Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Pompeii (2014) (Paul W.S. Anderson / Kit Harington, Emily Browning, Jared Harris, Kiefer Sutherland, Carrie-Anne Moss)

Discussion in 'Elokuvat' started by Mika, Aug 26, 2013.

  1. Mika

    Mika Administrator Staff Member Ylläpito Tukijoukot

    Joined:
    Feb 5, 2000
    Messages:
    8,292
    Likes Received:
    30
    [​IMG]

    Elokuva kertoo Napoliin matkalla olevalle laivalle sijoitetusta orjasta, joka juuri ennen Pompeiin kaupungin tuhoavaa Vesuvius-tulivuoren jättimäistä purkausta ryhtyy pelastamaan rakastamaansa naista sekä gladiaattorista, joka on ansassa kaupungin taisteluareenalla.

    [​IMG] Katso elokuvan trailer

    Ensi-ilta Suomessa - (USA:ssa 21.02.2014)
     
  2. Mookid

    Mookid Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jul 16, 2006
    Messages:
    2,909
    Likes Received:
    487
  3. Andyliini

    Andyliini Tuttu kasvo

    Joined:
    Oct 5, 2009
    Messages:
    293
    Likes Received:
    9
    Ensimmäinen virallinen traileri julkaistu.

    EDIT: Nordisk Filmin mukaan ensi-ilta Suomessa on 11.4.2014.
     
    Last edited: Dec 6, 2013
  4. aheikkinen

    aheikkinen Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Apr 5, 2007
    Messages:
    5,008
    Likes Received:
    137
    Hieman on kökön näköistä, kun gladiaattorit mättävät toisiaan sekä ammattisotilaita kirveillä, miekoilla sekä muilla astaloilla kappaleiksi (juuri kuvaruudun ulkopuolella) ja porukkaa mm. mestataan (jälleen kuvaruudun ulkopuolella), eikä missään sitten kuitenkaan näy pisaraakaan verta. Ei pulpahda kaulavaltimoista mitään kun pää irtoaa, ei synny maahan lätäkköä ruumiin alle, ei lennä pisaroita kun huitaistaan kirveellä, eikä edes tule kosteata läiskää roomalaisen paitaan kun tältä vedetään miekalla maha auki.. Ainoastaan tappelun jälkeen nähdään, kuinka sankarin miekan kärkeä on hieman kastettu punaiseen tärkkelyssiirappiin.
    Ei, ei tietenkään ole pakko tehdä kaikesta 300 -tyylin verikarkeloita, mutta ei tämä totaalinen puuttuminenkaan kovin hyvä ratkaisu ollut.

    Tietyt typerät iänikuiset 'vain 3D:n tähden' lisäillyt irtokohtaukset särähtävät aina silmään, vaikka katsookin 2D versiota. Esim. zoomaillaan täysin irrallisissa kohtauksissa tulivuoresta suoraan kohti katsojaa lentäviä kivenmurikoita useampaankin kertaan.. Moniin paikkoihin väkinäisesti lisäillyt tietokonehöyry ja -sumu ovat laadultaan lähinnä huonon konsolipelin näköisiä. Kaupungin maisemat muutenkin ovat paikoitellen jotain Spartacus-tasoa.

    Päälleliimailtujen (3D-)efektien taustalla itse elokuvakin oli yhtä 'elokuvien kootut kliseet' -koostetta. 'Sinun täytyy mennä nyt, jokainen sekunti merkitsee!' Ja sitten seuraakin vaivaannuttavan huonosti käsikirjoitettua kiistelyä aiheesta 'empäs mene' - 'menepäs' noin viiden minuutin ajan. Dialogi kaikkinensa oli aika kömpelöä.

    Melko typerän näköistä, kun puolipilvisenä hämärtyvänä alkuiltana keskellä harmaata viljapeltoa esiintyy kirkkaansinisiä lens-flareja.. :hitme:

    ½/5 tulivuoren kohtalaisen kuuloisista & tuntuisista jylinöistä. Onneksi ei maksanut senttiäkään.
     
    Last edited: May 4, 2014
  5. pteittinen

    pteittinen 5K now, 6K later. Tukijoukot

    Joined:
    Apr 30, 2001
    Messages:
    6,492
    Likes Received:
    178
    ^ Kuulostaa täysin tyypilliseltä Paul W.S. Anderson -leffalta.
     
  6. Andyliini

    Andyliini Tuttu kasvo

    Joined:
    Oct 5, 2009
    Messages:
    293
    Likes Received:
    9
    Kävin katsomassa, pidin näkemästäni kovasti.

    Vihaajat vihaa.
     
  7. Mookid

    Mookid Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jul 16, 2006
    Messages:
    2,909
    Likes Received:
    487
    No mikä tässä oli muka hyvää?