Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Pienten sekalaisten kysymysten ketju.

Discussion in 'Tarinatupa Classic (Yleiskeskustelu)' started by juhaa, Jun 6, 2005.

  1. tootsi

    tootsi Runkku Tukijoukot

    Joined:
    Nov 9, 2005
    Messages:
    3,203
    Likes Received:
    47
    Tuleepa iso luku :confused: Mutta jos on 1 aste lämmintä, niin sillonhan on 2 astetta seuraavana päivänä. Tuntuu oudolta että nollasta tulisi sitten noin iso luku..

    Jos laitettaisiin koehenkilö ulos seisomaan tietämättä lämpötilaa (joka on nolla), ja väännettäisiin potikasta joka muuttaa lämpötilan kaksinkertaiseksi, niin outoa kun lämpötila hyppäsikin n. -136 asteeseen.

    Järkihän tässä lähtee :D
     
  2. marko

    marko Vakiokasvo Tukijoukot

    Joined:
    Jan 6, 2001
    Messages:
    1,773
    Likes Received:
    21
    Toisaalta jos oletetaan että ulkona olisi 0 kelviniä, niin siellä ei voisi enää kylmempää, vaan ainoa suunta olisi lämpimämpään päin.

    Jotakin sellaista muistelisin, että joku propellipää olisi laboratorio olosuhteissa saanut aikaan 0 kelvinin alla olevia lämpötiloja, mutta silloin lämpötila olisikin ollut useita tuhansia? (celsius) asteita lämmön puolella
     
  3. Crannog

    Crannog Guest Guest

    Joined:
    Oct 21, 2005
    Messages:
    1,344
    Likes Received:
    0
    Celsiusasteikko on suhteellinen eli kiinnitetty veden jäätymis- ja kiehumispisteisiin, joten puhuminen esimerkiksi lämpötilan kaksinkertaistumisesta ei ole mielekästä tällä asteikolla. Kelvinasteikko puolestaan on ns. absoluuttinen alkaen nollasta (-273,15 C) ja jatkuen äärettömään, mikä mahdollistaa tällaiset vertailut.

    Kaksi kertaa niin lämmintä kuin 1 C on 2*274,15 K = 548,3 K = 275,15 C.

    Mutta tällä nyt ei ole mitään tekemistä arkikielenkäytön kanssa, jossa voidaan sanoa "kolme kertaa enemmän pakkasta" tai "kaksi kertaa lämpimämpää" ja kaikki osaavat arvata mitä se tarkoittaa. Nolla vain ei sovi tähän kuvioon, koska sen kertominen ei vie mihinkään.
     
  4. Baron

    Baron Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Aug 7, 2003
    Messages:
    1,911
    Likes Received:
    0
    Kelvin-asteikko on täsmälleen yhtä suhteellinen kuin Celsius-asteikkokin, koska mitään muuta eroa näillä asteikoilla ei ole kuin nollapisteen paikka. Celsius-asteikolla nollapiste on siis asetettu veden jäätymislämpötilaan ja Kelvin-asteikolla (teoreettiseen) lämpötilaan, jossa aineen molekyylien liike lakkaa. Molemmilla asteikoilla (ihan kuten Fahrenheit-, Rankine- tai vaikka Reaumur-asteikoilla) voidaan puhua lämpötilan kaksinkertaistumisesta, mutta varsin epätieteelliseksi keskustelu menee. Yhtä hyvin voisi kysyä paljonko kello on, kun se on kaksi kertaa niin paljon kuin nyt. ;)

    Propellipäät pääsevät negatiivisiin Kelvineihin ehkä märissä unissaan tai _matematiikan_ laboratorioissa, mutta ainakaan ainesta jäähdyttämällä 0 K:n alapuolelle ei päästä, koska itse nollakin on tuolla asteikolla saavuttamattomissa.
     
  5. anttha

    anttha Tuttu kasvo

    Joined:
    Jan 16, 2006
    Messages:
    415
    Likes Received:
    0
  6. memahyv

    memahyv Guest Guest

    Joined:
    Nov 14, 2001
    Messages:
    271
    Likes Received:
    0

    Jos vain mittaria luetaan, niin väittäsin, että huomenna on tässä tapauksessa -1 astetta. 0, -1, -2, -4, -8 jne.
     
  7. h3mb3

    h3mb3 Digital and smoke-free. Tukijoukot

    Joined:
    Apr 15, 2006
    Messages:
    1,889
    Likes Received:
    0
    Minulla on LG:n crt-näytössä 85 hertsiä virkistystaajuutena ja kaikilla mahdollisilla fps-luvuilla oleva video toimii nykimättä dvd-kuva mukaanlukien. Silti aina on kaikilla ongelmana, että 60 hertsin taajuudella esimerkiksi pal-dvd-kuva nykii jossa siis on lomitettua 50 hertsin kuvaa. Miten tämä on mahdollista? Miksei tätä voi kiertää jotenkin?
     
