Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Reindeerspotting - Pako Joulumaasta

Discussion in 'Elokuvat' started by tsinivuo, Mar 12, 2010.

  1. Jakkis

    Jakkis Guest Guest

    Joined:
    Oct 30, 2004
    Messages:
    770
    Likes Received:
    0
    Täysin samaa mieltä, näyttää sen puolen kyllä todella hyvin, että millaista se elämä sitten on.
     
  2. Zardoz

    Zardoz Guest Guest

    Joined:
    Mar 26, 2004
    Messages:
    827
    Likes Received:
    0
    KHO:n päätöksen mukaan leffa pysyy K-18. (HS)

    Vaikuttaa sangen vastenmieliseltä dokkarilta trailerin perusteella. Ei kiinnosta tollainen huumesekoilu.
     
  3. niiles

    niiles Sugar plum fairy Tukijoukot

    Joined:
    Oct 20, 2003
    Messages:
    3,969
    Likes Received:
    1
    Reindeerspotting - Pako joulumaasta (2010)
    Tämä dokumenttielokuva kannattaa ehdottomasti käydä katsomassa. Filmissä näytetään useaan otteeseen huumeruiskun valmistelua ja suoneen tykittämistä, joten jos et kestä sitä niin kannattanee jäädä kotiin tai odottaa dvd-levitystä. Tietysti tykittäminen aiheutti aluksi puistatusreaktiota, mutta loppupuolella siihen oli jo turtunut että kuvotus väheni. Dokumenttinä Reindeerspotting oli varsin mielenkiintoinen; sisäpiirin kuvaus kovien huumeiden käytöstä ilman sensurointia tai kaunistelua. Esille tuli myös elämäntavan varjopuolet pelosta, vieroitusoireista ja oikeuskäynneistä. Kantavana teemana kuitenkin toimi päähenkilö Janin matka ulkomaille ja unelmat toisenlaisesta (paremmasta) elämästä.
    Dokumentista oli pyritty tekemään väliteksteineen ja taustapuheineen ilmiselvästi valistuselokuva huumeidenkäytön vaaroista, mutta kuva-aineiston ahdistavuuden ansiosta teatterilevityksessä K18 ikäraja on mielestäni sopiva. Filmi ei mielestäni glorifioi huumeidenkäyttöä (mikä oli perusteluna K18 ikärajalle), mutta siinä kerrotaan huumekokemuksien hyviäkin puolia - tosin vahvasti tokkurassa ja sumussa. Jääkin katsojan arvioitavaksi onko Janin puheeseen luottamista ja kannattaako kokeilla, esimerkki on kuitenkin nähtävissä. Välitekstit sekä irtonaiset tapahtumat hieman tasoittavat elokuvakokemuksen voimakkuutta, mutta Janin tarina on silti tärkeä ja kiinnostava tietää. Toivottavasti se koskettaisi mahdollisimman montaa varsinkin nuorta katsojaa.
     
  4. Recce

    Recce Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Mar 29, 2004
    Messages:
    2,968
    Likes Received:
    244
  5. juhaa

    juhaa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Dec 11, 2000
    Messages:
    5,966
    Likes Received:
    7
    Hirttäytynyt. Kuvatkin netistä löytyy..
     
  6. suntelli

    suntelli Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Nov 10, 2005
    Messages:
    266
    Likes Received:
    0
    Leffa oli kyllä hyvä. Kaikki näytettiin mitään kaunistelematta...

    Mistäs tällaisia uutisia? Median mukaan ei ihan näin kyllä ole mennyt... (iltasanomat,iltalehti jne...)
     
  7. tootsi

    tootsi Runkku Tukijoukot

    Joined:
    Nov 9, 2005
    Messages:
    3,203
    Likes Received:
    47
    Kuviin löytyy linkit spoilerin alta, eli EI HERKKOHERMOISILLE!

    Ylläpidolle ettei tule banaania; kyseiset kuvat on kopioitu paikalliselta uutissivustolta.

    Samppa: Ei tule banaania, mutta jätetään raatokuvat nyt kuitenkin pois foorumilta. Etsivä kyllä halutessaan ne löytää.
     
    Last edited by a moderator: Sep 10, 2010
  8. suntelli

    suntelli Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Nov 10, 2005
    Messages:
    266
    Likes Received:
    0
    Juu löytyhän nuo.

    Kova on kohtalo. Hassua miten asiaa käsitellään suomen mediassa...
     
  9. juhaa

    juhaa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Dec 11, 2000
    Messages:
    5,966
    Likes Received:
    7
    Jokseenkin hienoinen sattuma, että tieto kuolemasta tulee julkisuuteen 2 päivää ennen DVD:n julkaisua.
     
  10. Dr. Eever

    Dr. Eever Guest Guest

    Joined:
    Dec 23, 2008
    Messages:
    1,737
    Likes Received:
    0
    Samaa aattelin kun juur sopivasti tänään tuli ko pätkän TV-mainos.....
     
  11. Recce

    Recce Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Mar 29, 2004
    Messages:
    2,968
    Likes Received:
    244
    On tainnut tuotantoyhtiö pimittää tietoa dollarit silmissä...
     
