Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Peter von Bagh R.I.P

الموضوع في 'Elokuvantekijät' بواسطة miksu, بتاريخ ‏22 سبتمبر 2014.

  1. miksu

    miksu Amatööri - monella tapaa Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏2 ابريل 2001
    المشاركات:
    1,702
    الإعجابات المتلقاة:
    16
    Elokuvahistorioitsija, -ohjaaja, -käsikirjoittaja, tietokirjailija, kustantaja, radio-ohjelmien tekijä, Filmihullu-lehden päätoimittaja ja festivaalijohtaja Peter von Bagh on kuollut.

    Mieliin on itsellä parhaiten jäänyt nojatuolissa istuva, verkkaiseen tahtiin illan elokuvasta kertoileva mies. Tunnetuin teos mun listalla on Bensaa suonissa -käsikirjoitus.

    http://www.iltasanomat.fi/uutiset/art-1288741305404.html
     
    آخر تعديل: ‏22 سبتمبر 2014
  2. Murnau

    Murnau Elitistipaska Tukijoukot Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏11 ديسمبر 2002
    المشاركات:
    832
    الإعجابات المتلقاة:
    4
    Kovan tason elokuvahistorioitsijat, -tietäjät ja -entusiastit käyvät maassamme vähiin, mistä samantasoinen tietopankki tilalle?

    Itse en pitänyt von Baghin elokuva-alustuksista lapsena, mutta vanhemmiten olen huomannut kaipaavani niitä. Onneksi kirjat ja kirjoitukset säilyvät.
     
  3. tpi

    tpi Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏12 يونيو 2001
    المشاركات:
    4,399
    الإعجابات المتلقاة:
    34
    Pahus. Omana haaveena oli mennä Taideteollisen yliopiston avoimen korkeakoulun elokuvakurssille, jossa Peter von Bagh oli opettajana. Nuo kurssit ovat vain tavallisesti työssä käyville äärimmäisen hankalasti ajoitettu, joten ikinä ei tullut ilmottauduttua.
     
  4. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏13 يونيو 2000
    المشاركات:
    14,064
    الإعجابات المتلقاة:
    30
    Kyllä Peter oli koko Suomen elokuvakentässä se tärkein henkilö itselleni. Monta hienoa kirjaa, radiosarjat ja tv-esittelyt, iso menetys.
     
  5. sokka

    sokka Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏10 أكتوبر 2003
    المشاركات:
    5,795
    الإعجابات المتلقاة:
    328
    Hieno mies. Varmasti tärkeimpiä miehiä Suomen elokuvahistoriassa. Kepeet mullat.
     
  6. Streami

    Streami Tunnettu jäsen

    إنضم إلينا في:
    ‏6 يناير 2004
    المشاركات:
    800
    الإعجابات المتلقاة:
    3
    Ehkä eniten juuri Von Baghin kautta elokuvista tuli itselle jo aikoinaan, jollei aina elämää suurempia, mutta ainakin huomattavasti enemmän kuin pelkkää kertakäyttöviihdettä.
    Muistan kun löysin miehen ESE-opuksesta Blade Runnerin. Yllätys oli suuri tajuta etteivät pelkät 40-luvun mustavalkopätkät olleetkaan ainoat von Baghin arvostamat elokuvat.
    Sääli. RIP.
     
  7. sokka

    sokka Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏10 أكتوبر 2003
    المشاركات:
    5,795
    الإعجابات المتلقاة:
    328
  8. TuK

    TuK Tunnettu jäsen

    إنضم إلينا في:
    ‏24 سبتمبر 2004
    المشاركات:
    566
    الإعجابات المتلقاة:
    14
    Sattuipa hyvin, että eilen tuli katsottua Teemalta Dreyerin Jeanne D'Arcin kärsimys. Von Bagh haastatteli 60-luvulla ohjaajaa ensimmäisenä ulkomaisena haastattelunaan. Kyllä nämä von Baghin kirjoitukset ja ohjelmat ajoivat itseninkin vakavammin leffojen pariin ja leffa-alallahan tässä nyt ollaan.
     
  9. Reddington

    Reddington Tuttu kasvo Blokattu

    إنضم إلينا في:
    ‏7 أغسطس 2014
    المشاركات:
    299
    الإعجابات المتلقاة:
    17
    RIP Peter... Kovimman vaikutuksen taisi tehdä aikoinaan kirjastossa lueskeltu kirjanpituinen analyysi yhdestä elokuvasta, Vertigosta.

    Suomalainen elokuvatietämys ja -kulttuuri katosi päivässä keskiajalle.

    Miksei tästä muuten uutisoitu kunnolla muuta kuin lopuksi sivulauseessa, kertoo paljon.

    Kiitos.
     
    آخر تعديل بواسطة المشرف: ‏24 يوليو 2015
  10. El Cohete

    El Cohete Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏5 ديسمبر 2005
    المشاركات:
    158
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Harmi ettei Elämää suuremmat elokuvat -radiosarjaa (n. 100 tunnin jaksoa) ole esim. Elävässä arkistossa, kait tekijänoikeussyistä johtuen (käytetty musiikki). Vaikka hyllyssä on se yksiin kansiin laitettu Elämää suuremmat kirjana, niin se ei ole sama kuin sama matsku Baghin itsensä tulkitsemana. Samasta syystä kait Sininen laulu tv-sarjaa ei ole Yle dvd:nä julkaissut. Kertaalleen molemmat ovat tulleet uusintana kokonaisuudessaan, mutta varsinkin radiosarjaa olisi mukava kuunnella oikein ajatuksella.

    Jotain kokonaisia ohjelmia Elävästä arkistosta kuitenkin löytyy:
    Von Bagh, Turkka ja Chaplin: http://yle.fi/elavaarkisto/artikkel...viettavat_chaplin-yota_38175.html#media=38180
    Herran ensimmäinen radiosarja suurista ohjaajista, kuusi osaa: http://yle.fi/elavaarkisto/artikkel...ksia_esikoissarjassaan_98000.html#media=98066

    Ensi lauantaina pitäisi tulla Von Bagh -aiheinen teemailta Teemalta, jossa ainakin se viimeiseksi jäänyt dokkari 50-luvun Oulusta.
     
  11. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏13 يونيو 2000
    المشاركات:
    14,064
    الإعجابات المتلقاة:
    30
    Tänä vuonna valmistui vielä Sosialismi-dokkari, joten tuo ei jäänyt viimeiseksi.
     
  12. P21

    P21 Käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏11 ديسمبر 2004
    المشاركات:
    220
    الإعجابات المتلقاة:
    4
    The Criterion Collection tulee jatkossa hyödyntämään joissain muodoissa Von Baghin haastatteluja hänen arkistoistaan: "Earlier this year a deal was done with the Criterion Collection in New York to license the interviews so that Peter’s legacy can be upheld and live on through their current and future projects." Lähde.

    The Criterion Collection onkin nyt julkaissut sivuillaan tribuuttivideon Peteristä:

    Lähde.
     
    آخر تعديل بواسطة المشرف: ‏24 يوليو 2015