Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Presidentinvaalit 2012

Discussion in 'Päivän peili' started by CleverIndeed, Jun 28, 2011.

  1. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    Joined:
    Nov 11, 2007
    Messages:
    5,595
    Likes Received:
    1
    Jenni on kyllä plussaa. Ja ketä kiinnostaa mistä mitäkin lähettelet.

    Niinistö on turvallisen vähemmän idealistinen. Tuo "vihreä älymystö" on kieltämättä hassu myytti.
     
  2. claude

    claude Vakiokasvo

    Joined:
    Dec 4, 2003
    Messages:
    1,083
    Likes Received:
    7
    Tapsin äsken erään Saulin, joka sanoi, että munaa pilluun. Kun aloin hekumoida tuota ajatusta, niin paikalle pörhälsi volkkarilla Pekka, jonka mukaan asia ei ole välttämättä näin. Olen enemmän kuin ymmälläni. Ja miten tämä liittyy ensi viikon vaaleihin?
     
  3. x_jmt_x

    x_jmt_x Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 18, 2006
    Messages:
    7,603
    Likes Received:
    527
    Presidentti edustaa Suomea kansainvälisissä suhteissa. Edustaminen kannalta sukupuolisella voinee olla merkitystä (en väitä, että on tai ei ole, mutta seikan sivuuttaminen kokonaan merkityksettömänä on ihan yhtä typerää kuin tehdä siitä kynnyskysymys).

    Lähetetty kotisohvalta iPad2:lla Safari-selaimella, telkka auki ja aavistus krapulaa painaa vielä päälle. Seikka, joka kiinnostaa ketään ihan yhtä vähän kuin se, mistä ja millä sinä lähettelet. Ota asetuksista se allekirjoitus pois tai lopeta se Tapatalkin käyttö.
     
  4. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    Joined:
    Nov 11, 2007
    Messages:
    5,595
    Likes Received:
    1
  5. Arpa

    Arpa Tunnettu jäsen

    Joined:
    Dec 21, 2006
    Messages:
    808
    Likes Received:
    0
    En äänestäisi Niinistöä vaikka hän olisi homo. Äänestän henkilöä sen perusteella miten hän hoitaisi presidentin tehtäviä ja Suomen ulkopolitiikkaa. Homoudella tai sukupuolella ei ole sen asian kanssa mitään tekemistä.
     
  6. arthur

    arthur Guest Guest

    Joined:
    Jun 28, 2002
    Messages:
    2,424
    Likes Received:
    0
    Tuolla ei ollut mitään mainintaa Pravdasta. Tosin se taitaa olla jo lopetettu lehti. (tiedän, että käytit "hauskaa" homma-kieltä, mutta vitsi ei jaksa naurattaa)
     
  7. aapol

    aapol Tunnettu jäsen

    Joined:
    Nov 21, 2005
    Messages:
    871
    Likes Received:
    12
    Tästä homokysymyksestä on tullut vaalien ykkösteema. Hyvänä kakkosena tulee ehdokkaiden nuoret elämän kumppanit. Muita eroja näiden kahden porvarin välillä ei ole vielä löytynyt.
     
  8. Kristian

    Kristian Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Oct 31, 2002
    Messages:
    2,785
    Likes Received:
    119
  9. klmake

    klmake You’ll Never Walk Alone Tukijoukot

    Joined:
    Jan 12, 2003
    Messages:
    1,569
    Likes Received:
    124
    Mielipiteen perusteleminen Homma-foorumilla :D Alkaa tulla jo aika kuolematonta tavaraa.

    Mielestäni näiden vaalien parhaita puolia on se, että kakkoskierroksella on vain hyviä ehdokkaita. Kummastakin kaverista Suomi sa hyvä presidentin. Sikäli mikäli sillä nyt mitään merkistystä lopulta edes on.
     
  10. aapol

    aapol Tunnettu jäsen

    Joined:
    Nov 21, 2005
    Messages:
    871
    Likes Received:
    12
  11. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    Joined:
    Nov 11, 2007
    Messages:
    5,595
    Likes Received:
    1
    http://www.iltalehti.fi/presidentinvaalit/2012013015143873_pd.shtml?ref=telkku

    Siis voiko puolueellisempaa ja epäpätevämpää olla?! :hitme: :OI :confused:

    Tänne tästä jo kerran huomautin ja sama homma jatkuu. Kyllä tekivät äänestäjänsä tyhmän valinnan! 12 vuotta tuollaista... :sick: Tervemenoa maaliskuussa.