  8. Eccumulator

    Eccumulator Tunnettu jäsen

    Joined:
    Aug 19, 2003
    Messages:
    691
    Likes Received:
    3
    Onko olemassa palvelua ts. nettisivua jonne saisi väliaikaisesti jakoon n.20 MB tavaraa?
     
  9. winterland

    winterland Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 20, 2004
    Messages:
    5,248
    Likes Received:
    2
    Yousendit, rapidshare ja megaupload tulevat ainakin itselle ekana mieleen.
     
  10. Baron

    Baron Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Aug 7, 2003
    Messages:
    1,911
    Likes Received:
    0
    www.box.net tuli jossain yhteydessä vastaan, mitään kokemuksia ei tosin ole.
    Tuonne pitäisi mennä 1GB pelkällä ilmaisella rekisteröitymisellä.
     
  11. tootsi

    tootsi Runkku Tukijoukot

    Joined:
    Nov 9, 2005
    Messages:
    3,203
    Likes Received:
    47
    Onko Philipsin töllöissä Lg:n kuvaputki?
     
  12. Mr Monk

    Mr Monk Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Sep 20, 2005
    Messages:
    1,162
    Likes Received:
    0
    Mikä se juttu Räikkösen Kimin vessareissusta on iltapäivälehtien kannessa?
    En siis aio maksaa tiedosta mitään.
     
  13. Crannog

    Crannog Guest Guest

    Joined:
    Oct 21, 2005
    Messages:
    1,344
    Likes Received:
    0
    Ylläoleva reportaasi löytyi tämän sivun marginaalista otsikolla "Lisää aiheesta":
    http://www.iltalehti.fi/formulat/200610235272152_fo.shtml
     
  14. Ize

    Ize Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Dec 13, 2002
    Messages:
    2,273
    Likes Received:
    0
    Murosta napattu JuuTuupi linkki: http://www.youtube.com/watch?v=V4oQ74qoFCQ
     
  15. Crannog

    Crannog Guest Guest

    Joined:
    Oct 21, 2005
    Messages:
    1,344
    Likes Received:
    0
    Mistä lie toimittaja päätellyt, että tuo kommentti olisi järkyttänyt miljoonia katsoja? Britithän ovat tunnetusti vessahuumorin ylimpiä ystäviä ja Kimi kommentoi asiaa mielestäni oikein positiiviseen - etten sanoisi helpottuneeseen ja iloiseen :D - sävyyn.

    Edit: Tämä selvä: ITV:n mediavastaava James MacLeod arvelee, että Räikkösen kommentit suututtavat osan katsojista: http://www.iltasanomat.fi/urheilu/uutinen.asp?id=1254999
     
  16. Poistettu tili 10873

    Poistettu tili 10873 Guest Guest

    No mistäpä ihminen, saati britti sitten järkyttäytyisi ellei tälläisestä? Kimi (suosikki riippumatta siitä millä autolla ajaa) oli tosiaan rennon ja hyväntuulisen oloinen, toisin kuin suomalaisten toimittajien kanssa.
     
  17. h3mb3

    h3mb3 Digital and smoke-free. Tukijoukot

    Joined:
    Apr 15, 2006
    Messages:
    1,889
    Likes Received:
    0
    Heh, jos suomipoikamme kerrankin naurahtaa siellä eetterissä pienen shit-sanan säestämänä, ei minulla ole ainakaan mitään sitä vastaan.
     
  18. dille

    dille Guest Guest

    Joined:
    Sep 11, 2003
    Messages:
    1,277
    Likes Received:
    0
    Sitä minäkin ihmettelin, kun ihan hymyili toimittajalle. Verratkaapa ilmeitä silloin kun itse TIMPPA tulee mikrofonin kanssa kyselemään.
     
  19. Sinclair

    Sinclair Guest Guest

    Joined:
    Nov 2, 2001
    Messages:
    594
    Likes Received:
    1
    No enpä tiedä. Ajaa se jätkä ehkä osaa mutta sosiaaliset taidot on kyllä tod puutteelliset.
    Toivottavasti Ferrarilla antavat oppia myös niistä. :mad:
     
  20. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Joined:
    Oct 17, 2001
    Messages:
    9,632
    Likes Received:
    1,545
    En lähtisi kommentoimaan ihan näin rankasti, koska ei mitään henkilökohtaista tuntemusta ihmsestä ole. Räkä on julkisuudessa aika hiljainen ja vaisu, mutta monet (esim. Felipe Massa) ovat sanoneet hänen olevan "siviilissä" mukava ja rento heppu. Kyllä julkisuus luo omat paineensa varsinkin, jos vähän ujo sattuu olemaan; silloin tuskin voi oma itsensä olla.

    Varmasti Ferrarilla olo opettaa ja toisaalta Räkä oppii myös itse samalla kun vanhenee. Veikkaisin, että muutaman vuoden kuluessa myös rentoutta kameran edessä löytyy.