Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Rock (1996 Michael Bay)

Discussion in 'Elokuvat' started by jodorowsky, Nov 1, 2020.

  1. jodorowsky

    jodorowsky Vakiokasvo

    Joined:
    Sep 18, 2011
    Messages:
    1,311
    Likes Received:
    83
  2. Mikkeli13

    Mikkeli13 Tunnettu jäsen

    Joined:
    Jun 16, 2008
    Messages:
    589
    Likes Received:
    97
  3. jodorowsky

    jodorowsky Vakiokasvo

    Joined:
    Sep 18, 2011
    Messages:
    1,311
    Likes Received:
    83
    Kaippa nuo uudemmatkin painokset luulisi olevan sitten. Oli itse asiassa melko shokki kun luin tuon jutun, vaikea kuvitella että rock olisi ollut briteissä sensuroitu kun siellä on 90 luvulla verisempääkin tavaraa ollut. Siinähän on uudenmassakin painoksessa 15 vuotta ikäraja ei edes 18.
    Melko outoa politiikkaa kyllä on . Ostin tuon britti dvd cd comista mutta en ole vielä sitä katsonut niin mietin että pitääkö se katsoa kuvakelauksella läpi että ei ala sitten vituttaa kesken elokuva illan jos jotain puuttuu. Mutta perkele kun sen näkemisestä on niin kauan että eihän niitä kohtauksia muista.
     
  4. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 28, 2010
    Messages:
    7,430
    Likes Received:
    1,479
    Johan sinä katsot sen elokuvan kuvakelauksella. Tuokin pitkä leffa on 6 minuuttia lyhyempi PAL speed upin takia, kuin sen oikea pituus olisi.
     
  5. jodorowsky

    jodorowsky Vakiokasvo

    Joined:
    Sep 18, 2011
    Messages:
    1,311
    Likes Received:
    83
    Kyllähän tämä on ihan katsottava elokuva vaikka tässä omat puutteensa on. Jotkut toiminta kohtaukset olisi voinut ehkä jättää pois tyylittömyytensä takia. Kuten niiden hiilivaunujen kohdalta tuli mieleen indy, oli aika kömpelöä toimintaa. Ennen en tykännyt siitä alun autotakaa ajo kohtauksesta mut kyllä se oikeastaan nyt meni ihan jees.

    Tässä on hieno juttu tuo kun Connery on britannian agentti tämä voisi olla jatkoa James Bondille aivan hyvin:eek:

    Juu mut ei näitä nykyään taideta pahemmin tehdä teattereihin suuren luokan toiminta elokuvia jotka ovat suunnattu aikuisille ja väkivalta näytetään niinkuin kuuluukin. Olihan tenetissäkin ikäraja 16 suomessa mutta en ymmärrä miksi. Siinä oli varmaan ainoa kohtaus missä näkyi punaista ainetta siinä yhdessä kultaharkossa. Mahtaa ehkä olla Conneryn paras leffa jos bondeja ei lasketa. Tosin outland olisi tulossa jossain ensivuonna uusinta katseluun sekin on ollut ihan jees ja muistin että olen tykännyt siitä ainakin aikaisemmin enemmän kuin tästä.:):):)