    EDIT: Olisiko sittenkin pitänyt äänestää Bideetä. Varmaan kuitenkin sopivin jatkaja tuon punatantan jälkeen. Olisi vienyt propagandan ja häröilyn vielä aivan uudelle tasolle, perhana kun olinkin tyhmä.
     
    Last edited: Jan 30, 2012
  12. klmake

    klmake You’ll Never Walk Alone Tukijoukot

    Joined:
    Jan 12, 2003
    Messages:
    1,569
    Likes Received:
    124
    Kerrotko nyt ihan vaikka rautalangasta vääntäen, että miten se Halonen on nyt niin hirveän huono ja epäpätevä presidentti ollut?
     
  13. vemkki

    vemkki Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 10, 2006
    Messages:
    4,152
    Likes Received:
    391
    En fanita Tarja Halosta, mutta tuon uutisen kohdalla olen hänen kanssaan samaa mieltä. :thumbsup:
     
  14. Kristian

    Kristian Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Oct 31, 2002
    Messages:
    2,785
    Likes Received:
    119
    Halonenhan puhuu ihan asiallisesti ja asiaa - en näe tuossa mitään puolueellista.
     
  15. jryi

    jryi Tuttu kasvo

    Joined:
    Jul 21, 2003
    Messages:
    456
    Likes Received:
    0
    Odotatko ihan vakavissasi CleverIndeediltä vastausta, jossa on jotain muutakin logiikkaa kuin hänen oman kuplansa sisäistä sellaista?
     
  16. Tilt-type

    Tilt-type Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jul 3, 2003
    Messages:
    3,131
    Likes Received:
    192
    Halosella on pieni mutta erittäin äänekäs vastustajajoukko joka löytää jokaisesta hänen sanomisestaan jotain moitittavaa. Toivotan jaksamista kaikille Halosen vihaajille... Ei ole helppoa kun sellainen henkilö mitä voi syyttää kaikesta, ei ole enää vallassa. Pitää keksiä uusi paholainen.
     
  17. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    Joined:
    Nov 11, 2007
    Messages:
    5,595
    Likes Received:
    1
    My bad. Seuraa lisää pr.. totuutta.

    Tarja Halonen on ollut loistava presidentti. Hänen johdollaan ovat vähemmistöt juhlineet, ei vähäisimpänä Yhdysvaltain presidentti Obama, ja joka vuosi hän on heitä puheissaan muistanutkin. Halosen aikakaudella talous on kukoistanut ja lätkässäkin tuli taas MM-kultaa. Tämä totuus on sikäli itsestäänselvä, että edes google ei viitsinyt valaista asiaa enempää hauilla: "Tarja Halonen on mahtava" ja "Tarja Halonen on upea".

    Siispä yksinkertaisesti: Tarja Halonen on ollut hyvä presidentti

    Halonen muutti Suomen! Haavisto muuttaa maailman!

    Totuus Pekka Haavistosta

    Äänestäkää kaikki Haavistoa! (sekin tykkää Suomifilmeistä.. tai jotain)

    Pekka Haavisto on niin...
     
  18. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    Joined:
    Nov 11, 2007
    Messages:
    5,595
    Likes Received:
    1
    Olin kieltämättä erittäin naiivi ja perusteeton kritisoidessani (peräti kahdesti!) Halosen puuttumista seuraajansa valintaan. Unohdin peruslogiikan toimimisen ihan kokonaan. Koska Halonen on ollut loistava presidentti, oikea äiti aurinkoinen, hänellä on toki täysi oikeus ja tieto parhaasta valinnasta seuraajakseen. Häntä eivät siis luonnollisestikaan koske muinaisjäänteet, kuten poliittinen korrektius, presidentin puolueettomuusperiaate, ja sen sellaiset joita vähemmän edistyksekkäiltä sopiikin odottaa (Pekalla nämäkin ovat varmasti hallussa..), eli eteenpäin on taas menty! Aini, ja Haaviston Pekka on lisäksi niin tyylikäs homo. Olikos muuta. Niin muistakaa ihmiset äänestää, täysillä toinenkin kierros. TOINENkin. Vähän niin kuin KAKSI, mutta TOINEN. Ei siis esim. kierros numero ... no eihän muita olekaan.
     
