Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Ostetaan yhdessä mulle 46" telkkari

Discussion in 'Muut televisiot, näyttölaitteet ja soittimet' started by dr_ink, Nov 2, 2010.

  1. dr_ink

    dr_ink Guest Guest

    Joined:
    Nov 10, 2006
    Messages:
    18
    Likes Received:
    0
    Kriteerit.

    - 46"-50"
    - Hinta mieluusti alle 1500eur.
    - Mielummin Ledi kun "perinteinen" LCD koska tulee seinälle, hyvin perusteluin suostun myös "perinteiseen".
    - Full HD luonnollisesti
    - DVB-T, DVB-C ja Cable HD virittimet
    - Hinta-Laatusuhde huippuluokkaa.
    - Saa olla 3D mutta ei ole millään tapaa välttämättömyys. Ko. ominaisuudesta en "extraa" maksa.
    - Vähintään 100hz

    Käyttö

    Salkkarit, uutiset, PS3 ja läppärin kakkosnäyttö. Elokuvia ei juurikaan tule katsottua, tietysti kun kalusto on kunnossa niin varmasti niidenkin katselu lisääntyy.

    Mitä arvon raati suosittelee? Tällä hetkellä tv-tasolla makaa vuodelta 2003 tai 2004 peräisin oleva sonyn LCD jonka parhaat päivä ovat kaukana menneisyydessä.
     
    Last edited: Nov 3, 2010
  2. skuge

    skuge Tuttu kasvo

    Joined:
    Apr 8, 2004
    Messages:
    264
    Likes Received:
    0
    Käy lueskelemassa uusin hifimaailma, siinä sulle sopivan hintaluokan telkkareita muutama testissä.
     
  3. dr_ink

    dr_ink Guest Guest

    Joined:
    Nov 10, 2006
    Messages:
    18
    Likes Received:
    0
    Täytyy jostain hankkia käsiin ko. julkaisu.
    Edelleen kuitenkin kuuntelen ehdotuksia ja ajatuksia.
     
  4. dr_ink

    dr_ink Guest Guest

    Joined:
    Nov 10, 2006
    Messages:
    18
    Likes Received:
    0
    Olen nyt lueskellut testejä, mielipiteitä jne ympäri nettiä ja "jatkoon" ovat karsiutuneet seuraavat ehdokkaat.

    - Sony KDL-46EX710
    - Samsung UE-46C6715

    Kumman kanssa mennään vähemmän metsään?
     
  5. koomapoika

    koomapoika Guest Guest

    Joined:
    Sep 13, 2006
    Messages:
    883
    Likes Received:
    0
    Salkkareille molemmat liikaa.
     
  6. Recce

    Recce Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Mar 29, 2004
    Messages:
    2,968
    Likes Received:
    244
    Muistaakseni LG:n 47" 750n mahtuu tuohon haitariin.
     
  7. JayeizH

    JayeizH Guest Guest

    Joined:
    Mar 22, 2010
    Messages:
    78
    Likes Received:
    0
    LG:n 750N:ssä on aivan naurettava input lag. Ainakin Wii käytössä. Ei voi suositella varauksetta PS3:n kanssa. Tosin taitaa olla noissa muissakin "finalisteissa" jonkin verran input lagia.
     
  8. dr_ink

    dr_ink Guest Guest

    Joined:
    Nov 10, 2006
    Messages:
    18
    Likes Received:
    0
    Kuva tulee joka tapauksessa kiertämään viritinvaffinb kautta, ja muistelisin että Onkyossa on mahdollisuus säätää kuva/ääni kohdalleen?
     
  9. JayeizH

    JayeizH Guest Guest

    Joined:
    Mar 22, 2010
    Messages:
    78
    Likes Received:
    0
    Kysymys ei ole kuvasta ja äänestä, vaan siitä että näppäimen painallus näkyy ruudulla jäljessä. Ja jos on hyvä vahvari, sen ei ymmärtääkseni pitäisi vaikuttaa input lagiin (voin olla väärässäkin). Lisäksi PS3:sta taisi saada äänet erillisellä piuhalla suoraan vahvariin, joten kuvaa ei tarvitse kierrättää vahvarin kautta.
     
  10. dr_ink

    dr_ink Guest Guest

    Joined:
    Nov 10, 2006
    Messages:
    18
    Likes Received:
    0
    Kummassas noissa "finalisteissa" on pienempi tuo input lag?
    Löytyykö vielä suosituksia?
     
  11. x_jmt_x

    x_jmt_x Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 18, 2006
    Messages:
    7,603
    Likes Received:
    527
    Vahvari ei vaikuta tuohon mitenkään. Vahvarin kanssa voi tulla ongelmaksi, ja moni vahvistin sen hoitaa kuntoonkin ihan itse, lip sync eli ääni ja kuva eivät pysy tahdissa. Usein menee automaatilla kohdalleen ja jos ei, niin sitten manuaalilla hienosäätöä - varsinkin, jos kuva ei kierrä vahvistimesta.

    Input lag taas tarkoittaa sitä, että mikään televisio ei tottele käskyjä (piirrä kuvaa) täsmälleen sillä sekunnin miljoonasosalla, kun se saa signaalin, vaan siinä on aina viivettä. Eri asia sitten, että elokuvaa tai muuta katsellessa tuota ei huomaa mistään, kun äänikin on viivästetty samassa suhteessa.

    Sen sijaan pelikäytössä - ja missä tahansa muussakin interaktiivisessa - huomaa pahimmillaan, että pelaaminen tai netissä surffailu ei onnistu.

