta modausta alkaa tekemmään tällä sähkön tietämyksellä ja nakkisormilla. Kolvi kyllä pysyy kädessä ja vierasta ei tuon tyyppinen homma ole.