  12. dj_pirtu

    dj_pirtu Tuttu kasvo

    Joined:
    Sep 12, 2005
    Messages:
    349
    Likes Received:
    7
    Eipä ollut kovin mieltäylentävä leffa, meininki oli juuri sellaista kuin oletinkin. Surullista.

    4/5
     
  13. DTSMan

    DTSMan Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Jun 12, 2003
    Messages:
    2,260
    Likes Received:
    3
    No huhhuh mikä pätkä. Eipä kyllä hirveästi naurattanut kun tuon katseli mutta sinäänsä hyvä että tämmöisiäkin vielä nykypäivänä tehdään ja näytetään suoraan miten homma lähtee lapasesta. Oliko näin että tuo kuvaajakin oli/on narkkari?
     
  14. Mastema

    Mastema Vakiokasvo

    Joined:
    Nov 9, 2006
    Messages:
    1,229
    Likes Received:
    21
    Kyllä vaan, samassa porukassa pyöri mitä itse kuvaili.
    Ja taitaapi ääniraidalla kuuluakin kuinka Neuvonen "vetää mieluummin parit viivat" kuin Janin ehdottamat Pamit ennen reissulle lähtöä.

    Melko turha spoileri mutta menkööt nyt näin.

    Hyvä dokumentti oli, rakenne toimi eikä tässä tapauksessa keskitytty kuvaamaan narkkareiden elämää yhtenä tuskana ja helvettinä, mihin niin moni muu dokumentti aiheesta sortuu. Varjopuolia esitettiin kyllä mielestäni ihan tarpeeksi, eikä koko touhua oikein glorifioimaan pysty, sen verran ressukoita nämä narkit kyllä olivat. Tähtiä kolme ja puoli.
     
  15. Jarkko G.

    Jarkko G. Samppa ja Hurricane :| Tukijoukot

    Joined:
    Aug 13, 2001
    Messages:
    13,059
    Likes Received:
    122
    Semmonen odotettu kokemus oli tämä riemuloma Rovaniemen narkkien maailmaan, sympatiaa en osaa tuntea näitä kohtaan.
    Huvitti kerran elokuvan aikana (.. mä en oo mikää kotivaras!) ja kerran pääsi tahaton nauru (kaiteelta putoaminen), muuten sitten olikin melko vakavanaamaista. Hurja kohtaus oli se jossa melkein jäi auton alle sivullinen.

    Kyllä tämä olisi ollut se oiva valistusmateriaali, mutta kun K18 annettiin niin ei sitten kouluissa näytetä.
     
  16. carpenter83

    carpenter83 Guest Guest

    Joined:
    Jul 8, 2004
    Messages:
    1,817
    Likes Received:
    1
    Tälle pitäisi tehdä samanlainen poikkeus kuin Passion of the Christille Italissa jossa kyseistä filmiä saa näyttää "opetustarkoituksissa" ikärajattomasti

    mutta tänään tuli katsottua ja oli kyllä katsomisen arvoinen kokemus
     
  17. JS83

    JS83 Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Dec 7, 2006
    Messages:
    2,552
    Likes Received:
    1
    Se mikä jäi ihmetyttämään niin Jani ei kertaakaan dokumentin aikana halunnut lopettaa huumeiden käyttöä. Oli vain aina innoissaan kun kamaa oli edes muutamaksi päiväksi. En tuntenut minäkään sääliä noita narkkareita kohtaan vaikka aika säälittäviä tapuuksia olikin. Olisi ollut mukava tietää lähtikö henki siltä kuka tippui parvekkeelta...
     
  18. Jarkko G.

    Jarkko G. Samppa ja Hurricane :| Tukijoukot

    Joined:
    Aug 13, 2001
    Messages:
    13,059
    Likes Received:
    122
    Kyllähän tuo nyt aika selvästi sanoi siinä matkailun aikana että unelmoi siitä että ei tarttisi otella subua.
    Sitten tulikin huonoja uutisia ja lähti konilla karkuun (jos oikein muistan).
     
  19. Pazze

    Pazze Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 16, 2003
    Messages:
    5,019
    Likes Received:
    153
    1½ tuntia saamelaisten narkkaamista oli kaikenkaikkiaan vastenmielinen kokemus. Ei minua piikittäminen kauhistuttanut, mutta vitutti noiden idioottien asenne elämään. Sossusta haetaan rahaa, loput varastetaan. Käytetään kaikkea paskaa, ei välitetä toisten omaisuudesta tai terveydestä. Jeps, näitä pitäisi sitten kai sääliä ja ymmärtää?

    Hyvä ja hyvin tehty leffa. Musiikkina raikasi paskaa hiphop, mikä tietysti kertoo jotain narkkareista!
     
  20. JS83

    JS83 Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Dec 7, 2006
    Messages:
    2,552
    Likes Received:
    1
    Aivan, kertoi että subutexin käyttö pitäisi lopettaa koska muisti lähtee. Muista huumeista ei puhunut mitään. Eikä huumeiden käytön lopettamisesta.