Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Samsungin 2009 LCD-mallit

Тема в разделе "Televisiot", создана пользователем temeksi, 28 дек 2008.

  1. Elmzilla

    Elmzilla Uusi jäsen

    Регистрация:
    14 сен 2009
    Сообщения:
    9
    Симпатии:
    0
    Itse en ainakaan omassa kappaleessani ole kyseistä sirinää huomannut.
     
  2. Picard

    Picard Guest Guest

    Регистрация:
    4 фев 2002
    Сообщения:
    69
    Симпатии:
    0
    Itselläni ei oo tuota telkkua mutta acerin näytössä oli särinää.Luulin että se on normaalia kun ei kuulunut näytön eteen.Kuitenkin virtanapista ei sammunut ja lähetin sen huoltoon.Vaihtoivat pääpiirilevyn näyttöön ja nyt ei kuulu mitään ääntä mistään.Sanoisin että kyllä tuossa jotain vikaa on jos kuuluu jopa sohvalle asti.
     
  3. L@d@

    L@d@ Guest Guest

    Регистрация:
    20 апр 2009
    Сообщения:
    8
    Симпатии:
    0
    Minkäslainen tämä input lagi on le4xb650:ssä? Pystyykö mättämää fps pelejä/futista ps3:lla ilman että hermot menee?
     
  4. pitkis7

    pitkis7 Käyttäjä

    Регистрация:
    24 мар 2005
    Сообщения:
    190
    Симпатии:
    0
    UE40B8050 testattu tänään ilmestyneessä MB Hifissä.
    Ihan positiivinen testitulos, mutta MB-tyyliin mittaukset tehty taas mutu-pohjalta.

    Eniten tossa lehdessä vi:OI:ti se ettei se sisältänytkään ennakkoon mainostettua LED-televisioiden testiä. Oli just se syy jonka takia erikoisnumeron tilasin :eek:
     
  5. Kiila

    Kiila Vakiokasvo

    Регистрация:
    31 янв 2001
    Сообщения:
    1.660
    Симпатии:
    0
    Lehti oli kyllä aika surkea esitys ja lähti tilaukseen ainoastaan tuon "TESTI Uudet LED televisiot" otsikon myötä. Eipä sisältänyt kuin onnettoman mainospuheen Samsungin 8050 mallista, olisivat edes sen testanneet kunnolla ja 46" mallina. Loppuosan tuoteuutisissa (tai missään muuallakaan) ei halaistua sanaa tulevista, ja jo myynnissä olevasta Philipsin 9704, LD LED malleista :confused:
     
  6. marcoolio

    marcoolio "JTX: en wareta" Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    23 сен 2002
    Сообщения:
    4.511
    Симпатии:
    8
    Samsung LEB535 on nyt kannettuna sisälle. Asennan kohta. :) Ehkäpä jopa jaksan nähdä vaivaa kirjoittaa kunnon arvostelun kuvie kera... Ex Latva/ ex Markantalosta/ nyk Gigantista hain.
     
  7. aika

    aika Guest Guest

    Регистрация:
    14 ноя 2006
    Сообщения:
    16
    Симпатии:
    0
    Moi,

    selasin ketjun mielestäni hyvin läpi mutten löytänyt juttua Jimmsin tai Verkkokauppa.com:n takuuehdoista. Eli minkälaiset takuuehdot ko. liikkeet antavat B650 mallille? Samat kuin vaikka Expert 655:lle vai jotain muuta?
     
  8. Joness

    Joness Guest Guest

    Регистрация:
    1 июл 2009
    Сообщения:
    13
    Симпатии:
    0
    Mistäköhän johtuu, että kun käytän telkkua tietokoneen kanssa ja laitan näytönohjaimen asetuksista 24Hz päälle ni hd-leffat toistuu oikein aina vähän aikaa mut välillä pätkäsee, noin puolen minuutin välein? Blu ray soittimella en ole vielä kokeillut. Eiks tässä mallissa pitäis jo toi 24p toimia oikein?
     
  9. Nellidog

    Nellidog Guest Guest

    Регистрация:
    14 мар 2007
    Сообщения:
    51
    Симпатии:
    0
    Vuoden takuu, ei sen kummempaa tietoa (eli ei mitään hajua esim. jos löytyy viallisia pikseleitä, tuskin muutkaan "suomimallille" luvatut takuuehdot pätevät).
     
  10. Nellidog

    Nellidog Guest Guest

    Регистрация:
    14 мар 2007
    Сообщения:
    51
    Симпатии:
    0
    Itse havaitsin (mallina 40B650, näytönohjain ATIn HD4850) että television täytyy olla tietokoneen "päänäyttönä", tai muuten videot alkavat mainitsemallasi tavalla nykimään.
     
