Tsekkiläisen Jan Sverákin ohjaama Tmavomodrý svet / Pilviin piirretty kolahti aika mukavasti kun sen eilen DVD:ltä katselin. Johtuneeko siitä että skidinä tuli diggailtua kovasti Ilmojen Korkeajännitys & Siivet -meininkiä... :thumbsup:
Äsken neloselta loppunut The Assignment oli todella hyvä. Mielenkiintoinen juoni jaksoi pitää otteessaan koko leffan ajan ja fakta fiktion joukossa lisää mielenkiintoa entisestään. 4½/5 ja Bulli suosittelee-merkki :thumbsup:. Mistäköhän tuon saisi dvd:nä...
Samoin katsastin The Coren tuossa viime viikolla ja yllätyin positiivisesti. Vanhana katastrofielokuvien ystävänä nousin muutamaan kertaan penkin syvyyksistä paremmin seuraamaan elokuvaa. Paha vain että noin tunnin jälkeen alkoi klisheitä kasautumaan mutta silti antaisin :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: ½ / :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: Sai muuten pitkästä aikaa nauttia rauhassa elokuvasta kun salissa ei ollut muita kuin minä ja eräs toinen tuntematon elokuvien ystävä (samanlainen anttilan top tenin pussi mukana )
Voisin allekirjoittaa tuon. Juuri päättyivät lopputekstit, ja tuntui ihan rintakehässä, ei niinkään elokuvan loppu, vaan koko elokuva kokonaisuuteena. Elokuvan luoma tunnelma oli kertakaikkiaan mahtava.
Täytyy minunkin mainita että The Thin Red Line on kyllä mahtava leffa! Ehdottomasti Saving Private Ryania parempi. 5/5! Äsken tuli katsottua tv:stä Good Morning Vietnam ja pidin kyllä paljon. Williams hyvässä vedossa, loistavaa sanailua ja paljon huumoriakin (ja vähän myös tragediaakin). Ei nyt aivan parhaita Vietnam-elokuvia, mutta ainakin persoonallisempi kuin moni muu! 4/5 :thumbsup:
Minä katsoin tuon myös, hyvä leffahan se oli. Tuli vain mieleeni, että oliko tuo Williamsin radiossa heittämä läppä kirjoitettua vai annettiinko herralle vapaat kädet? Onko kenelläkään tietoa??
Jostain muistan lukeneeni että Williams olisi improvisoinut suurimman osan heittämästään läpästä. Tätä tukee ainakin IMDb:n trivia.
Pitkään mietin, pitäisikö tämä leffa pistää tähän, vai tuohon huonojen leffojen threadiin, mutta kumminkin; eilen neloselta tullut K. Russelin leffa Soldier oli loistava camp-pläjäys. Hupia irtosi koko illaksi.
The Game tuli katsottua eilen illalla, erinomainen vähän yliampuvaa loppua lukuunottamatta. Tässäkään, kuten ei myöskään Shawshank Redemptionissa, ollut sitä pilaavaa rakkaustarinaa mukana
The Thingin katselin dvd:ltä varmaan kymmenettä kertaa. Edelleen loistava leffa ja mielestäni Carpenterin paras. Tunnelma on loistava koko leffan ajan eikä vähiten Morriconen mahtavan musiikin ansiosta. Ainoa miinus tulee möröstä joka on mielestäni hieman liian massiivinen. --> 4.5-5/5 :thumbsup:
Leon tuli katseltua kaverilta olevalta R2:lta tänään ja viimeksi olin pätkän nähnyt joskus 5 vuotta sitten vähän yli kymmen vuotiaana. Muistikuvat oli heikot ja ainoa asia minkä muistin oli, että leffasta pidin jo silloin. Täytyy myöntää, että ennakko-odotukset olivat niin korkealla, että leffa menisi top10 parhaat elokuvat minun listallani niin pienoinen pettymys tuli, kun leon ei yllättänyt ihan tajuntaa räjäyttävästi. Elokuva oli kuitenkin erinomainen ja viihdyttävä ja omalaatuinen kuvaukseltaa minun mielestä. Reno ja Portman tekevät molemmat upeat roolisuoritukset ja juonikin kulkee mukavan sujuvasti koko elokuvan ajan. Suosittelen kaikille ketkä eivät ole vielä katsastaneet (tosin niitä löytyy varmaan hyvin vähän) :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: ½ / 5 Nyt pitäisi vielä päättää minkä alueen dvdn itse hommaisi kun letterboxattu kuva tuossa R2 FI-teksteillä versiossa ei miellyttänyt allekirjoittaneen silmää
Juuri äsken tuli katsastettua The Bourne Identity. Leffa kolahti yllättävän kovaa, en odottanut mitään erikoista. Pitänee katsastaa tuo vielä toisen kerran, mikäli vaan ehtii (vuokrakiekko). Ostoslistallehan tuo joutui välittömästi. 4-4,5/5 :thumbsup:.
Parhaat tässä viime aikoina ovat olleet The way Home (Jibeuro) 4/5, Hero 3/5, sekä Concorenza Sleale 3/5. Matti
Hitchcockin Frenzy tuli eilen katsottua ensimmäistä kertaa johtuen tietyistä ennakkoluuloista mestarin myöhäistuotantoa kohtaan, mutta Frenzy on mestariteos. Uskomatonta miten ahdistavalta raiskauskohtaus tuntuu kameran kuvatessa pelkkää rappukäytävää ja ohikulkevia ihmisiä joilla ei ole aavistustakaan muutaman metrin päässä meneillään olevasta rikoksesta.
Paths of Glory oli todella upeaa varhais-kubrickia (ja oli kyllä harvinaisen lyhyt Kubrickin leffaksi ). Nousee selkeästi Kubrick-listani kärkisijoille. Joskin mielestäni kaikki tähänasti näkemäni kubrickit ovat vähintään 4 tähden arvoisia. *****
Paths of Glory oli kyllä erinomainen leffa, vaikka Kubrickin kädenjälki ei ole tuossa niin vahva kuin monissa myöhemmissä hänen leffoissaan. *****
Viimeisen muutaman viikon erittäin hyvää satoa ovat olleet: Wu jian dao aka Infernal Affairs, Kubrickin Paths of Glory ja jo useamman mainitsema The Shawshank Redemption sekä tietysti Hitchcockin Vertigo.
Äsken tuli katsottua Donnie Brasco, ja täytyy heti todeta, etten mitään noin hyvää kys. lajityypistä ole nähnyt aikoihin. Loistavaa näyttelytyötä Deppiltä sekä Pacinolta, ja muutenkin loistava leffa. 4,5/5 :thumbsup:
Tyttöystävän eilen ostama Joki oli parasta suomalaista elokuvaa vähään aikaan. Lampela on tainnut käydä lentelemässä kärpäsenä katossa suomalaisissa kodeissa, sillä sen verran realismia oli tarinaan ja henkilöhin saatu. Ja tietysti oli hienoa nähdä vanha armeijakaveri toteuttamassa unelmaansa näyttelijänurasta.