Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Pink Floyd: Pulse DVD

Discussion in 'DVD-leffat' started by Jarkko G., Oct 5, 2005.

  1. Freekster

    Freekster Guest Guest

    Joined:
    May 3, 2005
    Messages:
    1,342
    Likes Received:
    2
    Pakkohankinta vaikka göteborgin keikka on vielä tuoreessa muistissa.
     
  2. Jarkko G.

    Jarkko G. Samppa ja Hurricane :| Tukijoukot

    Joined:
    Aug 13, 2001
    Messages:
    13,059
    Likes Received:
    122
    34.90€ on Stockmannin hinta tälle ja on tänään myynnissä.
     
  3. cityjeesus

    cityjeesus Guest Guest

    Joined:
    Feb 17, 2004
    Messages:
    2,314
    Likes Received:
    4
    Ostamaanhan tämä maailman parhaan yhtyeen uusin julkaisu olisi tarkoitus mennä, mutta aika helvetillis-perkeleellisiä hintoja näkyy olevan joka paikassa. Wow:n piirun verran alle 20 €:n hinta taitaa olla edullisin tällä hetkellä. Ei siten, etteikö tästä toki maksaisi tuon kolmekymppiäkin.

    Eilenhän oli Kymmenen uutisissakin juttu dvd:n julkistamistilaisuudesta Lontoossa ja lyhyt Masonin haastattelupätkä. Aikamoista huomiota näkyy julkaisu saavan osakseen myös ulkomailla, vaikka kyseessä onkin "vain" vanhan konserttitallenteen uudelleenjulkaisu entistä ehommassa muodossa. Toisaalta Floydin tapauksessa melkein mikä tahansa tuotos taitaa olla jollain tapaa huomiota herättävä, ottaen huomioon nykyiset värinät.
     
  4. Molli

    Molli Guest

    Joined:
    Messages:
    0
    Likes Received:
    0
    Stokkaltahan tuon kävin noutamassa. Hinta todellakin aika suolainen, mutta heti oli saatava.
     
  5. Lyppe

    Lyppe Guest Guest

    Joined:
    Dec 17, 2005
    Messages:
    9
    Likes Received:
    0
    Ekat sauhut otettu. Juma..uta mitkä soundit! En ole koskaan enkä missään musavideossa kuullut yhtä komeaa äänimaailmaa. Nyt tajusin ekan kerran mitä tarkoittaa "tila" ja "mukanaolemisen tuntu" Takakaiuttimet ovat jo nyt hintansa tienanneet. Kuin myös subbari, Gary Wallis kun vetelee isoon rumpuun niin audioprosta meinaa mennä jouset pohjaan.
    Eivät turhaan odotuttaneet meitä yrittämällä saada soundipuolen kuntoon, ovat nimittäin siinä onnistuneet melko hyvin.
    Menee taatusti esittelylevyksi monessa firmassa.
    Ehdoton ostos niille jotka haluavat kokeilla hyviä kotiteatterilaitteitaan ja testata mitä niistä saa irti.
    Ei pettänyt Pink Floyd tälläkään kertaa.
     
  6. Harry

    Harry Vakiokasvo Tukijoukot

    Joined:
    Sep 6, 2004
    Messages:
    1,893
    Likes Received:
    7
    Kuulostaa hyvältä (en tosin muuta odottanutkaan) :)

    Itse joutuu kärvistelemään vielä ensi viikkoon. Tänään on Play:ltä näköjään PULSE postitettu, hintaan 15.99 £
     
  7. DTSMan

    DTSMan Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Jun 12, 2003
    Messages:
    2,260
    Likes Received:
    3
    OT/ On sulla subbari ainakin hyvässä paikkaa :D \OT

    Kyllähän tuo on pakko ostos.
     
  8. The M

    The M Guest Guest

    Joined:
    Mar 1, 2003
    Messages:
    55
    Likes Received:
    0
    Ouluun oli tullut vain kaksi kappaletta, toinen saattaa olla vielä jäljellä.
     
  9. anarkoparko

    anarkoparko Käyttäjä

    Joined:
    Oct 29, 2004
    Messages:
    143
    Likes Received:
    13
    Oli myynnissä ainakin Kampin Anttilassa 32,95 ja
    Keltaisessa Jäänsärkijässä taisi hinta olla 33,90
     
  10. tuom

    tuom Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Dec 24, 2005
    Messages:
    206
    Likes Received:
    0
    Ah. Kävin tuossa duunista tullessa hakemassa free record shopista ennakkotilaamani levyn, ja piti pari biisiä katsastaa heti maistiaisiksi, eikä voi sanoa muuta, kuin että eivätpä menneet 29,90 hukkaan. Ainakin suht hc-fanille uppoaa todella hyvin, äänimaailma kuulostaa kyllä mahtavalta, kuvasta ei pysty vielä sanomaan juuta eikä jaata, kun en jaksanut pimentää huonetta kunnolla katsellessani tykillä (äänihän se on kuitenkin se tärkein juttu, hyvä kuva on bonusta).

