Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Parhaat leffa-soundtrackit....

Discussion in 'Elokuvat' started by Corca, Jul 3, 2001.

  1. Corca

    Corca Guest Guest

    Joined:
    May 28, 2001
    Messages:
    2,244
    Likes Received:
    1
    Eli mikä/mitkä leffan soundtrackit ovat jääneet lähtemättömästi päähän...

    Omat:
    1.Back to the future...seikkailuleffojen ylivoimainen ykkönen!
    2.The Rock...testosteronia suorastaan tursuaa musiikista...
    3.Terminator 2...voimakas, mutta surullinen samaan aikaan...
    4.Ghostbusters...lähtee vieläkin...Who you gonna call...
    5.Rocky...spiritinnostattaja...

    Bondi-musa on kyllä jo vähän liiankin hyvin polttomerkattu nuppiin...:D
     
  2. Mag

    Mag Guest Guest

    Joined:
    Dec 7, 2000
    Messages:
    2,667
    Likes Received:
    1
    1. Gladiator
    2. Braveheart
    3. Lost Boys
    4. Star Wars
    5. Army of Darkness (no joo...)
      [/list=1]
     
  3. Maukka

    Maukka Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Apr 1, 2001
    Messages:
    3,007
    Likes Received:
    0
    Kyllähän tuo The Rock on jäänyt hienosta & mahtipontisesta musastaan mieleen. Biisit muistuttavat kummasti Rainbow Sixin (peli) taustamusia. Tuossa muutama päivä sitten kävin katsomassa What Women Wantin ja kovasti tykkäsin soundtrackistä.
     
  4. matrox

    matrox Guest Guest

    Joined:
    May 28, 2001
    Messages:
    6
    Likes Received:
    0
    Erilaisia soundtrackeja tuli käytettyä taustamusana/ tunnelman luojana runsaastikin männävuosina, kun tuli vielä aktiivisemmin harrastettua roolipelaamista. Oma suosikkilistani koostuu siis lähinnä fantasia-, kauhu ja scifi -teemoista.

    Tällaiseen tarkoitukseen voisi suositella vaikkapa:

    1. Conan the Barbarian (Basil Poledouriksen hieno fantasiateos)
    2. Batman (Danny Elfmanin loistosoundtrack. Mies on tehnyt paljon muitakin hienoja fantasia/kauhusävellyksiä, esim. Tim Burtonille ainakin Nighmare Before Christmasin)
    3. 1492 - Conquest of Paradise (Vangeliksen monessa paikassa myöhemminkin hyödynnettyjä sävellyksiä)
    4. The Silence of the Lambs (Uhrilampaiden soundtrack on myös usein radiossa soinutta kamaa)
    5. Bram Stoker's Dracula (Wojchech Kilar on tavoittanut goottikauhun olemuksen hyvin)
    6. Star Wars (John Williams lienee paikkansa tällä ansainnut)
    7. Robin Hood Prince of the Thieves (fantasia)
    8. Interview with the Vampire (kauhu)

    Uudemmista sävellyksistä ainakin Gladiator on herättänyt positiivisia viboja mahtipontisuudellaan.

    Yksittäisistä biiseistä ylittämättömiä lienevät Manaajassa käytetty Mike Oldfieldin Tubular Bells sekä tietysti klassikkona Blade Runnerin End Title Vangelikselta. :love:
     
  5. f_grimes

    f_grimes Tuttu kasvo

    Joined:
    Mar 31, 2001
    Messages:
    282
    Likes Received:
    0
    Matrox jo listasi pari mun suosikkia, eli Conan the Barbarian ja Batman (ja muutenkin Danny Elfmanin musa toimii aina :) ). Näiden rinnalle kiilaa aivan loistava Lock, Stock & Two Smoking Barrels, sekä lähes yhtä hyvä Snatch. Myös Princess Mononoke ja Crouching Tiger, Hidden Dragon kuuluvat samaan joukkoon erittäin kauniilla ja tunnelmallisilla soundtrackeillaan.

    Myös Vangeliksen monet biisit ovat jääneet lähtemättömästi mieleen, esim. juuri Blade Runnerin end titles ja 1492 - Conquest of Paradise.
     
  6. TimoK

    TimoK Tunnettu jäsen

    Joined:
    Nov 30, 2000
    Messages:
    800
    Likes Received:
    0
    The Haunting:issa on mun mielestä oikein klassinen vanhan aikasen kauhutunnelman luova musiikki. Menee jo lähes överiksi, kun kesken kaiken huomaa ääniä kuunnella ja rupee hymyilyttämään... :p
     
  7. Wolfgang

    Wolfgang Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Jan 30, 2001
    Messages:
    86
    Likes Received:
    0
    1. Conan the Barbarian
    2. the Crow
    3. Princess Mononoke
    4. Last of the Mohicans
    5. the Rock
    6. Starship troopers

    tuossa ainakin kärkipää suosikeistani.
     
