Brian De Palman ohjaaman Passion -elokuvan tapahtumapaikkana on monikansallisen yrityksen toimistotilat, joissa kaksi naista käy vahvaa valtataistelua. Isabelle (Noomi Rapace) ihailee avoimesti esimiestään Christineä (Rachel McAdams), jolla on vahva persoona ja joka hallitsee yritysmaailman valtapelin. Christine nauttii asemastaan, joka hänellä on Isabellaan nähden, ja jota hän johdattaa askel askeleelta kohti intohimon ja manipuloinnin valtapeliä johtajuudesta ja alistumisesta. Katso elokuvan trailer Ensi-ilta Suomessa - (Ranskassa 13.02.2013)
Hetkinen... jos nyt oikein hahmotin mielessäni tämän niin luvassa on Rapace-McAdams lesbo-sub-dom toimintaa... Tällehän voi antaa jo viisi tähteä näkemättäkin. :thumbsup:
foorumin vakiofraasi on "näkemättä paskaa" mutta tämä onkin hieno positiivinen lähestymistapa "näkemättä helmi"
Niin, vaan eihän noin hyvistä lähtökohdista leffaa voi mitenkään pilata. (Ellei sitten DePalma jotenkin käsittämättömästi tee samantasoisia mokia kuin Iron Skyn tekijät... siinäkin leffa jonka perusideaa ei mitenkään voinut pilata...)
No, nyt se on sitten nähty... BD:ltä toki eikä teatterissa, mistä seurasi se että huomio kiinnittyi muutaman kerran muihin asioihin. Siitä huolimatta sanoisin että eipä ollut kovin ihmeellinen leffa. Katselen varmaan joskus uudestaankin mutta ei tässä ollut oikein mitään sellaista mitä ennakkomainonta antoi odottaa. Visuaalisesti ihan kivan näköinen, kuten De Palman leffalta voisi kai odottaakin. Muutenkin vähän semmoinen perus-De Palma leffa. Tapahtuu rikos tai ehkä useampikin ja kaikki ei ole sitä miltä näyttää vai onko sittenkin... 3/5
Tämähän on uusintaversio Alain Corneaun (Kaikki elämän aamut) trilleristä Crime d’amour a.k.a. Love Crime (2010). De Palman versiota en ole nähnyt enkä tiedä, paljonko juonet eroavat.
De Palma ei herätä luottamusta ohjaajana, sillä miehen kulta-ajoista on jo kulunut pitkä tovi. Passion oli kuitenkin ihan kelvollinen kertakäyttöviihde-elokuva. Juonen twistit olivat ihan mukvavia ja tarina kerrottiin hyvinja alleviivaten, joten ei tyhmienkään tarvitse pähkäillä että mitä oikein oli tapahtunut. Elokuvassa pysyi tunnelma hyvin kasassa noin tunnin, sen jälkeen jännitys ja jännitteet katosivat, ja sitten vain mentiin eteenpäin. 2½/5.