    Levyä näytti tosiaan olevan myynissä jo eilen illalla ainakin Variston kodin ykkösessä, ei kehdannut vaan ostaa, kun oli tuo ennakkotilaus tullut tehtyä. :-/
     
  11. Polonius

    Polonius Guest Guest

    Joined:
    Sep 20, 2004
    Messages:
    241
    Likes Received:
    0
    Finnoon Kodin Anttilassa oli jo myynnissä, joten voisi kuvitella että voisi löytyä muualtakin.
     
  12. kinks-58

    kinks-58 Scorpio on the dark side Tukijoukot

    Joined:
    Oct 3, 2001
    Messages:
    1,850
    Likes Received:
    26
    Jep, lappeenrannan junttilasta myös jo saatavana.
    Iso kasa laitettu tänään kuulemma hyllyyn, joten pakko hakea huomenissa pois.
     
  13. kinks-58

    kinks-58 Scorpio on the dark side Tukijoukot

    Joined:
    Oct 3, 2001
    Messages:
    1,850
    Likes Received:
    26
    PRKL..!
    2:s levyssä on pahoja "katkonaisia" naarmuja n. 2cm leveällä ja 3cm pituisella alalla levyn reunasta keskelle päin.
    Tuskin haittaa käyttöä, mutta periaatteessa takaisin junttilaan ja uusi tilalle.

    Pitäisi alkaa kai taas katsoa nuo levyjen kunnot liikkeen kassalla kuten yhdessä vaiheessa tein, kun oli perätysten muutama viallinen levy.
    Katsovat vain vähän hitaasti usein, kun rupeaa aukomaan niitä kassalla ja peilailemaan valon kanssa..:D
     
  14. eddie63

    eddie63 Eddie Tukijoukot Guest

    Joined:
    Jan 16, 2003
    Messages:
    1,572
    Likes Received:
    0
    Tulihan tänään kuunneltua/katseltua tuo PULSE ja täytyy sanoa että upea oli, en ollut aikaisemmin edes nähnyt sitä.
    Varsinkin kakkoslevy sai ihon kananlihalle pariin otteeseen... :D
    Subbarista piti säätää gain vähän alemmaksi kun normaalisti, sinne oli miksattu tavaraa kanssa ihan kiitettävästi.

    Hyvä ostos :thumbsup:
     
  15. Jarkko G.

    Jarkko G. Samppa ja Hurricane :| Tukijoukot

    Joined:
    Aug 13, 2001
    Messages:
    13,059
    Likes Received:
    122
    Jökkääkös muilla levy mm. Speak To Me ja Breathen välissä (muissakin kohdissa tuota tapahtui, mutta oletin sen olevan kerroksenvaihto). Tuo tökkäys vain hämäsi, kun ihan 2. levyn alussa tapahtui.
     
  16. aarno2815

    aarno2815 Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Mar 3, 2001
    Messages:
    4,712
    Likes Received:
    151
    Ei voi muuta kuin sanoa, että sacd-levy on paljon parempi,paljon...
    Testakaapa ne ketkä voivat. Tässä Pulsessa on paljon ohuempi ja pinnallisempi ääni kuin "The Dark Side of The Moon'issa"=sacd.

    Testilaitteet:pioneer DV-868 AVi+Pioneer VSX-AX5i+SAT Amplifix+WilsonBenesch'it edessa+Duntech 10PCL:t takana+subi Audio Vector sigma.

    Valitan asiasta ei ole mitään epäselvyyttä. Rahat menivät hukkaan +3!&=!!:OI

    edit:tämä siis koskee dvd-versiota, tavallista cd-versiota en ole kuullut.
    edit2:tai olen, mutta hybridiltä, siis sacd on hybridi. Siinä taas cd osio on ihan kelvollinen, mutta ei mitään huippua.
     
  17. Sidewalker

    Sidewalker Tunnettu jäsen

    Joined:
    May 5, 2004
    Messages:
    864
    Likes Received:
    2
    Viikon hifisti.
     
  18. kinks-58

    kinks-58 Scorpio on the dark side Tukijoukot

    Joined:
    Oct 3, 2001
    Messages:
    1,850
    Likes Received:
    26
    Jep, mutta miksi yleensä ostit tuon, jos pelkkään ääneen keskityt...
     
  19. Jarkko G.

    Jarkko G. Samppa ja Hurricane :| Tukijoukot

    Joined:
    Aug 13, 2001
    Messages:
    13,059
    Likes Received:
    122
    Riittikö tuo valitus vai menetkö ihan kauppaan asti?
    Tavallisen kuolevaisen korviin tuo onneksi on oikein loistava ääniraita ja voiko edes studiolevyä verrata livetallenteeseen?
     
  20. Altti_H

    Altti_H Guest Guest

    Joined:
    Nov 8, 2005
    Messages:
    36
    Likes Received:
    0
    Moi !

    Juuri näin. Studiolevyä ei kannata verrata live-esitykseen. Tosin itse olin hämmästynyt aikoinaan miten hyvältä soundit livenäkin kuulostivat kun Lahdessa aikoinaan kävivät setin esittämässä.
    Soundit DVD:llä ovat erittäin hyvät. SACD ei mielestäni soi mainittavasti paremmin, mutta minulla ei olekkaan minkäänlaisia äänensävyn säätimiä laitteissa. Vain volumea voi muuttaa ;-) (Tai sitten korvat ovat jo niin vaikkuiset etten erota)

    --