  8. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jun 13, 2000
    Messages:
    14,064
    Likes Received:
    30
    Hyviä ovat mm. Basil Poleadouriksen Conan ja Robocop -sountrackit. Danny Elfmanilta lähes kaikki on loistavaa, varsinkin Nightmare Before Christmas. Platoonissa käytettä Barberin Adagio fo Strings on todella vaikuttava ja mitäs niitä nyt vielä olisi...
    Trevor Rabin (Owner of the Lonely Hart) osaa väsätä todella vakuuttavia action-scoreja (mm. ConAir, Speed, EnemyOfTheState, GoneIn60Seconds, Armageddon etc...) kuten myöskin Hans Zimmer joka taitaa ollakkin tämänhetken kultapoju Hollywoodissa mitä musiikin säveltämiseen tulee (mm. The Rock, MI2, Gladiator).
    Vanhemmasta polvesta John Williams on ihan kuningas, tuli juuri hankittua miehen kahden levyn BestOf. Unohtaa ei sovi myöskään Ennio Morriconea (spagettilänkkärit, Suuri gangsterisota) tai vaikkapa loistavaa Nino Rotaa (Kummisedät, La Strada, Fellinin klassikot). Vielä nyt mieleen tulee Chaplin joka sävelsi omiin elokuviinsa todellisisa ikivihreitä, ja vaikka samaan virkkeeseen ei välttämättä kuulukaan :), niin John Carpenter.
     
  9. TimoK

    TimoK Tunnettu jäsen

    Joined:
    Nov 30, 2000
    Messages:
    800
    Likes Received:
    0
    Ja yks mieleen jäänyt, teille nuoremmille ehkä tuntemattomampi :D vanha leffa omas kans hyvät musat. Nimittäin Blues Brothers, The
     
  10. Dozer

    Dozer Tuttu kasvo

    Joined:
    Feb 3, 2001
    Messages:
    420
    Likes Received:
    1
    Blues Brothers, Forrest Gump, The Rock, Star Wars. Onhan noita.
     
  11. Ari

    Ari Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jun 25, 2000
    Messages:
    3,320
    Likes Received:
    4
    Jo mainituista soundtrackeista omaan mieleen ovat olleet mm. John Williamsin Star Wars sekä Empire Strikes Back ja tuo Vangeliksen 1492. Lisäksi hyvä soundtrack on myös Jerry Goldsmithin soundtrack ensimmäiseen Star Trek-elokuvaan jota on kierrätetty myös leffasarjan myöhemmissä osissa. Goldsmith kuuluu ehdottomasti tähän leffasäveltäjien raskaaseen sarjaan.

    Lisäksi itse pidän paljon Eric Serran musiikeista monissa Luc Bessonin leffoissa. Myös Vangeliksen Blade Runner ja monet muutkin Vangeliksen soundtrackit (joita hän on tehnyt aika useita) ovat hyviä, kuten Antarctica esimerkiksi.
     
  12. Miihkali

    Miihkali Guest Guest

    Joined:
    Jun 1, 2001
    Messages:
    538
    Likes Received:
    0
    The Rockin soundtrack rokkaa kyllä ( tahaton sanaleikki :) ), mutta on aika samanmoinen kuin jossain toisessakin Bruckheimerin / Simpsonin tuottamassa leffassa. Oliskohan ollut Purppuravyöhyke ?
     
  13. f_grimes

    f_grimes Tuttu kasvo

    Joined:
    Mar 31, 2001
    Messages:
    282
    Likes Received:
    0
    Arvasinhan, että jotain jää unohduksiin, eli tietenkin Eric Serra ja Ennio Morricone, joilta löytyy todella kultaista matskua :p Minua ei jostain syystä John Williamsin soundtrackit oikein nappaa, mutta vika lienee minussa...
     
  14. deMarko

    deMarko D is for many things Tukijoukot Guest

    Joined:
    Dec 21, 2000
    Messages:
    443
    Likes Received:
    0
    Kummallista, kukaan ei ole maininnut Trevor Jonesin ja Randy Edelmanin erinomaista The Last Of The Mohicans-soundtrackia.

    edit: jaaha, näyttäis se sittenkin olevan tuolla Wolfgangilla... missäs mun silmälasit olikaan?
     
  15. Wolfgang

    Wolfgang Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Jan 30, 2001
    Messages:
    86
    Likes Received:
    0
    Luepa deMarko tarkemmin listani neljäs leffa. :)

    Se olisi jo rikos jos kukaan ei mainitsisi The Last Of The Mohicans-soundtrackia.
     
  16. Jarppa2

    Jarppa2 Guest Guest

    Joined:
    Jul 4, 2001
    Messages:
    338
    Likes Received:
    1
    Natural Born Killers

    Liekö tällä leffalla ennätys sarjassa "Eniten creditseissä
    listattuja kappaleita", ei ihme että Stone vietti post
    productionissa niin kauan..
     
  17. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jun 13, 2000
    Messages:
    14,064
    Likes Received:
    30
    ...eiköhän saman miekkosen Any Given Sunday pistänyt tuossa asiassa vielä paljon paremmaksi.
     
  18. atha

    atha Guest Guest

    Joined:
    Dec 30, 2000
    Messages:
    374
    Likes Received:
    0
    Eric Serran soundtrackit ovat elokuvamusiikista kolahtaneet parhaiten.



    Esimerkiksi Le Grand Bleun (Big Blue) soundtrack on sellainen, että sitä mainitsematta ei voi parhaista soundtrackeista puhua. :) Myös Léonin ja Goldeneyen ST:n on hyviä ja Fifth Elementistäkin löytyy hyviä raitoja.
     
  19. Jaska76

    Jaska76 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Nov 6, 2000
    Messages:
    2,426
    Likes Received:
    6
    Parhaimmat Soundtrackit löytyvät ehdottomasti Quentin Tarantinon elokuvista; lyömätön helmi on Pulp Fiction!! :D
     
  20. ZuBa

    ZuBa Guest Guest

    Joined:
    Nov 6, 2000
    Messages:
    156
    Likes Received:
    0
    kyl se The Rockin soudtrack on paras...nii ja Top Gun Ja Studio 54 on kans kovii... :p