  11. Google

    Google Guest Guest

    Регистрация:
    29 окт 2008
    Сообщения:
    3
    Симпатии:
    0
    Tästä mallista kaivataan tuomioita. Näkys lähtevän suht edullisesti nyt 46"... :)
     
  12. marcoolio

    marcoolio "JTX: en wareta" Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    23 сен 2002
    Сообщения:
    4.511
    Симпатии:
    8
    Ensiarvio: DVB-T-kuva on mitä on, mutta siitä saa syyttää YLEä:sick:/Digitaa. Dvd-kuva on ihan jees kovin kohinaisen Sentencedin Buried Alive live-dvd:n perusteella. BD-kuvaa pääsen vasta ensiviikolla arvioimaan, kun ensimmäiset lätyt saapuu kustin polkemana. Mustan taso on kehittynyt lcd-telkkareissa huimasti viimevuosina! Minulla ei ole mitään suurempia kiihkoja saada mustempaa, mitä tämä Samsung nyt pystyy näyttämään. Ei valovuotoja näkyvissä. Kaikki pikselit toimii. Väreistä täytyy antaa arvio myöhemmin, paremmalla lähdemateriaalilla. Valikot on vähän kankeat liikkua, mutta sinänsä selkeät. Ei häiritseviä heijastuksia paneelista tai kiiltävistä kehyksistä vaikka loisteputkivalolla vähän kiusaa. 40 tuumainen malli ainakin on kokoonsa nähden tosi kevyt siirrellä (mukaanlukien kuljetuslaatikossa oleva). Siinä pikapika-arviota pintapuolisesti. Hintaansa nähden saa paljon telkkaria kyllä. :)

    edit: Nelosen Criminal Minds näyttää suorastaan hyvältä, kiitos oletettavasti riittävän bittivirran ja hyvänlaatuisen kopion.
     
    Последнее редактирование: 14 окт 2009
  13. Joness

    Joness Guest Guest

    Регистрация:
    1 июл 2009
    Сообщения:
    13
    Симпатии:
    0
    Testasin päänäyttönä ja ilman ja kummallakin edelleen sama ongelma. Näyttiksenä ati hd4870 ja näyttiksen ajurit about uusimmat. Kone liitetty tohon hdmi in 3(dvi) tuloon ja tulojen eri nimeämisiä kokeilin eikä näytä auttavan..
     
  14. MotioN

    MotioN Guest Guest

    Регистрация:
    26 авг 2004
    Сообщения:
    189
    Симпатии:
    0
    Sama vika täällä... tarvitseeko telkkarin asetuksiin tehdä mitään? Itsellä kanssa hdmi 3 liitännässä kiinni.
     
  15. IivanaJulma

    IivanaJulma Guest Guest

    Регистрация:
    16 май 2007
    Сообщения:
    56
    Симпатии:
    0
    atin 24p on käsittääkseni tunnestusti rikki. kaivele netistä, etköhän löydä vastauksesi.
     
  16. MotioN

    MotioN Guest Guest

    Регистрация:
    26 авг 2004
    Сообщения:
    189
    Симпатии:
    0
    Mites selität kun ei toimi nvidiallakaan?
     
  17. marcoolio

    marcoolio "JTX: en wareta" Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    23 сен 2002
    Сообщения:
    4.511
    Симпатии:
    8
    Testaan tuon 24p toiston LE40B535:n osalta, kun saan ekat sinisädelevyt ensiviikolla.
     
  18. kktune

    kktune Guest Guest

    Регистрация:
    25 май 2002
    Сообщения:
    227
    Симпатии:
    0
    Jos ostan tuollaisen B550 tai B650 mallin jota esim. Verkkokauppa myy niin menetänkö: pikselitakuun, huoltoon noudon kotoa/laina tv:n?, 2v takuun, kaapeli HD-kanavat?
    Entä kanavalista, asentuuko kaikki kanavat oikeaan järjestykseen? Toimiiko Ylen tekstitykset? Näkyykö Nelonen HD?
    Voiko noihin asentaa B555/B655 ohjelmistopäivitykset? Jotain muuta huomioitavaa?
    Voittopuolella on tietysti hieman halvempi hinta kuin Suomi-versioissa.
     
  19. Collusion

    Collusion Vakiokasvo

    Регистрация:
    31 мар 2005
    Сообщения:
    1.790
    Симпатии:
    10
    Nuo koneen ilmoittamat 24hz resoluutiot ovat usein virkistystaajuuden osalta vähän sinne päin. Tai no, voihan se virkistystaajuus olla vaikka tasan 24,00hz mutta se ainoa ja oikea lukema on 23,976hz.

    Itsellänikin oli aluksi sama pätkimisongelma Nvidian 8800GT:n ja Panasonic 50G10 -plasman kanssa. Ongelma hävisi tekemällä käsin uuden 1080p24 resoluution jonka virkistystaajuudeksi aseteltiin tuo 23,976hz.

    Niin ja kannattaa käyttää myös ReClockiä, mikäli ongelma ei häviä. Itselläni esiintyy tearingia Media Player Classicilla toistettaessa, minkä tuo reclock onneksi poistaa.
     
  20. Jeukkuli

    Jeukkuli Vakiokasvo

    Регистрация:
    26 фев 2004
    Сообщения:
    1.868
    Симпатии:
    10
    Menetät maksulliset HD-kanavat ja nuo takuujutut. Asentuu (tai ainakin minun B650:ssa asentui). Toimii. Näkyy.