  19. Groke

    Groke D'oh! Tukijoukot Guest

    Joined:
    Aug 18, 2005
    Messages:
    2,651
    Likes Received:
    1
    SS: Biaudet aikoo äänestää Haavistoa. Eli Haaviston peli on menetetty. ;)

    RKP:n puheenjohtaja Stefan Wallin taas kertoo äänestävänsä Niinistöä. Saattaa olla niin, että Haaviston mahdollisuuksien kannalta olisi parempi, jos Bideen kaltaiset, pientä marginaalia edustavat julkkikset eivät mainostaisi julkisuudessa olevansa kannattajia. Toki molemmilla saattaa olla sellaisia julkkiskannattajia, jotka vievät enemmän ääniä, kuin tuovat.
    Lisäksi kaikenlaiset SDP:n puoluevaltuuston puheenjohtajat sun muut ohjeistavat nyt äänestämään vihreätä ehdokasta, eli ei-kokoomuslaista. Vaikka on kyse henkilövaaleista, tai ainakin pitäisi olla. Sellainen ylhäältäsanelu tod.näk. saa monet ihmiset toimimaan juuri päinvastoin (vrt. jytky). Myös Jussi-gaalan puheissa annetut äänestysohjeet olivat monen mielestä asiattomia, hekin Haaviston kannattajia.

    Ultra Brakin synnyttää - ainakin joissain hieman vanhemmissa kuulijoissa - hieman ikäviäkin muistoja. Sillä tyylihän muistuttaa niitä taistolaiskommunistien lauluja, joissa sinisilmäisesti ihannoitiin Neuvostoliittoa ja kommunistista järjestelmää. Tosin nuorempia kuulijoita moinen tuskin paljoakaan haittaa, useimmat eivät varmaan ole edes tietoisia tuosta historiasta. Ja ihan vain musiikkiahan se UB kait valtaosalle on, eiväthän ne sanoitukset samoja sentään ole. Mitä nyt joissain sanoituksissa mainitaan jopa vastustettava puoluekin nimeltä. Mutta useimmissa kappaleissa ei niin suoraviivaista toimintaa taida olla.

    Haaviston kampanjapäällikkönä olisin kuitenkin valinnut tässä tilanteessa varmuuden vuoksi jotain muuta musiikkia, mikäli tavoitteena todella on presidenttiys. Juuri nyt veikkaan kannatuksen olevan kääntymässä entistäkin selvemmin Niinistölle. Mutta sunnuntainahan se sitten selviää, että olivatko olettamukseni oikein.


    Kumpikaan ehdokkaista ei saa minua aplodeeraamaan, mutta eipä kumpikaan näiden vaalien inhokkienikaan joukkoon kuulu. Joten suurta draamaa ei omalla kohdallani ole sunnuntaina odotettavissa. Mitä kannattajiin tulee, niin olen paljon selvemmin Niinistön kannattajien puolella. Saas nähdä, että onko useampikin hurmoksesta todellisuuteen tipahtanut äänestäjä sunnuntai-iltana jälleen muuttamassa pois tästä huonogeenisten kapitalistijunttien paskamaasta. :)

    Homokohukin olisi jo korkea aika kääntää joksikin muuksi, jos se nyt enää ylipäätään on mahdollista. Sillä saturaatiopiste lienee jo saavutettu. Lisäjankkaaminen ei ainakaan paranna Haaviston tilannetta. Vaan tuskinpa hän itse on kannattajiltaan netissä raivoamista ja mustavalkoista vaahtoamista toivonut. Niinistön puolella tilanne vaikuttaisi olevan paremmin kontrollissa. Hyvä juttu hänen kannaltaan.
     
    Last edited: Jan 30, 2012
  20. Kristian

    Kristian Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Oct 31, 2002
    Messages:
    2,785
    Likes Received:
    119
    Eikös tuosta homokohusta nyt kuitenkin ole enemmän vastuussa ne yleisönosastojen tädit ja sedät jotka kauhistelevat tulevaa Suomen "emäntää" jne. En ole kannattajien asiasta kohisevan ollenkaan niin paljon kuin hommaforumilaisten vastustajien...