Vaikuttava ja vakuuttava näyttelijä, jonka kunnioitettava filmografia tehnee perustavanlaatuisen vaikutuksen seuraavillekin sukupolville. Se ei ole liioiteltua, kun muistaa, että mies käytännössä pelasti pelkällä läsnäolollaan muun muassa niinkin hirveän-kamalan-huonon elokuvan kuin Manaaja II: Luopio (1978), jonka Boorman ryssi kulisseja myöten. Kepeät mullat... Darth Vader.
Mitä ymmärsin vieraasta kielestä, niin Alain Delon haudattiin ilman valtiollista huomiota. No kerran sitä jokainen haudataan, mutta nyt lähti iso osa Ranskaa.
Ihmettelen kun mediassa on vaan hänen musiikkiuraa käyty läpi. Muistan kun tämä tuli elokuva tuli, oli kova juttu mun mielestäni. https://m.imdb.com/title/tt0077369/
Elokuvaohjaaja Timo Humaloja on kuollut Timo Humalojan tunnetuin elokuva oli Valkoinen kääpiö. Hän teki myös televisioteatteria ja kuunnelmia. Timo Humaloja ohjasi, käsikirjoitti ja tuotti. Kuva: Seppo Sarkkinen / Yle
Isä kertoi ystävystyneensä Humalojan kanssa aikoinaan. Oli kuulemma "samalla aaltopituudella" isän kanssa. Optikkona isä teki hänelle silmälaseja elokuviin.
https://www.darkhorizons.com/star-trek-writer-jeri-taylor-has-died/ Taisi Jerin jälkeen lähteä Trekki vähän laukalle, mutta kyllähän tuolta hänen luotsaamastaan writers roomista on moni luonut kovan uran: TNG writers room with (L-R) Ron Moore, René Echevarria, Brannon Braga, Naren Shankar, and Jeri Taylor. https://blog.trekcore.com/2024/10/star-trek-voyager-cocreator-jeri-taylor-dead-at-86/
Todella hyviä sivurooleja urallaan kerännyt David Harris, jonka muistettavimmat roolit painottuu elokuvan parhaille vuosikymmenille, 70- ja 80-lukujen nihilististä inhorealismia sykkiviin filmauksiin, joista ehkä tunnetuimmat Fatal Beauty (1987) sekä Soturit (1979) edustavat kuitenkin vain murto-osaa miehen filmografiassa. Edit. Kirjoitusvirhe.
Renato Serio, joka tuotti todella tiukan ja unohtumattoman musiikin mm. Jack Sholderin loistavaan esikoiselokuvaan Alone in the Dark - Armoton yö (1982), josta todella kaunis pääteema tästä.