    - Fiktiivinen esimerkki: salamannopeat refleksisi vetävät PS3 ohjaimen liipasimesta samalla kun tatista ohjaat äijäsi astumaan pari askelta sivulle, mutta mutta, input lagin takia ammuksesi lähti muutaman hetken liian myöhään ja väistöliikkeesi samoin. Onneksi selvisit elossa, tajuat, että nyt pitäisi pysähtyä tai juokset suoraan vihollisen tulitukseen, päästät napista irtu, mutta äijäsi jatkaa liikkumista vielä hetken (input lag) ja Game Over.

    (Onkyolla on sitten omat ongelmansa BD:n 24p signaalin kanssa...)
     
  12. JayeizH

    JayeizH Guest Guest

    Joined:
    Mar 22, 2010
    Messages:
    78
    Likes Received:
    0
    Flatpanelshd saitti sanoo että 6000/6300 -sarjalaisissa on "fair" input lag eli tyydyttävä. Jonka luulen tarkoittavan 30-40ms, eli kokeneemmat pelaajat varmaan lagin huomaa, mutta ei jokainen eikä varsinkaan kaikissa peleissä. Se on sitten eri juttu kuinka paljon 6000/6300 -sarja myötäilee 6700 sarjaa...

    avforums.com on testannut EX700:n mutta sen saitti oli huollon vuoksi juuri alhaalla niin en päässyt sitä katsomaan, mutta sieltä siis ainakin näkee.

    EDIT: Nyt pääsikin jo sivulle. EX700 -sarjan input lag on 38ms avforumsin mittausten mukaan. Eli myös "fair". Ei välttämättä häiritse kaikkia, mutta kokeneempaa FPS ja mättö pelaajaa varmasti.
     
    Last edited: Nov 8, 2010
  13. x_jmt_x

    x_jmt_x Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 18, 2006
    Messages:
    7,603
    Likes Received:
    527
    Tuohonhan vaikuttaa melkoisen paljon sekin, mikä mode televisiossa on päällä. Motionflowt taitavat järjestään nostaa tuota sadan huonommalle puolelle.

    Ainakin frendin vanhemmassa W4500 sonyssa se on sitä luokkaa, että oikean videon valinta youtuubista oli haaste, kun kursori jatkoi matkaa hiiren pysähdyttyä. Pelatessa olisi palanut kiinni alle minuutin. Nimittäin hermot.

    Jos tuo on sama kuin tietokonenäyttöjen vasteaika, niin muistanko oikein, että hyvissä pelinäytöissä tuo on alle 5ms?
     
  14. JayeizH

    JayeizH Guest Guest

    Joined:
    Mar 22, 2010
    Messages:
    78
    Likes Received:
    0
    Testeissä on aina pelimoodi päällä tai kaikki kuvan tehostukset pois.

    PC-näyttöjen vasteaika on eri asia. Vasteaika tarkoittaa siitä kuinka nopeasti pikseli muuttaa väriään, eli jos on pitkä vasteaika, ruudulla näkee ns. "haamuilua" liikkeessä. Tai toisin sanottuna liikkuvasta kohteesta jää "jälki" hetkeksi ruudulle.
     
    Last edited: Nov 9, 2010
  15. x_jmt_x

    x_jmt_x Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 18, 2006
    Messages:
    7,603
    Likes Received:
    527
    1. Game modet yms: jesh, siis tarkoitin, että frendilläni oli mitä todennäköisimmin motion flow päällä. Ja jälkipointtina, että minkä tahansa hankkii, niin motion flowt ja muut kuvanpaskennuspiirit pois päältä, jos lagi haittaa.

    2. Input lag vs. Vaste-aika: Kiitos selvennyksestä, melkein oletin, että ei ole sama asia, kun erot olisivat niin tolkuttomia.
     
  16. dr_ink

    dr_ink Guest Guest

    Joined:
    Nov 10, 2006
    Messages:
    18
    Likes Received:
    0
    FPS pelejä ei tule pelattua, lähinnä kiekkoa ja muita urheilupelejä sekä tietenkin auto/ajopelejä, luonnollisesti veren promillepitoisuuden niin vaatiessa myös singstaria sekä guitar heroa, näissä tuskin tuo input lag nousee kovin rajoittavaksi tekijäksi?

    Summa summarum, otan kumman vain niin hinta-laatusuhde lienee kohdallaan ja kuva on riittävän hyvä?
     
  17. JayeizH

    JayeizH Guest Guest

    Joined:
    Mar 22, 2010
    Messages:
    78
    Likes Received:
    0
    Autopeleissä ehkä, selvinpäin Guitar Herossa aika varmastikkin. Tosin en nyt ole varma saako tätä GH:n tilannetta parannettua kalibroinnilla..

    Se että vaikuttaako input lag voi päätellä siitä tarvitaanko pelissä refleksimäistä tai millin tarkkaa ohjausta. Esim. strategia peleissä input lag ei juurikaan vaikuta.
     
  18. dr_ink

    dr_ink Guest Guest

    Joined:
    Nov 10, 2006
    Messages:
    18
    Likes Received:
    0
    Sekoitetaan pakkaa vielä yhdellä, mustalla hevosella, eli Phililps 46pfl5605h
    Kaveri oli tuollaisen hankkinut ja kehui kovasti, hintakin hieman edellisiä halvempi, joskaan tän hintaisissa hankinnoissa lienee turha kymppejä laskeskella.
    Kaukosäädintä ovat moittineet mutta omassa käytössä tuo kaukosäädin lentää joka tapauksessa laatikkoon ensitilassa, sillä "järjestelmää" ohjataan paneelilla.